\o. HOI. Zaterdag 13 Maart 1897. 12' Jaarg, Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsch-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentien worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Fransche regeering heeft Maandag een vrij ernstig échec geleden. Bij een interpellatie over een benoeming bij de rechterlijke macht, verklaarde de minister van justitie, dat de regeering de eenvoudige orde van den dag aanvaardde. Deze weid echter met 245 tegen 233 stemmen ver worpen. Met bijna algemeene stemmen werd daar op besloten de regeering te verzoeken geen rechterlijke ambtenaren te benoemen in arrondissementen waar zij candidaat voor vertegenwoordigende lichamen zijn geweest. Een voorstel om hieraan nog een be tuiging van verfrouwen toe te voegen werd aangenomen met 267 tegen 210 stemmen. De linkerzijde betoogde ondertusschen, dat de regeering al geslagen was. Uit nadere berichten over de nederlaag der Fransche regeering blijkt, dat bijna het geheele ministerie in de zitting aan wezig was. Zonder de buitenlandsche cirsis, ware het aftreden onvermijdelijk geweest. Nu heeft het kabinet een reddingplank aangegrtpen. welke haar zedelijke positie niet versterkt. De Parijsche gemeenteraad wordt ge matigd. In plaats van een socialist is een radicaal tot voorzitter gekozon. De commissie uit den Hamburgsclmn senaat, welke sedert het einde van de groote werkstaking ijverig bezig is de sporen van dien strijd te doen verdwijnen en maatregelen tot voorkoming van een herhaling te beramen, zou heden trachten de importeurs van Engelsche kolen en hunne werklieden tot elkander te brengen. In Du'tschland zullen weer wat journa listen worden gevangengenomen; de pro cureur-generaal wil weten wie zekere be richtjes over Von Tausch aan de pers heeft medegedeeld, en stelt daarom een Verfabren gegen Unbekannt in. Von Hohenlohe is Maandag, toen de begrotingscommissie hem over de marine- plannen hoorde, erg teruggekrabbeld. Het door den minister van marine medege deelde plan was geen vast ontwerp, maar alleen »een nota tot inlichting", met bet doel aan te geven, welk theoretisch ver schil er bestaat tusscben het in 1873 gemaakte plan en het werkelijke effectief. Om zoover te gaan als de minister heeft opgegeven, zou naar Honhenlohe verder zeide de toestemming van de bonds- vorsten en van den rijksdag nood:g zijn. Wanneer er credieten zullen worden aangevraagd, en tot welk bedrag, zal af hangen van den toestand dei geldmiddelen. De algemeene indruk was, volgens de Fr. Z. dat de boel niet zoo warm wordt gegeten als deze wel gekookt werd. De Spaansche regeering zal, daar de militie-troepen onvoldoende zijn, 12000 vrijwilligers voor Cuba en de Philippijnen ragen. Amerikaansche bladen maken melding van een nederlaag der Spanjaarden op Cuba, waarbij de regeeringstroepen 1C00 man verloren. Vermoedelijk heeft men van de Spaansche regeering het liegen geleerd. Menelik heeft weer 198 Italiaansche gevangenen naar de kust doen vertrekken 98 anderen volgen, terwijl dan een kolonne van 200 a 300 man komt. De Grieksche kolonie te Marseille zond 10 millioen f.ancs naar Athene als vrij willige oorlogsbelasting. Vreemd volk toch want als er sprake is van gedwongen belastingen, blijft een Griek dood op een dubbeltje. De Daily News verneemt uit Kanea, dat het geheele personeel van bet Griek sehe consulaat en alle Grieksche onder danen last ontvingen, onmiddellijk Retimo te verlaten en naar Griekenland terug te keeren. Volgens Daily Chronicle vervolgt Rus land Griekenland met een verschrikkelijke wraakgierigheid. Daarin ligt het zwaarte punt van den toestand. Het zelfde blad verneemt uit New-York dat duizenden Grieken zich opmaken om aan den strijd deel te nemen. 