No. 1121. Ixiterdag 22 Mei 1807. 13e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Bnitenland. si FEUILLETON Voor honderd jaren. Een Drentsch verhaal. 4XELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor Bklgik 80 cent. Afzondert, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Te Konstantinopel liepen geruchten, dat koloBel Vassos met een gedeelte van de van Kreta komende troepen een inval bij Platamona (Z. O. van den Olympus) had gedaan. Voor drie weken zou dat zeker een uitnemend denkbeeld zijn ge- Dezer dagen werd als een mogelijke oplossing van de moeilijkheden, welke bet betalen der oorlogskosten zou kunnen hebben, het denkbeeld geopperd, dat Rus land de vordering van Turkije zou over nemen, in mindering van de oorlogschat ting, welke Turkjje nu al 20 jaar aan Rusland schuldig is. Sedert heeft deze onderstelling de vorm van een bericht Weer heeft de Grieksche vloot 3 Turk- sche schepen buitgemaakt. De admiraals hebben een nieuw voor wendsel bedacht, om, nu ze de Turken niet van Kreta kunnen krijgen, de aan wezigheid der troepen op het eiland te rechtvaardigen. Ze moeten er blijven, zoo zegt men nu, tot de Kretenzers de wapens hebben neergelegd. De Turksche vloot heeft in den Ar chipel eenige Grieksche zeilschepen, welke naar beweerd werd, zeeroof pleegden, aangehouden. Voor het aarzelend voorwaarts gaan van Edhem Pacha geeft thans ook de correspondent van Daily News een ver klaring. De maarschalk zou bang zijn, dat een snelle en groote overwinning hem te veel op den voorgrond zou plaatsen en hem tot een populairen held maken. Hoe aangenaam dit op zich zelf zou zijn De laatste woning, den laatsten boom het laatste struikje zag hij voor zijne met tranen gevulde oogen verdwijnen. Daar daagde Wesup voor zijn gezicht, en nieuwe herinneringen en nieuwe aandoeningen be stormden hem. Maar ook Wesup zweefde als eene schaduw zijne blikken voorbij Toen overviel hem eene ongekende droef geestigheid, in wier weefsel zich een draad van kalmte eerst mengde, toen men, aan het einde van het lange eentoonige El lertsveld, het vriendelijk gelegen Schoon lo zoo goed als genaderd was. Zijn bjj zulke gelegenheden niet minder gevoelige reisgenoot had even als hij het stilzwijgen bewaard. Doch toen nu de storm in beider hart een weinig uitge woed had, lokte Koolstra zijn reismakker tot spreken uit. ,,ik begrijp nog maar niet, waarom gl uwe reis over Assen neemt.'- „Dat zal ik u ophelderen," antwoorddi Alfing. „Gij weet dat ik eene levendige hoop koester, dat Wemeltien niet onge negen zij om mij nog tot man te nemen Ik heb bijzondere reden om dit te wen in Turkye is dat lang niet een geluk en spoedig komt de tijd, dat men zich tegen Ie intriges van benijders heeft te ver dedigen, of onder zulke intriges bezwijkt Van daar dat de maarschalk er de voor keur aan geeft wel als overwinnaar, maar toch als middelmatig aanvoerder uit den strijd weer te keeren Echt Turksch, eu niet eens onwaarschijnlijk. De blokkade van Kreta is opgeheven. De officieele mededeeling is echter nog niet geschied. Op verzoek van den Turkschen gezant zal een vervolging worden ingesteld tegen den uitgever van een te Parijs verschij nend half Turksch, half Fransch blad, waarin de sultan werd beleedigd. De uit gever, die de Fransche helft van zijn blad te Geneve laat drukken, zal, als de ver volging doorgaat, ook de andere in Zwit seriand doen vervaardigen. Aan Edhempacha zijn bevelen gezon den om de vijandelijkheden te staken. De debatten in de Pruisische kamer en in den Duitschen Rijksdag over de beide voorstellen in zake het recht van ver eeDigiDg, hebben den verwachten uitslag gehad. In de Kamer dreven de conser vatieveD en de