Binnenland. li and bouw. De door Vassas op Kreta aangestelde ambtenaren hebben bun betrekking neer gelegd, terwjjl de opstandelingen een voorloopig bewind hebben gevormd. Ex-keizerin Eugenie zou binnenkort naai Koustanrdoopel gaan om te bewerken dat een Bonaparte gouverneur van Kreta wordt. In Roemenië is men maar half terre den met het bewys van goed gedrag, on langs door de Keizers van Rusland en Oostenrijk aan de Baikanstaten uitge reikt. Die ontevredenheid vindt niet g« lgk men allicht zou verwachten, zijn oor sprong in de overweging dat de eene on afhankelyke staat den ander niet als een kind heett te behandelen. Dat niet. Maar men is boos, dat Roemenië, een onaf hankelijke staat, in dezelfde bewoordin gen geprezen werd als het min of meer afhankelijke BoelgarLje, Generaal Polaviejo is Donderdag te Barcelona aangekomen en als overwinnaar ontvangen. De klokken luidden de bis schop en de geestelijkheid ontvinger, den generaal aan den wal en later werd een Te Deum gezongen. De Spanjaarden hebben, met een ver lies van 25 dooden, 105 zwaar en 111 licht gekwetsten een stad op de Pbilip- pijnen genomen. Ir. Canada is de meerderheid in het Parlement verplaatst. Voor de Verkiezin gen waren er 46 conservatieven en 23 liberalen, na den strijd 53 liberalen en 20 conservatieven. Zulk een omkeer zal wel zelden zijn beleefd. De Minister van Justitie heeft besloten, dat voor aanstelling tot bezoldigd Rijks veldwachter voortaan alleen zullen in aanmerking komen sollicitanten, die den leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en dien van 35 jaar niet hebben over schreden. Door den sollicitant zal, onder andere stukken, moeten worden ingeleverd een op ongezegeld papier gestelde en onder- teokende verklaiing, afgegeven door eenen bevoegden, zoo noodig daartoe door of vanwege den Minister van Justitie -aan gewezen geneeskundige, bevattende be antwoording o. a. der volgende gestelde vragen Ileeft hij de volle gezichtsscherpte En daarbij wordt toelichting gevoegd Een Rijksveldwachter moet geschikt heid hebben tot juist schietenhij mag geen bril drag»n, en bet moet niet to voorzien zijn, dat de noodzakelijkheid daartoe binnen eenigen tijd aanwezig zij, hij mag niet kleurenblind zijn. Heeft bij e9n normaal reukorgaan Een Rijksveldwachter moet bij net ont dekken van eer.ig strafbaar feit aan de zich ontwikkelende lucht den aard van zekere stof kunnen vaststellen, bjjv. aan de lucht sterken drank kunnen bei ken nen enz. Heeft hjj een normaal spraakorgaan Hij mag niet stotteren. Heefc hij platvoeten, of anderen abnor- malen vorm of stand var, voeten of tee- uen, waardoor het loopen bemoeilijkt wordt? Een Rijksveldwachter moet afstanden van minstens vier uur gaans kunnen af leggen. Tevens wordt bericht, dat de gelegen heid tot het indieneu van verzoeken om plaatsi ig bij de Rijksveldwacht weder is opengesteld. Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer omtrent het wetsontwerp tot nadere regeling van her zegelrecht op effecten, bleek dat dit ontwerp in het algemeen geen bestrijding vond, al vroeg men zich af of de reden van bestaan niet verminderd was nu het tekort, het welk door de aanneming vau de Wet op het Personeel gevreesd werd, door andere hulpmiddelen kon worden gedokt. In enkele ufdeelingen werd, naar aan leiding van een veroanil, dat gezocht werd tusschen d« afschaffing der Rijks- tollen en deze Wet, een korte gedachten wisseling gehouden over de tolheffing, waaruit bleek, dat «enige leden een even tueele afschaffing van tollen betreuren zouden. Door