Gemeenteraad van Axel. Marktberichten. Een oude, doove man, uit Huizen die zoo nu en dan de gemeenten daarin den omtrek bezoekt om aalmoezen in te zamelen, is op weg naar huis, tusschen Blaricum en Huizen, bjj het aansteken van lijn pjjp, in brand geraakt. Waai schynlyk is een vouk tusschen zijne klee deren verdwaald en, aangeblazen door den tamelijken sterken Noordenwind, veroorzaakte die het onheil. In korten tijd waren de kleederen verbrand en was de man met vreeselijke brandwonden overdekt. Gelukkig snelder. spoedig eenige per sonen toe, die het vuur doofden en hem van andere kieeren voorzagen, waai na een voorbijgaande stoomtram den in deer niswaardigen toestand verkeerenden oude opnam en huiswaarts bracht. Men vreest voor het behoud van zijn leven. Op de Nieuwe Merwede, onder Werkendam, hebben twee Hardinxveld- sche risschers een lijk drijvende gevon den, waarvan net gelaat onkenbaar was. Thans heeft schipper M. van frist, uit Oud-Alblas, het aan de kleeding herkend als het lijk van zjjn oppassenden 19-ja- rigen knecht G. van Andel, die den 5n Mei nabij Brakel was overboord gevallen en verdronken. Op de kennis te Groningen is een dronkaard, R. V., in het kanaal gespron gen. Hij werd echter gered door Jhr. S. de Savornin Lohman, die zich terstond te water had begeven. De drenkeling werd naar bet Acad. Ziekenhuis vervoerd, doch is aldaar kort daarna overleden. Aan het einde dezer maand wordt op een groot terrein aan den Kurfursten damm te Berlin een sinds lang voorbe- ïeide Transvaaltentoonstelling geopend, die een der belangrijkste in dit geure belooft te worden, zoovel in betrekking tot wetenschap als handel. Er zuilen zijn verschillende stammen uit Trans vaal en Oianje-Vrijstaat (mannen vrou wen en kinderen). Men zal er hen zien in en buiten hunne woningen. Het Kaf ferdorp is reeds geheel gereed. Werk lieden uit Transvaal eu Oranje-Vrij staat zullen op de tentoonstelling hun ambacht dry ven. Van goudmijnon en gouddelvers zal men een zeer aanschouwelijk beeld kry- gen. De firma Krupp, te Essen, heeft zich daarmede belast. Op het kantoor der Rotteidamsche Lloyd viel Donderdag een stoker van een trap. De man bekwam schedelbreuk en overleed kort daarna. Te Valburg is eene boerenwoning afgebrand, bewoond door twee gezinnen. Het huis en de inboedel van den eenen bewoner waren verzekerd, doch de andere, die juist naai de varkensma.kt te Arnhem was met eenige biggen, had r.iets geas sureerd. Nu en dan gebeurt 't, dat iemand mrt een stalen pen zich een lichte wond toebrengt en tengevolge daarvan bloed vergiftiging krijgt. Het heet dan dat de pen roestig was. Met het oog op die ge vallen heeft Marpmann verschillende inkt soorten op bacterieo onderzochten zoowel in galnoten- als in analine-inkt bijna al- tjjd schimmels en bacteriën gevonden. Tweemaal vond hij in negrosir.e inkt een soort bacterie, die bij muiz n bloedvergif tiging veroorzaakte. Mei het oog op dit gevaar, wil hij in scholen den inkt door koking ontsmetten. Heeft, iemand zich met een pen met on gekookten inkt gestoken, dan is uitwas- sching met een 5 procentsche oplossing van carbolzuur nog een der beste middelen. Enigen tijd geleden bleek in een Geld r ehe gemeente, dat een jongen in de registers van gebooi t n als meisje was ingeschreven, hetgeen nu, met het oog op zijn militairen dienstplicht, bezwaar ople- vei de. Bij vonnis van de Rechtbank te Arnhem is thans bevolen de geboorte akte in dien zin te verbeteren, dat daarin het woord vrouwelijk verbeterd worde in mannelijk en de voornaam Johanoa in den van Johan. Te Roozendaal (N.