ringen en bedoelingen ln een particuliere woning te houden 6e.' dat oorspronkelijk de raad het werk der commissie zelf verricht heeft dat later de raad dat werk heeft overge bracht op de Schouders eener door den raad benoemde commissie met een der leden van den raad als Voorzitter; dat de commissie door haar vrijwillige be- langlooze doch moeitevolle werkzaamheid, meent te kunnen aanspraak maken, op de dankbaarheid dor gemeente, dus zeer zeker op de welwillendheid en hulpvaar digh6ia van den raad in allen gevalle op een nette, der commissie tegemoetkomen de behandeling van Uwen Voorzitter 7e. dat de commissie het aan het ooi deel van Uwen raad zelf overlaat om de woorden uit te spreken, die uitdrukken, hoe ieder die zich den naam van welop gevoed mensch toont waardig te zjjn, de handeling van Uwen Voorzitter ten op zichte der Nieuwjaarscommissie noemt, en 8e. dat de commissie van Uw beleid meent te mogen verwachten dat U op waardige wijze zult weten te toonen dat U de werkzaamheden der commissie waardeert. Zaamslag 29 Januari 1897. De Nieuwjaarscommissie bovengenoemd, L. J. GEELHOEDT Voorz. ABlt. DE DECKER. D. GALLE. JAN WISSE. P. VERSPRILLE. ADR. DE KRAKER Az. S. SCHEELE. ANTH. DEKKER. JACs. DIELEMAN Pz. JAN VERPLANKE. JACs. RIEMENS JHz. J. P. VAN DE VEKE. Dhr. Van de Ree zou willen, dat een schrijven werd gericht aan de Nieuwjaars commissie, dat de Raad hare werkzaam heden ten zeerste waardeert, en ter kennis le brengen dat hij een schrijven rick- ten aan commissaiis om haar in hare rechten te herstellen. De Voorz. acht dit niet noodig. Als ze hem maai vragen om de Raadzaal te gebruiken, zooals de Commissaris meedeelt dau zal hij hun dat nooit weigeren. Dhr. De Ruyter vraagt, op het vol doende is als men naar de Secretarie gaat en daar kennis geeft, of moet men dat een dag of wat van te voren vragen. De VoorzDat zou ten minste niet meer dan ordelijk zjjn, of men kan het mij ook berichten. Dhr Van de Ree Dus we zouden het geld, dat we opgehaald hebben voor de armen, ook nog moeten get ruiken voor brieven en boden De Voorz Als ik hier naar Zaamslag kom ben ik toch ook altijd te bereiken. Dhr. Van de Ree: Dat betwijfel ik wel, want de Commissie naar het onderzoek van den keiweg, is verleden 2 maal hier geweest om U te spreken, en geen der beide keeren troffen we U aan. De Voorz. zegt dat er wel eens, om standigheden zich voor kunDen doen, dat hij er niet precies om 9 ure is, maar als nnj maar bericht wordt gegeven, dan en dan willen we vergadering houden, dan behoeft dat niet iedere keer gevraagd te worden. Het voorstel var. den Voorzitter om de commissie te berichten, dat ze van de zaal kunnen gebruik maken, mits ze het vragen, wordt verworpen met 4 tegen 1 stem, die van dhr. Kiemen*. Dhr. Geelhoedt onthield zich. Met 5 van de 6 stemmen wordt nu het voorstel van dhr. Van de Ree aangenomen. Dhr. Geelhoedt bleef weer buiten stemming. II. M. a. s. wordt besloten eenige posten af- en over te schrijven op de begrooting van 1896. III. De Staten van oninbare posten worden vastgesteld lot een bedrag van Hoofd, omslag 113.80!