moeten hij en de zijnen voorzichtig zijn Want als men werkelijk bang begon te worden, dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat men den aanstaanden presi dent der Kaapsche republiek veiligheids halve een vonnis bezorgde, dat hem langen tijd de gelegenheid benam om te intri geeren. En voor een vervolging zijn ter men genoeg. LANDBOUW. Boud van suikerbetenverbouwers. Maandag ll. werd door d6n lieer Vor- sterman van Oyen eene circulaire verzon den aan allen, die hem den'uitslag ge meld hadden van de door hen aangewen de pogingen. Zij luidt: M. H. De uitslag van de pogingen om lOOOo HA aan de betencultuur te onttrekken, indien door de fabrikanten geene betere voorwaarden werdefi verleend, is volgens de mij verstrekte gegevens deze Onder de bekende, door de afdeeling Oostburg gestelde voorwaarden a) geene beten te verbouwen, b) geen betenland te verpachten, tenzij de fabrikanten wilden contracteeren op de voorwaarden van 1896 en tegen een minimumprijs van f 9,verbonden zich betenverbouwers in de afdeeling Kruiningen voor 750, Heinkenszand voor 1130, Tbolen voor 500, Noord beveland voor 185, Walcheren voor 170, Oostburg voor 700, Hulst voor 1100, Dreiscbor voor 180 hectaren. Buiten ZeelandStandaardbuiten voor 28, Raamsdonk voor 250 hectaren. To taal 4893 hectaren. Alleen onder voorwaarde, dat de con ditiën van 1896 gehandhaatd bleven, zon der verdere prijsbepaling Zierikzee, Steenbelgen, Zevenbergen, Hoen, Goedereede en Overflakkee met Eist voor pl.m. 3900 HA. Daar het verlangde aantal hectaren niet bereikt is, is van nu af elke onderteeke naar van zijne verbintenis ontslagen. Maar mijn raad blijfthoudt vol De fabrikanten kunnen den Landbou wer niet missen. De voorwaarden der Landbouwers zijn billijk en zeer aanneembaar Blijven zij aaneengesloten, hunner is de overwinning? Moge dat woord, geene stemme zijn des roependen in de Woestijn 1 Liever geene beten, dan beten, die bjj slot van rekening slechts een nadeeligen uitslag kunnen leveren De patient hield eensklaps op doch greep met onstuimige drift Hermans band en vervolgde toen in de uiterste ontroe ring „Doctor 1 ik moet u een oogenblik alléén spreken." „Gaarne," antwoordde Herman, >doch eerst ons werk verricht." Dat werk ging echte niet vlot meer van de hand en getuigde hoe de jonge doctor door de ontroeiing van den vreem deling geschokt was. Toen eindelijk aan de eischen der kunst en ervaring voldaan was, verzocht Her nan aan Hartveld en de zijnen, om hem een oogenblik met zijn patient alléén te laten. Nauwelijks was aan dit verzoek voldaan of de vreemdeling die Hermans hand ander maal in de zijne klemde, vestigde zijne doordringende blikken op den doctor en vroeg met sterk onroerde stem „Heet uwe moeder Wemeltien Brink- mep er »Ja," antwoordde Heiman verwonderd; »maar hoe weet gij dat en wie zijt gfl?" „Ik ben uw vader 1" riep de patient in koortsachtige overspanning. »Mpn vader," zeide Herman ongeloovig »is jaren lang r eds dood ik heb hem niet gekend." ,.Neen, neen. ;k zeg u, hij is niet dood maar leeft en spreekt lot n." »Het kan niet mogelijk zjjn, want Als meD de Nederlandsche suikerfabri kanten hooft spreken, dan moet de schuld vau de lage prijzen, die zij bieden, uit sluitend toegeschreven worden aan de invoeringder nieuwe suikerwet, dib, zoo- als de heer Veenhuizen, secretaris van den suiker-fabrikantenbond in een open brief aan de landbouwers mededeelt, door het amendement Kar nebeek- Hennequin derwijs veranderd is, dat de beetwortelcultuur tot ongeveer twee dei de van die van 't vorig jaar is terug, gebracht. Daarop laat gen. heer volgen Nu spaDt gij samen, nu is er leven en beweging. Nn staat het niet stil iD de pers, over wat gij denkt, zegt en doet. Maar het is du te laat. Al die drukte had gij moeten maken, toen het nog tijd was, toen men beweerde, dat f8,— als prjjs kon worden aangenomen en men daarop bij behandeling van de wet heeft voortgebouwd. Nu schreeuwt men, wij willen dit niet en dat wel. Voor wat gij wel wilt is het nu te laat, dat ware vroeger nutti ger gezegd. En voer wat gij niet wilt daarvoor heb ik u althans vroeg genoeg gewaarschuwd. De beer Veenhuizen doet zijn best en dat is van zijn standpunt te be grijpen, om de schuld van de suikerfa- brikanteD af te sch ïiveD. Jammer is bet dat bij darvoor zulke weinig steekhou dende argumenten aanwendt. De