No. 1102. Woensdag 17 Maar I 1897 12e Jaara'. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laan de ren F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. 1XIÏLSCHE L Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlp tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Engeland zal zich bij Frankrijk beklagen over de vijandige houding van de fezuïten tegen de Engelsche zendelingen op Mada gascar. Inzake Arton's nieuwe onthullingen weet L'Eclair te berichten, dat hij een lijst met een 30tal namen van staatkundige personen, als door hem in de Panama-zaak omgekocht, aan den rechter heelt overge legd. De meesten hunner moeten werkelijk reeds bekend zijn, maar enkele namen zul len volgens het blad door 't publiek met verbazing vernomen worden. Een herleving van het schandaal schijnt dus op handen. De spoorwegwerkstaking in Zwitserland is, volgens de Tempseen gevolg van de me6ning van het personeel, dat de directie zich niet loyaal heeft gehouden aan een, verleden jaar, door bemiddeling van het bondstoezicht op de spoorwegen, gesloten overeenkomst tot regeling van het loon. De beweging omvat, gelijk wij reeds mededeelden, 5000 man, zoodat bijna het geheele bedrijf stilstaan. Twee leden van den Bondsraad en de procureur-generaal gingen van Bern naar Zuri h de eerstgenoemden met de opdracht om, als de zaak niet geschikt werd, on verwijld over te gaan tot het organiseeren van een dienst van staatswege. Grappig genoeg had de Bondsraad be sloten dat zjjn afgevaardigden naar Zurich zouden gaan als de werkstaking uitbrak. Het natuurlijke gevolg was, dat, toen de heeren naar Zurich moesten, er geen trein was Zij hebben toen een rijtuig moeten ne men, en hadden een dag noodig om hun 63 »0ch, u plaagt me ook altijd," zeide zij. En toen, Herman ter loops nog van een en ander bedienende, geleidde zij hem tot op de stoep, waar hij onder een aantal kussen afscheid van haar nam. Laat in den nacht keerde Herman terug en, gelukkig voor hem, dat zijne bezoe kers Truitje misschien uitgezonderd in slaap waren want hat zien van zijn bleek gelaat gevoegd bij zijne afgetrokken heid zou de zijnen tot het doen van vra gen uitgelokt hebben waarop hij het ant woord had moeten schuldig blijven. Welk een geduchten invloed oefenen de omstandigheden dikwijls op ons gemoeds bestaan uit, Herman, die weinige uren vroeger de oogenblikken die hij nog met zijn meisje zou mogen doorbrengen, als met smart telde scheen thans den tijd van traagheid te beschuldigen en uaar het tijd stip te verlangen waarop de hem anders zoo dierbare gasten zijne woning zouden verlaten. Truitje was de eerste die des morgens, toen men zich aan het ontbijt zette de op merking maakte, dat Herman er buiten- bestemming te bereiken. De Oriental express is te Bazel »als bij legger" binnengeloopen." Als Rhodes reist, laat hij als spoor van zijn verblijf een geheel veranderde stem ming in de pers en wellicht nog iets anders achter. Hij moet nu naar Neder land zijn vertrokken zou hij soms meenen hier zaken te kunnen doen Erg rijk zijn de meeste bladen in Ne derland niet, maar dit heeft tengevolge, dat de trappen naar de redactiekamers meestal erg stijl en slecht verlicht zijn. Van de Spaansche grens wordt gem 'ld, dat Catalonië het hoofdkwartier is van de Carlistische bewegingen meer in het bijzonder het plaatsje Campredon, op een uur afstand van de Franscbe grens. De deserteurs, die verleden jaar op verzoek uit Madrid door de Fransche regeering van de grens waren verwijderd, keeren daar in grooten getale terug en wachten slechts op het uitbreken van den opstand in hun streek, om dan terug te keeren. Uit Bloemfontein komen berchten over een rede van Kruger, waarin hij verklaarde de rechten van Engeland niet te willen schenden, maar op een nieuwe aaneensluit ing van beide republieken te hopen. Deze zaak moet met zorg worden behandeld. De opperbevelhebber op de Filippijnen, generaal Polavieja verklaart :n een telegram aan de regeering, dat hij ondanks zijn ziekte aan het hoofd van de troepen zal big ven. 