/2> Cijnsrechten ƒ3.17 eu schoolgelden 39.90. IV. Vaststellen kohier hoofd, omslag dienst 1897. Dit wordt behandeld in besloten verga dering, en na heropening m. a. s. vast gesteld tot een bedrag van ƒ6600. V. Rapport der Commissie in zake aan leg van den keiweg naar dn losplaats. Het rapport, van den volgenden inhoud, wordt voorgelezen. Aan den Raad der gemeente Zaamslag. Edelachtbare Heer6n In aansluiting met ohs voorloopig rap port dd. 14 Jao. 1897 uitgebracht naar aanleiding van het ons in de vergadering van 11 Dec. 1896 opgedragen onderzoek omtrent de beste wijze om den weg van den Reuzenhoek naar de losplaats in be rijdbaren staat te brengen en te houden, hebben wij de eer thans nog het navol gende onder uwe aandacht te brengen Kwamen w(j in ons vorig rapport al tot de slotsom, dat het aanleggen van een keiweg de beste wijze was, -om dien weg in berijdbaren staat te breDgen, thans hebben de loden van den raad zich kunnen overtuigen, dat slechts twee wegen open staan om bedoelden weg berijdbaar te maken en welöt de weg geheel opbreken, uitkisten en opnieuw als grindbaan aan leggen, öf een keiweg aanleggen. Door de wijze toch waarop de Burgemeester den weg heeft doen behandelen of liever mishandelen is, van wat vroeger een grindweg was, niets overgebleven dan een zeer slechte aardenbaan Het aanleggen van een nieuwe grindbaan zal zulke offers eischen, en dan nog blijft slechts een grindbaan bestaan, dat de eenig mogelijke oplossing o. i. een keiweg is. Wij hebben onderzocht naar de beste soort keien, wat betreft duurzaamheid en hardheid en zijn tot de slotsom ge komen dat dit zijn de zoogenaamde par- fierkeien van Quenast of Lessine. Voor keiwegen zijn de meest gebruike lijke maten voor de vierkante Quenast keien 12 tot 14 c.M. lang en breed aan den kop, en minstens 12 c.M hoogvoor de langwerpigekeien, zoogenaamd 10 bij 15 c.M. aan den kop breed 9 tot 11 c.M. lang 16 tot 20 c.M., hoog minstens 14 c.M. Hierbij valt op te merken dat te kleine keien gemakkelijk kantelen en naar bene den gedrukt worden, terwij! bij tegroote keien de paarden uitglijden en storten. De grootere formaten liggen dus vaster b(j zwaar vervoer, doch zijn ook duurder zoowel per 100 stuks als per M2. Voorts geeft eeD langwerpige keivorm meer naden in de strekking van den weg, vooral dienstig bij opritten voor het vaster staan der paarden. Wij kunnen daarom de langwerpige vorm aanbevelen. In verband met de deugdelijkheid van den steen en de meer of minder strenge eischen, die daaraan gesteld worden, is het vooral ook de koopprijs, die bij de keus tusschen de talrijke soorten van keien den doorslag geeft. Zoo treft men onder de Quenast en Lessin6sche keien nog een soort mishakte aan, bekend ouder den naam van recoupins fagonnées, groot aan den kop minstens 9 bjj 15 c.M., hoog minstens 11 c.M. Door do misbakking hebben ze veelal een kleinen voet en zijn aan den kop nog al verschillend van af metingen. Zoowel de soort van steen als de langwerpige vorm blijven bestaan en strekt hun lot aanbeveling. De graad van bebakkiug is echter laag, zoodat de keiwoigen van deze soort parfierkeien op verre na niet zoo goed zijn als waar de behakking zuiverder is. Dient men echter vooral met de kosten rekening te houden, wat met het oog op de gemeente- financiën van Zaamslag dringend noodig is, dan blijven deze keien o i. de aange wezen soort. Ter vergelijking geven wij hier eenige prijzen. Deze prijzen zijn echter niet standvastig, maar regelen zich naar vraag ea aanbod. Ze zijn berekend per M2 keien (niet keibestratiug) franco Ter Neuzen. Porfierkeien van Quenast ot Lessine, demi retaillés, groot 12 a 14 c.M. 3,25 per M2. 