fabrikanten hebben volgens de nieuwe wet nog een bonheurtje van 21/2 millioen gulden, welke zij tengevolge der bescher micg eenvoudig hebben op te strijken. Dat sommetje, over 32 fabrieken verdeeld, geeft aan iedere fabriek da kleinigheid van ƒ80000,—. Reken, dat iedere fabriek met voor schotten een kapitaal vereischt van 10 ton, dan waarborgt de staat al vast een intrest van 8 pCt aan de heeien aandeel houders. Dat 's nog zoo geen kleinigheid. De beschuldiging, dat de wet de oor zaak is der lage prijzen, gaat dus niet op. Maar zij gaat nog minder op, wanneer men ziet, dat de Belgische fabrikanten met de Nederlandsche samendoen om de prijzen der beetwortelen te drukken. Wij latei bier een stukje volgen uit den Westvlaamschen Landbouwer van deD 6en dezer. Werkstaking der Landbouwers. SUIKERBETEN-PLANTERS. Donderdag hebben meer dan 150 land bouwers aan de statie te Jodoigne eene moeder heeft inij altoos verhaald, dat ik geen vader meer had." >0, mijn jongen laat ik u alles ver halen en gij zult het gelooven." Met moeite bracht Alfing want deze was het -- zijn eenvoudig ver'\aal ten einde. »Kunt ge mij nu nog niet gelooven laat dan uwe moeder hier komen maar neen 1 voort nog nietspreek er haar over en schrijf naar ds. ReinhofF, en gij zult zien dat alles de blanke waarheid is." De hartstochtelijkheid waarmede Alfing sprak het jagen van zijnen pols en de kooit ge gloed op zijne wangen deden Hemsin bij wijlen gelooven dat hij ijlde, ja soms was het alsof hij wenschte, dat 't zoo ware. Doch bedenkende hoe vele daadzaken de vreemdeling aangevoerd had daadzaken waarvan hij door de mededeelingen zijner moeder niet geheel onkundig was, en voor al ook Alfings beroep op de getuigenis zijner moeder en die van ds. Reinhotf de den hem gelijktijdig alles weder voor waar heid houden. De verklaring zijner moeder dat zijn vader reeds sedert jaren overled-n was voerde hem nochtans tot twijfeling terug. Hoe zou zij uit wier mond hij nooit eeno onwaarheid vernomen had, hem zoo opzettelijk hebben misleid eh gesteld zij had dat gedaan met welke bedoeling dan nog? vergadering gehouden om te beraadslagen over het planten van suikerbeeten in 1897. De suikerfabrieken van Haugaorde en Thienen, welke voorzien worden door de beplanting uit de omstrekrn van Jodoigne bieden maai 17 frank meet per duizend kilos betteraven aan twaalt graden. Zij voegen er vervolgens de verplichting bij voor de landbouwers 50 percent pulp te nemen aan den prijs van zes frank de duizend kilos. Op deze wijze verminderen zij van 3 4 fr. den prijs der beeten en verhoogen van 1 frank den prijs der pulp. En men versta daarenboven dat de aangeboden prijs van 17 frank de levering der beeten franco in de suikerfabriek bevat. Het planten der beeten is in die voor waarden niet meer mogelijk ook hebben al de landbouwers zich 't akkoord ge steld om dit jaar geene beaten meer te planten. Er is spraak te Jodoigne eene samen werkende suikerfabriek op te richten, op dezelfde grondslagen als de fabriek van vetten, gesticht door »l'Union agricole," maatschappij van landbouwers. Da's wel De landbouwers beginnen eindelijk te verstaan, dat zij slechts door eendrachtig samengaan, door de vereeniging voldoe ning kunnen bekomen. Indien de land bouwers van onze Vlaanderen het voor beöld wilden volgen, dat de landbouwers van Jodoigne hun geven, de beplanting van beeten zou weldra winstgevend wor den 6d de fabrikanten zouden verheugd zijn te mogen kontract aangaan per graad suiker. ONZE LANDBOUWERS VOLGEN DUS HET VOORBEELD DER BOEREN VAN JODOIGNE. Wij zouden gaarne van den secretaris van den suiker-fabrikantenbond vernemen, of de prijsverlaging van de beten te Jo dogne ook al een gevolg is van de wet geving in Nederland Vrienden, laat u te deze opzichte door de heeren fabrikanten niets wijs maken. De beeren hebben gaandeweg den prijs verlaagd om zelf een grooter kluifje over ce houden en nu de wetgever eindelijk tot de overtuiging Is gekomen dat den staat ook iets toekomt en er dan toch nog genoeg voor de heeren overbleef, heb ben zij die wet als middel aangegrepen om de voorwaaiden te VERZWAREN en den prijs nogmaals te VERLAGEN Als dat zoo niet was, waarom dan die medewerking van de fabrikanten in Bel gië waarom die klacht in Jodogne Hoe meer hij zich in zulke vragen ver diepte hoe angstiger het hem werdhij wenschte zekerheid te