BERICHT! OPENBARE VERKOOPING. Vrijdag den 30 April 1897, HOEDEN J. D. DIJK, Uitgever, GRONINGEN. Ploegen van Rud Sack, Advertentien. Maria de Rechter. des roormiddags ten 10 nre SCHERTS en LUIM. Nieuwste Komiete ToorMMoet. LEI PZIG-PLAG WITS, „De gezagvoerder had ons gezegd, V koers te houden naar het Westen, maar I de zee is met de booten gaan spelen. De eene werd hier, de andere daarheen gesmeten en wij zijn elkander kwijt ge raakt. Wij hoopten toch nog wel een I schip te zullen ontmoeten, toen wij 's nachts - alsof het nog niet genoeg was door een cycloon werden over- l vallen, die onze boot als een bal op- en nederwierp. Ik liet de mannen plat in I de boot liggen en de zeilen nederhalen. I Deze werden uitgespreid als dekens allen I kropen er onder, behalve zij die roeiden. „Men klaagt wel eens over negers, en I terechtzij zijn niet veel waardmaar I ik had er een, die, doorweekt en ver kleumd gedurende drie dagen en drie I nachten zonder uitrusten het roer hield. „Men zal mij verwijten, dat ik de I manschap te veel op rantsoen heb ge I steld. Wist ik vooruit hoe lang het I zou duren?" „Men heeft in onze boot nog tien kilo I beschuit gevonden en daar beroem ik i mij opWij hadden bovendien geen I honger. Van uur tot uur maakte de wanhoop de bemanning razender. Wat wij al niet beleefd hebben Op een gegeven oogenblik had ik niets I dan gehallucineerden om mij heen, die naar den hemel keken en in de wolken I buitengewone dingen zagen. Een was er, die meende, dat hij in de comedie zat en een ballet bijwoonde. Hij wierp i kushandjes naar de danseuses. Door welk wonder nemen de wolken I onder zulke omstandigheden de vormen I eener vrouw aan Dat zijn dingen, die men niet begrijpen kan. Ikzelf, hoewel ik goed mijn verstand had, zag duidelijk I in de lucht eene schoone vrouw, die de I armen naar mij uitstak „Bij die hallucinaties waren er, die ge I paard gingen met verschrikkelijke crisis I zeven mannen zijn krankzinnig gestor vennegen zijn van koude gestorven. I Ik had een kleinen scheepsjongen, die j zoo flink zijn werk deed, zoo'n moedig kereltje 't Was eene kleine creool, j Adolf, 13 jaar oud. Hij heeft zich goed gehouden zoolang hij kon en toen op ze I keren dag? .in mijn boot waren I ook twee kleine kinderen, die huilden I zij hadden 't koud, zoo koudHun I moeder die in een der eerste booten zat I die verbrijzeld werden, had ze ons toe I gereikt. „Toch verzorgden wij ze goed. Het f kleinste stierf het laatst En wij vroe gen ons af of wij niet allen hetzelfde 1 lot zouden ondergaan, toen wij een red I dingboot, de „Hilda" op ons af zagen I komen. Toen wij er allen heel zeker f van waren dat het wel een boot was, I die naar ons toe kwam ik zal u zeg I gen waarom ik hier den nadruk op leg I hebben wij allen zóó naar dien kant I overboord geleund, dat het weinigscheelde j of onze boot sloeg om. Ik riep „Zitten I blijven." Onze boot lag slechts 40centi I meter boven het waterwij moesten dus voorzichtig zijn. Toen stond een J der passagiers Saint Hilaire op, hij staar I de de „Hilda" aan, die minstens een I mijl van ons af was, breidde de armen uit en sprong in zijn vreugde in zee 1 Hij was de negende krankzinnige En de stuurman zweeg. Men voelde j toch, dat hij nog iets te zeggen had. Hy hernam „Welnu! De cycloon, de honger, de koude, de waanzin, het verlies der kame I raden dat alles is niet het ergste van 1 ons lijden geweest Het ergste I maar ik weet niet, of ik het zeggen kan. Ja, het moet, opdat een onderzoek worde ingesteld opdat zoo iets zich niet her- hale. ,,'tWas de 8ste, op het oogenblik, dat I wij ons verloren voelden dat de Ville- I de-Saint-Nazaire" in zinkenden toestand I was Plotseling zagen wij een I schip dat ons voorbij liep. Wij riepen I het aan. Het was niet meer dan twee 1 mijl van ons verwijderd. Wij zagen dat I het stopte. „En toen! Was 'tjomdat het j schip de Fransche vlag herkende? Was I het, omdat men de brug vol negers zag die tot de bemanning behoorden (wij hadden er 