No. 1110. Woensdag 14 April 1807. 13e Jaarg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. 72 FEUILLETON. Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. Binnenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bïlgiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden Jranco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Bjj het afdeelingsonderzo^k iu de Bel gische kamer werd veel bezwaar gemaakt tegen de uitzonderingsbepaling ten behoe. ve van Spa en Ostende in de wet tot verbod van hazardspel opgenomen. Een socialistisch lid van de Belgische kamer heeft voorgesteld de te Brussel wonende ambtenaren «n werklieden van den staat een extra-toelage te verleenen, met het oog op de tentoonstelling. Dit voorstel, dat aanvankelijk met spot werd begroet, heeft in 4 van de 6 afdeelingen der Belgische kamer instemming gevonden. Bjj een interpellatie in den Franschen senaat, over de toenemende onzed«ljjkbeid b. v. door hut zingen van vuile liedjes in de herbergen op Montmartre, heeft de minister van justitie een nieuwe wet be loofd. Sedert voor eenige weken in de Fran- sche kamer is herinnerd, dat men inder tijd de versterking vaD Nancy achterwe ge heeft gelaten, wjjl uien te Berlijn daaitegen bezwaar had, werd allerwege over de uitvoering van dit oude plan ge sproken. Als een öewjjs dat de tijden verande ren baalt de Fr. Z. het volgende telegram aan, door Keizer Wilhelm afgezonden na dat de rijksdag had besloten Bismaick niet op zjjn 80sten verjaardag geluk te wenscheu. »Uwe doorluchtigheid ontvange de be tuiging van mijn diepe verontwaardiging over bet zooeven door den rijksdag ge nomen besluit, dat geheel in strijd is met de gevoelens vaD de Duitsche vorsten en hunne volken. Zit ik daarentegen bij haar zie ik den hevigen kamp, dien zij in haar binnenste strijdt, aanschouw ik haar beurtelings bleek nn rood gelaat, naarmate het gesprek haar roert of schokt hoor ik haai zuchten of wel pijnlijke uitroepingen aan haren mond ontsnappen o, dan zeg ikach, zij heelt gelijk, zij kan zij mag met ander» Maar wanneer ik in mijne kamer stil en eenzaam nederzit aan hunne en mijne toe komst denk, weder velt mjjn eigenbelang een geheel ander oordeel en ik zou van de bedroefde weduwe een offer durven eischen 't welk zij als moeder wellicht verschuldigd is te brengeu. Doch mij te gelijker tijd herinnerende, wat zij al met heeft moeten lijden meer dan ik mis schien ooit zal vernemen en daarbij bedenkende hoe eindeloos veel ik haar reeds heb dank te weten neen dan wensch ik niets van haar te vergen, wat haar zou kunnen hinderen. Pijnlijk is het mij geweest met haar over de bewuste zaak te spreken. AcU 1 ik gevoel dat het iets is waarover een kind tegenover zijne, moeder zich niet kan niet mag uitlaten Bij de verdeie behandeling van de In terpellatie van Imbriani heeft de Italiaan- sche minister van buitenlandsche zaken o. a. verklaard, dat Italië zich niet kan onttrekken aan de Oostersche kwestie, welke zoo nauw samenhangt met het overwicht in (le Middellandsche zee. De regeeriug meende de geleidelijke ontwik keling van eenige nationaliteiten en hun bevrijding van het Turksche juk te moeten bevorderen. Maar by de oplossing van dit vraagstuk dient gelet op het belang van den vrede, en op het Europeesch evenwichtdaarom kan Italië niet medegaan met een ver deeling van bet Tuiksche rijk onder de mogendheden. Het debat schijnt nog niet afgeloopen, zoodat de kamer zich nog niet h-eft uit gesproken. Van die stemming zal de be slissing der regeering afhangen over de zending van nieuwe troepen naar Kreta. De admiraals