No. 1122. W oensdag 2<> Mei 1897. 13e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. Bnitenland. Binnenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor Biibiï 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar olaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Aclvertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De sultan heet wel bereid om wat in schikkelijk te zijn. Maar twee invloeden trachten hem af te houden van een toe geven aan den drang der mogendheden. De militaire partij tracht Z. M. te bewe gen zijn eischen te handhaven, en daarbij komt dat het leger zeer ontevreden is, wijt hot op den weg der overwinning werd tegengehouden. Deze ontevreden heid moet vrij groot zijn, en heeft o. a. ten gevolge,dat de verkoop van portret ten der overwinnende generaals is verbo den, omdat men alles wil ve imijden, wat dezen tot volkshelden zou kunnen maken. Bovendien was het te Konstantinopel onrustig. Er heerschte gisting onder de muzelmansche bevolking, welke ook on tevreden is, daar de regeering niet meer hoeft geprofiteerd van de ovei winning op de ongeloovigen. In verband daarmede zijn de patrouilles in de hoofdstad ver sterkt. Het is natuurlijk zeer goed mo gelijk, dat het het fanatisme, dat door den oorlog Is opgewekt, reeds nu een gevaar lijk karakter aanneemt. Maar de moge lijkheid bestaat ook, dat die maatregelen alleen genomen worden om den Sultan te doen gelooven aan een gevaar, dat slechts bestaat in de verbeelding van hen, die invloed op Z. M. willen uitoefenen. Welke strooming du» ten slotte de overwinning zal behalen, moet nog blij ken, maar zuiver is de toestand niet. Daarbij komt, dat, nu de strijd uit is en de gemoederen nog opgewonden zijn, de tucht in het Turksche leger verslapt. Vooral de Albaneezen, maar ook de ge regelde troepen houden ergerlijk huis in Thessalië, zoodat de paniek onder de be volking wel te verklaren is. Ook op Kreta nieuwe moeilijkheden. De Griekscbe troepen moesten weg, en de Turksche mochten bljjven, maar nauwe lijks was het laatste gedeelte der Grieken veitrokken, of daar had men de poppen aan het dansen. De beruchte Bashi-Bazouks zijn aan het muiten en hebben getracht den En- gelschen en den Franschen admiraal te vermoorden. Men krijgt dus loon naar werken, en het zal niet lang duren, of algemeen zal worden eikeiïd,hoe groote fout het was, dat men niet heeft toegalaten, dat de Grieken de Turksche soldaten van het eiland hebben verdreven. Over de vredesonderhandelingen wordt gemeld, dat deze rechtstreeks tusschen de gemachtigden van beide partijen zul len worden gevoerd, iets waar de mo gendheden in 't eerst op tegen hadden, wijl men niet kon toestaan dat twee Bal kanstaten onderhandelden over zaken we! ke door het Berlijnsche congres geregeld waren. Om den schijn te redden zullen de vre desvoorwaarden eerst aan de goedkeuring van de ambassadeurs worden onderwor pen. De stoutigheden, welke de Griekscbe vloot zich de laatste dagon heeft veroor loofd, door een aantal schepen op te bren gen, zal tot oen hoogst eigenaardige ver wikkeling leiden. De knedive meent zekere aanspraken op de opbrengst van het Turksche eiland Tbasos te hebben en heeft de vorige week m6n zegt buiten voorkennis van zijn Er.- gelsche voogden, een detachement van 88 soldaten en 5 offticieren van het Egyp tiscbe leger deiwaarts gezonden. Maar de Grieken brachten het schip op en ver klaarden de soldaten tot Krijgsgevange- n, Twee vragen reizen nuin de eerste plaats welke de positie van den vasalstaat in den oorlog was, en verder of het in strijd met de neutraliteit is. troepen te zenden naar het gebied van een der oor logvoerende partijen. Behalve de Garibaldianen heeft ook Antide Boyer zich zeer onderscheidon in den slag bij Domokos. De Garibaldianen wijteD aan de Grieken overkomen onge lukken aan de onbekwaamheid der lei ders. Havas verneemt uit Sofia, dat het on waar is, dat Boelgarije een deel van zijn leger mobiliseert. Er had alleen eon