Trekking 13 Mei. Of Marktberichten. Adverteiitien. Openbare Yerkooping Een Kapitalen dubbelen landbouwers- inspan als: PAARDEN. a. WERKPAARDEN. Openbare Verkooping. c. Tweehandigs paarden, Zeventig stuks Rundvee, STIEREN. YABXINS. ven. Hjj werd io het begin van Maart door een dollen hond in de lip gebeten. Twee dagen later kwam hij in bet Pasteur gesticht te Parys eD bij bleef daar den noodigen tijd in behandeling. Maar het gif was in de hersenen door gedrongen voor het ingespoten serum de noodlottige werking kon te keer gaan. Twee andere menscben, die door dien zelfden hond werden gebeten, zijn ge nezen. Sinds den ln Jan. 1.1. werden 80 door dolle honden gebeten personen in bet Pasteur gesticht behandeld en dit is het eenige van die gevallen, dat een nood- lottigen afloop had. Een spoorbaan met één rail is door een Fransen ingenieur Caillet uitgevonden, Deze baan heeft vele voordeelen boven een baan m«.t twee rails. Vooreerst is da wry ving en dus de kracht voor het bewegen van den wagen gering, en ten tweede is de baan zeer gemakkelijk te leggen. Voor het geval, dat men tijdelijk een spoorbaan wil gebruiken, is het sy steem Caillet bijzonder gemakkelijk. De inrichting is als volgt De rail is een gewone spoorrail, die in afzonderlijke stukken van vijf meter lengte wordt gelegd. Zeer eenvoudig en toch stevig worden de verschillende stuk ken aan elkaar vastgeklemd. Om de rail gemakkelijk en toch zoo dat zij niet verschuiven kan, op den grond te leggen, zijn onder aan de rail, yzeren platen vastgemaakt, en wel op elke vijf meter rail zes platen. Deze platen, die aan beide zijde van de rail uitsteken, zijn voorzien van gaten waardoor men pennen in den grond steekt Als de bodem niet al te los is, liggen de rails nu vast genoeg. De karren, die op de rails zullen wor den voortbewegen, hebben twee of vier wielen, die zooals van zeil spreekt in eer, lijn zijn geplaatst. Deze wielen worden óf onder aan óf voor en achter aan het voertuig geplaatst. In het laatste geval worden, wanneer de wagen op vier wie len loopt, twee voor en twee achter gezet In den wielband* is een diepe gleuf, waarin de rail past. De wagens zijn aan de eene zijde aan den buitenkant voorzien van een raam, waarin bet paard dat den wagen trekken moet, geplaatst is. Juist door het paard niet vóóor, maar naast den wagen te laten loopen beeft Caillet de invoering bruik baar gemaakt. 'tls immers niet wel mogelyk om wagens, die op een rail staan e i dus de wielen ia een rechte lijn hebben, zoo nauwkeurig te laden, dat zjj niet kan telen, en nu wordt het gevaar van kan telen vermeden doordat het paard den wagen aan de eene zijde steunt. Gedurende het laden wordt de wagen gesteund door stangen, die voor dat doel aan den wagen zijn go maakt Bij het ver voeren van zwa>e lasten kan men ook twee paarden voorspaunen; is de last betrekkelijk gering, dan kan eeD man den wagen voortbewegen. In Frankrijk wordt de een railsspoor baan, al gebruikt, b. v. voor het inhalen van den oogst. Wij gelooven, dat het sy steem Caillet ook in Nederland wel ingang zal vinden, zoowel voor het vervoer van bieten en andere oogstproducten als vooi het vervoer van bouwmaterialen. De trammaatschappij te Bremerhaven zal een proef nemen met het spannen van muildieren voor hare tramwagens, welke dieren zich gelyk bekend is, onder scheiden door taaiheid, kracht tot vol houden en vastheid op de pooien. Onder Gastel, ter plaatse Langen- berg is eene vrouw, aie men voor een tooverheks hield, door de bureD zoodanig mishandeld, dat haar leven in gevaar is. Op zij kanaal A is de Beverwijksche stoomboot Pomona in het achterschip van de Tuindeis Welvaren geloopen, waardoor deze laatste boot, mede te Beverwijk thuis behoorende, aanzienlijke schade beliep de reizigers werden vac hunne zitplaatsen geworpen. Tegen den kapitein van de Pomona is prows verbaal opgemaakt en een eisch tot schadevergoeding ingesteld. Te New Fork stond dezer dagen een 50-jarig man, Quinn genaamd, terecht wegens een moord, welke