46)? Ik weet 't niet, maar eensklaps, na de onmetelijke vreugd over onze redding, <zagen wij het schip zijn koers hervatten en zich verwij deren. „Zijn vlag?" „In het woeden van den orkaan heb ik haar niet zeker herkend. Ik geloof wel haar te hebben gezien maar ik ben er niet zeker genoeg van Op den stal var. den veehouder S. Wiersma, in 't Friesche dorp Sex bierucn, is een kalf geboren dat 120 pond woog. Te Haulervujk is een geit, die haar eigenaar verrastte met het /er wereld brengen van vier springlevende geitjes. Zoo iets is-altbans volgens het bericht misschien nog nooit beleefd. Op 1 April meldde eene adverten tie in de Kamper Courant dat Zondag 4 April van uit Zwolle een wed strijd op watervelocipédes zou plaats hebben, met het keerpunt aan de Kam per IJselbrug, vermoedelijke aankomst tegen 2 uur. Honderde nieuwsgierige waren tegen dien tijd aan de beide IJsel oevers aanwezig om de deelnemers te zien. Men zag velen op hoogten geklom men om des te beter het ODgewone van bet schouwspel te zien. Later bleek het dat men de dupe was van een onschuldige en goed gelukte Aprilgrap. Uit het Nationaal Museum te Ma drid is een schets van Murillo „St. Anna en de Heilige Maagd" gestolen. Men heeft den dief nog niet kunnen ontdekken. Men verwondert zich algemeen, dat hij de schets stal, en niet de schilderij zelf, welke in dezelfde zaal hing. Het ver moeden is geopperd, dat de dief of de dieven in verband staan met die, welke onlangs te Weenen een schilderij van Murillo stalen. De 33-jarige B. Sm., agent in as surantiën te Groningen in verzekere be waring genomen als verdacht van ver duistering van gouden voorwerpen, is de zoon van een lid der Provinciale Staten van Groningen en wethouder van Yeen dam. Het feit, door hem gepleegd, moet voor de wet niet strafbaar zijn, zoodat hij zich thans weder op vrye voeten be vindt en binnenkort naar de Transvaal hoopt te vertrekken. Een eik, die minstens twaalf eeuwen oud is, staat in het Bamberger land, aan den voet van den Geisberg (Haupts moorwald.) De stam is 22 meter hoog en heeft een gemiddelden omvang van 7 meter. Men heeft nu een open plek rondom dien woudreus laten hakken, zoodat hij gephotographeerd kan worden. Donderdag waren twee boerenjon gens, zekere Verbaan uit Leerdam en Kooij uit Oosterwijk, te zamen op een erfhuis te Schoenrewoerd, bij Leerdam. Een erfhuis op zoo'n boerenplaats gaat gewoon gepaard met drinkgelagen en het beeft er dan veel van alsof het dorp kermis viert. Ze waren den ge- heelen dag vriendschappelijk bij elkaar geweest en hadden samen nu en dan „gepruufd." Met nog een derde werd tegen 5 uur de reis huiswaarts onder nomen en in 't koffiehuis „'t Fortuin" te Leerdam aan den ingang van de stad een „afzakkertje" tot besluit genomen. Daar schynt toen eenquaestie tusschen Verbaan en Kooij ontstaan te zijn, die daarna kibbelend het koffiehuis verlieten. Niet ver hadden ze echter geloopen, toen dicht bij het station de twee reeds klap pen wisselden. Nu eens weer een eind oploopende, dan weer vechtende kwamen ze eindelijk aan het kruispunt, waar hunne wegen zich scheiddendaar schijnt toen Kooij, volgens Verbaan hem gesard en geplaagd te hebben, waardoor deze hem langs den paralelweg naar Ooster wijk steeds kibbelend verzelde, weder handgemeen geworden, heeft Verbaan daarop het mes genomen en naar Kooij gestoken, waarna hij op den loop ging. Kooij is daarop ineengezakt en werd enkele oogenblikken later door zekeren De Jong opgemerkt, die hem half loopen de half dragende met moeite naar het naaste huis bracht. De ongelukkige is des nachts aan de gevolgen bezweken. De dader, in arrest genomen, heeft be kend. De verslagene had een kwaden dronk over zich en sleurde Verbaan mede om hem later tegen den grond te werpen. Ik lag onder, zei Verbaan hy zou mij doodgenepen hebben; ik trok toen mijn mes en stak er mee. Kooij was een groote sterke boerenjon gen terwijl Verbaan klein van stuk is. Verbaan staat niet zeer gunstig bekend. MARKTBERICHTEN. A x e l, 10 A p r i 1. