Landbouw RECHTSZAKEN. tiemengd Nieuws gekomen, zonder de hulp van den Staat Het voorstel werd aangenomen, zonder dat er stemming over gevraagd werd. Nu kwamen er eenige verzoekschriften in met verzoek om pensioen, waarop gelet zoude weiden. Daarop kwamen weer eenige nieuwe wetsvoorstellen in over de reserve van de landmacht en nu werd bepaald dat de milieiens, die met groot verlof waren, in dien tusschentjjd, ook zich buiten Nederland konden begeven. Een tweetal artikelen van het wetboek van koophandel werd in weinige oogen blikken afgedaan. Na deze dingen afge werkt te hebben ging de Kamer Vrijdag middag uiteen tot nadere bijeenroeping na eerst hartelijk afscheid van elkaar genomen te hebben. Iemand uit Hardegarijp had verleden najaar onder militairen dienst het ongeval dat hij een slag van een paard kreeg, zóó hevig, dat een zijner beenen moest worden afgezet. Toen dit gebeurd was, werd bjj naar huis gezonden met een gratificatie van f 40. Als oorzaak van het ontslag wordt in het paspoort van den eervol ontslagene gemeld: Wegens gebreken in, maar niet door den dienst ontstaan en bestaande in verstijving van het kniegewricht en inkorting van het been." Het been was tot boven de knie afge zet, maar de uitdrukking »in maar niet door den dienst ontstaan,* doelt op de bewering van de chefs, dat de jonge man, toen hij door het paard geslagen werd, niet in den stal van noode had. Hij zelf echter weet dat hij staldienst had. De vader van den ongelukkige was van meening dat een gratificatie van f 40 geen voldoende pleister was op de wonde welk zijn zoon vooi geheel zijn leven invalide heeft gemaakt, en wendde zich met een adres tot den Minister van Oorlog. Naar de Fr. Ct. mededeelt, neeft de Minister de zaak anders opgevat. Zijne beschikking luidde: Intrekking van de gratificatie en toekenning van een jaar- lijksch pensioen van f250. kilo bruto gewicht. De Belgische land- bouwafdeelingen hebben zich gewend tot de leden der kamer met verzoek dit wets voorstel te willen steuDen. Dit zal ge beuren. Daaraan behoelt geen twijlel te bestaan. De schade, die hierdoor aaD de Nederlandsche bietenverbouwers zou be rokkend worden, vooral aan hen die in Zeeuwsch-Vlaanderen wonen, zal, naar men ons schrijft, buitengewoon groot wezen. Het is te hopen dat onze minis ter van buitenlandsche zaken, die reeds vaak een lans brak voor onze landbouw belangen, ook nu de noodige raaatregelon zal nemen, om dit onheil te voorkomen. Men schrijft or.s uit Noord-Brabant: Gedurende de laatste dagen is bet contracteeren van beetwoi telen goed ge vorderd, zoodat er tamelijk veel contrac ten inkwamen bij de direction der ver schillende suikertabrieken. Onder deze omstandigheden kan men verwachten dat de fabrikanten, hoewel heel laat, toch nog ongeveer de benoodigde hoeveelheid hec taren zullen verkrijgen, wat in elk geval 25 pet. minder zal zijn dan verleden jaar aangezien de fabrikanten onderling beslo ten hebben één vierde minder bieten uit te zaaren dan in 1896. Bij gunstig weder zal wellicht aanstaan de week met het zaaien der bieten een aanvang kunnen worden gemaakt. Een dreigend gevaar voor de Nederlandsche bietenverbouwers. Bij den Belgischen minister van finan cien, schijnt het plan te bestaan, om bij de a. s. herzieningder suikerwet in Bel gie hij de kamers met een voorstel te komen, om een invoerrecht te heffen, op suikerbieten, en wel een frank per 1000 kleur op haar gelaat terug en zij look weder op gelijk de bloem waarover plot seling een hevige stormwind is beenge gaan. Ook bij herstelde zich en begon tot h ar te spreken op een toon en met woorden die den stempel droegen van kunsteloozen eenvoud en reine oprecht heid. Weldra begonnen zij beiden te spreken doch wat ze spraken blijve voor ons een geheim. De uitingen van bnn gevoel waren heilig. Zij vertoonden zich goljjk zij waren en iiad hun zamenzjjn ook de be langstelling der engelen kunnen wekken, geen ander oog mocht het zien geen an - der oor hun gesprek opvangen d*n het oog en oor van hunnen horaelsehen Vader wiens aanbiddelijke wijsheid hen dus te zamen voerde. Gedurende bun onderhoud vertoefde lierman bij Truitje. Herman het voor nemen zijns vaders vermoedende wa.hem van verre gevolgd en door eene belen dende steeg de woning zijner