Binnenland. L a ii (I b o u w. Hij liet toen den rechtervleugel langs een grooten omweg voorwaarts ti ekkeu De marsch begon in den nacht. Maar er waren onder de troepen Albaneescho re gimenten, die altijd plegen te zingen bij het marcheeren en wien men dat niet beletten kon. Dat gezang is zeker gehoord in bet Grieksche kamp en heett daar een paniek verwekt. Bij het aanbreken van den dag was er geen Griek meer tezien De Grieken hielden echter nog een sterke stelling op den berg Shabana bezet, maar de verdedigers die reeds wis ten van de vlucht hunner kameraden, boden daar slechts flauw tegenstand, en zoo konden de Turken weldra Turnavo binnentrekken. Hij gaf daar onverwijld last niets te verbranden, benoemde oeien Goeverneur en zette schildwachten voor de Grieksche kerken en verlaten winkels. Voorts verhaalt de berichtgever van een Griekschen gevangene, dien hij voor een officier zag brengen. De man was uitgeput en beetde van vrees, zoodat hij haast niet kon sproken. Hij smeekte den officier, hem niet te dooden, en toen hem gezegd werd, dat krijgsgevangenen niet werden gedood, antwoordde hij, dat in het Grieksche leger werd verteld, dat de Turken hunne gevangenen in stukken hieuwen. Toen men hem de geruststellende verzekering gaf, dat zijn leven geen ge vaar liep, was hjj uitbundig dankbaar. Ee officier gaf hem koffie en sigaren en zond hem toen heen om wat voedsel te gebruiken. Niet overal echter zijn de Turken zoo humaan en bezadigd. Een berichtgever van Daily News meldt weer, dat zij te Philippiade een groot deel van de stad verbrand en al de winkels geplunderd hebben* Te Volo verkeert men in opgewonden heid. Er zijn daar in de laatste dagen minstens tienduizend vluchtelingen uit Larissa, Turnavo en andere plaatsen aan- gekomeu, en de ijsselijkheden, die zij verhaalden, hebben er algemeen ontroeüng en angst verwekt. Regeering en stadsbestuur trachten de gemoederen tot kalmte te brengen door te wijz6n op de vloot, die de stad vol doende zal kunnen beschermen Maar men gelooft algemeen, dat de Turken een aan val zullen doen op deze stad, waar eeD groote voorraad van allerlei benodigd heden is opgestapeld en dus een niet te versmaden buit zou >-jjn te behalen. Koning Georgios heeft aan zjjn vader, den Koning van Denemarken, geseind, dat zijn gezondheid zeer geschokt is dooi de bovenmatige inspanning dezer dagen, maar dat hij toch den strijd niet zal opgeven. De Grieksche admiraal Canaris, wiens naam roemrijke herinneringen aan den vrijheidsoorlog opwekt, zal belast worden met het opperbevel over hetOoster-eskader der Grieksche vloot. Nu de latere berichten over het Vrijdag voorgevallene een zeer ongunstig licht werpen op een deel van het Grieksche leger, mag wel eens worden herinnerd aan hetgeen den zelfden dag in Epirus door den correspondent van Daily News werd waargenomen. Heden zoo schreef hij, werd majoor Comoenderos met het eerste bataljon van liet 10e regiment verrast en aangevallen op het oogenblik, dat hij bezit had ge nomen van bet fort aan het uiteinde van Pentipigauiaspas. De Turken waren 6000 man, de Grie ken 1000 man sterk, zonder artillerieën vermoeid van dagen en nachten mar cheeren. Niettemin volgde een gevecht dat elf uurduur de driemaal werden de charges der Turken afgeslagen, maar ten slotte hadden de Grieken geen patronen meer et, moes ten zij hunne positie verlaten, me. een vei lies van omstreeks 150 man. Bij het aftrekken werd kapitein Solomos omsingeld, hij vbrweerde zich als een leeuw, schoot een aantal zijner vijanden neer en, toen hij op het punt stond krijgs