Binnenland. Gemengd Nieuws Rechtszaken. met den weg naar Salonika zijn afgesneden Toch is in dit opzicht voorzichtigheid noodig. Wij hebben in het Oostelijk, iD het midden- en in het Westelijk grens gebied al een Kiania gevonden, terwijl bij Damasi en bij Arta een Vigla ligt. Verwarring is dus zeer goed mogelijk, waar sommige plaatsnamen meer dan eens voorkomen. De tegenstand der Grieken, vooral bij Ligaria cd Mati, valt niet mede. De ont moediging, welke dit in de hofkringen teweegbracht, schijnt deu benijders van Edhem-pacha eeo welkome gelegenheid te zijn geweest, om den nog jeugdigen maarschalk te doen terugroepen. De hoog9 raad van oorlog besloot 92 nieuwe bataljons van de reserve onder de wapens te roepen, alle beboorende tot de Aziatische lichtingen. Deze troepen zullen in verschillende deelen van Mace donië, vooral langs de Boelgaarsche grens worden geplaatst. Eenige sterke vrijscbaren zijn Macedo nië binnengerukt en hebben de Turkscbe verbindingslijn verbroken. Deze inval heeft tengevolge dat de bevolking in op stand komt. Naar uit het Oostelijk grensgebied wordt gemeld, trekken de Turuen in de richting naar Nezero Rapsani terug. (Schgnbaar zou dit een bevestiging zijn van het elders in dit nommer opgenomen bericht, dat de Grieken op Turksch gebied bij Nezero een belangrijke stelling hebben veroverd. Maar er worden te Athene weer erg veel overwinningen verzonnen. Het hier genoemde Rapsani was, volgens andere telegrammen uit Athene, reeds Donderdag weer door de Grieken heroverd Over den beslissenden slag bij Mati (N. W. van Tyrnavo) wordt nog gemeld dat de Turken de positie met 40.000 man aanvielen. De Grieken hielden 6 uur tegen deze overmacht stani. Eerst toen besloot de kroonprins, die zijn hoofdofficieren om zich vereenigde, het bevel tot den terug tocht te geven. Het Oostelijk eskader der Grieken zou Dedegatsch bombaideeren, en daar, juist nu het te laat is, de verbinding tusschen Konstaotinope) en Salonika afbreken. To Athene heeft men een zoeten drup pel in den bitteren beker willen werpen daar het niet bevestigde gerucht dat Prevaaa bad gecapituleerd. Zaterdag werd uit Sofia geseind, dat een sterke vrijschare een inval in Mace donië heeft gedaan. Andere benden waren op weg naar de grenzen. De benoeming van Osman pacha bg het veldleger is door de troepen uit stekend opgenomen. Te Konstantinopel verzekert men, dat de maarschalk niet het bevel van Edhem-pacha overneemt, maar alleen de taak verlicht weke tot dusver bij den hoogen raad van oorlog te Konstantinopel berustte. Ghasi Osmar pacha is dus wat wij zouden noemen ïtigeeriugs-commissaris, meteen opdracht welke hem geheel onafhankelijk maakt van de centrale regeering. Izzet bey is weer in genade aan genomen en door den sultan ontvangen De Temps verneemt uit Konstan tinopel, dat de Grieksche geëmployeerden eer hospitalen, ambassades en consulaten of Grieksche gëemployeerde der hospitalen van Europeesche firma's onder bescher ming der mogendheden zijn gesteld. Over de bescherming der andere Grie ken was nog steeds geen beslissing ge nomen. waar de gemeenteraad HH. MM. ontving. Na een bezoek aan de beroemde kerk werden de steariDekaarsenfabnek Gouda, waar der vorstelijke gasten een buitenge wone ontvangst ten deel viel. en de pij pen en aardewerkfabriek van de fii ma P. Goedewagen en Zn. bezichtigd werd. Daarna gingen