X No. 1100. Woensdag 10 Maart 1807. 12' Jaarff. Nieuws- Advertentieblad v o o r Zeeuwse h - Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Ruitcnlaiid. FEUILLETON Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. Landbouw. MM Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzondert, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het verhoor van Rhodes is afgeloopen. Chamberlain en andere gecharterde vrienden hebben door hun vragen vele antwoorden uitgelokt, welke de Transvaal in een on gunstig licht plaatsen. Rhodes verklaarde dat de tegenwoordige regeering van de republiek een gevaar voor den vrede in Zuid-Afrika is, en her haaldelijk de belangen van Kaapland be dreigt. De vragen van Chamberlain wekten den schijn alsof hij een ingrijpen op dit oogenblik zou willen rechtvaardigen. Ge ruchten dat in die richting maatregelen worden beraamd, doen reeds de ronde. Een deel der onafhankelijke pers in Eng land en in Frankrijk zwenkt. Wie zou dat betalen De Spaansche overheid heeft een Car listische bende verrast en van de 45 man 38 gevangen genomen. De waakzaamheid wordt verscherpt. Er liepen de laatste dagen geruchten over moeilijkheden, welke de Fransche regeering in den weg zou leggen aan prins Hendrik van Orleans, thans, op reis naar Abyssinië. Een der bladen sprak dit tegen. De regeering zou integendeel last hebben gegeven den prins bij te staan. Thans wordt weer gemeld, dat een Fransch officier den p.ins nareist, om hem uit naam der regeering te verzoeken terug te keeren. Bijzonderheden worden niet gemeld. Maar het is niet te denken, dat hier bin nenlandsche politiek achter steekt. Door een niet vermelde aanleiding heb ben opgeschoten jongens te Neuwied on geregeldheden veroorzaakt, ruiten verbrij zeld, en de politie aangevallen. Een agent is zelfs vrij ernstig gekwetst. De rumoer makers riepen »leve de anaichie." Het besluit tot ontbinding der Italiaan sche kamer is verschenen. 21 Maart heb ben de nieuwe verkiezingen plaats, 28 Maart de herstemmingen en 5 April bij eenkomst der nieuwe kamer. Bij de indiening zijn r begrooting heeft de Spaansche minister vau marine voorge steld het effectief der matrozen op 28.000, dat der mariniers op ll.OOOman te brengen. De Spaansche vlootwas nooit sterker dan nu. De Spanjaarden worden door de regee ring erop voorbereid, dat de koloniale oorlogen niet te voeren zijn zonder verhoo ging der belastingen. In afwijking van de gewoonte vindt een radicaal blad te Sofia in het bezoek van koning Alexander aanleiding een krachtig artikel tegen Servië te schrijven. De andere bladen zijn het daarmede echter niet eens en begroeten, evenals de Ser vische pers, de samenkomst als een ver zoening na den oorlog van '85. 100 leden van het lagerhuis (meer hand teekeningen werden niet aangenomen! heb ben koning George een telegram gezonden, waarin zij hem hulde brengen voor de diensten, door zijn regeering en volk be wezen aan de beschaving van het eiland Kreta, en het beste wenschen voor de veiligheid en de welvaart van Griekenland. Balfour verklaarde in het Lagerhuis, dat aan deze manifestatie geen ernstige gevolgen waren te wachten. Gladstone seinde naar Engeland, dat het verdrijven der Grieken en het ver richten van politiedienst voor den sultan het aanzien van de mogendheden nog meer zal doen dalen. Kolonel Mitaxos, de nieuwe minister van oorlog in Griekenland, staat bekend als een der beste officieren van het Griek sche leger tot dusver had hij zich niet met