Landbouw. Rechtszaken. (■einciigd Nieuws. verpachten. Deze boeten komen ten bate van oprichting der definitieve vereeniging van landbouw en veeteelt (afdeeling Oostburg) van de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt en moeten betaald worden binnen 10 dagen, nadat de over treders der voorwaarden in gebreke zijn gesteld. Contracteeren op gehalte staat onderteekenaars intusschen geheel vrij. Dhr Vorsterman Mijn doel is, en dat is het eenige doelden fabrikanten af te persen om betere voorwaarden te ver krijgen. In de contracten wordt gezegd Als ie niet 5000 KG per H A. levert in September, dan heb je f 1 boete per f 1-000 KG, dus dan moet je eigenlijk je bieten leveren voor f7,50, jammer dat ze niet gezegd hebben een rijksdaalder boete, dan was de prijs, waarvoor ze kochten, nog minder. Vroeger werd er een premie op gesteld. Me dunkt, pre mie of boete is nog al een groot verschil. Nu mogen we wel niet alle beeten in Septembei leveren, want dan zou de fa brikant er ook geen weg mee weten, en we zouden het den agenten al zeer lastig maken. En die hebben bet al lastig ge noeg. Vergeef me, jelui kennen me misschien allemaal zoo'n beetje, maar een agent kan best vergeleken worden met een kikvorsch, een amphibie (tweeslachtig di6r, dat bij afwisseling in en uit b9t water leeft.) dan weer moeten ze weer eens op den kant zitten bij de fabriek en dan weer bij de boeren in het water. Ze willen natuurlijk zooveel mogelijk met beiden meegaan, dus zitten ze altijd genepen. Hiermede wil ik niet zeggen dat de boeren ook zoo volmaakt zijn, en aan som migen valt ook zeer veel te verbeteren, maar ik wil dit maar zeggen, dat we een contract moeten maken dat van weers kanten gevolgd kan worden. Wanneer we dat kunnen verkrijgen, zou ik voor eene prijsbepaling der beten zijn en zou willen bepalen minstens 9. Nu weet ik maar al te goed dat er bie tenverbmwers zijn, die ook voor ƒ7 zouden willen contracteeren, alleen maar om de voorschotten in handen te krijgen die lui moeten of liever hunne beurs moet, maar met zulken kunnen we niets uit voeren die doen hpt maar om een gaatje te vullen en soms 2 groote kuilen in de plaats te maken. Ik zou de prijs willen stellen op 9. om niet hetonderste uit de kan te willen hebben, want dan valt het lid op den neus. Het doel is e6ne groote vereeniging in 't leren te loepen om 10.000 H.A. bij mekaar te krygenals we dat kunnen verkrijgen dan zijn we tevreden, en kunnen we het niet verkrijgen, dan zaaien we geen beet. En ik geloof dat er op 10000 H.A. nog al aardig wat beeten groeien, dat is eeu 4tje met heel wat nullen er achter. Ze en overal, waar hij zich wendde of keerde, traden er beelden der herinnering als voor zijne oogen te voorschijn. Maar niettegen staande die rrienedelijtce beelden hem eene wijle aangenaam bezig hielden, toch gevoel de hij te midden daarvau eene gewaar wording, niet ongeljjk aan die, welke ons bezielt bij het lijk van iemand, die ons dierbaar was. Hjj miste er mevrouw Weeninek en hars kleindochter. De uit wendige vorm is nog vrij gelijk aan dien van vroeger," zeide hij. ua alles opgenomen te hebben, »tuaar de ziel, het leven schijnt er aan ontweken.'' „Uw oudoom Stuggink is ook overleden naar ik hoor sprak Wouier, terwijl hy vorige dagen met Otto als doorleefde. »Ja," was het antwoord, „de oude man heeft de opheffing van den Etstoel nitit eens meer mogen beleren; ik hem nog eenmaal na ons bezoek