-B.) is de werk man J. de Jong, wien in de kandijfahriek »Java« een ongeluK overkwam, aan de gevolgen zyner verwonding overleden. Hg laat eene vrouw met drie jonge kinderen na. Te Brussel zijn 7u menschen aan een groot gevaar ontkomen. Een pas g' bouwde huurkazerne, welke een aantal arbeidersgezinnen, in het geheel 70 men schen, onder wie 50 kinderen bevatte, is gaan verzakken, vermoedelijk door een ge brek aan den regenwaterput. Reeds Don derdagmiddag waren enkele scheuren in de muren ontdekt, maar eerst des avonds waren deze wijder geworden. Toch dacht niemand nog aan gevaar, tot eenige aan don wand opgehangen voorwerpen afvielen. Dit deed eenige bewoners een denkbeeld van het gevaar krijgen, maar tevens een ernstige paniek ontstaan. Dat deze niet zonder ongelukken afliep, mag een wonder heeten, want, allen verdronge zich ooi trap te bereiken Maar drie gebrekkige bewoners van het gebouw moesten daarin achterblijven, en werden eerst later gered, toen de brandweer ter plaatse was ge komen. WoeDsdag-morgen ongeveer kwart voor twaalf werd plotseling een kogel door een venster van een der benedenlo kalen van het gymnasium te Arnhem ge schoten. Het projectiel ging rakelings langs het hoofd van een der leerlingen en kwam tegen den muur terecht, waarin het pen gat sloeg. Bij onderzoek bleek dat het schot gelost was in een der ver trekken van het politiebureau. Een agent, Stond voor een raain zgD revolver schoon te maken, toen het schot by' ongeluk af ging- De 100,000 der Staatsloterij beeft eenige Dolvenaars gelukkig gemaakt. De tientjes waren daar geplaatst. Een arbeider te Westmaas wilde des morgens om half drie de vlam van eer, petroleumlampje, dat in braad geraakt was, blusschen. De vlam sloeg op 's mans kieeren over. Hevig verschrikt liep hij de deur uit, om in het water te springen. Zoover kon hij echter niet komen. Hij viel op den dijk neer en bleet daar brao- dend liggen, totdat de vrouw, ook uit het huis gesneld zijne kieeren doofde. De beenen en het onderlyf van den stakkerd z(jn met brandwonden overdekt. Do man verkeert in levensgevaar. In sommige bladen heeft men de zer dagen kunuon lezen van een koe, die een haas ving. Te Drunen heeft deze week eene koe een snoek gevangen. Toen oene langs de spoorsloot grazende koe haren dorst wilde lessen, beet een snoek baar in de onderlip, zoodat de koe van pijn achteruit sprong. Toen de snoek zich zoo onverwacht uit zyn element zag ge trokken, liet hij los en werd nu terstond door den eigenaar van het rund bemach tigd. Naar aanleiding van den verschrik- kelgken brand, die onlangs in Parijs plaats vond, wordt in La Nature eene belang rijke opmerking gemaakt over het gebruik van lampen met aether. Voor tooverlantaariiSj die men o. a, ook gebruikt by het vertoonen van den cinematograal, wordt dikwijls kalklicbt ge bruikt, waarbij een gewone gasvlam o( w.iterslofvlam die met zuurstof wordt ge voed, tegen een stuk kalk speelt. De kalk wordt gloeieud en geeft een schitterend licht, waardoor men prachtige beelden met de lantaarn verkrijgt, In den laatsten tijd gebruikt men dan lik vvyls een lamp, waar aither in zuurstof wordt verbrand en waardoor ook de ge wenschte lichtkracht