Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. (icinengd Nieuws. Voor de verdere afdoening der gewich tige ontwerpen, die in de vorige bijeen komsten werden onderzocht en waarovei inmiddels de schriftelijke voorbereiding heett plaats gehad, kwam de Eerste Kamer Woensdagavo d bijeen. Als gewoonlijk was deze ontmoeting riet veel meer dan een formaliteit. De Kamer ontving mededeeling van ingeko men stukken, adressen en boekwerken, doch er gebeurde overigens niets, dat vermelding vereischt. Alleen dit, dat de Heer Bergsma verlof vroeg en verkreeg om op een nader te bepalen dag de Ministers van Waterstaat en Justitie te interpelleeren over hun plannen tot wijziging en aanvulling der boterwel. De vergadering werd daarna verdaagd tot den volgenden morgen, alwaar bet eerst behandeld werd het Eamstractaat, waar de Heer Brantsen van de Zijp ver klaarde voor het tractaat te zullen stem men, maar ontkent de billijkheid dat Nederland de helft zal betalen van tot dusverre door Duitschland gemaakte werken. Hij zal stemmen tegen de Marino verhooging. De heer Rahusen juicht het tractaat toe eu wijst op het groot belang voor Nederland dat de watergrens met Duitscb land wordt vastgesteld. De Minister Roëll, verdedigde het tiac- taat en de betaling van de hellt der kos ten, en hield vol het belang van Neder land bij het Eemskanaal, en zelfs van Delfzijl bij de verbetering van het kanaal Dortmund—Emden. De zaak der regeling van de watergrens zal (le Regeering over wegen. Het Eems tractaat is goedgekeurd, en de verhooging van de Marinebegrooting aangenomen mot 43 stemmen tegen 1. Daarna werd behandeld de nadere re geling van het successierecht (verschil lende wijzigingen, o. a. hooger overgangs recht voor vreemdelingen. De heer Pijls bestrijdt de buitensporige- belastingverhoogingen. De heer Van Zinnecq Bergmann pro testeert tegen de inbreuk op het eigen domsrecht door schenking zekeren tijd voor den dood als ontduiking te beschouwen De Ministers van Bicnenlandsche Zaken en van Justitie hebben cp het verzoek van den Haarlemschen Gemeenteraad, om een gelijkmatige toepassing van de Zon dagswet te verzekeren, geantwoord, dat de Regeering niet voornemens is een andere uitvoering van die Zondagswet voor te staan dan tot heden gevolgd is. Zij noodigen den burgemeester uit geen verder gevolg te geven aan zijn voor nemen tot een nadere handhiving van die wet. door den echt aan elkander verbonden werden, doch Wemelden vond daar iets in, waaraan zy geen anderen naam wist te geven, dan dat het haar stuitte. Gehoor gevende aan de dringende uit noodigingen vau Wemeltien en de haren, mdersteuud door die van den lieer van Wijdenés, reisde dosniné Reinhoff nogmaals naar Holland, ten einde aan Wemeldens verlangen te voldoen en haar huwelijk godsdienstig in te zegenen. De daarvoor bestemde dag brak aan. Het was een schoone, heerlijke dag. die enkel leven en liefde, verzoening en vrede iredikte. Een stemmig sleepkoetsje bracht ile ondertrouwden aan de trappen van 't -tadhuis, waar, benevens Herman en ["ruitje de heeren van Wijdenés en Rein hoff hen reeds wachtten. En al zag nu ■Vemeltien ook niets van wat er om haar oorviel, toch klom zij langs de vele trap >en van het boidés met vasten tred naar loven en al klopto haar hart ook schier oorbaar toen zjj voor den burgerlijken i'nbtenaar verscheen toch beantwoordde j de vragen welke deze haar deed, met en vastberaden ja, en hoe koud en afge- aeten de toespiaak van dien beambte ook was, toch was het liaar wel en warm n het hart. Uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gemeld De stand der veldgewassen is in het Oostelijk deel van dit district veel gun stiger dan die in het Westelijk deel. Toch heeft men nergens reden van klagen. Het v.'as is met gelijken opgang uit den grond gekomen, en belooft nu veel. Het kool zaad staat in vollen bloei. Het schrale weer geeft de tarwe wel een gele kleur, doch bij mildere weersgesteldheid treedt het frissche groen weldra te voorschijn. Een gewas is verspeeld, en wel de as- schepoetster onzer graanvrucbten, de rog ge. Enkele roggevelden werden reeds vroe ger omgeploegd nog veel kan ons vee tot groen voeder dienen. Winter- en zomergerst, haver en aard appelen groeien naar behooren klavers zijn in geen jaren zoo goed geweest. Door den overvloed var, dit veevoeder zullen de klaverveilingen dit jaar van weinig be- teekenis zijn. Daarentegen bljjft het gras in weiden en langs dijken nog steeds ontoereikend. De groenten in den hof avanceeren wei nig. Enkele warm gelegen tuinen laten toe zich volop am salaie te vergasten. AXEL, den 21 Mei 1897. Gisteren had alhier in »het Gulden Vlies* door den notaris Dregmans tan verzoeke van het bestuur der Burgerlijke Godshuizen voor den tijd van 9 jaren de verpachting plaats van het navolgende 4.85.70 HA bouwland aan Cornells van Hermon te Axel voor f290.