gevangen gemaakt te worden, joeg hij zich eau kogel door het hoofd. De Turken kserden terug naar Janina na do gewonden te hebben gedood en verminkt. Zaterdagochtend hebben de Grieken Pentipigadia weer bezet. Of de Turken het daarna voor de tweede maal h9bben heroverd is nog niet b-kend. daar de latei- ontvangen berichten ook op bet gevecht van Vrijdag betrekking kunnen hebben. personeel bij de marinede teleplionie de maten en gewichten de stoomtram Joure-Lamraer het zegelrecht op effecten en de regeling der gemeente-financien da heeren Godin de Beaufort, Van Pallandt van Neerrijnen, Sassen, Bultman en Wortheim. De Eerste Kamer, eergisteravond voor éenige oogenblikken, te half negen bijeen gekomen tot 'hervatting der werkzaamhe den, ontving de laatstelijk door de Twee de Kamer aangenomen wetsvoorstellen, waaronder dat betreffende de gemeente- financien, en besloot dit naar de aflee- lingen te verzenden. Deze vergaderden gister ochtend, doch te half twee werd vreder publieke vergadering gehouden, waarin eenig» ontwerpen, die tijdens het recés schriftelijk zijn voorbereid, in be handeling kwamen. Voor 't overige ontving de Kamer, als gewoonlijk, mededeeling van ingekomen stukken, besluiten sn adressen en boek werken. Maar daar bleef het ditmaal in deze avond-bijeenkomst niet bij. Er kwam ook een interpellatie. De heer Mullernl. vroeg verlof om tot de Rug. eenige vragen te mogen richten over de bestendiging van het uitvoerrecht op suiker in Ned.-Indie, ook na de wet van 29 Jan. 1897 (Sf.bl. no. 62) Dat verlof werd verleend en op een nader te bepalen dag, vermoedelijk nog in deze week, zal de interpellatie plaats hebben. Het laat zich overigens niet aanzien dat de Kamer in deze week haar werk zal voleindigen. De Minister van Financien heeft een zeer uitvoerige memorie van antwoord ingezonden naar aanleiding van het voor- loopig verslag over de nadere regeling van het recht van successie on van overgang bij overlijden. De Reg. zou 't in hooge mate betreuren, indien de schatkist nog langer bleef blootgesteld aan ernstige en steeds toenemende beaadeeling, ontduikin gen op groote schaal, waarvan de Minis ter, in aansluiting met hetgeen hij in de andere Kamer daarover heeft gezegd, an dermaal een breede schets geeft. Hij dealt daarbij mede, dat geheele afschaffing en versmelting met het successierecht van het recht van overgang van effecten en rentegevendeschuld vorderingenz.i. beboort te worden uitgesteld tot bij een meer al- gemtene herziening. Intusscheo dringt de Minister ernstig aan op de zoo hoog noodzakelijke maatregelen tot verbetering, vooral de meest demoraliseerende wijze van ontduiken reeds veel te groote pro portier, heeft aangenoman. Door aanne ming van het amendement, dat het recht van overgang verhoogde tot 85 pGt., is, naar de vorklariug van den Minister, mets uitgemaakt omtrent de heffing van op centen voor het vervolg. De Kame; heeft Woensdag aangenomen met 38 tegen 6 stemmen het ontwerp tot splitsing van gemeenten en tot in voering van het couloirstelsel van raads verkiezingen en met 42 tegen 2 stemmen het on'werp der provinciale kiesdistricten, na protesten van de heeren Mull-r en Fransen van de Putte tegen de doordrij verij van de splitsing van gemeenten, het geen de Minister Van Houten ontkende. Ook is aangenomen het ontwerp voor een stoomtramverbindiog van .Schouwen met den vasten wal. Donderdag i1 uur andere ontwerpeD. De regeling van de gemeentefinancien zal behanöeid worden 18 Mei. Evenzoo wijziging successiewet. De afdeelingen der eerste Kamer heb ben aangewezen tot