hij 26 jaren geleden had gepleegd. Hjj had toen, hjj een hovigen twist, te zamen met zekeren Mac Sbay, een man doodgeslagen. Men hield hem niet in voorloopige hechtenis, maar liet hem onder borgstelling op vrije voeten, en bij hoorde niets meer van het gerecht. De zaak werd eenvoudig ver geten de stukken geraakten onder oude papieren, en zy werden eerst onlangs wedergevonden. Maar nu waren zijn medebeschuldigde Mac Shay en al de getuigen, op een na overleden. En die eenig overgebleven ge tuige is nn een stokoud man, wiens ge heugen zoo zwak is, d.it men aan zijn ge tuigenis geen waarde kan hechten. Onder die omstandigheden heeft het Openbaar Ministerie van den eisch afge zien en de rechter heeft Quinn van alle rechtsvervolging ontslagen. Te Aarle-Rikstel (N.-B.) is Vrijdag bjj den landbouwer C. in weinig tijds het huis met den geheelen inboedel, land bouwgereedschappen en vier stuks hoorn vee eene prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. De werkstaking der trekkers" in den Grcoten Veenpolder van West-Stel- lingwerl is gedeeltelijk geëindigd. Som migen zijn voor het door de veenbazen geboden loon weer in „de Bak« gegaan. Anderen zijn weigerachtig gebleven en daarom naar huis getrokken, om aan staande week terug to komen Het hoofdgebouw der Nationale Ten toonstelling te Dordrecht is geheel gereed. De inzenders inzonderheid die van in zendingen van grooten omvang zullen uifgenoodigd worden het opstellen, inplaats van op 15 Mei, reeds op 1 Mei te beginnen Ook het machinegebouvr is gereed, dezer dagen werden door de firma Kiewits Van Reede te PapeDdrecht, de machine en kelels gesteld voor de electrische ver lichting en voor de krachtsoverbrenging naar de machines iu het hoofdgebouw. In den nacht van 17 op 18 April is de zoogenaamde waterkeerende achter- dijk van den polder »van der EigeD* (N.- Braband) ter breedte van 20 Meter door gestoken. Het bestuur van dien polder en dat van den polder »Empel en Meerwijk», hebben thans den Procureur Generaal bij bet Gerechtshof te's Hertogenbosch ge machtigd een premie van 100 uit te loven voor hem. dieden dader of de daders aanwijst. Dinsdag 27 Apiil, zal Dr. J. de Vries, do nieuwe hoogleeraur in de facul teit van wis- en natuurkunde aan de Rijks Universiteit te Utrecht, zijn ambt aanvaarden met eene redevoering. Ingevolge een besluit van den Rus sischen Czar zullen voortaan de veroor deelde misdadigers per spoortrein naai Siberie worden vervcerd. Dit is een groote verbetering in het lot der ver oordeelden. Het vervoer naar Siberie toch werd tot dusverre als veel erger be schouwd dan het verblijfal iaar. De ver oordeelden moesten den geheelen weg van Tomsk naar Irkutsk te voet afleggen een reis van 98 dagen - en dikwijls moesten zij jaren lang verblijf houden in de zoogenaamde centrale gevangenissen, voor zij in staat waren de reis te ver volgen. De daaruit ontstaande overbe volking van die gevangenissen veroor zaakte besmettelijke ziekten, welke du zenden slachtoffers maakten. Daarenbo ven had het opeenpakken, van mannen, vrouwen en kiDderen in »en lokaal een zeer verderfelijken invloed op hen. Een merkwaardige operatie is door een Fransch medicus, Dr. Radiqunt, verricht. Een zijner patiënten had door een on gelukkig toeval een naald in den voet ge kregen. De plaats, waar de naald lag werd gemakkelijk en met juistheid bepaald, door den voet te radiographeeren met X-stralen op twee wijzen, eens door den voet van boven te laten beschijnen en nog eens door dat te doen aan den kant. Men bracht nu een sterken electromag- neet in de nabijheid der naald, en nadat de magneet twee en een half uur gewerkt had was de naaid uit het lichaam verwijderd Door af en loe gedurende de operatie den voet met X-»tralen te onderzoeken, kon men de verplaatsing der naald nagaan. Axel, 24 April. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgtjarige tarwe 0.— a 0. :.ieuwe tarwe 7.50 a 7.75, rogge f 0. - a /0 nieuwe rogge 5.25 a 5.50, jarige wintergerst -.a nieuwe wintergerst 6,10 a 6.25; jarige zomergerst a nieuwe zomergerst 5.75 a 6. - haver 5,50 a/6,—paardenboonen ƒ6.