't Is alsof er sedert de vorige week een nieuwe geest in de Ver. St. is gekomen, zelfs bij de lechterlijke macht De kapitein van de Lauradahet bekende schip dat wapens en vrijwilligeis naar Cuba bracht, gemeen bleek uitzag. Ook Wijnands en zijne vrouw viel zulks in 't oog. Daat Herman evenwel voorgaf hoofdpijn te heb ben geloofde men hem gaarne. Zoodra de familie vertrokken was, wierp Herman zich met een God dank, dat ze weg zijn in zijnen leuningstoel. DatGoddank zoo vieemd in den mond van den lietdevollen jongeling vereischt eene opheldering, die we den lezer, zon der eenigen omhaal of zucht om effect te maken al dadelijk wenschen mede te dee- len Op ruim een uur afstand van Hermans woning woonde een welgezeten landman, Albert Hartveld genaamd. Het was ten huize van dezen dat op den bedoelden avond Hermans g.meeskun dige hulp verlangd werd. „Meester," sprak Hartveld, toen Her man bij hem binnen trad, »wij hebben heden van de weekmarkt te H. komende, een man gevonden, die, naar 't schjjnt, zijn rechter been gebroken heeft, en heb ben u daarom hier geroepen." »Een man gevonden »Ja, meester, nagenoeg anderhalf uur hier van daan u weet waar Pleun Kor sten zijne nieuwe hoeve heeft, daar hoor den we in 't voorbij rijden een sterk ge roep om hulp. Mijn zoon, dien ik bij me had sprong uitj den wagen en vond niet ver van den weg of aan den kant der sloot een man liggen dien hij niet kende en ook van wege de donkerheid niet kon is deswege veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstrat. De regeeringstroepen te Uruguay hebben een nederlaag geleden, terwijl de opstand zich uitbreidt ook tot de plattelands politie. De regeering beweert dat Argentinië den opstand steunt, en zoekt daarom hulp bg Chili. De gebeurtenissen in Montevideo schijnen aanleiding te geven tot vbrwikkelingen tusschen dit land en de Argentijnsche ro publiek. De opstandelingen behouden onder- tusschen de overhand. Er is in de Engelsche pers sprake van dat Graham Bower, de griffier van de Kaapkolonie, die door Rhodes op de hoogte van zijn plannen gesteld, uit den dienst zal worden ontslagen, wijl hij wat hem bekend was niet aan den hoogen commissaris mededeelde, iets waartoe hg als ambte naar verplicht was. De man beweert nu, dat hij alleen als vriend en niet als ambtenaar was ingelicht. Gelijk men weet, heeft Stead vroeger beweerd dat het met Chamberlain net zoo was, en dat hg als vriend alles, als minister niets wist. Bower heeft anders nog grooter dwaas heid uitgehaald. Terwijl Rhodes den tocht van Jameson had vergeleken bij dien der Glieken naar Kreta, ging Bower nog ver der. Hij vergeleek Jameson bij den ko ning-stadhouder. Alsof een tocht, door het hoofd van een onafhankelgken staat, met toestemming van de landsregeering, op verzoek van de inbooilingen van Enge land ondernomen, gelijk zou staan met een geheime expeditie, zonder goedkeuring eener regeering, door een burger onder nomen tot het steunen van een samenzwe- onderscheiden. Die man kermde geweldig en zeide, dat hij zich erg aan zgn beer bezeeid had en niet gaan kon." En gij naamt hem meê(" viel Herman in, als wilde hij het verhaal bespoedi gen- •Natuurlijk, meester, doch dat ging niet