de staatkunde ingelaten en geen zetel in de Kamer gehad. De nabijheid van de vertegenwoordigers der groote mogendheden heeft, naar het blijkt, nog geen invloed op de Turksche ambtenaren. De gouverneur van Kanea kwam bij de consuls zijn nood klagen. De gendarme rie moest betaald worden en er was maar de helft van het benooligde. Als de consuls, die toch nog geld in kas hadden (nl het fonds tot ondersteuning der slacht offers), zoo vriendelijk wilden zijn een beetje te leencn. Juist was men gereed aan dit verzoek te voldoen, toen bij toeval bleek, dat de gouverneur, die beweerd had maar 65.000 piaster in kas te hebben, werkelijk 280.000 piaster bezat. Natuurlijk dal do man nu naar buis kon gaan met een standje en met den raad onmiddellijk te zorgen dat drie maanden soldij betaald werden. Op de Igrens van Marokko en Algiers hebben tusschen twee stammen bloedige botsingen plaats gehad. Men vreest voor erger en neemt maatregelen 01 Schoon 'k Grieden wal best liên mucht en ze mi hard ofgaan is gunk er toch geen dag urn, dat 'k neet an Wemeltien en er kind docht. Maor, wé durst er nao vraogen, o, dat was een dink, dat mi bie- ster piende. Zoo dat 'k doomnij mit en woord van waarheid zeggen ken, dat 'k halt blide was, do Gnetien 'ter to dée, want hei mense had, zie daor, niks an mi, jao, 't was begreutliek, want ze was zoo good, zoo best veule beter dan ik De spreker werd bij deze herinneringen dermate week, dat hij in tranen uitbarste en een oogenblik ophield, om zijne aan doeningen te bedwingen. »Doomni) wet," vervolgde hij daarna, j dat ik kort na Grietier.s begraffenis en da» mennig neet in hoes we,t bin. Geen mense het weten waar 'k doe beu west bin, en doomnii is d'eerste, dé 'k het zeg. 'k Ben doe ben de graafschap west 't was dat Wemeltien daor woonde bi heur oom j. want," en hier ver haalde hij de ontmoeting jinet Herman, die de lezer zich nog herinneren zal »maor," ging hij verder, „doe 'k dao kwam, heurde ik dat die oom van heur en zien wief al en jaor mennig dood waren en dat Wemeltien der van dan was zonder dat men wus waoi hem. Doomnij ken begripen hoe mistieustig ik wuir. 'k Dacht wal dat doomnij er wat van zol weten doch 'k duurde er neet nao viaogen. Nou heur ik eren wal tot mien groot ge nugen dat doomnij wet waor ze is, ei daorura neet zumen, as 't kun alles te verdoon De spreker poosde ais wenschte en hoopte hij daaidoor den leeraar een woord van aanmoediging te ontlokken toen d -ze evenwel zwteg, vervolgde hij: Doomnij mug daarom zoo good zm en dchiieven an Wemeltien, ho 't mit mi st-lt is, dat 'k de vrouwe dood heb en heur nou wal giaag Alfing koude of wilde het woord tron wen niet uiten. »Zij kan uwe vrouw niet meer wor den," sprak Reinhoff met zijne zachte, ge voelvolle stem »want zij is sedert jaren reeds gehuwd." De hoogroode kleur elke als een ge volg van zijne aandoeningen en opgewekte hoop Alfings wangen bedekte, verdween plotseling en maakte Yoor doodeltjke bleek heid plaats. »'k Was er al bange veur," hernam lui met een diepen zucht, terwijl hij de krib bels van zijne knieën wierp en opstaande naar een met karnemelk gevulde to.i giüg BEMESTING. Over dit onderwerp hield Zaterdag al hier in het hotel »Het guldeD Vlies" de heer I. G. J. Kakebeeke, rijks land- bouwieeraar te Goes, een voordracht, daartoe uitgenoodigd door het bestuur der vereeniging »Vooruitgang is ons stre ven." Hoewel de toegang ook voorniet leden vrij was, waren, jammer genoeg, slechts weinig belangstellenden