gesproken, en of schoon hij toen reeds zeer in krachten verminderd was, spsak hij nog onophoude lijk over de zaak, waaraan hij den luister of ondergang van Drenthe verhond. Zijne huishoudster, die gij u mede nog herinner en zult, is gem spoedig gevolgd." (Wordt vervolgd.) zullen hun kapitaal niet renteloos laten liggen, aangezien ze dikwijls 22% rente van hun kapitaal krijgen. Nog wil ik meedeelen dat, wanneer er op 7 Maart 1897 geen 10000 H.A. beeten bij elkaar zijn, dan is een ieder vrij te doen wat hij wil. Nu is de vraag, wie wil er teekenen, maar dit zeg ik vooraf naar waarheid zet uw gedacht achter uw naam, zet het be- diag naar uwe meening er achter niet meer of niet minder. In Oostburg is dat ook zoo gebeurd, daar is bijeengebracnt 1400 a 1500 gemeten. Spreker leest nog voor een schrijven van Goedereede; dat dus luidt. Goederede, 23 Februari 1897. Aan dhr. Vorsterman van Ooijen. Naar aanleiding van uwe circulaire dd 18 dezer deel ik u mede dat de landbouw vereeniging Eiland Goedereede vertegen woordigende 80 landbouwers, wonende te Ouddorp, Goedereede en Stellendam op hare vergadering van heden met bijna eenparige stemmen heeft besloten :in geen geval beeten voor den teelt 1897 te ver- koopen op de voorwaarden door den Bond van Bietenfabrikanten gesteld in hun outworpen conti act voor dit jaar. Hiervan uitgesloten contract op gehalte. Hoogachtend D. LODDER, Secretaris. Dhr. Vorstbi man vraagt of nog iemand inlichtingen wenscht. Dhr. Hartman, arts te Zaamslag zegt. hoewel geen laudbouwer zijnde, uit een gesprek van 2 boeren vernomen te hebben, dat ze u niet goed begrepen. Wanneer de 10000 H.A. die gesteld zijn, eens na 7 Maart te zamen kwamen, zijn ze dan nog verplicht de beeten, die opgegeven zijn, te zaaien De een meende van wel, de andere niet. Ik wou dat U zulks nog eens herhaalde. Dhr. Vorsterman recapituleertWan neer naw7 Maart geen 10000 H.A. bij elkaar zijn, dan is hij hersteld in zijn volle vrijheid, Teekenen legt evenwel geen verplich ting op om te zaaien, maar wel tsekent men wat men van plan is te zaaien. Evenwel kan men ƒ10 krijgen of 11, of 12 des te heter maar in elk geval vei- bindt men zich om voor niet minder dan ƒ9- te zaaien. Dhr. de Nijs vraagt nog door bemid deling van dhr. Hartman te Zaamsiag, wat moet gedaan worden, als de fabri kant, geen ƒ9.— lean geven. Dhr. Vorsterman zegt, dat men het best doet, dit aan de fabrikanten zelf te vragen, en ze zullen eenparig zeggen, dat ze dit niet kunnen. Niemand me6r 't woord verlangende, dankt dhr. van Oijen voor de belang stelling in dezen getoond en geeft gele genheid tot inteekening. Wordt staande de vergadering getee- kend door 94 personen toteen bedrag van 1438 gemeten. Er zullen ook nog tot 7 Maart lijster, ter teekening blijven liggen bij gelegenheid der markt, en ook kan men per briefkaart steeds het aantal ge meten opgeven die men contracteeren wil aan dhr. P. van Hoeve of andere bestuursleden. Spr. stelt zich de verplichting om in tijds bericht te zenden hoe da zaken staan Nog deelt dhr van Oijen mede, dat dhr. Malotaux, fabrikant te Sas van Gent, op de vergadering tegenwoordig, hem heeft medegedeeld, dat de voorwaarden, die de fabrikanten nu stellen, door de bietenvelbouwers onmogelijk zijn aan te nemen. (Daverend 'ppla s.) Met een woord van dankbetuiging aan dhr. van Oijen en de opgekomenen sluit dhr. P. van Hoeve de vergadering. AXEL, den 26 Februari 18»;. In