14 16 3,40 10 16 3,60 9 15 1,85 (recoupins fagonnées.) Men ziet dus hieruit dat de recoupins fagonnées belangrijk goedkooper zijn en bij meer bekrompen middelen de keuze op hen doet bepalen. W(j hebben nu. met opoffering van een goede wijze van behakking, de voorkeur gegeven aan een der beste steensoorten voor straatkeien, teneinde mindet kosten te veroorzaken. Wij hadden dit doel ook vooreerst kunnen bereiken door een min dere steensoort te kiezen (bijv. Luiksche keien, groot 12 a 14 c. M. welke ƒ2.00 per M2. koste o) met behoud van een goede wijze van behakking. Bij de door ons gekozen handelwijze zal eenig meer onder houd vereischt worden, dan met, goed behakte keien, bestaande in het lichten van puiten 6n sporen bij de laatstge noemde handelwijze zal dit onderhoud minder zijn, doch reeds na 15 a 20 jaar zal de bestrating versleten en het kapitaal voor aanleg verdwenen zijn. Voor een keibaan van keien recoupins faijonnées neme men Doorniksche kant- steenen, dik 10 a 12 c. M. lang 25 a 30 c. Mvoor de keieu dient men in de sleuf ontstaan door het uitbreker, der grindbaan, 20 c. M. dikte zand te brengen, waar af dan het dekzand genomen kan worden De kosten eener strekkende Meter keibaan werdon ohs als volgt opgegeven 3 M2 griDdbaan uitbreken, verwerkeD der uitgebroken grind op de bermen en onder profiel brengen van de sleuf od bermen a ƒ0.12 0.36 2 M. kantsteen op het werk 0.40 0 80 2.78 M2 keien op het 2.00 5.56 0.580 M3 zand in de sleuf1.00 0.58 3 M2 keibaan leggen 0.125 ƒ0375 Totaal 7.675 pl. m. 5 °/0winst voor den aauemer 0.425 Samen ƒ8.10 Verschillende omstandigheden, die wij echter voor openbare bespreking minder geschikt achten, brengen ons er toe aan te nemen, dat bij het aanbesteden van de door ons hieronder voorgestelde 4050 Meter lange keibaan de prijs van 7.75 per strekkende Meter niet zal worden overschreden, zoodat wij bij onze bereke ning dien prijs als basis hebben aange nomen. Volgens mededeeling van deD Voorzitter is op den ligger der wegen bn voetpaden de lengte van den weg van den Reuzenhoek door het straatje naar de losplaats opgegeven als te zijn 3492 Meter. Volgens onze meting is die lengte echter 3740 Meterwij zullen voor onze berekening die door ons verrichte meting ten grondslag nemen. Wij deelden in ons voorloopig rapport mede dat de te bekeien weg (door het straatje) lang is 3740 290 3450 Meter en dat dit tegen f 7,75 per Meter 26797,50 zou kosten en dit tegen 4% 1071.90 rente zou eischen per jaar. Het is gelukkig aan de scherpzinnigheid en oplettendheid van den Voorzitter van onzen raad niet ontgaan, dat deze bere kening geheel en al foutief was. De uitkomst der vermenigvuldiging van de lengte 3450 met den prijs der keien ad 7.75 is namelijk niet 26797.50 doch 26737.50; daardoor is ook onze opgaaf van de rente ad 1071.90 niet juist doch moet dit zijn 1069.50 Het straatje is echter te smal voor het aanleggen van een keibaan er zal grond bij moeten gekocht worden, en de sloot zal moeten worden vergraven. Een en ander zal waarschijnlijk ongeveer 2000 kosten, zoodat met inbegrip van opzicht, onkosten enz., welke wij op ƒ662.50 schatten de geheele weg ongeveer f 29400 zal kosten wat een interest eisebt van ƒ1176. Wij deelden in ons voorloopig rapport mede dat het onderhoud van den grindweg jaarlijks ongeveer 1700 zou kosten zoodat voor aflos overblijft 1700-/' 1177 ƒ524. Wordt de keiweg gelegd door de Val langs den Paardendijk, dan bedraagt de lengtb van de te bekeien weg 4050 Meter en kost dit tegen 7,75 per Meter 31387,50 met inbegrip van opzicht, onkosten enz. a l 612,50 bedraagt dit in ronde som f 3200 wat tegen 4 pCt een ïente eischt van 1280. Do gemeente heeft jaarlijks beschikbaar f 1700, hiervan moet echter de onderhoud van het straatje geschieden, wat wij schatten op ƒ400 'sjaars, zoodat overbluft ƒ1300. De