hadden nogmaals een poging willen wagen om de Kretenzers te bevredigen door een proclamatie, waarin de betoekenis der autonomie wordt uit eengezet. Maar de consuls hebben deze stap nutteloos verklaard. Beloften werken, naar zij meen n, niets uitalleen de invoering van de autonomie zou in de bedoelingen der mogendheden kunnen doen gelooven, en vooral het op treden van een Europeesch gouverneur- generaal. Te Konstantinopel worden de gemoede ten zeer opgewonden, door het tentoon stellen van photographieen van personen, die op Kreta door de opstandelingen zou den zijn verminkt. De Grieksche gezant heeft aangedrongen en daarom zal ik er met haar nooit een woord meer over wisselen. Ook met mijn valer ofschoon diens minder fijn ge- ro|l mij niet zoo schroomvallig doet zijn wil ik dergelijk onderhoud in het ver volg zien te voorkomen en, mij sterkende in het gebed alles aan den Al verzorger overlaten. Wemeltiens oogen zwommen als in tranen. »Die beste jongen!* zeide zjj. »0, ik zal hem het offer brengen ja ik gevoel mij thans sterk genoeg om zijn vader te ontmoeten waar en wanneer hij het verkiest." „Dat is recht gehandeld, Wemeltien,* sprak Reinhoff, „naard<*mial ik in alles hoe langer hoe meer den vinger Gods meen op te merken. Wilt gij dat ik Her man van uw besluit kennis goef »G*arne,< antwoordde zij „ook had ik buitendien nog een verzoek aan u.« >Laat hooren.< «Truitje mag niet langer van de zaak onkundig bljjven Herman zal er erg tegen opzien om 't haar te zeggen en hoe gaarn ook, ik kan het in 't geheel niet doen daarom zou n mij niet alleen maar Herman tevens uiter mate verplichten haar van alles deelgenoot te maken." Reinhoff was dadelijk bereid om aan Wemeltiens verlangen ta voldoen. Hij ging tot Truitje en openbaarde haai alles wat haar noodig was van die zaak op bescherming van do Christenen in de Tuiksche hoofdstad. Men meldt dat de pers, bij het opdis- schen van verhalen over de mishandeling waai aan de Mohammedanen van de zijde der Christenen blootstaan, een ongekende vrijheid geniet. De Spanjaarden hebbeu op Cuba weer eenigen tegenspoed. Een fort is voor den aanval der opstandelingen bezweken. Niet omdat dezen zoo sterk waren, maar omdat edn gelukkig schot van den vijand twee caissons in de lucht deed springen. De opstandelingen waagden daarna den aanval op een ander tori, maar werden afgeslagen. Wel slaagden zij in een po ging om een spoorbrug met dynamiet te doen springen. Dit alles heeft op de provincie Santa Clara betrekking. Verder werd gemeld dat in Pi nar del Rio een een nieuwe bende opstandelingen is ver schenen, en dat een expeditie vrijbuiters is ontscheept. Men zou bijna zeggen een bericht van voor eenige maanden voor zich te ïebben. Maar de tijdingen zyn nieuw en volgens Spaansche bladen waar. Het antwoord van H. M. de Koningin Regentes op het adres van rouwbeklag der Eerste Kamer, wegens het overlijden van H. K. H.de Groothertogin van Saksen, luidt als volgt: Mijne Heeren 1 Met groote waardeering ontvang ik van de Eeiste Kamer der Staten-Generaal de gevoelens harer deelneming in den rouw te vernemen. Had zij er ter loops wel eens over ge pbinsd wat Reinhoff en Wemeltien toch wel altijd met elkander hadden te spreken hoe Herman dikwijls zoo zonderling was ep wat de reden toch geweest mocht zijn dat hij de laatste reis zoo lang bij zijne moeder was blijven zitten nu werd haar alles duidelijk. En al was er vael in des leeraars mede dueling, 't welk haar schokte en tranen storten deed al kwam oik voor een oogen blik de gedachte bij haar opmoeder zal dien min toch niet willen huwen en al