No. 1117. Zaterdag 8 1807. I3e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Ituitcnlind. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar ulaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden Jranco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Een ontzettende ramp heeft Dinsdag middag de Parijsche groote wereld ge troffen. In een houten gebouw, bij het Palais de rinduhtrin in de Champs Elysée, werd door de dames uit de groote wereld een liefdadigheidsbazaar gehouden. Langs de wanden dezer loods, welke ongeveer 100 breed was, stonden wie vele ernstig gekwetsten in veiligheid bracht. Aan eec beschrijving van het gejam mer op de plaats des onheilslen over de tooneelen in het Palais de l'Industrie, waar de lijnen ter herkenning waren neer gelegd, zullen wij ons niet wagen. De meeste slachtoffers waren zoo verminkt en soms zoo vormlooze klompen gewor den, dat de herkenning in de meeste gevallen onmogelijk zou zijn geweest, niet een of ander door het vuur M. lang en 60 M. - w»10 kleine verkoopkraampjes, terwijl in het gespaard bjeraad v00r de wanhopende be midden der zaal een stuk oud Parijs van trekkingen een aanwijzing geweest. latwerk en doek was opgebouwd. Omstreeks vier uur, dus juist op het I oogenblik, dat het bezoek het drukst was en wel 1800 personen uit de groote Het zal daarom lang duren eer de namen der dooden bekend zijn. Men meent echter, om slechts eenrige namen uit den hongen adel te Doemen, dat zijn wereld zich om de kraampjes verdrongen, I omgek0men °of zwaar gekwetst do barones mnrH »r hrar.H nntdob't hil hftfc fpntifi \7fl.n I i-» i -i s i. atk.-i mnir\ werd er brand ontdekt bij het tentje van de overbekende hertogin d'Uzès. Dat de vlammen terstond om zich grepen is na tuurlijk, als men denkt aan het lichte materieel, waarvan soortgelijke tentjes in den regel worden opgetrokken en bekleed. En het tooneel werd te afschuwelijker. De Ranel de Saint Martin, burggravin Marie de Ronneval, gravin Saint Perrier, barones Reille, gravin Suberzac, terwijl men meent ook de barones De Saint Didier onder de dooden te hebben herkend. Tot de gekwetsten behooren, volgens de petit Bleu, de hertogin d'Uzes de gravin vooral te wijten aan het feit, dat de in gangen door tourniquets waren afgesloten. Een Woensdagmiddag ontvangen tele gram bevestigt den dood van de hertogin van Alenfon, zoodat ook het Huis van Orleans door de ramp is getiotfon. Deze vorstin, die juist 50 jaar was, is geboren prinses Sophia van Beieren, en huwde den 28 Sept. 1868 met den oudsten zoon van den Lertog van Nemours. De hertog n Alen^n, behoort tot de gekwetsten. Den ganschen avond stroomden de equi pages van hen, wiens huisgenooten niet op tijd thuis waren gekomen, naar de plaats van de ramp, waar het cordon van de politie herhaaldelijk werd verbroken. Ondanks alle medewerking van de po litie moesten, om eenige orde te houden, ook de naaste betrekkingen op een afstand worden gelaten, terwijl men natuurlijk niet allen te gelijk tot de lijkenzaal kon toelaten. Men had hoop dat, als de dag aanbrak, het nerkennen vau de ljjken wat gemakkelijker zou gaan. Middelb. Ct. toen de lichte kieedq van eenige dames I de gavigny. 'meviouw" Wilsor.- geboren 1UJ tf ln/vr« n nlnnlf mt rl nrn C' TMl I i in brand vloog. Ontzettend was de pa niek, welke toen ontstond. Allen drongen naar de uitgangen, waar een afgrijselijke struggle for life werd^e streden en terwijl men zich daar half dood drong, misschien wei dood vocht, werden in de loods de bezoekers hedol ven, eerst onder de brandende draperieën, welke afvielen, spoedig ook onder de brandende balken en planken van het instortende dak. Dat van alle zijden hulp werd aange boden is natuurlijk brandweer en politie deden wat zij konden. Maar het gebouw lag in een minimum van tijd tegen den grond en vormde een rookende puinhoop waaronder een deel der Parijsche aristo oratie, afgrijselijk verminkt, en dood of stervende lag. Uit