de Staats-Courant is opgenomen het besluit van den Minister van Binnenl zaken, waarbij voor de vei kiezing van leden van de Tweede Kamer de kies districten zijn verdeeld in stemdistricten. Hier laten wij de aanwijzingen volgen I ten opzichte van Zeeuwsch-Vlaanderon; I De gemeente Axel is verdeeld in twee stemdistricten, te wetenlo. De ge meente Axel, zonder het gehucht Zoute Spui, en 2o. Het gehucht Zoute Spui omvattende van de wijk C de nos. 1 39 en 87—98. De gemeente Ter Neuzen is verdeeld in drie stemdistricten. te wetenlo Het gedeelte van de kom der gemeente, gelegen binnen de kanaalarmen. 2o. Sluis kil, met het ten Oosten van het kanaal gelegen gedeelte van den Koegorspc-lder en met het grondgebied der gemeente ten Westen van het kanaal, uitgezon derd de lot de gemeente behoorende ge deelten van de polders Ylooswijk en Nieuwe Neuzen, en 3o. De buurt Java, omvattende het overig deel der ge meente. De gemeente Hontenisse is verdeeld in twee stemdistricten, te wetenlo Kloosterzande, Groenendijk en Walzoor den met hunne omgeving (wijken A, B en C), van wijk D de Wilbeimuspolder het Kruisdorp en van wijlt I de Schapenpolder, en 2o. Lamswaarde met de gehuchten Kuitaart, Ter Hole en Scbuddebeurs met hunne omgeving (wij ken E, F. G en H), van wijk D de Kruis polder en vau wijk I Kuitaart, den Ban- deloodijk en Rozenberg. De gemeente Clinge is verdeeld in twee stemdistricten, te weten lo. Clinge (dorp) en Kapellebrug met hunne omge ving (wijken A en B), 2u Nieuw Namen met zijne omgeving (wjjk C.) Met ingang van den len Maart t is de kommies der 3e klasse bij 's Rijks astingen B. Dorst te Terneuzen tijdelijk verplaatst naar 's Gravenhage. Bij de Dinsdag te Philippine gehouden verkiezing voor een lid van den raad vac. A. Arbroscheer is gekozen de heer Pol. Wijne met 17 van de 23 uitgebrachte geldige stemmen. Op den heer N. Rammeloo - Kusse wer den 10 stemmen uitgebracht. Philippine. Maandag-avond ontstond brand in een stal van De Vrieze, op het Belgisch gedeelte van de Posthoorn bij Philippine. De brandweer uit die ge meente wist het vuur, dat zich in den beginne dreigend liet aanzien, tot den stal te beperken. Het daarin aanwezige vee was bij het uitbreken van den brand in veiligheid gebracht. Alles is ver zekerd. Het was Dinsdag juist 7 weken geleden, dat op dezelfde plaats eveneens brand uitbrak. Later op den avond ontdekte men dat een der slangen der spuit, benevens een tweetal riemen, met eer. mes stuk ge sneden wareD. Koewacht. Gisterenavond omstreeks 8 uur ontstond er brand in de gemeente vs el bij F. David in de Kerneraelk- polder. Op het zien begaven zich eenige dorpelingen met de brandspuit er been. Zij kwamen op de plaats des onheils goed van pas, daar de wind hevig was en de schuur van den landbouwer Seraphien Leemknecht in groot gevaar verkeerde, doch binnen een hali uur was het daar geweken. Twee koeien en een rund zjjn gered terwijl 1 varken en de verdere landbouw gereedschappen alles een prooi der vlam men zijn geworden, alles is verzekerd, de oorzaak van den brand is nog onbe kend. Men schrijft uit Zuid-Beveland In een bestuursvergadering vandeafd. Heinkenszand der Zeeuwsche landbouw- maatschappij bleek, dat het aantal Zuid- Bevelandsche landbouwers, dat tot heden besloten beeft in de eerste veertien da gen niet op de door de fabrikanten ge stelde voorwaarden te contracteeren, ge zamenlijk ruim 14-50 H.A. bieten wenscht te