nationaal-liberalen door dat het regeeringsontwerp naar een com missie van 28 leden werd gezonden, en in den Rijksdag verklaarden zich slechts 53 leden tegen het andere ontwerp, waarbij de knoop zou worden doorgehakt, door voor het geheele rijk bet verbod van samenwerking af te schaffen. Een prac- tisch résultaat is het natuurlijk niet, w.mt de bondsraad heeft ook een woordje mee te praten. De stemming heeft echter de beteekenis van een afkeuring van het schen, vooral om Hermans wil, dien ik erlang te wettigen. Deze wettiging zeido doctor Weeninck mij, kon gebeuren bij het voltrekken van het huwelijk en ook bij eene afzonderlijke acte. Daar ik nu evenwel niet zeker ben of Wemeltien aan mijne vurige begeerte zal willen vol doen, en mij op zoo'n lange reis, als van hier naar Holland ligt iets raenschelljks kan overkomen, heb ik besloten om zoo'n acte maar dadelijk in Assen te laten schi p ven. In allen gevalle keurde doctor Weeninck dit ook béter, dan bij de hu welijksacte, omdat er dan minder sprake van kwam, hetwelk voor ons allen het genoegelijkst was. Wemeltien heelt het zeilde reeds lang te voren gedaan." Nadat het gesprek op deze wijze aan gevangen was, werd het voortgezet en le vendig gaande gehouden tot dat het bin nen rilden van Assen daaraan een einde maakte. Hier namen de beide vrienden een har lelijk afscheid van elkander; en terwjjl Koolstra kort daarna de terugreis weder aangenomen had, reisde ook Alfing af. Hij had zijn zoon gewettigd, en de ge dachte daaraan vervulde zijn hart met vreugde. Vrooljjk en hoopvol keerde hij tot Hei man terug, bij wien hij, ten aanzien van Wemeltien, de uitnemendste berichten ont ving, Zij had het rouwkleed over Wij nands afgelegd, was, volgens Hermans beleid der regeering en is van te meer gewicht, nu 207 stemmen voor het tegen de regeeringsplannen gerichte ontwerp en 53 daartegen werden uitgebracht. In geen land ter wereld zou een regeering zulk een nederlaag dulden. Maar in Duitschland leggen de ministers zich kalm bij elk votum van wantrouwen neer. Of de zaak gevolgen zal hebben, hangt alleen daarvan af, of de Rijksdag zal medegaan met Lieber, die voor eenige dagen zeide dat men een regeering, op welker belof ten niet te vertrouwen is, geen gelden toestaat. Vereenigt de meerderheid zich daarmede, dan is het conflict geboren. Te Parijs verschijnt sedert eenigen tijd een blad Vrij Ierland, schijnbaar bestemd om propaganda te maken voor de onaf hankelijkheid van Ierland, maar in wer kelijkheid gericht tegen Engeiands optre den over de geheele wereld. De gemeenteraad van Dublin heeft met 22 tegen 11 stemmen besloten de koningin bij haar jubileum geen adres aan te bie den. Dit besluit ging gepaard met deer kenning dat de koningin constitutioneel heeft geregeerd, en dat zij in haar persoon lijke hoedanigheden eerbied verdient. Maar waar aan het feest het karakter wordt gegeven van een herdenking van een tijdperk in de geschiedenis, dat voor En geland maar niet voor Ierland een tijd perk van bloei e i welvaart was, meende men in Ierland zich te moeten onthouden. Naar aanleiding van een brief, waarin de hertog van Orleans klaagt over de verbanning, merkt de Radical op, dat de Bourbons da Bonapartes hebben verban nen, dat de Orleansen op dezelfde wijze handelden tegenover de Bourbons en de verklaring, steeds kalm en tevreden, boorde naar het scheen, gaarne over Alfing spre ken, doch sprak zelve nooit over hem. Zoodra Alfing maar een weinig van zijne reis uitgerust was, ging bij den heer van Wjjdenés een bezoek afleggen, ten einde aan dezen een br'ef van ds. Reinhoff te overhandigen en tevens den raad van heer Wonter in te winnen, hoe hij nu verder moest handelen. Overeenkomstig