enkele leden werd aan het begin sel van belasting naar de reëslo waaide der stukken de voorkeur gegeven boven hel bij het wetsvoorstel gevolgde stelsel var. heffing naar de nominale waarde. Men vroeg zich af waarom premiën- obligatiën zoo bovenmatig hoog in ver houding tot andere stukken moesten wor den belast. Was het om ze te weren, dan achtte men het doelmatiger en open hartiger den handel daarin te verbieden Ook daarom achtte men het percentage voor premieleeningen te hoog, omdat liet dikwijls de belegging is van den kleinen man voor zijne spaarpenningen. Ook de verhooging van het percentage voor aandeelen van buitenlandsche maat schappijen vond bezwaar. De Correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van Vrijdag Twee Compagniën van het eifdo batal jon van Java hebben in Lebong in het gebergte op den weg van Kloewang Daja gevochten. Gevaarlijk gewond werd de luitenant Van Roon, licht gewond drie minderen. Als boete werd door Lehong twintigduizend dollars betaald. Ook volgens een bij zijne familie te Wilnis ontvangen telegram is de 2e ïuit der inf. van het leger in Oost-Indië J. van Roon gevaurljjk gewond. De correspondent van het Alg. Hbl. in Nederlandscb-Indie seint Maandag „Zaterdagnacht maakten onze troepen een tocht naar Indrapoeri en Selimoen en maakten zich meester van een benting (onze correspondent seint»Atjeh-beu ting.") »Het verlies aan onze zijde bedraagt gedood twee officieren, de kapiteins, der infanterie G. M. P. Scheuer en H.Jacobs en dertien minderen gewond dertig min deren en de luitenant Jonsen (vermoede lijk de tweede luit. der infanterie J. A. Jansen; er is nog een ]e luit. der artil lerie A. C. W. Janssen) en ernstig de tweede luitenant der infanterie H. A. Mes eemaekers van de Graaft licht gewond de kapitein der infanterie J. N. C. baron van Heerdt. ,.De vijand verliet de benting met ach terlating van 36 dooden". Een verlies van 11 ton op de di recte belastingen bederft natuurlijk het eindcijfer der mpand April, welke anders Diet zoo onbevredigend zou zijn. Dat ver lies ontstond door een daling van 1 mil joen bij het personeel, en eon van f 140.000 bp de grondlasten, alles om be kende redenen De bedrijfsbelasting daaren tegen gat f 16.000 meer en de vermogens belasting een stijging van f22 000 De invoerrechten bleven stijgende en gaven een halve ton meer, waarnaast een verlies van f 280.000 op de accijnsen staat in hoofdzaak het gevolg van de suiker, welke van f 250,000 achterbleef. De indirecte belastingen wisselden nog al af. Die groep geeft een vooruitgang van f 270.000 aan, vooral te danken aan een stijging van de successie van f 40.000 bij de registratie. Daarentegen was het zegel 74,000 gedaald. De kleinere middelen hielden zich goed domeinen stegen f 18000, posterijen f 33,000, de telegraaf f 7000, de staats loterij f 11,000 en de loodsgelden ook f 11,000 De uitkomst der vier maanden geeft een verlies van 42 ton, waarvan 33 voor rekening van de directe belastingen komen een verscüil dat wel zal worden inge haald, Maar toch zal het moeite kosten eer de posten, welke bij kleine termijnen worden afgedragen en waarop de laatste maanden niets betaald kon worden, bin nen zijn. Uit Noord-Westelijk Noord Brabant sclnijft men: De stand der wintergewassen is, het koud en zeer ongunstig wedei in aanmer king nemende, bevredigend. De tarwe, rogge en vooral de gerst, welke dezen winter heel weinig van de vorst geleden hebben, schieten welig op. Toch blijkt uit db hier en daarzich in de tarwe vertoonende roodachtige topjes, dat