con trole van verlofgangers plaats. Daarbij bleek, dat Boelgarije in 10 dagen een leger van 207.000 geoefende soldaten onder de wapens kan brengen. De Times verneemt uit Konstantinopel dat de mogendheden den eiscb van Tur kije tot atstand van Thessilio ocinwillig- baar achten, doch dat een regeling in stratagiscnen zin der grens van Tnessa- lie kan worden toegestaan. Het bedrag der schadeloosstelling moet verminderd worden. De rechten welke de Grieken in Turkije hebben, kunnen niet afgeschaft worden, doch sommige wijzigingen in de tractaten zijn niet uitgesloten. De ambassadeurs zullen deze denkbeel den in een collectieve nota ter kennis van de Porte te brengen. In de Belgische arbeiderswereld bestaat tegenwoordig een groote neiging om het werk te staken. Te Antwerpen staken 1000 metaalwerkers, onder wie 200 die tot den scheepsbouw beboeren. Twee stoombooten, de Norse King en de Britisch Queen, kunnen nu niet repa- reeren de eerste vertrok naar New-Castle om te dokken; de laatste moet blijven, daar de werkstakers het door het weg nemen van platen onmogelijk maakten dat anderen dec arbeid overnemen. Te Verviers vreest men een groote werkstaking van metselaars. Weer nieuwe staaltjes in Vooruit, waai een redacteur van het orgaan weer naai de zetkast werd gestuurd, en waar eeni- gen anderen, onder wie een werkster die niet aan de 1 Mei betooging wilde mede doen, werden ontslagen. In het geheel gaan er zes personen de laan uit. Men vraagt hoeveel protestmeetings Vooruit wel zou houden, al» een particuliere on dernemer zoo iets gedaan had. Bij het bezoek van koniog Humbert aan Turin, waar de eerste steen voor een gedenkteeken werd gelegd, had een zeld zaam tooneel plaats. De hoogleeraar Cog- nalte was als lid van de commissie voor de tentoonstelling van 1898 bij de plech tigheid, en verzocht een der prinsen, om den koning er op te wijzen, dat het een goeden indruk zou maken, als Z. M. de werklieden toespiak en een hand gaf. Daar de prins aan dit verzoek niet vol deed, nam de hoogleeraar de vrijheid den koning zelf te verzoeken de arbeideistoe te spreken, maar de koning antwoordde, dat dit niet meer ging daar de plechtig heid was afgeloopen en de hofstoet al uiteen was. Maar de koning verklaarde gaarne eene deputatie ten paleize te ont vangen. Oognalte antwoordde daarop: „Sire, u hebt wel wat populariteit noodig Uw vader zou dat Diet geantwoord heb ben.* De koning was over dit zeggen ont hutst, waarop de prins van Napels tus- scheubeide kwam. Cognalte nam daarop zijn ridderorde van zijn jas; en wierp deze een minister voor de voeten. In een toespraak tot de leiders der li berale partg heeft Sagasta de redenen uiteengezet, waarom de. politieke strijd welke wegens den toestand in de kolo niën was geschorst, moet worden hervat. Als een bewijs hoe gespannen de toe stand is, kan dienen, dat de koningin regentes door een nota aan de bladen heeft doen weten, dat het maar bij toéval was, dat zij op het bilcon stond, toen generaal Polavieja voorbijkwam. Daar was ook al aanmerking op gemaakt. Waarom dezen generaal geen hulde zou mogen worden gebracht, is echter niet duidelijk. Men heeft uitgerekend dat de oorlog aan Turkije slechts 17 miljoen gulden hoeft gekost en wel: troepenvervoer heen en terug 7 miljoen, onderhoud van het leger in 2 maanden 4l/2 miljoen, krijgs voorraad 31/2 miljoen, pensioenen 1 mil joen en schade door het bombardement 1 miljoen. De Eerste Kamer, die Vrijdag weder om vergaderde, bepaalde zich tot dn vraag van den heer Muller aan de Minister van Koloniën over de helfiog van het uitvoer recht op suiker in Indië, ook na het tot stand komen der jongste suikerwet (van Jan. 1897.) Hij zelf noemde onder zijn eigenschappen langdradigheid, gevolgd van zgn mercantiele opleiding in de ka toen-brancheMaar men luisterde toch met gespannon aandacht naar zijn door wrochte rede. Spr. betoogde, dat de heffing op het uitvoerrecht, te zwaarder op ons drukte nu wij de beetwortel-industrie