die puinhoop werden de arme slacht offers zoo spoedig mogelijk te voorschijn gehaald. De gekwetsten waaronder velen die afgrijselijke verwondingen hadden be komen en hevig leden, werden naar de Grevy, generaal Munier (die op sterven ligt,) de president van het comité Eduard Blount. De Brusselsche Gazette noemd9 echter nog de hertogin van Alencon onder de vermisten, tot wie ook behooren de gra vin Carayon-Latour, de hertogin de la Torre, gravin Schoulay; de Parijsche Presse meldt verder den dood van de markiezin Gallifet. Bewijs genoeg dat de Fransche adel diep getroffen is. Nog werden als vermist gemeld gene raai Févner, de rechter van instructie uit de Panama-zaak Le Poittevin en de too- neelspeler Dieudonné, Mejuffrouw Lucie Faure was juist eenigo oogenblikken vóo de ramp vertrokken. De hertog van Vendom?, die bij zijn schoonouders, den graaf en gravin van Vlaanderen, vertoefde, vernok te middel nacht van Brussel naar Parijs, op het gerucht dat zijn moeder vermist werd Daar, gelijk, wij reeds zeiden, de brand cu un 'rs töiiou, vydi uou ijaai ud i naastbijgelegen ziekenhuizen en klinieken °P het drukste uur ontstond, waren de vervoerd. Hun aantal bedraagt 'oijna 200 Het nabij gelegen palais de l'Industrie dat, gelijk men weet, reeds gedeeltelijk Is afgebroken, werd besterad voor de ont vangst der lijken. Aanvankelijk sprak men daar van een omliggende straten vol met equipages van le bezoeksters en bezoekers. De meeste ijtuigen moesten leeg terugkeeren, laar ie meester of meesteres niet meer t* vinden was. Men vreest lat de omvang van de ramp dertigtal dooden, maar elk oogenblik bleek I n°g vee' grooter zal blijken dan die va dal de ramp veel grooter was, zoodat het cijfer omgekomenen te negen uur reeds ais 100 werd opgegeven. Maar het onder zoek in de puinhoopen duurde voort, en leidde steeds tot nieuwe ontdekkingen Opera Comiquec op 25 Mei 1887 toen bijna 200 personen het leven ver loren Men schrijft de oorzaak van de ramp toe aan het ontploffen van eene groote van treurigen aard, met het gevolg dat lamp van de cinametograaf, welk toe in den voornacht reeds 150 lijken waren govondon, en toen was het nog niet eens zbker, dat het bij dit getal zou blijven. Dit het nog niet veel grooter is, dankt men aan vele kloeke pogingen tot redding. Zekere pater Bailly van het ultra katholieke blad La Croix, welks bureau aan de loods grensde, heeft door zijn kloekheid 30 personen in veiligheid ge bracht, terwij! het personeel van het aangrenzende Hotel de Paris aan de Cours la Reine een getralied keukenvenster ver Hielde en daardoor 150 personen, onder stel was opgesteld vlak bij het bureau waarin de hertogin d'Uzes met de be toginnen de Luynes en de Brissac zat Volgens de Gazette had de secretaris van het comité, de heer Marly, den man di de lamp aanstak nog gewezen op het gevaar, dat brand zou ontstaan, als hij de lamp binnen aanstak, en hem gelast dit werk buiten te doen. De beambte antwoordde: „O daar geen gevaar bij,« nam een lucifer, en hetzelfde oogenblik ontplofte de lamp. Het groote aantal slachtoffers schijnt Van het oorlogstooneel ontvingen Daily Telepaaph, de Times en Daily-News voor de Grieksche wapenen gunstige berichten. In de gevechten bij Velestino leden de Turken, die 12000 man in het gevecht brachten en sterker waien dan hun tegen partg, zware verliezen. De Grieken heb ben echter niet genoeg partij getrokken van het door hen behaalde voordeel. Alle berichtgevers zijn eenstemmig van oordeel, dat de Turken zulk een krach tigen tegenstand niet hadden verwacht en dat het succes der Grieksche troepen het zelfvertrouwen doet terugkeered. De Staudaid verneemt dat in een dorp in Achaia vijandelijke betoogingen tegen de koninklijke familie plaats hadden Het door de Turken bezette deel van Thessalië is voor post en telegraaf bij Turkije ingedeeld. De Turksche regeering besloot de laat ste reseive van het derde legerkorps on der de wapens te roepen. Bij