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt, jarige tarwe f 0.— a 0. nieuwe tarwe 7.25 a 7.50, rogge/O. - a /O—, nieuwe rogge 5.— a ƒ5.10 jarige wintergerst a nieuwe wintergerst 6,25 a 6.50jarige zomergerst a Dieuwe zomergerst 6.— a 6.20; haver 6,10 a/6,25 paarden'ooonen ƒ6.25 a ƒ6,50 groene erwten 6, - a 6,25 koolzaad a -.- kanariezaad - vlas (per 44 a - c) 0.— a o,—. a Boter ƒ0,90 Eieren 2,40. Hulst, 12 April. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe 7,50, Rogge 5, 50, Wintergerst 6.90 Zomergerst ƒ0,Haver 6,75 Erwten ƒ6,70 Paardenboonen ƒ6,60, Duiven- boonen 7,60, Witteboonen ƒ0,- Bruinehoonen O, - Boekweit/"-, Lijnzaad 0,-, Aardappels Koolzaad per zak van 106 liters - Boter per kilo 1,01 Eieren per 26 stuks 0,75. Er waren ter weekmarkt 6 ^°op gesteld 27 stuks hoornvee 30 varkens verkocht 9 18 Gent, 9 April. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 16,50 rogge 11,25, gerst 14, haver 17.25 tot 18 koolzaad 26 lijnzaad 20 tot 21 lijnzaadkoeken 16 tot 17—, koolzaadkoeken 14 tot 14 fr. Boter per kilo 2,35 tot 2.44. Eieren de 26 1,50 tot 1.70. De geannonceerde verkoop van beestialen op 4 MEI 1897 ten verzoeke van de weduwe en kinderen P.VAN DIXHOORN en Ph. J VAN DIXHOORN zal worden gehouden op de hotstede ,,Het Looseshof" op ongeveer 10 minuten afstand van het spoor wegstation Axel- Aanvang 9 ure PRECIES - WC Orde DER VERKOOPING Karngerief, Varkens, Hoornvee, Paarden, daarna de Landbouw— halm. AXEL. Notaris DREGMANS. De ondergeteekende bericht dat zij mmiERDAG 15 APRIL zal uit gepakt zijn bij 91ej, Weil. ROLFF VAX 't HOF met eene RUIME keus ran en al wat tot het MODEVAK behooit. TE SPREKEN tot 's AVONDS 6 uur- Ko)(— JR De Notaris P. DREGMANS, BL&C Axd, zal ten verzoeke van »!3£aiö?C. L. GIELE en J. de MA AD ER te St. Jansteen op de hofstede bij de kinderen BONTE te Koewacht, op verkoopen: De AFBRAAK vaD 2 schuren, be staande hoofdzakelijk in 40.000 steen, 14 gebindten met de zijlatten en goi dingen, 1100 strekkende Meter kepers, 2000 Meter panlatten, 200 vaibtijlen, 16 eiken balken, 100 ge vierschaalde planken, 6 Meter lang, zoo goed als nieuw, 700 stuks be schutplanken, 25 stal- en mendeuren, eene partij kiibben, ankers, duimen en leenen, 60 koopen stroo, afkomstig van de daken, enz. enz. Do gebindten bestaande uit EIKEN HOUT, worden eerst per stuk en daarna in massa geveild. met eene rjjke keuze splinternieuwe komieke Voordrachten, Voorlezingen, ko mieke scènes enz. in proza en poezie, allen zonder zang. INHOUD: Een Schommel partijOp de bloemenmarkt. Mooi Grietje. Mijn eerste pijpje. Mijnheer Smitman.'Sen huwelijks advertentie. Op een bruiloft. Anderhalf. Levie Adeldom. Een pleidooi. Een geheime mededeeling. Uit logeeren. Een amusante vergadering. Een keukenprinses. De nieuwe meid in Amsterdam. Om den hoek van de deur. Een lachbui. Vrouwenlist. Er in geloopen. Een ongelukkig geluk. Hoe ik van mijn schoonmoeder verlost werd/ Een kostelijk boek met eene schoone keuze Voordrachten in proza en poezie allen zonder zang en daardoor gemakke lijk voor te dragen. Prijs franco per post t 0,55. Franco toezending na ontvangst van postwissel a 10,55 of van elf blauwe post zegels door Wij raden den Landbouwersi n Zeeuwsen Vlaanderen, die zich de ploegen van den Fabrikant RUD: SACK wenscben aan te schaffen, met nadruk aan zich te wen den 11 onze Agenten, de Heeren J.Bu- tijn, Aardenburg; J. A. Pateer Ez„ Honte nisse en J. W. de Zwart, Hoofdplaat en tot hunne Onderagenten, zijnde van den Heer PATEER de heeren L. C. van Ves sem, AxelW. Aarens, Hulst; J. Kerck- aert, StoppeldijkL. Kerckaert, Hengst dijk J. B. van de Velde, Noordstraat en Th, Weemaes, Kloosterzande, en van den Heer DE ZWART, de Heeren A. M, Le grand en J. Lucieer, beiden te Zuidzande; S. Masclee, Oostburg en J. C. de Ridder, Retrancbement. De vertegenwoordigers van Rud: Sack voor Nederland LOUIS NAGEL Co. Aunhem, April 1897,

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3