de koninginnen weder naar het stadhuis en van daar naar het station. Tal van bouquetten werden aangenomen en met luide hoera's scheidden de Gou wenaars van de Koninklijke bezoeksters, die naar Amsterdam vertrokken. - In antwoord op het voorloopig ver slag omtrent het ontwerp tot wijziging van de Provinciale wet, verklaart de Mi nister van Binnenlandsche Zaken aan de leden der Eerste Kamer der Staten-Ge noraal dat art. 54 der kieswet niet in dien zin moet worden opgevat, dat aan elk bij den burgemeester ingeleverd stuk, hetzij een naam, hetzij meer namen van candidaten bevattende, een afzonderlijk nummer wordt gegeven, maar dat het artikel toelaat aan eiken candidaat een nummer toe te kennen. - De Ministei van Binnenlandsche Zaken meen\ in zijn antwoord op het voorloopig verslag, dat de Staten der pro vincien Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en Drente, iu hunne adviezen in zake de voorgestelde splitsing, te zeer den nadruk hebben gelegd op het voor en tegen der plitsing van eenige kiesdistricten op zichzelf en daardoor het onverbrekelijk verband der wets voordracht met de nieuwe regeling van de uitoefening der kiesbe voegdheid te veel uit bet oog verloren. - De N. R, Ct. ontving Zaterdag een telegram uit Batavia, luidende Een colonne uit Iudrapoeri overrompelde Sirum in het gebergte van Lamleot. De ijand liet 16 dooden en wagenen achter. Wij hadden 6 gewonden. In Lehong is het nu rustig. Drie compagnieën houden het bezet. In de allerwege keurig versierde stad Gouda heerschte een ongewone drukte van heinde en ver waren bezoeker» toe gestroomd om tegenwoordig te zijn bij de ontvangst der koninginnen. Aan het station werden HH. MM. ont vangen door burg. en weth. en de com missie voor de ontvangst, die de hooge gasten complimenteorden. De koningin nen werden bouquetten aangeboden. Langs een deel dor schitterend getooide straten reden de koninginnen, onderweg hartelijk toegejuicht, naar het stadhuis. AXEL, den 27 April 1897 Zaterdag had ten huize van P. Dieleman alhier van weg6 de Maatschap pij »Vooruitgang is ons streven" de aan besteding plaats van Chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Adriaansens te Bergen op Zoom 9,22 Adriaansens te Hontenisse Groenendijk f 9,17 Krijn Dees te Ter Neuzen 9,15; P. J. Scbeele te Ter Neuzen 9,12; Van der Have te Zierikzee ƒ9,11; P. J. Ver sluis te Ter Neuzen ƒ9,11; P. A. Adri aansens te Hontenisse f 9,04 per 100 kilogram. Aan den laagsten inschrijver is de leve ling gegund. De alhier gehouden collecte voor het aanbieden van een nationaal geschenk aan Hare Majesteit de Koningin-Weduwe Regentes heeft opgebracht de som van ƒ176,75. Gister-avond bracht het muziekge zei schap »Concordia" een serenade met fakkellicht aan het echtpaar Groothaert Casteels bij gelegenheid van hun zilveren bruiloft Het trok de aandacht dat het gezel schap zoo klein was, aangezien hier min stens 50 werkende leden konden zijn. Binnen eenige dagen komt gereed de telefoongeleiding van Nieuw Namen naar Terneuzen, welke laatste pla.its via Clinge met het telegraafkantoor te Huist reeds is verbonden Mei het oog op de reeds druk in gang zijnd» bedijkingswei- ken in het Verdronton land van Saef- tingen, wordt eene spoedige opening van een telephoonkantoor tegemoet gezien. Naar de Tern. Crt. meldt, zal de heer mr. H. Smeenge, lid der Tweede kamer, binnen