gemakkelijk. Mijn zoon had er wat meê te doen, want ik kon niet bjj de paarden weg maar eindelijk gelukte het toch - wij kregen hem in 't rjjtuig en zijn toen zoo zacht mogelijk naar huis gesukkeld." >En wie is hij »Een vreemdeling, meester, meer weten ..ij er nog niet van, want toen we hein nog maar pas iD 't rgtuig hadden is hij flauw geworden, zeker van de pijn, en dat heelt zoo wat geduurd tot we hier waren. De man 6chijnt erg te lijden en spreekt daardoor al heel weinig schoon 'k het er voor houd, dat hij ook, al deert hem mets. alles behalve een drukke prater isdoch laat ik u bij den man brengen." De patiënt, bij wien de jonge doctor gebracht weid, was een man naar gissing omstreeks zestig jaren oud, met een vrij stuursch voorkomen 't welk misschien door de pijn, die bij leed, stuurscher scheen dan het werkelijk was. Zijne kleeding en min beschaafde manieren deden hem als e3D landman Kennen en wel als een over zeeschen gelijk Hartveld het uitdrukte. Herman naderde hem met zijne gewone ring van uitlanders De zitting van Vrijdag was zeer woelig, daar Bower vele vragen onbeantwoord liet, omdat het antwoord kwade gevolgen zou kunnen hebben. De Rhodesianen en gescharterde lieden, zooals Chamberlain die een paar dagen vroeger zelf niet ter zake dienende antwoor den had uitgelokt, welke een zeer ongunsti- invloed konden hebben op de betrekking tot de Transvaal, - verzetten zich tegen vele vragen. De waarheid mag nu eenmaal niet aan het licht komen Maar het werd bepaald rumoerig, toen Labouchère ging aantoonen. dat Bower onwaarheid sprak. Op het punt van mei need verstaan de Engelschen, gelijk men weet, geen gekheid. Maar Chamberlain was er spoedig bij, om Bower te helpen en den voorzitter op te vorderen den ge tuige te beschermen Over het algemeen maakte dit verhoor een zeer slechten indruk. En zelfs Cham berlain kon niet uit den getuige krijgen, wat hij uit hem wilde hebben. Daarbjj komt dat bij alle sympathie van de En gelschen voor Jameson, het hun toch wel wat al te bar was, dat de vereerde Willem van Oranje naast den woeligen dokter werd gesteld. Het verhoor »an Bower is afgeloopen. Vo.gende getuige is de procureur-genei aal uit de Kaapkolonie. De vrienden van Rhodes beginnen bet Engplsche volk en de enquête-commissie te intimideeren. Er komen geruchten uit Kaapland over een republikeinsche bewe ging in het Kaapsche parlement. Engeland weet dus wat gebeuren zal als men Rhodes loon naar werken geeft. Toch minzaamheid en met eene zoo zachte en aangename stem, dat de lijder hem reeds dadelijk zgn vertrouwen begon te schen ken. Na een omstandig vei slag van den pa tient waaruit Herman bleek dat hg ten gevolge van een sprong over eene sloot zijn been gekwetst of gekneusd had, ging de doctor het beleedigde deel onderzoeken en ontwaarde terstond dat het eene zware beentreuk was. Spoedig was het been gezet eu om zwachteld doch toen bg het aanwenden der spalken eene te breed bevonden werd en Herman een mes uit zijnen zak nam om de spalk van pas te maken ontsnapte op dat gezicht aan den patient een uit roep Jie bet midden hield tusschen eene pijnlijke verrassing en eene onverwachte vreugde. „Wat is het?" vroeg Herman schielijk. „Gevoelt gg meerder pijn De vreemdeling schudde het hoofd en sprak »0 doctor laat mg dat mes eens zien." Herman voldeed aan die schier woest geuite begeerte. Nadat de patient het mes nauwkeurig bezichtigd had, vroeg hg met bijzondere haast >Hoe komt gij daaraan?" »'t Is meer dan zestien jaren verleden, dat een mij onbekend persoon het mg ge geven heeft." »0, mgn God dan."

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1