moeder in stilte binnengeslopen voor dat zijn vader die had kunnen bereiken Met wat doel de jongeling dus handelde behoeft ter nau vernood vei melding. Het was om te ver hoeden dat Truitje toevallig getuige zou kunnen zijn van de ontmoeting welke hij verwachtte dat aanstaande was entevens >m bij de hand te zijn toor het geval, lat er iets gebeuren mocht waarbij zijne dadelijke hulp vereischt werd; AXEL, den 13 April 18»7. Zaterdag werd ter. overstaan van den Notaris van der Moer in de herberg van P. Koole het woonhuis met schuur en erf toebehoorende aan S. de Bruyne, verkocht voor de som van f 1400. Kooper werd L, van Cadsand, alhier. Met ingang van den len Mei a.s zijn bij de administratie der directe be lastingen enz. verplaatst de kommiezen van de tweede klasse L Hoogkamer van Cortgene naar Domburg van de derde klasse A. P. M. Meij. van Koewacht naar Terneuzen, A van Laere van Terneuzen naar Hanaweert, A. C. L. Polak van Kauter naar Terneuzen, M. Hogenstein van Sas van Gent naar Ter neuzen, C. T. van Leeuwe van Renesse naar Brouwershaven en F. Beun van Sluis naar Renesse van de vierde klasse B. J. ten Bokum van Schiedam (tijd.) naar -St. Jansteen, M. H. Hulmer van Hontenisse naar Cort gene, J. T. Eckebus van St. Jar.steen naar Hontenisse, C. Kopmels van Babbe rik naar Sas van Gent en G. van Griek van Brouwershaven (tijd.) naar Sluis. In de j.l. Zaterdag te Hoek ge houden vergadering van den Raad werd besloten aan het rijk den aanleg te ver zoeken van een telefoon in verbinding met Terneuzen. Tegen 8 Mei a.s. werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-ge neesheer aan den heer W. P. Smit Sibinga. Met het oog hierop werd goedgevonden om met den heer Spruitenburg, arts te Terneuzen, over de waarneming dier func tie te onderhandelen en verder oproepingen te doen van sollicitanten voor genoemde betrekking op de oude voorwaarden. Het gemeenteverslag over 1896 werd den Raad aangeboden, terwijl eenige in gekomen stukken voor kennisgeving wer den aangenomen. Zondagnamiddag deed de heer R. W. de Jong zijn intrede als predikant bjj de gerelormeerde kerk te Terneuzen, sprekende over* Mattheus 28 20. In den voormiddag was hij bevestigd door zijn vader, den heer B. de Jong van Vel p, die tot te kst gekozen had Handeli ngen 1 8 (laatste gedeelte). Bij beide gedegenheden was bet natuurlijk vol. De heer J. C. Jansen, onderwijzer te Hoek, is met 1 Juli a.s. benoemd tot hoofd der nieuw te stichten Christelijke school op het gehucht „Driewegen", ge meente Ter Neuzen. Te Middelburg slaagden o. m. voor de akte var, bekwaamheid als onderwijzeres de dames J. Vooren en J. J. Los, beiden van Ter Neuzen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. GOEDE VRIJDAG 16 April 189't. 's Avonds 51/, ure' Ds. J. B. T. Hugenholtz (Bevestiging van nieuwe Leden) Kerk B. 's Avonds 5 ure Ds. A. Steijling Het zamenzijn der gelieven had in dien oegenblik iets gedwongens en srtoefs. Beiden waren men hunne gewaarwordin gen elkander ook al te verbergen toch konden zij het niet- Hun toestand was alleronaangenaamst en duuide in hunne verbeetd'ngen nog langer dan hij werke lijk was. Het naderen van Wemeltien in don gan„ ,,chonk bun eindeljjk verademing. Kalm hoewel nog met de sporen van kort gele dene ontroering op haar gelaat trad zij het vertrek binnen waar zij tot hare ver wondering maar tot hare niet minder groote blijdschap Herman vond. In een oogenblik lag zij in des jongeüngs arm, aan wiens borst zij haar gelaat scheen te verbergen. Na eene korte wijle richtte zjj haar hoofd op en fluisterde Herman in „Laat my nu hier en ga met Truitje naar voren daar wacht uw vaderu.