wordt verkiegen. By het gebruik van die lampen, hoe goed overigens ook ingericht, bestaat een gevaar. De aether, die zich met de zuurstof moet vermengen, bevindt zich in een hermetisch gestoten vat en wordt daaruit geschonken op een poreuse stof, b.v. puimsteen of vilt, en verdampt daar. Wanneer de lamp de eerste maal wordt gebruikt, kan men de hoeveelheid aether goed regelen, maar later niet zoo goed meer, en dat is noodig. Als er namelijk te veel aetherdamp is, dan zet zich een gedeelte in den vorm van druppels af. Worden nu de kranen geopend, oin zoowel aetherdamp als zuur stof te laten ontwijken, dan woiden die druppels dikwijls medegesleept, en wanneer nu de gasmassa wordt aangestoken, dan krijgt men een groote vlam soms van meer dan een meter lang, die ernstige ongeluk ken kan veroorzaken, 't ls dus van belang om te zorgen, dat, voor de lamp wordt aangestoken, de overmaat van aether worde verwyderd. - Pastoor Kneipp, wijdvermaard door de watergeneeswijze naar zijn methode, is thans te Woerrishofen overleden, in den ouderdom van 76 jaren. Hij hield zich, ofschoon pas in den laatsten tijd zoo algemeen bekend, al sinds 1848 met hydrotheraphie bezig. - Te Longjumeau (Seine et Oise) is Zondag een gedenkteeken onthuld voor Adolphe Adam, den componist der opera De Postiljon van Longjumeau.* - De drukkerij der »Magdeburgische Zeitung vierde Zondag het feest van haar 250-jarig bestaan. Zij behoort alzoo tot de oudste courantendrukkeryen in Duitsch- land. De geheele stad nam aan het feest deel. Zitting van 25 Mei 1897. Tegenwoordig de hh. Oggel, Lamaitre, van Fraayenhove, Weyns, Koster, Diele- man, Smies en Jansen van Roosendaal, Afwezig de heer Drogmans met schrifte lijke, de heer van Hoeve met mondelinge kennisgeving. Do notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd I. Mededeeling van ingekomen stukken a. Brief van Ged. Staten, dd. 17 April 1897 houdende kennisgeving van de ontheffing van de verplichting tot het geven van gymnastiekonderwijs aan de Openbare Lagere School, welke onthef fing ophoudt 31 December 1901. b. Idem houdende terugzending van het door hen goedgekeurde kohier der school gelden ov6r het tweede kwartaal 1897. r.Idem houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot af en overschrijving van posten op de begrooting van 1896. d. Kennisgeving van het overlijden van dhr. J. Wolfert. in leven lid >an den Gemeenteraad van Axel. Z. h. s. woidt besloten der familie een brief van rouwbeklag te zenden. II. Brief var. Ged. Staten houdende kennisgeving dat geene goedkeuring kan gegeven worden aan de geldleening, wat betreft de wijze van aflossing der obli gatiën. Ged. Staten stellen aan den Raad voor te besluiten, om ieder jaar minstens één obligatie af te lossen, ter wijl de Raad zich voorbehoudt ooi ook meer of de ge heele som in eens af te lossen. III. Rekening van het algemeen Bur gerlijk armbestuur. Bij monde van dtr. Smies rapporteert do Commissie van on derzoek geene aanmerkingen te hebben gemaakt, en adviseert daarom tot goed keuring. Niemand voorlezing der rekening ve;- langendo wordt deze zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. IV. M. a. s. wordt besloten als stem lokaal aan te wijzen de .roote zaal op [jet raadhuis. V. Verzoek van F. de Blaay te Axel om den toegang tot zijn stal, die op last van dhr. Noske is gesloten, te doen bei openen. De voorzitter