No. 1105. Zaterdag 27 Maart 1807 12e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wscli -Vlaanderen F. IHILFHW, A X E L. FEUILLETON- Voor honderd jaren Een drentsch verhaal. BINNENLAND 4XELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor Bjlgiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naa1' olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Buitenhuid. Het H. v. A meldt dat liet verleden jaar ingezonden ontwerp tot hervorming der Belgische burgerwacht eerst in 1899 aan de orde zal komen. Een grappenmaker had verleden jaar, toon naar een clou voor de Brusselsche tentoonstelling gezocht werd, geantwoord: laten wij een politieke clou zoeken, hv. door te bewerken dat te Brussel een samenkomst tuaschen keizer Wilhelm en Faure plaats beeft. Een week te vroeg om aan een 1 April grap te kunnen denken, wordt thans aan Lt lemps geseind, dat de graaf van Vlaanderen, die de Berlijnsche feesten bijwoonde, een eigenhandig schrijven van koning Leopold medebracht, waarin keizer Wilhelm werd uitgenoodigd Brussel te bozoeken, terwijl een soortgelijke invitatie aan president Faure werd gezonden, Kei. zer Wilhelm heeft volgens Le Temps de invitatie aangenomen. Waarom ook niet? Na het monster verbond tegen Griekenland is meer mo gelijk. Volgons het H. v. A. denkt men er in België niet aan een ministsr van oor log te benoemen. Vanden peereboom be wijst aan het leger diensten, die men nooit van een burger had mogen ver wachten. Het feest te Berlijn is afgeloopen als alle feesten van dien aard, welke door goed weer worden begunstigd. Aan het galamaal ten paleize hield de keizer eene rede, waarin hp zeide dat het niet zijn taaK was zijn grootvader te huldigen, nmr toch moest hij even wijzen 66 Hoe vurig Tabings hoop op die gene genheid ook ware was bij toch verre van gerust te zyn. »'k Weet het niet," zeide hij eens tot zyne vrouw, „maar ik begin, notoor, te gelooven, dat we niet zóó veel" zijne vlakke hand snel over de andere strijken de van neve Alfing zullen krijgen." „Jongs, Berend 1" „'t Is zoo, want, naar tnjjn oogmerk denkt neve Willem weêr te trouwen." »Och loop." >Help eens toezien. Willem is een heel andere kerel geworden denk er eens om hij is „almanks" (somwijlen, somtijds) zoo parmantig en ziet er zoo schier (efft knap, netjes) uit dat 'k er anders, noto geen reden voor zou weten mij dunkt als er niet zoo iets was, dat hij ook zoo lang niet van zijne iemen (bijen) af Kon. »Wel dat zou spietig zin." »Ja, nu, ik weet het niet vast, ranar my dunkt het zoo," „Maar zoudt ge 't niet stellig gewaar kunnen worden »'k Hoop van al doomny zit notoor op de deemoedigheid, den oprechten een voud en de plichtsbetrachting van den eersten keizer. Ook de Temps ïoemt de bescheidenheid van Willem I, en zegt dat deze vorst verontwaardigd zou zijn geweest, als hij bad kunnen weten, dat in een bui van monarchale en kinderlijke overdrijving, ten zijnen voordeele beslag zou worden gelegd op den roem, welken mannen als Von Moltke, Von Roon en Von Bismarck in gelijke of nog grootere mate dan hij hebber, verworven. Inderdaad - keizer Wilhelm heeft het met zijn ovei drijving ver gebracht. Dat Fransche bladen den roem van dit drietal verkondigen eu dien tegen den Duitschen keizer verdedigen dat is een van die gebeurtenissen, waarvan men nooit had kunnen droomen. Keizer Wilhelm II heeft de eer, dat te hebben uitgewerkt. Of hij daarop trots mag zijn? De keizer heeft een medalje voor de oudstrijders ingesteld. De prins-regent van