No. 1107. Zaterdag 5 April 1897. !3e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e ii w s c h - V I a a n d e r e li F. DIELËMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal \uistiii: COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bilgiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; vbor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar ulaatsnumte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In Engeland kent men buiten de eigen lijke motie van wantrouwen nog een ander middel om een rogeering te doen heengaan, nl. het voorstel om het salaris van een minister met een voor Engeland klein bedrag te verminderen. Zoo heeft Stanhope Maandag voorge steld om 1666 p. st. te korten op de jaar wedde van Salisbury, wijl de regeering in het Oosten met de Tarken samenspan- tegen de Christenen. Bklfour betoogde daarop, dat het doel der mogendheden on van Engeland is aan Kreta eene zelfstandige regeering te verleenen opdat het eiland voor alle bin- nenlandsche aangelegenheden van het Turksche bestuur zou ontlast wezen. Curzon noemde het onwaar, dat te Malaxa de admiraals party gekozen heb ben voor de Turken. Dank zij de tus scbenkomst der mogendheden is Kieta aan Turkije ontnomen, is de zelfstandige regeering gewaarborgd en werden Turk sche troepen versterkingen belet te ont schepen. Reed toonde aan, dat de blokkade in strijd is met het internationale recht, maar de motie-Stanhope werd ten slotte verworpen met 163 stemmen tegen 60. De bootwerkers te Hamburg hebben genoeg van het werkstaken en zullen om de kolenarbeiders niet opnieuw be ginnen. De patroons dezer laatsten heb ben de verzoenende voorstellen ingetrok ken. In Oostenrijk hebben allerlei groep- vergadeiingen plaats, om plannen tot samenwerking te bespreken. Over blij De oude opgeruimdheid keerde langza merhand terug, zulfs zoo, dat het hem dikwijls hinderde, dus vrolijk te kunnen zijn in dagen, waarin zijn dierbaar meisje zulk een diepen rouw betoonde over het henengaau van den man, die ook bij eens hartelijk had lief gehad. De dood des geliefden vaders verbood zijne dochter, oai aar. het sluiten van haar huwelijk te deuken zoo lang zij het rouw kleed niet had afgelegd. Hoewel het ver schuiven van dat huwelijk Herman in elk ander geval zeer te leur gesteld zou heb ben, was het hem thans daarentegen bij zonder welkom. De reden is te duidelijk om ze nader te ontvouwen: Aldus gestemdj zag Herman zijn vader uit Drenthe terug keeren, welke laatste, ten einde aan Reinhoffs plannen niet hin derlijk te zijn, zijnen intrek in een nabu rig stadje nam, alwaar Herman hem schier dagelijks bezocht. Alfings voorkomen was zeer in zijn voor deel veranderd. Het scheen alsof hij veel jeugdiger geworden was. Wel waren zijne vende aaneebsluiting is nog niets bekend wel dat de sociaal-democraten met de aan hangers van Stojalowski en de radicale Ruthenen zullen samengaan b een voor stel, om Badeni in staat van bescnuldiging te stellen, wegens het optreden bij de verkiezingen in Galicië, waar 2 menschen gedood en 500 gevangen werden genomen. Een dergelijk voorstel moet door 40 leden worden onderteekend. Krijgt men die niet bijeen, dan zal een parlementaire enquête worden voorgesteld. Of de uiterste linkerzijde veel ver trouwen zal winnen door in eens zoo hard van stal te loopen? Pas was in Hongarije het geval ach ter den rug van den afgevaardigde, die, geld had afgenomen van hen, die belang hadden bij de tot stand koming eener wet, of men spreekt van vier andere af gevaardigdec, die gecompromiteerd zijn. En in Oostenrijk hebben de anti-semie ten een kelr.6r tot kamerlid gekozen, die vroeger had moeten bekennen een collega te hebben