het aftreden van Delyannis kon hij zijn opvolger een knjgskas van 20 mil joen overhandigen. Een schoone nmgd van 18 jaar, met ravenzwart haar, zoo luidt de beschrijving van de in Grieksche uniform gekleedde figuur, welke het vaandel draagt van het nieuwe corps vrijwilligers, dat Zondag Athene verliet tot versterking van troepen in Epirus. Zaterdag hebben de Kretenzers een aanval gedaan op het fort Izzedin, dat door de internationale troepen is bezet De aanval werd afgeslagen. Er loopen geruchten dat de Grieksc'n regeering kolonel Vassos heeft terugge- roepen tot verdediging van het vaderland, Hij wordt vervangen aoor kolonel Stoi kos, waaruit blijkt dat de tioepen op Kreta blijven. De Grieken toonen zich meester in de kunst om aan te trekken, en tegelijk a te stooten. Zonder het gemoed te luide te laten spreken, kon men de houdin; van dit land in de laatste maanden be wonderen. Het volhouden op Kret waar men het Turksch gezag wilde ve drijven, het verzet teger. het zoo onmo geiyke Europeesch concert, en de groote offers, welke voor een schoone zaak wer den gebracht, moesten de wereld wel in nemen, ook hen, die er de voorkeur aan geven de zaken met een nuchteren blik. van een practisch standpunt te be kijken. Maar de treurige aftocht in Thes salië en Epirus, en de schandelpke hou ding tegenover de koninklijke familie, deden veel van de pas gewonnen sym pathie verloren gaan. Eg nu komt daar bp, dat de regeering er op uit schynt, een nieuwe streep door de rekening der laatste maanden te halen. Want de terug roeping van Vassos, die niet vervangen wordt, schijnt de voorbode van een terug trekken der Grieksche troepen van het eiland, dus een verloochening van het standpunt, dat Griekenland maanden lang als zijn hoogste plicht heeft verdedigd. En al even erg is, wat thans uit Athene wordt bericht. Er zijn daar 18000 manschappen der reserve,'en vele vrijwilligers, wier aantal met den dag toeneemt, maar men heeft wapens noch kleeren om ze uit te rusten. Men heeft zelfs geene stof meer voor de kleeding. Niets was gereed gemaakt voor den oorlog. Men heeft zich bezig gehou deu met dan inval in Macedonië en er nauwelijks aan gedacht Thessalië te ver Slechts weinige bommen voor de ka nonnen waren er voorhanden. Nu haast men zich om ze te doen maken in oene smelterij by Athene. We! heeft men, toen de oorlog was verklaard, in allerijl in het buitenland patronen ontboden, maar de Oosienrijksche regeering verzet zich tegen de uitvoering van dez.e bestelling. En zoo staat dan de vyand in het land, dat beschermd zou worden door een leger, hetwelk ondanks zijn groote gebreken telkens en telkens heelt gejond, al is het geen onverschrokkenheid, dan toch moed te bezitten. Maar er is niets om dat leger in staat te stellen den srttijd voort te zetten. Wat baat het onder deze omstandig heden of de Turken de laatste der vorige week bij herhaling met bebloede koppen werden teruggeslagen, als eerstdaags de laatste patroon verschoten zal zijn? Dit alles doet de verbittering toenemen niet tegen de ministers, die in deze toch de verantwoordelijkheid dragen, maar tegen den vorst, die op zijn raadslieden heeft gesteund, en met het land ver trouwde dat de beroemde knoop niet aan de slobkous ontbrak. De minister van oorlog,'die naar Far- salos is geweest, en daar o. a. een lang onderhoud met den kroonprins had, heeft een gunstigen indruk van de sterkte der positie daar verkregen. Bovendien ver sterken de Grieken het Otbysgebergte en de daarin liggende passen. In Epirus gaan de zaken minder for tuinlijk. Kolonel Vassos krijgt daar het bevel en zal een laatste poging wagen om daar het verlies te vergoeden, dat in Thessalië is geleden. Ondertusschen stijgt de kans, dat er een einde aan den strijd komt. Over Ber lijn W' ïdt bericht dat de sultan, met het oog op het Grieksche koningshuis, zeer toegevend zal zyn, mits Griekeulaud dan

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1