enkele digen, waarschijn lijk op 7 Mei a., te Terneu/.on eene poli tieke rede houden. Ook worden aldaar pog-ngen in het werk gesteld tot het oprichten eene d - mocratische kiesvereeniging een en an der met het oog op de a. s. verkiezingen. Vrijdag zjjn geëxamineerd voor de akte van bekwaamheid als onderwijzer 6 mannelijke candidaten. Geslaagd zijn nl. de heeren J. F Her- togh van St. Jansteen, G. L. tan 't Hof van Hoek, J. A. Hoste van Zuidzande en F. H. Ödink van Zaamslag. Voor de vrije en orde-oefeningen der gymastiek is geslaagd te Middelburg dhr. J. A. Teepen te HoDlenisse. Bij het Maandag gehouden exameD voor onderwijzer zijn o. a. te Middelburg geslaagd de heeren C. J. M. Wejnen te Oostburg en F. Rogiers te Clinge. Zaterdag 1.1.. 24 April weid dooi den WelEenv. Heer Ds. J. B. T. Hugan- holtz, predikant bij de Ned. Herv. Gein. Ihier, en consulent der Herv. Gem. te Sas van Gent, de eerste steen gelegd van het nieuwe kerkgebouw aldaar. Te 2 ure des namiddags nam de plech tigheid een aanvang. Na de bijeenkomst met goned geopend te hebben, werd ZEerw. de «teen aangeboden, die door ZEerw.rechts van den ingaug op het fundament dei- nieuwe kerk neergelegd werd. De plaats waar de eerste steen werd gelegd, was door H. H. Kerkvoogden zeer smaak vol versierd. Nadat door de omstanders Ps 891 was gezongeu, richtte spreker zich allereerst tot den kerkeraad, hem wij zende op bet voorrecht hun geschonken, van nu weldra weer een nieuwen tempeiin hun midden to zien vengzen. Was de vorige door het hemelvuur getroffen en in de asch gelegd, spreker uitte den wensch, dat het nieuwe bedehuis gespaard en velen tot eon zegen, bovenal Gode tot heerlijk heid mocht worden. Vervolgens richtte hij het woord tot H. H. Kerkvoogden en Notabelen der Gemeente, en zeide hun dank voor den ijver, en de liefde,waarmede zg den bouw van den nieuwen tempel be gonnen waren en voortzetten, hen wijzende op het voorrecht een huis des Heeren te mogen bouwen, binnen welks wanden Gods woord aan de Gemeente gebracht zou worden. Ook tot den architekt en daarna tot den aannemer, richtte ZEd. een woord van dank voor den ijver, waar mede zij het nieuwe kerkgebouw vol tooien. Voorts wendde spreker zich tot de bouwlieden zelve, wien kracht en gezondheid toegebedeu weid, om het moeielijke werk te voltooien, terwijl zij het zich als eene eer hadden aan te re kenen, niet een gewoon huis, maar een tempel, een huis Gods te bouwen, dat Hem alleen toegewgd is. Nadat vooits gezongen was uit Gez. 127 het 5e vers, richtte spreker zich tot de leden der Gemeente, hen geluk wen schende met het groote voorrecht, van weldra een nieuwen tempel te mogen be zitten hen opwekkende tot dankbaar heid jegens God, dit hen alzoo zegende. Nu nam de heer C. de Kievit, Pies. kerkvoogd het woord, om den spieker dank te zeggen voor de vvaardeereude woorden, die er gesproken waren en sprak den wensch uit, dat sprekei de eerste leerrede in den nieuwen tempel zou mo gen houden. Met het zingen van Ps. 118:11 en dankzegging werd de plech tige nre besloten. Zeer vele belangstellenden zoowel van elders, als van Sas v. Gent, woonden de plechtigheid bij. A. v. B., 23 j.. koetsier (o Bosch- j kapelle, thans gedelineeid te Middelburg is wegens oplichting verooi d. tot 3 maan den gevang, met in mindering brenging der doorgebrachte hecht. Zitting van 27 April 1897. F. S. M., 