tegen woordig. Onder de aanwezigen was de heer H. F. J. van Bijleveld, landbouw- onderwijzer te Westdorpe, metzijne leer- lingen. Allereerst wierp spreker een terugblik in het verledene en maakte daarbij eei vergelijking tusschen voorheen en thans waarbij hij tot de conclusie kwam, dat die vergelijking voor wat het tegenwoor dige betreft niet meevalt. Verschillende oorzaken werken daartoe mede, zooals de groote en onbeperkte concurrentie, ge makkelijke verkeerwegen, verlaagde ta rieven, vreemde markten zooals de tarwe uit Ameiika, Australië en Britsch Indië, invoer van paarden, uitvoerpreniiën in vreemde landen en wanneer het spoor weg net in Siberië voltooid zal zijn, zal. het Rusland gemakkelijk vallen ook bij ons invloed op de markt uit te oefenen. Geen wonder dus, dat men nog dikwijls hoort klagon en zuchten over dien goeden ouden tijd. Een gevolg van eon en ander is, dat men een open oog heeft gekregen voor het nieuws op landbouwgebied, dat mon met die nieuwe zaken meemoet, dat men overtuigd is geworden dat kennis macht is en dat men meer waarde is gaan hech ten aan het landbouwonderwijs, getuige de landbouwcursus te Westdorpe. Daarna begon spreker met de behan deling van zijn onderwerp. om zijne drooge lippen te laven. »'k Heb 't verdeend, doomnij," ving bil hoofdschuddende weder aan >evenswal zei ik doon wat 'K nog ken en bin vast besleuten dat Wemeltien en heur kiend, na mien dood, al mien geld en good zul len hebben." Na dit gezegd te hebben verzocht hij den leeraar om hem Wemeltien* verdere geschiedenis in alle bijzonderheden te wil ien mededeelen aan welk verzoek wel wil lend voldaan werd. Telkens als de leeraar in zijn veihaal van Herman gewaagde zijne schoone ge stalte en innemend voorkomen roemde, zijn gedrag en kundigheden prees, flik kerde er een ongekend vuur in Alfings oogen maar toen Reinhoff den jongeling schetste zoo als Wouter hear, geschilderd had. als nuttig lid in de maatschappij, als een mar, volkomen berekend voor het vak dat hij Z'ch uitgekozen had, daarbij gloeiende van dankbaarheid jegens zijnen weldoende) en levende in de zoete hoop van weldra het meisje zijner keuze geluk kig te zullen maken toen smolt Alfing in tranen weg, en des leeraars hand vattend' riep bij Doomnij, ik munt den jonge zeen." ïLaat ons met bedachtzaainheid]te werk gaan, Alfing." »Zeg mij maor, doomnij, waor hij woont." »Dat moet voor u nog eenigen tjjd ge heim blijven, mijn vriend het zou niet goed zijn om den jongeling te ont moeten voordat bij daarop een weinig voorbereid was. Vooral om den wil zijner moeder dient bier met de grootste om zichtigheid gehandeld te worden. Daarom zal ik mijne vrienden, die niet de zaak bekend zijn, er over schrijven en hunnen raad waarop ik zeer v el prijs stel, dien aangaande trachten in te winnen, en ver zoek u dus tot zoo lang geduld te hebben." »'k Had liever dat doomnij 't mij ïech- tevoort maor zé," sprak Alfing met het hoofd schuddende. Dring er nn niet nader op aan, Alfing wat ik u beloofd heb, hoop ik zoodra mogelijk te vervullen meer km ik voor t oogenblik niet doen.' Voor de eerste maal verjaarde de dag, waarop Herman Brinkniejjrr zich te Z. als geneesheer gevestigd had. Er zijn dagen in ons huiselijk en maat schappelijk leven, waaraan wij, hoezeer zij werkelijk in niets van andere dagen vel schillen, eene bijzondere waarde hechten. Dit was bij Herman en de zijnen met boven genoemden dag het geval. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1