den aldaar ontvangen raad richtte Alfing nu zijne plannen in. Hij ging wor.en in de zelfde stad waar in Wemeltien woonde en bezocht haar dagelijks. Onuitputtelijk in het geven van bewijzen zijner liefde, drong bij telkens vuriger er op aan, dat zij zijne wenschen mocht vervullen. Doch zij scheen niet te kunnen beslui ten. Er lag haar nog zoo veel in het geheugen. Zij dacht aan vroegere mis kenning, aan later gesmaakt huwelijksheil en hoe meer zij daarover peinsde, hoe meer zij afkeerig scheen om aan zjjne wenschen te voldoen, En toch gevoelde zij zich telkens weder tot den man ge trokken die het voorwerp harer eerst liefde geweest was, en dien zij nimmer opgehouden had in zekere mate te be minnen. Menigmaal deed zijne onstuimige drift haar voor een oogenblik in haar voorne men wankelen, doch zich weldra wed bezinnende, wees zij hem af. Door die herhaalde afwijzing, hoe flauw Bonapartes, en dat het tweede keizerrijk de Bourbons en de Orleansen uit het land zette. Waar de monarchien zoo handel den, kan der republiek geen verwijt treffen. Faure heeft, haastiger dan de czaar, een telögram naar Petersburg gezonden, om zijD deelneming te betuigen in het groote ongeluk, dat hef Russische leger heeft getroffen. In Spanje is men zeer ontevreoen over de houding der regeering inzake generaal Polavieja, wiens «triomftocht* door de regeering erg is tegengewerkt. De generaal had last ontvangen om des nachts naar Madrid t6 komen. Maar de bevolking liet zich daardoor niet weer houden den generaal een ovatie te bren- gon. Bij zjjn aankomst aan het station was de minister van oorlog daar met eeDige officieren in politiek. Maar buiteD wacht te een groote menigte en volgde den ge neraal door de straten, waar overal vlag gen hingen. Men zegt dat jjdeze zaak zal worden aangegrepen om een crisis uit te lokken Over den opstand in Uruguay komen thans voor de regeering gunstige berich ten, de insurgenten zouden verslagen zjjn en gebrek aan levensmiddelen hebben. Gelijk zich wel denken laat, komen deze berichten uit officieele bron. Een militaire trein van Westfalen naar Metz is tusschen Hillersheim en Gerol- stein ontspoord. Het aantal dooden is voorloopig vastgesteld op 9. Verder is het aantal gewonden 35. Het Britsche eskader is van Delagoa- baai naar Simonshaven teruggekeerd. zij ook mocht wezen, gevoelde Alfing zich wezenlijk ongelukkig. Hjj riep. zelf moedeloos geworden, de tusschenkomst san den heer van Wjjdenés in. Deze, al tjjd bereidvaardig om, waar hij kon, iets goeds uit te werken, nam de taak van be middelaar op zich, en slaagde in de uit voering daarvan naar wenscb. Na het uit den weg ruimen van menige zwarig heid, er vooral door op Hermans belang te wijzen, wist hij eindelijk Wemeltiens hart zoo te neigen dat zij Alfings wen schen volkomen bevredigd". Herman en Truitje, al was het niet. in gelijke mate, gevoelden zich door Wemól tiens besluit recht gelukkig. Bovenal was dit het gevsl met Alfing. Hjj was buiten zich zeiven van vreugde, en zou gaarne reeds dadelijk den dag des huwelijks bepaald hebben. Er was echter iets, 't welk deze onver wjjlde bepaling in den weg stond, en wel dit, dat Herman voorat verzoeken zou om bjj den familienaam zijner moeder ook dien zjjns vaders te mogen. De heer van Wjjdenés had daartoe zjjne imdeweiking beloofd. Binnen korteren tjjd dan men verwacht had ontving heer Wouter, door tusschen komst van zijnen procureur, eene gunstig ge beschikking op Hermans verzoek, en nu werd de dag bepaald, waarop Alfing en Wemeltien hun huwelijk wenschteu te voltrekken. Gaarne had Alfing gezien dat Herman en Truitje dien zelfden dag

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1