300 mon niken van Mont Athos treden als vrij- willigeis in Griekschen dienst. Aan de Vosswhe Zeitung wordt uit At hene geseind Men is hier eenparig tot oorlog en ver zet besloten. De opstand in Macedonië wordt op groote schaal voorbereid. Naar men beweert zouden nog deze week de eerste kenteekenen daarvarf blijken. De geheime patriottische vereeniging Othuike Hetairia heeft daarin de hand. Zell's de blokkade zou niet kunnen beletten, dat Griekenland den brand in Macedonië stak, wanneer het tot vertwijfeling werd ge dreven. HetiVewesfe Wiener Tageblatt zegt dat Oostenrijk. Rusland en Duitsehland Grie- kenlands antwoord onbevredigend achten, zoodat de oorlogstoebereidselen worden voortgezet. AXEL, den ia Maart 1897. In de op 6 Maart jl. te Goes gehouden vergadering van bietenverbouwers uit Zee land, Noord Brabant, Holland en Gelder land weid de wenscüelijkbeid uitgespro ken, om eene meer blijvende aaneenslui ting onder de landbouwers te verkrijgen. Slechts van eene flinke organisatie ver wachtte men genoegzame kracht, om met succes tegen den bond van Suiker fabrikanten op te treden ter verkrijging van betere voorwaarden en hoogere prijzen. Het Hoofdbestuur der „Vereeniging van Landbouwers die suikerbieten ver bouwen" bostaandeuit de heereD K. J. A. G. baron Collot d' Escury, voorzitter, D. J. Hocke Hoogenbotm, secretaris en Adr. Wolfert, penningmeester, heeft thans gevolg gegeven aan de uitnoodiging om zich met de organisatie te belasten, over tuigd als het is. dat slechts algemeene, blijvende aaneensluiting der bieteoverbou- wers tot succes kan leiden. Volgaarne vestigen wij de aandacht van hen, die nog niet bij deze vereeni ging zijn aangesloten, op deze zaak en sporen allen aan die daarbjj belang heb ben. als lid toe te treden. De jaarlijk- sche contributie bedraagt slechts 25 cents e i 10 ieden kunnen reeds eene afdeelmg vormen. De landbouwers moeten er vooral aan denken, dat eendracht macht maakt en dat de toestand van heden een onhoudbare is. Het Hoofdbestuur stelt zich voor, zeer spoedig eene algemeene vergadering van afgevaardigden samen to roepen, tenein de te overwegen, wat in de naaste toe- 62 Op eerst vermelden dag had vader Wijnands tot Herman gezegd»Zie zoo, mijn jongen nu zjjt gij hier doctor, en heden over een jaar, als God het wil, komen wij weder bij u, om uw boek op te nemen, en bljjkt het ons daaruit dan, dat gij eene vrouw in uwen stand kunt onderhonden dan zullen we den dag van uw huwelijk met Truitje bepalen is dat goed gesproken »Uitnemend. beste vader had Herman daarop geantwoord, hoewel hij er in zijne gedachten bij voegende»was die lange tpd maar om." Thans was hij om, en vindeu wij Wij- nands met vrouw en dochter op nieuw ttn huize van den gelukkigen Herman. Er is wel zoo veel en zoo dikwijls ge sproken en geschreven over de geneugten die verloofde jonge lieden in elkanders bijzijn, vooral na eenige scheiding, smaken dat wij de zaligheden, die Herman en Truiije onderling genoten gerust met stil zwijgen kunnen voorbijgaan. Nadat de dag met eten en drinken pr ten en teedere liefkozingen ten deele ver- loopen was, deden de jonge lieden eene duchtige