hebben, doch waar ze te vinden? Daar schiet hem iets te binnen en zich in een onbeschrijfelijken toestand losrukkende van den ruan wiens woorden en betuigingen als 't ware een toovercirkel om hem heen getrokken had den ijlde hij onder de duizend malen her haalde verzekering van zoodra mogelijk weder te zullen keeren naar zijne woning terug. Wij hebben hem daar voor zijne fa milie zien verschijnen, en toen deze ver trokken was hem in een leuningstoel zich zien nederwerpen. Een oogenblik daar gezeten hebbende, spiong hij eensklaps op en verliet, na zich zorgvuldig gekleed te hebben zijne woning. Hij ging zijne talrijke patiënten in het dorp bezoeken en sloeg na afloop daai van den weg in naar het twee uren verder gelegene vlek in welks nabijheid de heer van Wijdenés zijn bekooiltjk buiten had. Hij wenschte dien heer te spreken en wil de hem niet alleen deelgenoot van zijn wedervaren maken maar tevens trachten, zijn oordeel en raad in te winnen. »Mijn hemel. Herman, wat deert u vroeg heer W outer toen hij den doctor bjj zich ontving en te gelijker tijd zijne hand nemend" geleidde hij hem naar een stoel dien hij naast den zijuen geplaatst had. „Leeft mijn vader nog begon Her. Bovendien, en dat vind ik het treurig ste in de geheole geschiedenisde hee ren maken gebruik van den benarden toestand, waarin de landbouwer vorkeei t, tengevolge der TREURIGE GRAANPRIJ ZEN. Laat deregeeringons SCHAALRECIITEN geven'. Dat de tarwe op ƒ8,— gulden komt en de prijzen der beten rjjzen met ƒ2,— per 1000 KG. Dan zullen de fabrikanten komen om land bedelen nu snakken vele landbou wers naar het voorschot! Eene ijdele bedreiging is overigens die beperking tot twee-dorde van 1896. Indien er evenveel hectaren bezaaid worden, zal het moeten lukken als de opbrengst het TWEE-DERDE van't afge loopen jaar bedragen zal. Zoo'n botenjaar komt misschien eens in de twintig jaar, dat weet de beer Veenhuizen even goed als ik. Om twee derde der beten te hebben moeten er, naar den menscb gesproken, minstens evenveel gezaaid worden als in 1896. Daarom landbouwers 1 houdt vol. Oude voorwaarden en 9,per 1000 KG netto. G. A. V. V. O. Weekbl. v. Z. VI. W. D. - Verleden week werden door den Bond van Nederlandsche Suikerfabri-1 kanten" bijna eiken dag vergaderingen gehouden ter bespreking der biotenkwes tie De uitslag dezer besprekingen is thans bokend. De Bond heeft Damelijk naar men ons meldt besloten de nieuwe leveringsvoorwaarden te hand haven, en de bietenprijzen niet te ver- boogen. De bietenbouwers weten dus thans waaraan zij zich hebben te houden. M. Ct. - BODEGRAVEN, 13 Maart. Het mond- en klauwzeer begint alhier weer toe te nemen. Nadat in November '96 zich één geval had voorgedaan, waarbij j de geheele stal onteigend en afgemaakt werd, bleet het rustig tot begin Maart. In enkele dagen zijn nu vijf gevallen ge constateerd. De boeren ondervinden thans volstrekt geen lastalleen wordt het vee opge schreven en wekelijks gecontroleerd, ter wijl natuurlijk een bord met kenmerk geplaatst wordt. Wel een tegenstelling met 't vorig jaar toen zoo spoedig mo gelijk slachten en ontsmetten, n u een voudig opschrijven en controleeren, ter wijl ieder onverhinderd den besmetten stal kan in- en uitloopen. Waarlijk, men is wel van 'teene uiterste in 't andere vervallen. N. B. Ct. man met bevende stem. Het was blijkbaar dat die vraag Wou ter verraste. „Hoe vraagt gij dat zoo was de we dervraag. Herman antwoordde door zijneD wel doener een omstandig verhaal van het voorgevallene te geven hetwelk hij hevig aangedaan met de vraag besloot Heeft die man waarheid gesproken, ot heeft hij getracht mij te misleiden „Wat hij gezegd heeft kan waarheid zijn want uw vader leeft 1" Die laatste verklaring vermeerderde Hermans ontroering hij werd beurtelings bleek en rood en scheen geen woord meel' te kunnen uitbrengen. Wees bedaard, Herman," vervolgde fleer Wouter »naar ik verneem zijt gij beter en vollediger mei de ongelukkige geschie denis uwer moeder bekend, dan ik ver moeden kon. U" e moeder heeft om u en zich zelve te sparen u steeds in den waan gelaten dat uw vader niet meer leefde en ware het niet geweest, dat uw vader, door de omstandigheden daartoe ge leid een geheel ander mensch ge worden was ge zoudt wellicht nimmer iets naders van hein vernomen hebben. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2