* Hermans menschenkennis reikte ver genoeg om hem uit de houding zjjner moeder te doen begrijpen dat zijn vader aanvankelijk in zijne verwachtingen geslaag was dit gaf hem moed ora aan de begeerte zijner moeder onverwijld te voldoen waar toe hjj Truitje even spoedig wist over te halen. Wordt vervolgd.) Zitting 13 April 1897. E. B. v. W., oud 22 j. bootwerker te Ter Neuztn is wegens vernieling en mis handeling veroord. tot 14 d. gevang. J. B. d. H„ 21 j oud, werkman te Axel is wegens mishandeling veroord. tot f 3. ol 3 dagen. J.G., lij. oud, zonder beroep te Axel is wegens beschadiging veroord. tot fl of 1 dag. In een onbewaakt oogenblik geraakte het driejarig zoontje van J Burgers, te Kudelstaart, te water 9D werd kort daarna door den giootvaderalslijkjedoodgevouden. Te Ongar, in het EngelsGhe graafschap Essex, is een rijke en bevallige dame, Miss Murphy, op 27jarigen leeftijd over leden aan de gevolgen van misbruik van sterken drank. Die ongelukkige jonge dame, de doch ter van een Amerikaanse!) millionair. deed van haar 17e jaar af, toen zij in 't bezit van haar groot vermogen kwam bijna niets anders dan zich bedrinken Op haar 23e jaar vierde zij met een feestje aan eenige vrienden haar 100e veroordeeling wegens dronkenschap en verstoring van de openbare orde. Een geestelijke, Smullens genaamd wien zij haar geld heeft vermaakt, be proefde haar te bekeeren. Hij deed tot dat doel een reis met haar naar Amerika maar zij werd daar erger in plaats van beter. Na haar terugkomst in Europa werd zij meer en meer verslaafd aan het drinken van spiritus en eau de cologne en aan morphine inspuitingen. En onlangs den dag nadat zij haar 2tJ5e vonnis j een maand gevangenisstraf had onder- j gaan, vond men baardood in haar kamer waar zij zich met een aantal flesschen had opgesloten. Te Bei gen-op-Zoom is door den visscher Wakker de eerste ansjovis aan- I gebracht. Omtrent de vooruitzichten dezer I visscherij is nog niets te zeggen. Voor eenige jaren pachtte een vis- I scher uit Tholen bij een openbare ver- pachting van zoogenaamde mosselplaatsen ,eschikte kweekplaatsen voorschelpdieren in de Zeeuwsche stroomen - een per ceel voor ongeveer f200. Destijds werd door alle visschers deze prijs veel te hoog genoemd; ook de pachter zelf zon gaarne rouwkoop gegeven hebben. Zijne pogingen om iemand tot compagnon te krijgen, muslukten dan ook deerlijk; niemand was zoo gek.* Wat is echter het geval geweest? Weldra blijkt, dat het perceel, waarvan men zulke geringe verwachtingen had, wil* zoodat thans de pachter, die er thans ingeloopen was, door den overvloed van opbrengst een man »in bonis" is, die schepen en landeiijeö koopt en tot de hoogst aangeslagenen in de gemeente behoort. Intusscnen kan hij voor boven genoemde geringe som nog een aantal jaren over het gepachte beschikken. Bij de begrafenis van Dr. S. K. Huishofï, te Utrecht, werd Vrijdagmorgen het woord gevoera door den Heer H. A. van Beuningen, voorzitter van het Kin derziekenhuis, Pi of. Saltet uit Arasterdam Dr. Hamburger, Dr. Dentz. en Dr. Ree- uit Groningen, in tegenwoordigheid van eene groote schare van belangstel lenden. Een 82 jarig ingezetene uit Hoorn (zekere E.,) toog naar Grootenbroek, zijne vorige woonplaats. Hij geraakte daar te water, doch werd er uitgehaald Op een open bakwagen is de grijsaard daarna in zijn natte pak, huiswaarts gebracht en denzelfden avond stierf hij. By het rangeeren van een goede rentrein te Doetichem werd een wagen met zooveel kracht voortgestuwd, dat deze over de stootbalk by den stationchef in het bureau kwam. De muur werd erg beschadigd, terwijl het raam waarvoor de klerken zaten naar binnen viel. Gelukkig werd niemand gewond. - Naar berekening worden jaarlijks op Texel in de maand April 20000 lam meren geboren. Eene allerdroevigst proces houdt dezer dagen de gemoederen in Zweden j. Een luitenant bij de marine heeft zijne moeder beschuldigd zijn vader met vergif om het leven te hebben gebracht. Het proces is in vollen gang en de ge tuigenissen zijn zeer bezwarend. Het Gerechtshof te Götha zal dezer dagen uitspraak doen. De voerman Lenders, van de firma Van Boom en Van Gasselt, stoompan- nenfabriek te Yenloo, die met een ledige kar van Kaldenkerken kwam, had het ongeluk onder een wiel dezer kar te ge raken, hetwelk hem over het hoofd en borst ging. De ongelukkige is weldra aan de gevolgen bezweken. Hij laat vrouw en zes kinderen na. Geen woordenpraal vermag de el lende te schetsen, die de schipbreukelin gen van de „Ville de St. Nazaire" heb ben doorstaan. Hun eigen verhaal, aan grijpend door zijn eenvoud, is de beste schildering. Zij zijn met hun zestienen de vier blanken en twaalf negers, die door den „Hilda" waren opgenomen te Havre aangekomen en hun bevel hebber, de stuurman Nicolaï, heeft aan een verslaggever van de „Figaro" het volgende relaas gedaan.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2