zaaien. Enkele opgaven ontbreken echter nog, zoodat het getal nog iets grooter zal zijn. Aangezien ook Donder dag de landbouwers in Walcheren ter bespreking van de suikerbietenquaestie zullen bijeenkomen, zal in een nader te houden bijeenkomst de z,.ak verder wor den geregeld. Terwijl onlangs de Belgische suiker- fabrikanten in beginsel besloten, om dit iaar 30 pet. minder beetwortelen uit te zaaien dan verleden jaar, gaat de uit voering van dii besluit thans met moeie- lijkbeden gepaard, nu men zich daartoe schriftelijk moet verbinden. Het uitvoe rend comité ontmoet thans bij enkele fabrikanten oppositie, waarop men vol strekt niet had gerekend. In een zeer talrijke bezochte verga dering van de 32ste afdeeling der N.-Bra- bantsche Maatschappij van Landbo.uw, te Steenbergen, werd door de aanwezigen, die garamelijk gewoonlijk ieder jaar tusschenl 300 en 500 hectaren bieten verbouwen, met algemeene stemmer, en zonder eenig voorbehoud besloten, op het nieuwe con tract, zooals het door de vereenigde fabri kanten werd aangeboden, dit jaar geen suikerbeetwortelen te zaaien. Donderdag werd voor bet gerechtshof te s Gravenhage in huoger beroep berecht de indertijd in ons blad, bij de behandeling daarvan voor de rechtbank alhier, breed voerig medegedeelde zaak tegen B. A. M. te Hulst, die, beklaagd van het veroorza ken door schuld van den dood van P. G. van Kemseke. door de Middelburgsche rechtbank werd vrijgesproken. De ambtenaar van O. M. eischte, wegens het door schuld veroorzaken van deo dood van K., veroordeeling van bekl. tot twee maanden hechtenis, op grond dat de bekl. op onaannemelijke gronden de bekentenis herriep dat hij zijn geweer had afgetrok ken. Het lag voor de hand dat hij dit gedaan had, daar hij wilde laten zien hoe gemakkelijk het geweer afging, hetwelk hij voor mi Van Aiphen had bezorgd. Voorts had bekl. moeten onderstellen dat het geweer geladen was, dat de heer mr Van Alphen te voren het geladen ge weer onvoorzichtig bij zich hield. De hee. mr. P. F. L. Verschoor, die als verdediger optrad, concludeerde tot be vestiging van het vrijsprekend vonnis der Middelburgsche rechtbank. Uitspraak 11 Maart. M. Ct. Predikbeurten te Axel. Zondag 28 Februari 1 8 97. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. I)es nam. Collecte voor Christ. Volks onderwijs. Gereformeerde Kerken Kerk A. Leeskerk. Ds. A. Steijling. (Voorbereiding.) Kerk B. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. A. Steijling. Leeskerk. Dezer dagen wilde eene familie te Groningen een gezellig avondje houden. Er werd een kopje salie melk gedron ken, en opgeruimd gingen allen naar bed. 's Nachts echter werden de vijf huisgenooten onpasselijk en wel zoo erg, dat vier hunner, bet bed verlaten heb bende, bewusteloos op den grond vielen. De vijfde had nog de kracht geneeskun dige hulp te kunnen inroepen, waarna allen door braakmiddelen weder in nor malen toestand werden gebracht, doch een dag thuis moeten blijven. Later bleek dat de vrouw dos huizes zich bjj het bereiden der melk vergist en in plaats van salie er andere kruiden in gedaan had. Deze laatste die ze had gehaaid ter bestrijding van asthma, moe ten zeker schadelijke bestanddeelen heb ban bevat. Gelukkig, dat alles zoo goed is afgeloopen. In de machinekamer der drukkeiij van het dagblad »Morning Cronioie," te Chicago, is een stoomketel ontplolt. Zes

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2