— den hoop en per jaar. 9.92.80 HA bouwland en hooiland aan de wed. Louis Wiemes te Axel voor f 375.den hoop en per jaar. 3.34.50 HA voorwaardelijk aan Dominicus van de Vjjver te Koewacht 1.86.50 HA weg, bouwlanden bermsloot voor f39.— per 44 a 56 c aan D. Ver ket te Boschkapelle. 2.05.90 HA weg, waterleiding en bouwland aan Alph. van Vooren te Boschkapelle voor f40 per geniet. 2.54.20 HA bouwland en berm- sloot aan D. Verket voornoemd voor f39 - per geraet. 2.74.50 HA water leiding en bouwland voor f39.— per gemet aan Andr. Dieleman en Corn. Herrebout te Zaamslag. 2.52.40 HA bouwland en bermsloot voor f37.— per gemet aan P. D'hont te Bcschkapelle. 2.72.50 HA waterleiding en bouwland voor 139.- per gemet aan P. B. Mol te Boscbkapelle. 2.64.70 HA bouwland en bermsloot voor f38.— per gemet aan Benjamin van Laere te Boschkapelle. 2-77.00 HA waterleiding en bouwland voor f39.— p.r gemet aan Josephus de Rijck te Boschkapelle. 2.54.90 HA bouw land en bermsloot voor f33.— aan P. A. In hunne gemeenschappelijke woning terug gekeerd zegende Reinhoff hun bur gerlijk voltrokken hnwelyk godsdien stig in. De woorden, welke hij bij die gelegen heid sprak, waren hem en liet plechtig oogenblik dat ze uitlokte, volkomen waar dig. Hij sprak tot hen, als waren zij zij ie kinderen. En nadat hij Gods vader zegen over dit spade huwelijk eeuer vroe ge liefde met kliramenöeu ernst en jjver afgesmeekt, had, besloot hij met deze woorden rUwe wegen, o Heer zijn wonderbaar. Gij hebt door die huwelijk een onrecht van vele jaren verzoend en door het toe laten van dat onrecht menschen uit ver van elkander verwijderde oorden hier te zamen gebracht om eerlang voor uw hei lig aangezicht in den echt verbonden te- worden. U daarvoor lovende en dankende, roepen wij nogmaals voldaan uitdonker en raadselachtig mogen uwe wagen ons zijn, o Godmaar hunne uitgangen zijn enkel wijsheid en zaligheid E I I) E. van Eerdenburg te Boschkapelle. 11.46.10 Ha bouwland voor t 500. den tioop en per jaar aan Vital Poppo te Moerbeke. 11.48.40 HA bouwland voor f640 den hoop en per jaar aan Fr. van Cadsand Lz. te Axol. 7.50.00 bouwland en hooi land voor f 440 den hoop en per jaar aan Petrus Dieleman Pz. te Axel. 48 a 80 c bouwland aan Barnardus Herman te Zuiddorpe voor f30 den hoop en per jaar. Opmerkelijk is het, dat bijna alle per- ceelen van pachter zijn veranderd. Zou den de nieuwe pachters er moer uit kun nen halen dan de oude, zou het klagen over zware pachten wel gewettigd zijn Wie zijn anders dan de pachters zeiven oorzaak, dat de pachtsommen hoe langer hoe hooger worden en als het op beta len aankomt, zou de eigenaar verplicht zijn om afslag te geven. Men schrijft uit Terneuzen aan de M. Ct: Een veertigtal kiezers was Dinsdagavond opgekomen naar eene vergadering, met het doel het oprichten van eene kiesver eeniging te bevorderen Daar de heer Smeenge verhinderd was om voor dit doel eene lezing te komen houden, zooals eerst het plan was, werd door den heer H. C. E. van IJsselsteijn, .laartoe door eenige heeren uitgenoodigd, hot doel der bijeenkomst uiteengezet en stelde h£ voor op te richten eene liberaal democratische kieo vereeniging. Drie en dertig der aanwezigen gaven door hel plaatsen vau hunne handtaeke ning blijk aan de oprichting te willen medewerken. Daarna werd overgegaan tot het vast stellen van een voorloopig reglement, waarin o. ra. is bepaald dat de werkzaam heden der vereeniging zich zullen uitstrek ken tol de vorkiezingen voor de Tweede kamer, Provinciale staten en Gemeenteraad. Tot leden van het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren M. van den Hoek, J. de Feijter Pz. en P. J. Versluijs terwijl aan de vereeniging de r.aam van Vrijheid werd gegeven. Met het oog op den korten tijd, die nog voor den verkiezingsdag rest, werd ook overgegaan tot het stellen van een candidaat en werd genoemd het aftredend lid rar. P. C. J. Hennequin. Over hem ontspon zich eenige dis enssie. Enkelen vonden in