rapporteurs o. a. voor de wetsontwerpen beti effende* de consu laten te Shangai en Londen; de regeling van de tusscöentijdsche verkiezingen de E9ms overeenkomstden stoomtram weg op Atjeh do heeren: Van Zmnicq Beig- mann, Van Marie, Nebtwns, Sterling, Fransen van de Putte en Pijn-acker Hor dijk voor de ontwerpen betreffende: don laad- en lostijd van schepen het reserve- de Koninginnen wedetom naar het Paleis terug om Amsterdam des Vrijdagsmorgens om 9,15 te verlaten. Amsterdam is wederom in leest- doscb. Ze is thans begiftig 1 met het voor recht van het hooge bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen, die Zaterdagavond on geveer 6 uur binnenkwamen. Des Zon dagsmorgens werd de godsdienstoefening bijgewoond in de Nieuwe Kerk, waar ds. P. J. Romeijn als spreker optrad en zijD gehoor bepaalde bij Job. 10 10 en des namiddags wei d een bezoek gebracht aan de Amsterdamsche dierentuin Natura Artis Ma gif tra, waarna vervolgens een rijtoer werd ondernomen door de stad. Dinsdag was er audiëntie, er kwa men verscheidene personen, zoowel van de hooge als van de lage standen der maatschappij. Ook dient vermelding ge maakt te worden dat ter audiëntie ook geweest zijn een drietal prinsen, zonen van den Vorst van Ivoetei, het rijk dat aan de Oostkust van Sumatra ligt. Zij kwamen uit naam van hun vader, naar de welstand te vragen van de Ko ninginnen en tevens gaven zij blijken van sympathie en bewijzen van onder werping aan het Nederlandsche Vorsten huis. Zij hadden als presentje meege bracht een partijtje prachtige briljanten naar Indische wijze vervaardigd, vervol gens bevatte een tweede pakje een tw«e- tal dekschalen van twee schildpadden, zoodat het dier in gedroogden toestand bewaard is gebleven. De Regentes zeide namens de Koningin dank voor deze ge schenken en verzocht de Prinsen den dank aan hunnen vader over te brengen, waarna zij van de Hooge Bezoeksters afscheid namen. Des Woensdagsmorgens werd eon be zoek gebracht aan Arri een schilderijen verzameling, waar ongeveer een drie kwar tier vertoefd werd en waar da Konin ginnen ook een wijle bleven staan bij het porLret van wijlen Z. M. Koning Willem III Des namiddags werd er een bezoek gebracht aan het Binnen-Gasthuis op de kindarzalen, waar de Koningin hen vrien delijk toesprak en verschillende bloem ruikers werden overhandigd en de kinderen met plaatjes weiden begiftigd, en daarna naar de zaal der mannelijke pa tiënten. De zieken en allen die tegen woordig waren bij dat bezoek, waren bekoord door de lieftallige verschijning van de Koningin en de wijze van spreken tegenover d9 zieken. Hat bezoek duurde ongeveer een half uur. waarnaar vervol gens werd overgegaan tot een bezoek aan het Museum Six, een zeer oude verzame ling van schilderijen, verzameling van Rembrandt, Jan Steen e. a. Dit bezoek duurde een uur, zoodat HH. MM. onge veer te 4 uur aankwamen. Het diner ten Hove bestond 's avonds uit 52 couverts. Tot de gasten behoorden de leden van den Amsterdamschen Ga meenteraad. Donderdagmorgen reden deKoninginnen weder uit. Heden gold het een bezoek aan het Luthersch Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Hier werden de Koningin nen verwelkomd door den voorzitter van de commissie en nu werd een tocht ondernomen door het gesticht, waarna men naar het Pauoramagebouw ging, waar men de aloverbekende schilderij Nova Zembla bezichtigde. Na het dejeuner werd allereerst een bezoek gebracht aan het Kinderziekenhuis, waar HH. MM. in het met heesters en bloemen versierde geb juw door de directie dr. de Ranitz en directrice freule Berg