Landbouw Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand. Gemeenteraad van Axel. Advertentien. - Uit den Haag wordt gemeld; Het bezoek van de Koninginnen aan Gouda is bepaald op Zaterdag 24 April. HH. MM. vertrekken omstreeks halfeen van Den Haag naar Gouda en gaan, na een bezoek aan die stad, per extra-trein naar Amsterdam waar HH. MM. tot Vrijdag 30 April verblijven. Omtrent het bezoek aan Dordrecht is niets naders bepaald, zelfs is 't onzeker in welkemaand het bezoek zal plaatshebben. Wegens den hofrouw zal gedurende het verblijf door de Koninginnen geen voorstelling in den Stadsschouwburg bij gewoond worden, ook zal geen raout ton Hove plaats hebben. Prinses Elisabeth van Waldeck-Pyr - mont bracht Woensdag een bezoek aan Haarlem. De miliciens van de lichting 1893 zullen dit jaar van den 24en Augustus tot den 17en September onder de wapenen worden geroepen. Prins Albrocht van Pruisen, Regent van Brunswijk (en zoon ran wijlen Prinses Marianne der Nederlanden) viert den 8n Mei zijn 50-jarig dienst jubilé bij het Duitsche leger. BijGebr. Beiinfante, te 's Gravenhage is onder den titel >De Koningin en haar Gemaal* eene brochure uitgekomen van Mr. G. Wttewaall, Lid van de Arrondis- sements-Rechtbank te Arnhem. Volgens de meening van den schrijver heeft de Regeering (toen sommige leden dér Tweede Kamer 't wenschelijk achtten bij het voorloopig verslag over de begroo ting voor 1897 over te gaan tot het huwe lijksrecht der Koningin volkomen gelijk met het antwoord: vDe vraag, of ten be hoeve van H. M de Koningin eenige af wijking van het algemeen privaatrecht bepaaldelijk van het huwelijksrecht, be hoort te worden vastgesteld* behalve de in de Grondwet voorkomende afwij kingen omtrent de minderjarigheid en de voogdij „is door de Regeering over wogen en ontkennend beantwoord.* In bet Voorloopig Verslag der Eerste Kamer betuigde men van verschillende zijden zich met bet gevoelen der Re geering te kunnen vereenigen. Mr G. Wttewaall acht alleen de wei gering der Regeering te absoluut, en blijft wettelijke regeling voorstaan, docb plaats hebbende tijdens de verloving. üe Koningin blijft ook na baar huwe lijk het eenig hoofd van den Staat, en de gemaal is haar onderdaan. Daar onze Grondwet hem geenerlei rechten toekent, heeft het huwelijk, zonder speciale wet telijke bepalingen, voor hem zelfs geene staatsrechterlijke gevolgen. Zonder speciale wet zou de Koningin onderworpen zijn aan het algemeene huwelijksrecht. Huwende met een buitenlandschenPrins zoude Hare Majesteit dan vreemdelinge worden, de gemaal het hoofd der echt- vereeniging en de Koningin zou hem ge hoorzaamheid verschuldigd zijn. De kinderen, uit het huwelijk gesproten zouden dan den geslachtsnaam van den gemaal, dus van een buitenlandsch Vor stenhuis iragen. Het stamhuis Oranje- Nassau ware dan bij den dood der Koningin onherroepelijk uitgestorven. De macht over de kindei en ware dpn gemaal gegeven. De opvoeding zoude kunnen geschieden in strijd met den wenscti der Koningin en iu strgd met het belang des Lands. Hare Majesteit, het symbool van ons onafhankelijk volksbestaan, zoude onder voogdg van Haar echtgenoot staan. Naar de meening van Mr. G. Wtte waall bestaat er slechts éen goede oplos sing van het vraagstuk. De Koningin worde het hoofd der echt vereeniging- De wettelgke verhouding ware dan omgekeerd. De buitenlandsüiio Prins zuciue doo huwelijk Nederlander worden. De Koningin koos de genfeenschappe iijke woonplaats. Zij bezat bet ïecht de hofdignitarisseu en hofbeambten te benoemen. Bij strg dige bevelen hadde het personeel haar te gehoorzamen. Hare Majesteit zoude het eigen en het gemeenschappelijk vermogen beheeren, koopen, verkoopen, schenken naar haar welgevallen. De kinderen droegen Haar geslachts naam. Zjj waren Prinsen en Prinsessen der Nederlanden uit het stamhuis Oranje Nassau. Ook de nakomelingen van Maria The- resia, gehuwd met den Hertog van Lotha ingen, hebben het Stamhuis Habsöurg voortgezet. De opvoeding der kinderen ware in de eerste plaats aan de Koningin toever trouwd. Echter zoo afhankelgk van de Konin gin, als thans de vrouw van den man is wensebt Mr. G. Wttewaall den gemaal niet te zien. Aan hem konde namelijk het bestuur en de beschikking o ver zijn eigen vermogen, en de daarmede samen hangende bevoegdheid om zonder bijstand der