— a 6,25 groene erwten 6,25 a 6,50 koolzaad a kanariezaad vlas (per 44 a c) 0.— a 0,a Boter f 0,90 Eieren f 2,40. Hulst, 19 April. Ter graanmarkt van heden was de prijs ais volgtTarwe 7,60, Rogge 5, 40, Wintergerst 6.80 Zomergerst /O,—, Haver/ 7,— Erwten ƒ6,50 Paardenboonen ƒ7,—, Duiven - boonen 7,40, Witteboonen Bruineboonen - Boekweit f -, Lijnzaad 0,—, Aardappels ,- Koolzaad per zak van 106 liters - Boter per kilo ƒ0,90 Eieren per 26 stuks 0,70. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 14 stuks hoornvee 29 varkens verkocht 9 16 Gent, 23 April. Graanmarkt. De prij' zen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 17,5G rogge 11,75, gerst 15,50 haver 17.50 tot 18 koolzaad 25 lijnza 20 tot 21 lijnzaadkoeken 16 tot 17y koolzaadkoeken 12 tot 14 fr. Boter per kilo 2,15 tot 2.25. Eieren de 26 1,60 tot 1.80. De Heer en Mevrouw DREG- MANS, betuigen hunnen dank voor de blyken van belangstelling op 10 en 26 dezer. HOOFDPRIJS f15000 benevens een groot getal kleinere. Op elk dezer loten moet EEN prijs vallen, alzoo ZONDER Nieten. Een ge heel lot f 18, een half lot 19-50 en 1/20 lot f 1, De uitbetaling der volle bovenstaande prijzen geschiedt onder de strengste geheimhouding terstond door ods, na de trekkingontvangt men de of ficieele lijst gratis en franco, na ontvangst van het bedrag per postwissel zenden wij de loten fr. per keerenóe post. GROTJAHN Comp. Ringdijk AMSTERDAM. Wegens sterfgeval. De Notaris P. DREGMANS, te Axel, zal ten verzoeke van d« weduwe en erven P. VAN DIXHOORN in leven landbouwer en den mede-verkooper PH. J. VAN DIX HOORN landbouwer te Axel, op Dinsdag Mei 1897, des voormiddags 10 uie ver- koopen Een zwarte merrie oud jaar. Een bruine merrie oud 4 jaar. Een bruine merrie oud 3 jaar. Een Vosse mei- rie oud 4 jaar. Een bruine merrie oud 7 jaar Twee zwarte merries oud 2 jaar. Een zwarte merrie oud 1 jaar. De Notaris P. DREGMANS, to Axel, zal ten verzoeke van D. DE BLAAIJ al daar op Zaterdag den 15 Mei 1897, des namiddags 3 ure verkoopen Ruim 1 hectare weigewassen Klaver te Velde, op land gelegen aan den Zaaidijk in den Capelle polder, gemeente Axel T>a.a,rn A ter zelfder plaats ongeveer 800 WILGENJMUTSERD. Een zwarte merrie oud 5 jaar. Een bruine merrie oud 8 jaar. EeD biuine meri ie oud 6 jaar. Een bruine merrie oud 10 jaar. Een bruine merrie oud 11 jaar. vertrouwd bij den weg en mak in alle tuig. Een bruine merrie, oud 8 jaar. Een zwarte merrie, oud 6 jaar. E.en bruine ruin oud 8 jaar. Een bru'ne ruin oud 5 jaar. Een vosse ruin oud 5 jaar. Een grijze iuin oud 4 iaar. Twee lichtbruine ruin's ond 4 en 3 jaar. Deze laatste worden om hunne bijzon dere overeenkomst niet afzonderlijk ver kocht, maar in span. Een zwarte merrie oud 4 jaar. Een bruine ruin oud 3 jaar. le eu 2e klas echt Hollandsch ras als 14 baatgeveude en kalfdra- gende Koeien, waaronder be kroonde en ingeschreven en inschryvingswaardig in het Stamboek, waaronder WILHELMINA, inges hieven in het N. R. S. onder no. 9192, BERTHA, aisvoren onder no. 9806 en EMMA, 9800. Voornoemd 3 tal bekroond mei d n 2 1 prijs op de l-indhouwteiiloonslelling to Hulst, FLORA, ingeschreven aisvoren onder no. 9801De overige 10 alel le en 2e klas>e melkkoeien, 8 be- kalfde vaarzen, 21 éénjarige runderen 9 stuks wei en trekossen. 8 stuks, waaronder Dirk. ingeschreven in het N. R S, onder no. 2664. bekroond op de Stierenkeuiing te Axel, met don 2en pi ijs vooi eenjarige stieren en eereprijs driejarige stieren geboren 24 Maart 1894. AFSTAMMING. Moeder WILHELMINA voornoemd. Vadei Noordholland- scbe stier »Bruno," ingeschreven ais voren onder no. 2999, bekroond met den len prijs tweeiarige stieren op de stierenkeuiing te Axel; 2 twee jarige en 4 éénjarige stieren10 meikkalvers. 5 drachtige óf op den i er- koopdag reeds geworpen zeng- varkens, waaronder 3 zware, echt Hildegard ras, 1 Yorks hiie eu

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3