bestolen. Men wil dat de man zijn mandaat nederiegt, maai hij vraagt aan het partijbestuu; eene schadevergoe ding van 10000 florins en vergunning om" een kroeg te openen Omtrent den aanval op eenige te Kon- stantinopel vertoevende Russische -jnarine- ofBcieren wordt thans gemeld, dat de aan vallers Grieken. Het is zeker dat die niet te goed voor zoo iets zijn, maar als deze lezing waar is, dan blijft het een raadsel waarom de politie werkloos bleef. De Temps bevestigt z(jn bericht over den Balkanbond en voegt ec bij, dat de drie vorsten zich hebben verbonden op) het Balkanschiereilaud niets te ouderne- haren grijs, doch zijn hart daarentegen scheen verjongd. De aanvankelijke lust zijner ziele en de stille hoop op het wel dra verwezenlijken van de toekomst, wel ke hij zichzelven voorspiegelde, hadden weldadig op zijne gezondheid en daardoor op zijn gansche lichaam gewerkt. Ook veranderde kleeding gaf hem een geheel ander aanzien. In een woord, hij stond als herschapen voor zijnen zoon, wiens oog die zichtbare verandering met het uiterste welgevallen en als door een ver grootglas beschouwde. Terwijl Alfing zich dagelijks eenige oogenblikken met Herman onledig 'mocht houden, en zij te zamen hunne luchtkas teelen bouwden, begon Reinhoff aan de- plannen, welke hij met heer Wouter be raamd had, voorzichtig uitvoering te ge ven. Reinhoffs taak behoorde niet tot de gemakkelijkste, doch zijne onbaatzuchtige menschen min wist elk bezwaar uit den weg te ruimen. Wemeltien was ten hoogsie ve.rast, toen zij den waardigen man weder ten harent mocht ontvangen. Neen, dat had zij niet durven hopen, niet durven verwachten. O, hoe goed deed het haar, zijne hartelijke toespraak te vernemen hoe innig geluk kig gevoelde zij, zich in de nabijheid van den beminden leeraaidien zij reeds als kind had loeren lief hebben en vereeren Zij wist bijna geene woorden te vinden, om haar stil genot hoorbaar uit te druk ken, en hoe werd dat genot nog verhoogd, men zonder vooraf met elkander over leg te hebben gepleegd, en de toestem ming van den czaar te hebben verwor ven. Het ochtendblad van de Frankf. Ztg. brengt echter, den tekst van een Servi sche nota aan de Porte, do. 15/27 Maart, welke scherp gesteld is, en den pijnlijken indruk vertolkt die cp de Servische re geering is gemaakt door de nota van de Porie dd. 27 Februari. De Servische re geering wijst op het onbetrouwbare van de rapporten van de gouverneurs der Turksche piovincien, op de woelingen aan de grens, op een aanval door 30 Turken op een Servische patrouille enz. Het stuk (aan welks echtheid men niet kaD twijfelen) schijnt bestemd het samentrekken van Servische troepen aan den kant van Macedonië te rechtvaardigen. De Giieksche kroonprins heeft te La- rissa hat bevel over de troepen aan de grens aanvaardigd: „Het heeft Z. M. den koning der Hel lenen behaagd, mij te belasteD met het opperbevel over het leger in Thossalie- »Mijn post aanvaardende onder de kri tieke omstandigheden waarin het vador- land verkeert, spreek ik de overtuiging uit dat gij allen uw plicht zuit doen, uwen eed getrouw zult blijven, geduld en vgstberadendbeid aan den dag zuil leggen om alle moeilijkheden te overwinnen, en gehoorzaam aan de wePen en aan uwe superieuren, het bewijs zult leveren, ,dat gij de tucht bezit die de groote kaacht van het leger uitmaakt. De Grieksche prinsessen big ven nog een paar dagen in het Noorden van hun land. toeu zij vernam, dat hij nog vele dagen bij zijnen vriend Wouter dacht door te brengen, en haar gedurende dien tijd eiken dag hoopje te bezoeken. Elk bezoek, 't welk hij haat- bracht, 6td gewijd aan het spreken over verle- dene tijden, en zoo kwam men