diens meening over leerplicht en het protectievraagstuk aan leiding om hem te bestrijden en noemden den heer van Deinse, die meer vooruit strevend is en meer de beginselen der ver eeniging toegedaan. Anderen, hoewel erkennende dat de heer Hennequin niet strikt de man naar hun hart was, meenden dat men ter wille van de eenheid tegenover do verbonden clericalen verplicht was die candidatuur te steunen, te meer omdat de tijd tekort ,s om nog een anderen candidaat te stellen. Ten slotte werd de heer Hennequin met algemeene stemmen op twoe na tot candidaat verkozen. De strijd in ons district zal dus over twee personen loopen, daar naar men ver neemt de katholieken geen eigen candidaat zullen stellen, maar den heer Glinderman znllen steunen. lieden te Walsonrden (Honteniss?) zijn wegens mishandeling veroord. de le tot! 3 maanden gevang, de 2e tot 14 dagen gev.mg. PREDIKBEURTEN TE AXEL. ZONDAG 23 MEI 1897. Ned. HereGemeente. Voorin. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. V. J. Kap teijn Kerk B. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. C. J. Kapteijn. Leeskerk. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Zitting van 21 Mei 1897. le P. B., 49 j2e J. B., 18 j., work Een heer te Zeist had dezer dagen I de biutaliteit van het landgoed van den heer Fransen v. d. Putte een 15-tal hees ters te ontgraven met het doel die in zjjn tuin over te planten. Hij werd gesnapt! en zal nu wegens strooperij terechtstaan. Wie niet sterk is moet slim zijn. I Pietje is zoo'n beste jongen, zei I de moeder zco'n gehoorzame jongen, I hij zal zijn tong eens lief voor dokter! uitsteken, waar Piet Laat je tongetje eens aan dokter zien, ventje. Toe noa, kom nou, m'n lieveling, het is om j6 bestwil, Piet. Anders kan meneer dokter niet zien wat je mankeert, maar even je J mondje open. Wat I wil je niet moet j ik pa roepen wacht ik zal den boe- man uit den schoorsteen laten komen - I Heintje Pik, ben je daar 1 Hier is 'n stoute jongen neen neen blijf maar, Piet is zoet, Piet steekt zijn tong al uit gauwgauw, doe het maar i Piet anders komt-i, maar eventjes I De moeder beloofde een vrachtwagen j vol met speel-, toen een waggon vol snoepgoed, doch het ventje bleef weer-1 spannig. Hij grijnsde, pruilde tegen den dokter, doch hij hield zijn „rood lapje» I binnen. Het gehoorzame, lieve kind ver draaide het gewoonweg, zette een keel op en begon met zijn voetjes naar den dokter te stampen. De bejaarde medicus bleef bedaard, doch niet werkeloos. Hij begon tegenjPietje een langen neus te maken, met zijn twee groote mollige handen uitgespreid, de pink van de eene tegen den duim van de andere hand en de duim van de eerste hand fegen zijn dik mopneusje. Piet werd nijdig, woedend bijna en hij zecte op zijn beurt een neus tegen den dokter. De medicus liet z(jn handen zakken, opende den mond en stak om zijn ver achting voor den kleinen bengel te toonen een enorme tong tegen hem uit. Gevolg was dat het knaapje evenzoo deed en d? dokter 't recept kon schry ven, natuurlijs met een heelen dag in bed blijven er bjj. Te Enschede is eene gehuwde ViOUW toen zij petroleum in de brandende kachel j goot, in brand geraakt, daar de vlam in I de petroleumbus sloeg. Door spoedig aan gewende hulp werden de brandende klee deren gebluscht. De vrouw heeft echter zeer ernstige brandwonden gekregen. Naar men uit Parijs bericht, is daar Prinses Isabella van Bourbon op 70-jarigen leeftijd en in bijna behoeftige omstandig heden overleden. Onder de gemeente Lonneker heeft een brand een blok huizen, bewoond door vier gezinnen vernield. Enkele personen lagen nog te bed en met moeite werd een zuigeling, die in de wieg lag nog gered. Twee 17-jarige jongelingen uit 01- deboorn hebben Zondag op rijwielen de ell steden van Friesland bezocht. Om vier uur gingeh zij op reis en 's avonds half twaalf waren zij weer thuis. Onbekendheid met de wegen had hen in den avond een paar keer doen afdwa len, hetgeen vrij wat tijdverlies veroor zaakte, ook de koude N. O. wind had hen den geheelen dag vrij wat gehinderd. Eene afgeteekende lijst bewees het tjjd stip van aankomst in de verschillende steden. Op de tentoonstelling te Brussel is een treurig ongeluk gebeurd. Een werk man. van den papierfabrikant De Naeyer is tusschen de raderen van °en machine geraakt en jammerlijk verpletterd. Eod vijfjarig knaapje te Rotter-

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2