Beieren heeft be sloten dat de Beiersche soldaten voortaan behalve de nationale cocarde, ook die des Rijks zullen dragen. Zij zijn daarover in de wolken Krupp heeft, bij gelegenheid van het feest, een millioen mark bestemd voor de volledige Staatsverzekering van de werklieden zijner fabrieken; vooi ts 100,000 mark geschonken voor een kinderbewaar plaats te Essen en een belangrijke uit breiding bevolen aan de gezondsheids- kolonie „Altenbof," voor de werklieden zijner fabriek gesticht. De kosten van het slaan der herinne ringsmedaille voor de oud strijders van '64, '66 en'70/71 zullen door den keizer de geheimen want daar runt (druk loopen eigenlijk rennen) neef alle dagen been 'k Zal doomny zien uit te hooien. »Jongs ja, Berend doe dat." Tabing beproefde het. doch het ging minder gemakkelijk dan hij dacht want to-n hij langs allerlei wegen met diplo matischen tact den leeraar meende uitge hoord te hebben, keerde hij, zonder iets wijzer geworden te zijn nochtans met de heilige overtuiging huiswaarts, dat zijn vermoeden maar al te zeker was. Was 't niet zoo," sprak hij tot zijne vrou»doomnij zou 't notoo. g-zegd hebben." »Nü dan spijt het mij van die lekkere sloete, die we neve Sanderlesten (onlangs kort geleden) bakt hebben." »Dat 's minder," 't Zal dan toch niet weêr gebeuren Berend „Zeg dat niet zoo haastig wij will de kat uit den boom zien zoo lang het nog nier stellig zoo is, blyft er, notoor nog hope Intusschen had Tabing zyn gevoelen onder diepi geheimhouding aan zijne ou ders en misschien aan nog enkele andere personen medegedeeld en dit was genoeg om het als een ioopend vuur in de gan sche gemeente te verspreiden. »Heb je T al gehooid van Pan Willem?" klonk het weldra in de keuken en schuur op deele en akker. „En met wie zal hij trouwen was de worden gedragen, als materiaal wordt het brons van veioverde kanonnen ge bruikt. Do proclamatie van deD pnns-regent van Beieren betreffende het dragen van de lijkskleuren door het leger staat niet op zichzelf. Zij was uitvloeisel van een besluit der rijksvorsten, dat op het ge- heele leger van toepassing is. Er is de laatste dagen weer druk onder handeld over de vraag wie van de zes mogendheden Kreta zullen bezetten. Duitschland. Oostenrijk, Frankrijk enltalië willen niet, Rusland en Engeland willen wel, maar Engeland vertrouwt Rusland niet, en wordt (met het oog op Egypte door Rusland en Frankrijk gewantrouwd. Als men nu eens aan Griekenland vroeg tot de bezetting over te gaan? Een zevental officieren van Russische en Oostenrijksche oorlogschepen zijn te Konstantinopel door het gepeupel aan gevallen, De menigte, welke de officieren omringde nam een zeer dreigende houding aan, en de officieren konden zich niet dan met moeite redden; oenigen hunner zijn gekwetst. De politie zag het geval kalm aan zonder iets te doen. Aan de Poite zal een nota worden gezonden: Volgens latere berichten waren oor spronkelijk alleen vijf Russische officieren in het gedrang en hebben dezen hun be boud uitsluitend te danken aan de tus- schenkomst van de twee Oostenrijksche officieren. De Temps ontvangt ongunstige berich ten over den toestand in Aziatisch Tur kye, in verband met nieuwe moorden op de Armeniërs. Hun landgenooten te Kon stantinopel komen, daardoor in gisting en verwijten den sultan dat de belootde hervormingen niet zyn ingevoerd. Ook den patriarch wordt verweten niets in het belang der Armeniërs te doen. Daar entegen klaagt deze weer by een der ambassadeurs, dat bij ciets van dun