wandeling, hoewel zij eene korte moest heeten. „Nu moesten we 't avond bij 't groot werk een kopje slemp drinken, niet waar doctor?" vroeg vrouw Wijnands, toen Herman en Truitie de oude luidjes, die voor het huis op de bank zaten, genaderd waien. „Neen, moeder, ik heb, dunkt mij, iets beters," antwoordde Herman. Jongenlief! maakt nu om ons geene kosten is 't wel, Truitje?" »Laat mij daar maar voor zorgen, va der," antwoordde Hermnn eer Truitje nog baar gevoelen in het midden kon brengen Nadat men nog eenigen tijd buiten ge zeten had, sprak Wijnands »Komt, laat ons binnen gaan, 't wordt hier te koel." Eene kaars van zes in 't pond werd ontstoken en op den ouderwetschen, zin delijk geschuurden kandelaar geplaatst. „Haal nu uw boek voor den dag, mijn jongen," sprak Wijnands met opgeruimd gelaat en druk b-zig om met zijn hagel- witten zakdoek de glazen van zijn bril af te vegen. Herman bracht het en plaaiste geljjk- tijdig twee flesschen op de tafel. »Wat is dat?" vroeg Wijnands ver wonderd. »Het is een geschenk van >Van den heer Wpdenés vroegen Wij nands en zijne vrouw als te gelijk Truitje was natuurlijk reeds in het ge- I Hei man een blik vol zaligheid op t meisje heim I werpende. Herman knikte toestemmend. „Allerkostelijkstwas het gulle ant- »Die goede beste beer! waar hij niet I woord; een edelmans kind kan met lek- al aan denkt!" waren dn uitroepen, die I kerder drinken dan ik thans doe. van vader en moeder daarop volgden. »Dat wil ik gelooven, mijn kind het »En. wat is er in die flesschen Herman I Wijnands er op volgen ,t w ook geen vroeg Wijnands. »Wjjn in de eene en punch in de an dere," was Hermans antwoord. »Punch," hernam Wemeltien, »die heb ik nooit gedronken, is dat ook wijn »Neen, 't is geen wijn," sprak Wijnands »maar 't is toch lekker: 'k heb ze maar eens van mijn leven gedronken bij mijn heer de Rook, je weet het zeker nog, burgermans drank." Intusscben had Wijnands zijn bril op- gezel, waardoor hij den kleinen kring herinnerde aan bet gewichtige werk, dat hem wachtte. Men begreep dien wenk terstond en Herman hei boek openende, schoof het onder de oogen van Truitjes vader. „Kijk, moeder, dat is keurig netjes Truitje, 't was nog bij 't leven van je keurig." moederzaliger." Met den glans van het reinste genoe- Nu willen wij ze dan eens gaan proe-I gen op het gelaat volgde Wemeltien de h rnam Herman dronken van aanwijzingen van haren man en vestigde geluk. tusschenbeiden menigen steelschen blik op Wel ja, laat ons, jongen," antwoordde I Herman en Truitje, die, hand aan hand Wijnands. I gezeten, reeds als in de toekomst Èn als Truitje nu daarop de verlakte I leefden, theestoof met den glir.sterenden schenk Hoewel allen vooraf reeds genoegzaam ketel vol kokend water binnen bracht, wisten welke uitkomsten het boek zou op trok Herman de fle.ch open en vulde de leveren werd evenwel aan het ceremonieel glazen I van bet onderzoek mets te kort ge- Dat 's heerlijk!" riep de oude man en I daan. klokte met zijne tong tegen het ge- De oude man ging alles van punt tot hemelte I Pur,t me! U1terste nauwkeurigheid na »Ja* 'maar krachtig ook," zeide zijne I en ontving telkens als hij op iets stuitte, vrouw - »fij Ik krijg er de tranen van in van Herman de noodige ophelderingen, de oogen Derhalve," dus besloot Wijnands het „En hoe smaakt zij Truitje dan vroeg I onderzoek »hebt gij in het afgeloopen jaar

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1