19 j., sigarenmaker te SiDt Jansteen, is wegens diefstal veroord. tot 7 dagen gevang. A. v. F., 42 j., bierhuishouder te Zaam slag, is wegens beleediging veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. E J. S., 33 j., slager te Sas van Gent, is wegens mishandeling varoorü. tot of 5 dagen hecht. Ie. A. S., 32 i., 2e J. K., 29 jar beiders te Axel, zgn wegens diefst veroord. de le tot 2 maanden, de 2e tot 3 maand n gevang. Te Rotterdam is Vrijdagavond om- I streeks halfacht, een hevige brand ont- i aan in de stallen van de firma Cohen, I an den Goudschenweg, waarboven een anzioiilgke partij hooi op de zolders ge- borgen was. Negen handspuiten en twee stoomspui I ten verleenden hunne diensten en slaag- ,leu er in het vuur omstreeks balftien te bedwingen. Eerst Zaterdagochtend te 6 ren konden echter de laatste spuiten in I rukken. Vooral doordat die stallen aan drie zijden waren ingebou wd, was het gevaar voor de omliggende panden groot, doch het vuur kreeg gelukkig geen verdere uitbreiding. Ook de paarden had inen intijds in veiligheid kannen brengen. Te Utrecht is het lijk van den se I dert veertien dagen vermisten hospitaal soldaat Vrijdag uit de Singelgracht opge baald. Te Delft wordt in Juni een zeld- I zame huisbetimmering onder den hamer gebracht, uit hot binnenwerk van de Ambonkamer in het huis van wijlen de Douairière Van der Goes van Nalers. Die kamer werd in 1735 aangelegd door j Mr. Ph. Dedel en heeft de destijds aan- zienlijke som van bjjna 10,000 gekost. Een 18-jarig fabrieksarbeider bij den 1 zeemlederfabrikant K., even buiten Leiden onder Zoeterwoude, had de onvoorzich- l tigheid om te spelen met 6en geladen geweer. Opeens ging een schot af en raakte de kogel zijn kameraad v. H. Deze is in h*t Ziekenhuis overleden. De dader heeft zichzelf bij de Leidsohe politie aangemeld, als schuldig aan den dood van zijn kameraad. Van misdaad ot opzet is geen sprake. Volgens ontvangen bericht uit Lis- 1 sabon is de matroos A, van Letten, aan I boord ran het driemastschoenerschip Vrede (vaii den reeder A. Hoogendijk Jz.), door een sl.ig van de lier gedood. N. v. d. D. Te Tilburg is aangehouden een 20- I jarig persoon, verdacht zich aan verschil- I lende diefstallen te Helvoirt en Teteringen te hebben schuldig gemaakt. Bij zijne I arrestatie was lig in 't bezit van een pak, inhoudende kleeren, sleutels, breekwerk- tuigen en een pistool. De verdachte is naar Breda overgebracht I Te Keulen is aan het licht gekomen I dat de kassier van een leesgezelschap 1 die vereeniging jarenlang voor ongeveer 100,000 Mark heeft bestolen. De ontrouwe beambte was o. a. vice- I president van een VereenigiDg tegen I misbruiken in den Handel. In de rivier de Waal is Woensdag, ongeveer een half uur beneden Ochten, I «•en schippersknecht van eene bagger- I machine in het water gevallen en ver- I dronken. Het lijk is neg niet teruggevonden. Te Voorstonden, gemeente Brammen heeft de heer C. Schoonman op de buiten plaats Voorstonden* een ouden marter en drie jongen geschoten. Gedurende de laatste dagen zgn te Dieren door eenige Duitschers aldaar en 'in de omliggende plaatsen een aantal per -onen aangenomen, om in de omstreken van Duisburg en Oberhauseu te gaan I werken. Een negenjarige knaap is te Rijssel in h»t gasthuis aan hondsdolheid gestor-

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2