deze reeds veel van de nadeelige weersgesteldheid geleden heeft. Koolzaad komt weinig voor. Enkele perceelen, die er mede bezaaid werden, staan in vollen bloei, leveren een prach tig gezicht op en beloven veel. Jammer dat. tengevolge van den geringen prijs hiervan in deze streek zoo weinig ver bouwd wordt. De zomeivruchten als: boonen, erw ten en haver beginnen te voorschijn te komen, doch het is duidelijk zichtbaar dat er, gelijk men hier placht te zeggen, nog zoo weinig natuur in den bodem aanwezig is. Toch staan al deze produc ten best. Van de vroege aardappelen, welke uit kwamen, is op vele plaatsen het loof be nadeeld door de nachtvorsten. Ook heb ben de nog kleine, tengere bietenplantjes, welke voor den dag beginnen te komen, veel van het schrale en gure weder te lijder. Komt er maar spoedig een gun stige weersverandering, dan staat het met dit gewas uitstekend, en zal het zaad wijl de bodem overvloedig vocht bevat, vlug ontkiemen en krachtig ontwikkelen. Was men algemeen van gedachte, dat er weinig land voor beetwortelteelt zou afgezonderd worden,doordien de contrac ten in menig opzicht onaannemelijk wa ren voor de verbouwers, toch kan, nu het zaaien geëindigd is, gemeld worden, dat het, op z'n minst genomen, gelijk staat met andere jaren. Gras was er iD overvloed, doch he1 koude, natte en weinig vruchtbare weder doet voornamelijk zijn nadeeligen invloed gelden op de weilanden. Door het groei zame weder der vorige maand ontwikkelde het gras verbazend goed, doch nu gaat het zichtbaar achteiuit en is tot genoeg zaam dagelijksch veevoeder een spoedige ommekeer ten zeerste gewenscht. Over den veestapel kunnen de mede- deelingen niet gunstig luiden. De handel is over het algemeen gedrukt en kwijnt. Da prijzen zjjn dientengevolge laag. Daar bij komt nog, dat de besmettelijke vee ziekte, mond- en klauwzeer, toeneemt, het geen natuurlijk ook belemmerend op den handel werkt. Door de Vereeniging van Beet- worteisuikerfabrikanten in Nederland is het volgende adres gezonden aan de Twee de Kamer der Staten-Genei aal. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de Vereeniging van Beetwortel suikerfabrikanten, in Nederland, erkend bij K.B. van 24 November 1874, Staats blad No. 22 Dat zij zich gedrongen ziet, Uwe Kamer kenbaar te maken, den hachelijken toe stand. waarin de Beetwortelsuiker-indus trie hier te lande verkeert. Reeds bij de behandeling der Noodwet en der Groote wet in den loop van dit en het vorige jaar, is van alle zijden ge wezen op het gevaar, gelegen in zeer verscherpte wetswijziging in Nederland, op hetzelfdeoogenblik dat het Buitenland zijne Beetwortelsuiker industrie nog ver der ging begunstigen. Wat destijds op gfond dier buitenland- sche begunstiging W6id voorspeld, is ge schied de prijzen van beetwortelsuiker zijn gaandeweg gedaald en thans isvoor suiker,zco disponibel als op nieuwe cam pagne, niet meer te bedingen dan f 10,50 Tengevolge der bij de nieuwe wet plot seling sterk verminderde premien, zagen de labrikanten zich alsnu verplicht, den prijs der beetwortelen terug te brengen op f8,50 nieuwe conditiën, een pi ijs die echter aan de industrie niet alleen geen winst laat, maar bij behoud der tegen woordige wetgeving, zelfs beduidend ver lies zal opleveren, te meer dewijl door art. 67 der Suikerwet, de labrikanten ge houden waren, de productie der afgeloopen campagne ad 145 millioen K.G., in te krimpen op 100 miJlioen K.G. en de ex ploitaiie-kosten dus dienovereenkomstig zullen stijgen. Moeten alzoo vele! indbouwersde vroeger loonende