vergadering van ingelanden van Mar garetha polder lieeft besloten indien de keiweg door de Val wordt gelead jaarlijks gedurende hoogstens 40 jaren 350 bij te dragen zoodat dan beschikbaar is 1300 350 1650voor aflos blijft dan over 1650 - 1280 ƒ370. Indien de gemeente de benoodigde 32000 leent in aandeelen van 250, dan is dit kapitaal afgelost in 40 jaar. Volgens onze berekening' kan dus de keiweg- door de Val gelegd worden zonder verliooging van Hoofdelijken Omslag. Tevens wordt dan voldaan aan het ver zoek van de eigenaren der steenfabriek, on dat van ongeveer 40 landbouwers en voerlieden. Wij meenen dat het bieten- vervoer naar de Griete belangrijker zal zijn, indien de keiweg ligt door »den Val", dan door het straatje. Wij hebben de' eer den Raad voor te stellen de navol gende besluiten te nemen le. De raad besluit een keiweg te leggen van den Reuzenhoek door den Groote Huissenspolder, over den Val weg naar den Val tot aan den Paardeudijc en langs den Paardendijk naar de los plaats 2e. De keiweg wordt gelegd van Quenast of Lessinesche steen 9 bij 15 (recoupins fagonnées) 3e. De benoodigde gelden worden ge vonden uit een geldleeniug 4e. B. en W. worden gemachtigd onder nader6 goedkeuring van den raad, een contract aan te gaan met den Mar- garethapolder, waarin deze zich verplicht, jaarlijks, gedurende hoogstens 40 jaren, een bedrag van 350 uit te keeren aan de gemeente 5e. Burgemeester en Wethouders wor den uitgenocdigd met bekwamen spoed die handelingen te verrichten, welke kunnen strekken om te komen tot de uitvoering van de onder 1, 2, 3, en 4 genoemde besluiten. Zaamslag, 12 Februari 1897. De Raadsleden, K. DE KRAKER. JACs. VAN DE REE. L. J. GEELHOEDT. Hierna worden eenige aanmerkingen, door den Voorzitter op het rapport ge maakt, voorgelezen. Deze luiden als volgt Naar aanleiding van het door de raads leden De Kraker, Van de Ree en Geelhoedt ingezonden rapport betreffende aanleg van een keiweg heb ik de eer 't navolgende op te merken le. dat ik de beschuldiging, als zoude ik de schuld dragen van den slechten toestand van den weg. niet kan aan vaarden dat die ook juridisch niet juist is, daar volgens art. 179A der gemeentewet, het onderhoud van wegen aan Burg. en Weth. is opgedragen, dat de grootste oorzaak wel zal ontstaan zijn door het vele bieten- vervoer en te weinigo voorraad grind bij de overname in Juli 1896. 2o. dat het mij vreemd voorkomt, dat keien van 14 a 16 c.M. goedkooper zouden zijn, d n die vau 10 a 16 c. M. 3o. dat wel gesproken wordt van meer onderhoud bij het gebruiken van de voor gestelde keien, doch dat, om een volledig overzicht te kunnen verkrijgen, het ge raamde bedrag diende te zijn opgegeven; 4o. dat ook rekening moet gehouden worden, dat de weg door de Val langer is en dus meer aan onderhoud zal kosten dan wanneer de keiweg gelegd wordt door den Kleine Hujssenspolder 5o. dat het mij voorkomt, dat een bedrag van 400 niet toereikend zal zijn voor het onderhoud van het straatje in den Kleine Huissenpolder dal mij van deskundige zijde verzekerd is, dat in laatstgenoemde weg zonder bezwaar een keiweg van 3 Meter breedte kan aangelegd worden, zonder dat het noodig is eerst der, weg te verbroeden 7o dat een keiweg leggen door den Kleine Huissenpolder dan ook meer in 'i voordeel der gemeente zal zijn, daarbij nog in aanmerking genomen, dat de Margarethapolder toch tot begrinding zou overgaan van den weg van de Val naar de losplaats en daardoor voor het westelijk

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2