zoo on matig hebben beschermd in tegenover- gestelden zin. Hrt gevolg was dac ook een suikercrisis in Indië geweest en men had buitengewone maatregelen moeten nemen om de cultuur te behouden in 'slands belang; tot 1894 werd het uit voerrecht gescbortst, maar het baatte niet in Juni 1895 was de schorsing opnieuw noodzakelijk, omdat de suikerprgzen ble ven dalen en de rietsuiker voor goed dooi de bietsuiker was verdrongen en over vleugeld. Thans echter wordt het uit voorrecht weder geheven, en de spreker voorzag daardooi nieuwe moeilijkheden De belasting moet verdwijnen. Hij vroeg dit echter niet van dit Kabinet, dat waar schijnlijk weldra heengaat, hij vroeg alleen een nieuwe schorsing, ei daarbij stonden de Kamers van Koophandel van Rotter dam en Amsterdam aan zijne zgde. Hij vroeg dit niet in 't belang der fabrikantei maar uit overtuiging, omdat hg vreesde voor nieuwe moeilijkheden en terwijl do beetwortelsuikerindustrie er niet onder kon lijden. Niet uit oppositie, maar om de Regeering te steunen, vroeg hij of de Minister de Ned. Handelmaatschappij over den actueelen toestand en de vooruit zichten van de suiker-industrie op Java had gerpadpleegd en of hij op grond daar van wilde voorstellen de heffing van 't uitvoerrecht opnieuw met 1 Juli e k. te schorsen. De Min. van Koloniën, de heer Bergs- ma, antwoordde zoo categorisch mogelijk Ook hij had 't uitvoerrecht liefst doen vervallenmaar de financiën verzetten zich daartegen, En trouwens - wg hef fen ook andere uitvoerrechten, niet enkel vau suiker, Het eenige bezwaar, dat men niet naar de productie, maar naar de waarde moet belasten, en in dien zin had de Minister een regeling ontworpen, nl. om halfjaarlijks voor suiker en koffie een gemiddelde marktwaarde vast te stellen en bij prijzen daarboven alleen van het meerdere het uitvoerrecht te heffen. Or der die omstandigheden was er geen aan leiding om de schorsing nogmaals voor te stellen, te minder omdat uit de ad viezen van de Handelmaatschappij 6n uit de verslagen van andere cultuuronder nemingen bleek dat de vooruitzichen zeer gunstig en de koffieoogst van dit jaar ver moedelijk da grootste zou zijn, die ooit is verkregen. Met de suikerregeling in 't algemeen stond 't uitvoerrecht in hoege naamd geen verband. Niet voor de indus trieelen om de fabrikanten meer winst te bezorgen of voor verlies te behoeden maar alleen met 't oog op de belangen der inlanders bij het behoud der cultuur koD de Regeering tusschenbeide treden. En daarvoor was thans geen aanleiding. De heer Sassen, die den hefer Muller op wees, dac de consumenten, het publiek dan toch het meest hadden gespro ken van de scherpe concurrentie tusschen liet- en bietsuiker, stond nochtans aan de zijde van dien spreker on drong er ook bij den Min. op aan om niet uitslui ten op de adviezen van zijn ambtenaren af te gaan, opdat niet de suikercultuur in Indië zou te gronde gaan, gelijk de bietsuikercultuur en de landbouw bier te lande, waarop de heer Muller antwoordde dat de protectie ons zoo ver heeft gebracht dat men in Engeland veel goedkooper onze suikeis versoopt dan hier, en de jam- en de biscuit-industrie daar alleen bloeit door de suikerpremiën, dien wij verleenen. Hij betreurde overigens's Mm. weigering en liet hem de verantwoorde lijkheid er voor. Na een korte repliek van den Minister werd het debat gesloten. Vervolgens behandelde de Kamer eenige wetsontwerpen, mede net Departement van Koloniën aanrakende. De kwijl schelding van H. L. Ch. te Mechelen van een som van ruim 25.000 vond by den Heer Franschen van de Putte verzet. Diens verdiensten voor de wering van opiumsluikerij aebtte hij geen reden voor de Kwijtschelding, waar geen slordigheid, maar schromeiyk plichtver zuim in 't. spel was. De Minister bestreed dat gevoelen, De heer T. M. was niet anders dan in naam met 't geldelijk be heer der kas voor de bestrijding der opiumsluikerij belast, een ambtenaar 0Q

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1