bietencnltuur missen, ook zij die wegens wisselbouw of andere omstandig heden genoodzaakt zijn bieten te blijven teelen, zien thans ook dien schoof gerang schikt onder liunne overige niet loonende producten. Aan de een zijde alzoo een grondstof welke voor verdere verlaging niet vatbaar is en aan den anderen kant een steeds dalende suikerprijs, tot welken het Buiten land dank zijne milde wetsbepalingen, nog met succes werken kan. Het is duidelijk dat de Beetwortelsuiker industrie in Nederland, tusschen deze twee vuren geplaatst, binnen korten tijd, iodien de binnenlandsche wetgeving ongewijzigd blijft, met uitzondering misachten van een paai fabrieken wier ligging uitermate gun stig is, onvermijdelijk ten ondergang is gedoemd,dit te eer. dewijl de wet uit kracht van art. 67 telken jare ongunsti ger wordt en de marktprijzen van suiker na de bevrediging van O aba, nog meer kans bieden op verdere daling. Wat van de verdwijning dier eertijds zoo bloeiende industrie de gevolgen- zou den zjjn, behoeft adressante U niet te schetsen, waarin Uwe Kamer door afge- vaaidigden van naam en van verschillen de richting, de Beetwortelsuiker-industrie te recht is genoemd een nationaal be lang. Adressante durft echter vertrouwen dat Uwe Kamer door tijdige maatregelen dit onheil zal weten at te wenden en komt daartoe tot U met de dringende bede, om art. 67 der wet van 29 Januari 1897, Staatsblad No. 63, hetwelk slechts met geringe meerderheid werd aangenomen, by wet voortgekomen uit het recht van initiatief, eerlang zoodanig te wijzigon, dat de Beetwortelsuiker industrie ook in ons Vaderl nd moge behouden bljjven. 't Welk doende enz. ROOSENDAAL, 12 Mei 1897. De Vereeniging van Beetwortelsuikerja- brikanten in Nederland S. C. J. HEERMA VAN VOSS, locoVoorzitter. Joh. C. VEENHUYZEN, Secretaris. In verband met de a. s. verkie zingen is de algemeene vergadering, met daaraan gepaard gaande Landbouw-tentoon stelling, te Wissekerke te houden, een week verzet en nu bepaald op 22, 23 en 24 Juni e. k. De veehandelaar B. de N. uit de gemeente Engwirden (Fr.), wilde met koeien op de markt te Utrecht markten. Hij wist, dat daar door de veeartsen het vee nauwkeurig onderzocht werd, en ver gewiste zich daarom bij de afzending of bet vee gezond was. Hij constateerde dit. Toen nu twee koeien te Utrecht ter markt werden geleid, constateerde de veearts, dat een der koeien lijdende was aan mondzeer, hetgeen ook De N. moest erkennen. Het dier had de ziekte op reis gekregen. Beide dieren werden in beslag genemen en weggeleid. De N. kreeg bericht de dieren te kunnen terug koopen tegen f150, mits deze gezond ver klaard waren en hij de kosten van voe ding en stalling tijdens hunne quaran taine in Utrecht voor zijne rekening nam. Deze kosten zouden misschien 140 be- loopen, terwijl de waarde der koeien nu f 150 was. Na de ziekte zij worden er mager van hadden zij vrij zeker die waarde niet meer. De koopman trad dan ook niet in dat voorstel, waarop de dieren geslacht werden en het vleesch verkocht werd. De opbrengst was ongeveer f70, en De N. dacht nu, dat hem dit zou worden uitbetaald als tegemoetkoming in de ge leden scliade en het proces-verbaal, dat hem was aaDgezegd. Dit is echter r.iet het geval, en De N. is nu voornemens in dezen het advies van een rechtsge leerde in te winnen, daar z. i. voor hem velerlei verzachtende omstandighede n be staan. AXEL, den 18 Mei 1897. Ook wij achten het niet overtollig er op te wyzen, dat de lijsten van oaudi-

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2