deed dat denkbeeld haar ook buiveren, omdat de zoden op het graf haars vaders ter nauwernood groen waren toch kwam er klacht noch verwijt, noch zweem van afkeuring over hare lippen. Wel was haar pols dien avond gejaag der en haar gebed vuriger dan anders, maar haai hart bleef voor de haren gelijk het altijd was enkel liefde. Toen Alfing vernam dat Wemeltien be raid was om hem te zien en te ontmoe ten was hij als uitgelaten van Treugde. Zon zal dan toch eindelijk mijn lijden eindigen ik zal mij met haar voor eeuwig verzoenen zij al iny volkomen vergiffenis schenken en ik zal niets willen dan haai en Hermans geluk zulke en dergelijke ge dachten bestormden hetn onophoudelijk Hij beraamde allerlei plannen als op welke wijze hjj het best tot haar zou kun nen gaan hoe hij haar zou aanspreken die Hare Majesteit de Koningin en mij getroffen heeft door het droevig over lijden van Hare Koninklijke Hoogheid Mevrouw de Groothertogin van Saksen- Weimar-Eisenach, zeer beminde Tante van Hare Majesteit de Koningin, en ik verzoek u, Mijne Heeren, aan de Eerste Kamer der Staten Generaal daarvoor onzen dank te willen betuigen. De Tweede Kamer, die Vrijdagmorgea weder opnieuw bijeenkwam om te ver gaderen, besprak allereerst een begrooting van Waterstaat, in verband metdetele- pboonverbindingon. De nota was door der. Min. van Waterstaat ingediend, waar tegen de heer Tydeman protesteerde, als zijndo de nota te hoog. De minister ver dedigde zijn standpunt, en de conclusie was, dat de heer Tydeman toegaf; en dat. het. wetsvoorstel zonder stemming aangenomen werd. Het voorstel was van den volgenden inhoud: Iedere gemeente moest f1200 gulden voor een telephoon lijn bijeenbrengen en in hun eigen onderhoud voorzien. Aan de orde was vervolgens het voor stel om een renteloos voorschot te ver strekken uit de schatkist van het land voor een stoomtram van Joure naar Lem mer (Friesland). Het voorstel werd be streden door den beer van Karnebeek, die meende, dat er veel te weinig belang stelling in Friesland was voor de aan legging vai een tram en daarom was spr. er niet voor om geid uit land's kist te leenen. De minister antwoordde, dat dit de oorzaak was van de armoede, en dat het was gebleken dat in Friesland meer tramverbindingen tot stand zijn wat hjj haar zou kunnen zeggen en be loven om haar hart geheel te winnen en eindigende met het besluit om haar on verwijld te bezoeken. 't Was tegen 't vallen van den avond dat hjj geleid door een bediende vau den lieer van Wjjdmés met bevende hand den klopper van Wemeltiens woning op lichtte. Zijn hart klopte schier hoorbaar en zijne hand begon hoe langer hoe m«er te beven. Het vermogen om den zwaren klapper te laten vallen scheen hem als benomen te zijn. Hij snakte naar adem en was hij, hoe meer hij Wemeltiens huis nad6r in zijne drift om haar te ontmoeten somwijlen be koeld thans werd hij zoo ontzettend ang stig dat hij wellicht terug gekeerd zou zijn ware de gladde klopper niet juist door zijne trillende vingers gegleden. Wemeltien door het geluid des klopp rs gewekt gluurde haastig over het keurig nette horretie en ofschoon zij in den aan- kloppenden niet Alfing herkende, zeide toch haar hart dat hij 't moest zjj,n. Zij verbleekte beefde als een riet en waggelde schier mar voren om de deur te openan. Een flauwe kreet ontsnapte h>ar. Zij werd duizelig haar denkver mogen verlamde hare krachten ontzonken haar en had de sterk ontroerde man haar niet schielijk opgevangen zij zou ter aarde gestort zijn. Spoedig evenwel keerde de natuu.lyke

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1