Koningin in echten te verschijnen, gelaten worden. Mr. Wttewaall weerlegt verder verschil lende schrijvers, die tegen een speciale wet zijn, en artikelen in hst Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage en in De Standaard en in de N. R. Ct. Ten slotte vergelijkt Mr. G. Wttewaall gelijke geval ien als zich bij het huwelijk der Konin gin zullen voordoen, bg andere naties. Komt een wetsontwerp besluit Mr. G. Wttewaall - tijdens de verloving iu behandeling, dan is 't zeker minder aan genaam voor den aanstaanden gemaal, dat een van de motieven der wet bestaat wantrouwen teger hem, doch dit is dikwert ook bij gewone buwelljksche voorwaarden het geval. Nu de Koningin den leeftijd van zestien jaar heeft overschreden, ware 't onver antwoordelijk eene beslissing te nemen zonder er Haar in te kennen. Hoe ou der Hare Majesteit wordt, hoe beter Zij in staat zal zijn om, voorgelicht door hare hooggewaardeerde Moeder, een wijs besluit te nemen. Werd later, overeenkomstig den wensch der Koningin en met instemming van den aanstaanden gemaal, een ontwerp in den geest van Mi'. G. Wttewaall inge diend, dan zoude hij weinig tegenkanting in de Staten-Generaal verwachten. Denkt zeker niemand er aan Hare Majesteit eene burgerrechtelijke macht op te drin gen, die zij niet begeerde, slechts wei nigen zouden Haar vertrouwt de schrij ver de plaats weigeren, die zij vroeg in het belang van Haar zelve, van Haar Huis en van Haar Volk. De brochure van Mr. G. Wttewaall zij evenals de studie van Mr. H. K. Westen dorp: »Het huwelijk der Koningin,* ter lezing en overweging aanbevolen. zegt het adres - dat aan de eischen van de vijanden der margarine niet zal zijn voldaan, eer de margarine-industrie is vernietigd. Naar de meening van adressanten is de wetgeving op den verkeerden weg. Alleen stempeling van natuurboter als zoodanig, en onderzoek van wat met den wettelijken stempel van natuurboter is gedekt, zal in staat zijn, een vertrouw bare billijke bescherming der Nederland- sche Zuivelindustrie te verwezenlijken. In de Woensdagavond te Oudeiande door de Kiesvereeniging Welbegrepen Eigenbelang, voor Boedekenskerke en omstreken, gehouden vergadering werd met overgroote meerderheid van stemmen, mr. J. G. van Deinsc, aftredend lid voor het kiesdistrict Hontenisse, voor de Tweede Kamer voorloopig caudidaat gesteld. Midd. Ct. Namens het Bestuur der Vereeniging van Margarine-fabrikanten in Nederland, hebben de hh. Dr. J. Th. Mouton, Joh. M. Yerschure en Zoon en Th. Ch. Neder- veen een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarbij eenige bedenkingen wor den ingebracht tegen het voorloopig ver slag over het wetsontwerp tot verscher ping van de boterwet. Het adres komt daarbij o. a. op tegen de verregaande onbillijkheid, om elke vermenging van boter, zelfs wanneer margarine daarbij in 't geheel niet werd gebezigd, vast te koppelen aan het begrip margarine. Overigens worden verschillende punten bestreden, welke door het Nederlandsch Landbouwcomité zijn voorgesteld, in het bijzonder die betreffende het onderzoek bij het vervoer. Alles zal immers daar door mogen worden onderzocht om de overtuiging te erlangen, dat daarin geen „margarine" is verborgen, welke zonder wettelijk etiket is verpakt. Nederland': handel zal moeten stilstaan, telkens wan neer een ambtenaar het in het hóófd mocht krijgen een onderzoek naar een vaatje margarine in te stellen. De schromelijke overdrijving dezer wen schen bewijst slechts éénmaal te meer AXEL, den 16 April 1897. PREDIKBEURTEN TE AXEL. ZONDAG 18 APRIL 1897. Ned. Herv. Gemeente. Voorin. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (H. Avondmaal.) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nabetrachting. MAANDAG 19 APRIL Voorm. 9 ure Leeskerk. Kerk A. Voorm. 9 ure Da. C. J. Kapteijn. Nam. 2 ure Da. C. J. Kapteijn. MAANDAG 19 APRIL. Voorm. 9 ure Da. C. J. Kapteijn. Kerk B. Voorm. 9 ure Da. A. Steijling. Nam. 2 ure Da. A. Steijling. MAANDAG 19 APRIL. Voorm. 