zegt dat door dhr. Noske die grond is gekocht, met bezwaar een uitweg te geven aan Gom. Smies. Later is Corns. Smies gestorven, en Noske heeft toen ook de affaire van genoemden Smies gekocht. Daardoor verviel natuurlijk de verplichting, die Noske op zich had ge nomen om uitweg te geven, en daarop grondt Noske nu zijn recht. Bovendien heeft de Blaay door een advokaat inzage laten doen van de koopakte van Noske, en deze advokaat komt ook tot de con clusie dat Noske in zijn recht is. Omdat nu de Blaay vermoedt dat het grond van de gemeente is, heeft hjj dit adres bij den Raad ingediend. Hieruit zou natuurlijk eene procedure kunnen voortvloeien tusschen Noske en de gemeente, en daar de voorz. van mee ning is, dat het in dezen eene civiele zaak betreft, meent hij niet op h»t adres te mogen ingaan, en stelt daarom voor de Blaay in dien geest kennis te geven. Met algemeene stemmen, uitgezonderd die van dhr. Weyns wordt daartoe besloten. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing vau eeu lid van de Tweede Kamer worden na herhaalde stemming be noemd de hh. P. van Fraayenhove eu M.A Smies, en tot plaatsvervangers de hh. P. Koster en P. Dieleman. Tot leden van bet stembureau voor de verkiezing van een lid voor den gemeente raad worden gekozen dhr. C. Jansen van Roosendaal en L. Lamaitre, en tot plaats vervangers de hh. P. Koster, en G. Weijns. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. A x e l, 22 MEI. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt, jarige tarwe 0.- a 0.- Lieuwe tarwe 7.25 a 7.60, rogge ƒ0.- a /0 nieuwe rogge/ 5.10 a 5.25, jarige wintergerst - a nieuwe win tergerst 6,25 a 6.50; jarige zomergerst -.- a nieuwe zomergerst 5.50 a 5.75 haver 6.50 a 6,60 paardenboonen 6.50 a 6,75 groene erwten 6,25 a 6,50 koolzaad a kanariezaad vlas (per 44 a - c) 0,- a 0—a Boter ƒ0.85 Eieren 2,50. Hulst, 24 M E I. Ter graan mark van heden was de prijs als volgtTarwe 7,50, Rogge 5, 40. Wiutergerst 6.60 Zomergerst ƒ0,-, Haver ƒ6,75 Erwten ƒ0,— Paardenboonen ƒ7,—, Duiven- boonen 7,50, Witteboonen Bruineboonen -, - Boekweit f - Lijnzaad 0,-, Aardappels Koolzaad per zak van 106 liters - Boter per kilo 0,80 Eieren per 26 stuks 0,70. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 29 stuks hoornvee 59 varkens, verkocht 12 46 Gent, 21 M E I. Graanmarkt. De pry zen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 17,- rogge 11,75, gerst 15,— haver 17.00 tot 18 koolzaad 28 ljjnza d 20 tot 00 lijnzaadkoeken 15 tot 16, koolzaadkoeken 11 tot 13 Ir. Boter per kilo 2,25 totO.-. Eieiende 26 1.50 tot 0. Ter veemarkt te Gent van Vrijdag 21 Mei werden te koop gesteld 9 schapen, 10 lammeren, 125 kalveren. 226 vette vai kens, 6 loopeis, 456 biggen, 45 melk koeien, 3 groote ossen 137 jonge ossen, 15Ö vaarzen, 106 vette koeien, 165 stieren 227 magere dieren. Prijzen waren per kilog. voorossen en vaai zenvleesch fr. 1.20 a fr. 1.30; idem 2de qual. fr. 1.07 air. 1.15; koeien vleesch fr. 1.10 a fr. 1.18: idem 2de qual. fr. 0.85 a fr. 1.stierenvleesch lr. 1.05 a fr. 1.20; kalfvleesch fr. 1.55 a lr. 1.75; schapen vleesch fr. 1.4U a fr. 1.50; laiusvleesch fr. 2.— air. 2,10; en varkens vleesch fr- 0.95 a fr. 1.05. Huiden. Ossen, vaarzen, xoeien fr. 0.75 a fr. 0.77; kalveren fr. 0.75 a fr. 0.8O stieren fr. 0.60 fr. 0.62. Versüli roet fr. 0.25 a fr. 0.35.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3