natuurlijk ook al spoedig od Zweölo, op alles wat daartoe betiekking baden wat Wemeltiens lot van nabij of in verband met anderen betrof, Eindelijk roerda zij zelve de snaar aan, die de leeraar verlangde dat nu ver der den toon zou geven. Zij sprak over hare eerste liefde en nu met vernieuwde opwekking over Herman. ,,0, wat is het goed, dominé," ging zij voort, ,,dat u hier is ik heb zoo groote behoefte om over i«ts te spreken, waaróver ik mij tegen niemand dan alleen tegen u durf uit laten." Een hoog rood kleurde hare wangen, terwijl zij Op nog zachter toon vervolgde: Herman gel ii k u weet, zal eerlang trouwen. Ik heb met de beste bedoeling, ofschoon het mij thans berouwt, altjjd verzwegen, dat hij Hij kent het geheim zijner geboorte, lieve vriendin." Dominé „Het is zoo." »En wie h «ft hem dat gezegd?" „God," »God »Ja; de Voorzienigheid heeft hem zijn vader doen ontmoeten en Nadere berichten uit Tokat meiden, dat de moorden 36 uur voortduurden, en dat ook de Turksche soldaten er aan deelnamen. Dat de sultan zulke krasse maatregelen nam ais het doen gevangen nemen van drie hooge ambtenaren en militairen beteekent in de oogen der Europeesche kringen te Konstantinepel niets, daar de sultan niet uit eigen be weging handelde en eerst toegaf onder herhaalde pressie der ambassadeurs. Alleen het ter dood brengen van de gevangen genomen overheidspersonen kan een heilzamen invloed op de andere ver antwoordelijke personen hebben. De Spanjaarden verheugen zich met het bericht, dat Ruiz Rivers, de opvolger van Maceo, gewond en in handen van de regeeringstroepen gevallen is. Er was de laatste dagen sprake van een verzet op Porto Rico. De daar ver schenen bende opstandelingen is, volgens een officieel beiicht, echter uiteen ejaagd, een gedeelte is gevangen, de anderen worden vervolgd. Een Amerikaan, die betrokken was in een expeditie near Cuba, is Ye-,oordeeld tot IV2 jaar gevangenisstraf en 500 dollar boete. De Engelschen hebben in Egypte groots spoorwegplannen. Men vreest dat de nieuwe lijnen groote concurrentie zullen aandoen aan de bestaande en dat de schuldkas darronder zal lijden. Men wil daarom dat Frankrijk zich zal verzetten. Te Berlijn beweert men dat Duitsch- land door een verdrag van 1895 recht beeft op Goerma het land in West Afri ka, dat door de Franscben bezet is, en hun door de Engelschen wordt betwist »Hoe is het mogelijk De leeraar deelde haar d- ontmoeting tusschen vader en zoon mede Bang zat zij zwijgend met de oogen vol tranen, als in diepe overpeinzing verzonken. >0. nu kan ik mij zijne afgetrokken, heid, zijne raadselachtige houding en ge heimzinnige woorden verklaren," zei de zij eindelijk; »achik wist niet wat hem deerde, doch nu wordt hel mij duidelijk maar," vroeg zij eenige oogenblikken lat-r, evenwel zoo zacht, dat Reinhoff haar nau welijks verstaan kou, »waar toch heeft hij hem ontmoet?" Rijnhoff voldeed aan haar verlangen, door haar alles nauwkeurig te schetsen, wat lot die ontmoeting betrekking had, en verwijderde zich daarna, ten einde haar den tijd te geven om over het gebeurde na te denken en hare nieuwsgierigheid levendig te houden, opdat hij haar lat r te gereeder kun uitlokken tot het viagen van die ophelderingen, welke hevoiderljk konden zijn aan het doel, 't wel!: hij zoo vurig hoopte te bereiken. Toen Reinhoff den volgenden dag zijn be zoek hernieuwde, b.gon Wemeltien al da delijk het afgebroken gesprek met zekere verlegenheid in toon en houding te ver volgen, door te vragen, hoe Herman bij die ontmoeting te moede geweest, hoe hij thans zich gevoelde en welke de waar schijnlijke gevolgen er van voor hem kon den zijn. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1