9 ure Da. A. Steijling. De bloembollenveilingen hebben in Haarlem's omstreken weer een aanvang genomen. De prijzen zijn tot dusverre ongeveer gelijk als verleden jaar geble ven. Men maakt zich echter nog al on gerust over de voorgestelde Amerikaan- scüe tariefsverhooging, die ook den invoer van bloembollen zeer zou treffen. Al het mogelgke wordt gedaan, om het kwaad te keeren, en het bestuur der Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft de bemiddeling der Regeering ingeroepeD Te Assen is de Rijksklerk van den ontvanger der registratie in hechtenis ge nomen, beschuldigd van verduistering van Rijksgeld. Het vermoedelijk tekort is f1800. Volgens de Ass. Ct. bestond de ver duistering daarin, dat hij van verschil lende personen den vollen termijn van de vermogensbelastingont vangende,slechts de helft van het bedrag aan den ont vanger afdroeg, wat aanvankelijk geen achterdocht konde opwekken, daal de vermogensbelasting in twee termijnen kan worden betaald, maar wat teD slotte, zoouls van zelf spreekt, moest aan den dag komen. Jan Boer en Pieternella van Vliet. 15 ApriL Cornelis Minikus, z. van Marinus Markusse en Maria Sara Loof. Overlijden. 2 April. Louis Cove, 73 j., echtg, van Johanna Wiemes. 7 April. Magdaleua Jo anna Hemelsoet, 13 d., d. van Barnardus Fran- ciscus en Albertina Hemelaar. Van 1 tot en met 15 April 1897. AXEL. Huwelijks-aangiften. 2 April. Andries Overdulve, 20 j., jm. en Maria Wilhelmina van Wijck, 20 j., jd. 8 April. Jan Mangold, 31 j., wedr. en Maria van Cadsand, 38 j., wed. 14 April. Abraham Dieleman, 22 j., jm. en Elisa beth Jansen, 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 April. Louis de Koeijer, 21 j., jm. en Maatje Wolse, 20 j., jd. 15 April. Andries Overdulve, 20 j., jm. en Maria Wilhelmina van Wijck, 20 j., jd. Geboorten. 2 April. Catharina, d. van Johan nes Kotvis en Maria den Hamer. 3 April. Tona Cornelia, d. van Jan van Sluis en Janna Dui houwer. 3 April. Johannes Franciscus, z. va Petrus Boogaert en Clementina Piessens. 8 April. Maria Apolina Paulina, d. van Eduardus de Kort en Rozalia Lauwers. 11 April. Cornelis, z. van Petrus Bakker en Catharina Eekman 13 April. Paulina Rosalia, d. van Leonardus Groothaerten Mathilda de Moor. 13 April. Pieternella, d. van Zitting van 15 April 1897. Tegenwoordig de hh. Dregmans, La- maitre, Van Hoeve, Van Fraaijenhove, Wejjns, Koster, Dieleman, Smies, Jansen van Roosendaal en Oggel, benevens de Secretaris. Afwezig dhr. Wullert. Voorzitter dhr. D. J. Oggel Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Briel van Ged. Staten dd. 6 Maart houdende goedkeuring van het raads besluit, betreffende onderhandschen ver koop van gemeentegrond. b. Idem dd. 20 Maart houdende terug zending van bet door hun goedgekeurde kohier hoofdelijken omslag dienst 1897. j De Voorzitter deelt mede dat de grindweg is aangenomen door A-Tholena te Terneuzen voor de som van 3410. II De rekening van bet Algemeen Burgerlijk Armbestuur over 1896 wordt tot onderzoek in handen gesteld van eene commissie bestaande uit de hh. Koster, Van Hoeve en Smies. ITT. Het verslag van den toestand der gemeente over 1896 zal voor de leden op de Secretarie, als naar gewoonte, ter le zing worden gelegd. IV. Met algemeene stemmen wordt be sloten op de begrooting van 1896 over te schrijven eene som van 116.17. V. Aangaan geldleening. B. en W. stellen voor eene leening aan te gaan van 3600, bestaande in 18 aandeelen ieder van 200. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. VI. Vaststellen kohier schoolgelden. Dit punt wordt met gesloten deuren behandeld. Daar niemand meer het woord verlangt wordt de openbare zitting gesloten. V Ondertrouwd bij volmacht.) J. C A P P O N Deli, Rotterdam, B. J. G ERG ES 15 April 1897. V ONDERTROUWD M. M A R IJ S en J. P. VAN DE VELDE. Axed,1$ A j, lg97( BOSCHKAPELLE, r HARTELIJK DANK voor d» w talrijke bewijzen van toegone, gendheid, vriendschap en belangstelling, welke wij op den 10 dezer mochten ont vangen. A. VAN DER HOOFT en Echtgenootftj Axel, den 17 April 1897" De tijd der algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer begint te naderen,! en nog slechts enkele weken scheiden ons van den termijn, wanneer volgens de nieuwe kieswet de candidaten zullen moeten gesteld worden. Wie van de oude of nieuwe kiezers te AXEL hieraan deel wenscht te nemen en zich met ons ver eenigen wil, worden beleefd uitgenoodigdj aangifte te doen bij een der bestuursleden of oudergeteekende. De jaarlijksche con tributie is volgens art. 4 van ons regl« 25 cent en hooger. J. C. SLIJPEN, Secretaris van de kiesvereeniging Onze Belangen.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2