werden ontvangen. De hooge bezoeksters onderhielden zich ook hier weder m9t enkele patientjes, van wie een paar reconvalescenten bouquetten aanboden. Hoogst voldaan en na dank aan de bestuurders vertrokken de koning innen van hier om ten slotte een bezoek te brengen aan de steendrukkerij van de gebr. van Leer, in de Rustenburgerstraat, Na dit bezichtigd te hebben gingen de Voor de in September a. s. te 's Gravenhage te houden Landbouwtentoon stelling zijn door tusschenkomst van den Minister van Binnenlandse ie Zaken als subsidie beschikbaar gesteld f 1700 voor paarden en 600 voor rundvee, ter be vordering van de paarden- en veefokkerij. Voorts heeft de Minister van Oorlog 1000 verleend voor uitlovingen voor paarden. Tevens heeft de Minister goedgevonden dat aan het programma wordt toegevoegd No 26a. Paarden, in 1893 en 1894 in Nederland geboren, te koop en geschikt voor arfillerie-remontepaarden le prijs gouden medaille; 2e pr. verg. zilv, raed. en 103e pr. zilveren medaille. De Minister van Oorlog heeft aan de remontecommissie opgedragen op Vrjjdag 24 September uit de op dit nommer in gezonden paarden zoo mogelijk aankoopen te doen- zoo die paarden gemiddeld tegen niet meer dan remonte prijs kunnen aan gekocht worden. Vanwege de „Maatschappij van Nij verheid in het Westerkwartier" is te Zuidborn eene welgeslaagde tentoonstelling van stieren gehouden. Van de een-jarigen werden bekroond s de exemplaren van Tj. Poll. te Niehove, R. Krijthe, te Oldehove, en D. Feitsma, te Grijpskerk. Eervolle vermeldingen ont j vingen J. E. Siccama en D. Siccama, beiden van da Waarden. Van de meerderjarige stieren werden j bekroond R. v. d. "Burg, te Grijpskerk, en S. de Vries te Niezijl. Eene eei volle vermelding verkreeg O. Venema, te Grijpskerk; van het Ned. Rundvet-stam- boek ontvingen premier) van 80 en 70 Tj. Poll te Niehove en D. Fiecsma, te Grijpskerk. Voor inschrijving in genoemd stamboek werden waardig gekeurd de stieren van R. K. Rispens, te Aduard, R. Krijthe, te Oldehove, L. Kingma, te Pieterzijl, D. Siccame, te Niehove, D. J. Siccama, te Waarden, T. Poll, te Niehove, M. Th. Brouwers, te Aduarderzijl, D. Feitsma, te Grijpskerk, D. K. Siccama, te Waar den, J. E Siccama, te Waarden, en J. j J. Schuringa te Niehove. AXEL, den 30 April 1897. Do aandacht wordt er op gevestigd,» vooral van het Belgie bezoekend publiek, dat de uren van vertrek der treinen daar te lande van 1 tot 24 worden doorge- teld, zoodat het daar 's namiddags om 1 uur 13 uren is, om 6 uur 18 urbn, enz., Wordt dus in de dienstregeling aan- gegeven, dat oen trein vertrekt uit St. Nicolaas om 15.10, dan trekt men een voudig 12 van 15 af en heeft het uur zooals wij het hebben, nl. 3.10 Alleen van de lijn Mechelen Terneuzen is in dit nummer de gewijzigde dienst opgenomen. By het gehouden examen voor I Onderwijzer te Middelburg is Maandag 26 April geslaagd de heer A. K. J. van den Ende van Hontenisse en Woensdag 28 April de heer A. L. Kok van Othene. Do Vereeuiging voor Christelijk schoolonderwijs te Terneuzen besloot tot liet bouwen van een nieuwe school; op nieuw terrein. De afdeeling Zuidelijk Hontenisse van de katholieke kiesvereeniging Hulst" heeft Mr. F. Walter candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Zondag 1.1. is er uit de ingezetenen van Sluiskil een tweede commissie ge vormd om nogmaals pogingen aan te wenden een Roomsch Katholieke kerk van Monseigneur den Bisschop van Breda te krijgen, teneinde in de dringende be hoefte om huu plichten te kunnen ver-

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2