sul tan gedaan krijgt, waarom hij weer wil aftreden. Men vreest daarom te Konstantinopel nieuwe ongeregeldheden gedurige wedervraag. »0, vast met eenvrommea(vrouwmensch) uit Holland," was het gewone antwoord. Eindelijk was er een die een antwoord gaf, waaraan niemand scheen gedacht! te hebben »Zou het ook met Wemelden wezen." Op eens gingen aller oogen open. Ja, dat zou zonder twijfel zoo zyn en waren er nog enkelen die het niet konden ge looven verreweg de meesten echter sloo- gen er volgaarne geloof aan. Wat eer gemompeld werd, werd straks luider ver nomen daarna maakte men allerhande zin' spelingen, en eindelijk had men de »drie stigheid," de aldus geopenbaarde meenirg aan Alfing zeiven mede te deelen, zonder dat deze zich evenwel in het mir.ste ver ried. Aldus gingen er eenige weken voorbij die Alfing bijzonder lang vielen. Inmiddels had er eene drukke briefwisseling tussch Herman den heer van Wydenés en Rein hoff plaats. Daar deze bi iel wisseling evenwel niet zoo spoedig die uitkomsten opleverde} di Alfing zich wel voorgesteld had, begaf bi zich op zekeren avond naar de pastor e. Na lang over onverschillige zaken ge sproken te hebben begon hy met een v wonderlijken tact allei-n den Drentschen landman eigen, den leeraar tot het geven van die verklaringen en ophelderingen uit te lokken welke hij zich voorgenomen had te vernemen. De Staatscourant bevat de volgende medodeelingeD Het heeft Gode behaagd in den avond van den 23slen Maart 1897 tot zich te roepen Hare Koninklijke Hoogheid me vrouw de Groothertogin van Saksen- Weimar-Eisenach, geboren Prinses Wil- helmina Maria Sophia Louise der Neder landen. Eene kortstondige ongesteldheid maakte een einde aas Haar dierbaar en nuttig leven. Hare Majesteit ue Koningin verliest in Hare Koninklijke Hoogheid eene veel ge liefde Tante en bovenal wordt Zijne Ko ninklijke Hoogheid de Groothertog zwaar getroffen door het overlijden van Hoogst deszelfs hartelijk beminde Gemalin. De opper ceremoniemeester maakt be kend, dat het Hof, ingevolge de bevelen var. Hare Majesteit de Koningin Regentes, den rouw zal aannemen voor den tijd van drie maanden, ingaande op heden, wegens het overlijden van Hare Konink lijke Hoogheid meviouw de Groother togin van Saksen Weimar-Eisenach. ge boren Prinses der Nederlanden. Deze rouw wordt veideeld in eene maand zwaren, „En nu begrijpt gjj toch van zelf we], mijn vriend," dus besloot Reinhoff zijne mededeelingen, »dat wij met den besten wil der wereld voor 't oogepblik geene andere stappen kunnen doen.< En waarom niet?" vroeg fifing. Omdat de kieschbeid het verbiedt, met We meitien over u en bijzonder over uw verlangen te spreken zoo lang zy nog hei rouwkleed draagt over den man dien zjf zoo innig liet gehad heeft." Alfing mompelde eenige woorden die de leeraar niet verstond ofschoon hij uit des sprekers toon en houding genoegzaam begreep dat hy met hem in gevoelen ver schilde. •Laat ons derhalve dien tijd geduldig afwachten en daarna handelen zoo als de welgevoegelykheid ons gebieden zal.« „Dat houdt my te lang aan, doomny," hernam Alfiug »en daarom kwam ik u zeggen dat ik nog deze week naar Hol land denk te gaan.< ïAlfinu riep Reinh#ff verrast. »'k Ben vast besloten. »Vriend, gij zult alles bederveD." >'t Is mogelijk, maar probeeren doe 'k het.« „Ik moet het u dringend afraden ge loof mij, uwe verschijning zou Wenreltien den dood kunnen doen.« »Geen nood, doomny, men sterft maai zoo gauw niet.v Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1