No. 1096. Woensdag 2-1 Februari 1897. I2e Jaar, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Gemeenteraad van Zaamslaj?. 4XELSCHE C0M4NT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor Bkigié 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, u iter lp k tot Dinsdag;- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zitting van 19 Februari 1897. Tegenwoordig alle leden, uitgenomen dhr. de Mul. Vocizitler dhr. J. A. Barendregt. Secretaris dhr. P. J- Wortman. De notulen der vorige vergadering worden gelezen. Hierna merkt dhr. Van de Ree opdat de VoorzPter de vorige vergadering sloot toen bij nog aan 't spreken was. Hij meent vrijheid van spreken te hebben, en wil daarom in 't vervolg van zulke dingen verschoond blijven. Dhr. Van Dixboorn zegt dat hij ook nog iets had willen zeggen, maar daar voor eveneens geen gelegenheid heeft Dhr. Van de Ree vraagt nog of dat gel-1 al in de gemeentekas is gestort. I De Voorz Dat geld is gestort. De notulen worden hierna goedgekeurd I. Mededeeling van ingekomen stukken 0. Bericht van den Minister van Bin- Denlandsche zaken, betreffende eene schrijf fout voorkomende in een brief door hem gericht aan de gemeente Zaamslag. b. Brief van Ged. Stat9ü, houdende goedkeuring van een raadsbesluit, be treffende af- en overschrijving van posten op de begrooting voor 1896. e. Idem betreffende beschikking over den post van onvooiziene uitgaven op de begrooting voor 1896. d. Idem wijziging der begrooting voor 1896. e. Idem betreffende beschikking over den post onvoorziene uitgaven, dienst 1897. f. Idem wijziging der begrooting dienst 1897. g. Idem houdende terugzending van het door hen goedgekeurde kohier der schoolgelden over 1897. h. Idem houdende mededeeling dat de Raad over 1895 te veel heeft genoten als rijksbijdrage in de jaarwedden van onderwijzers eene som van 433.335. 1. Een schrijven van dan telephoon- kantoorhouder te Zaamslag, dat hij ken nis heeft gegeven van het Raadsbesluit tot verhooging zijner jaarwedde en vast stelling der kantooruren gelijk met die van Terneuzen. Tevens brengt hjj zijn' dank aan die Raadsleden, die tot ver hooging van zyn salaris hebben mede gewelkt. j. Bericht van den aannemer der havenwerken, dat hij, 23 dezer een be gin denkt te maken met de uitvoering van deze. k. Een schrijven van den navolgenden inhoud. Ter Neuzen, 8 Februari 1897. Edel Achbare Heeren Burgemeester en Wethouders en verdere leden van den Raad der gemeente Zaamslag. Daar ik tegen wool dig voor zaken drie maal per week te Zaamslag moet wezen en de kortst mogelijke weg ver genoeg is voor mij zoo richt ik mij tot U lieden met het vriendelijk verzoek om zoo spoedig mogelijk te zorgen dat de zoogenaamde kerkplanken ovei de sloten, die toegang moeten geven om langs en over de voet paden der gemeente, die ook volgens de wet in orde te brengen, op de gronden van den heer Willem de Mul en de wed. A. Dieleman gelegen zijn, want die zijn bij nacht en^ ontij niet gaanbaai. want hét schijnt, dat jij Burgemeester niet bekend ben als Vader met uwe huis houding, want als ik vo ^r zaken afwezig ben of in de stad rond slenter weet ik ook niet wat mijn vrouw en kinderen te huis uitrichten. Zoo is het ook met U. Een voorbeeld ais van Othene of de Val menschen plotseling ziek worden dan is mijns inziens de kortste weg ver genoeg om den Docter te halen, want ik bec die peisoon niet, die per as of fiets naar Zaamslag kan komen, dat laat raiju geld beurs niet toe. En het is ruim 19 jaar geleden Burge meester toen was hij begaanbaar en waarom nu niet meer, ik hoor wel altijd van nieuwe kunstwegen om die hard en goed te hebben om pei as en fiets overal spoedig te zijn. maar wij misdeelden der goud mammon zouden maar gelijk de mollen door den grond heen moeten wroeten en ik ben van opinie dat, dat anders moest wezen. Hoewel ik geen inwone?' der gemeente meer beu maar toch er geboren en opge voed zijnde, maar sinds veertien jaren niet meer woonachtig, blyf ik toch Zaam slager in mijn hart. Na Groete teeken ik J. F. STOFFELS, timmermansknecht, Tbolensstraat te Tei Neuzen. De Voorz. stelt voor dit adres ter zijde te leggen, als zijnde geschreven op onge zegeld papier. I. Vei zoek van J. G. Bosschaert onder wijzer alhier om eervol ontslag, wegens zijne benoeming te Hoek. M. a. s. wordt ontslag verleend tegen 1 April a. s. vi. M. a. s. wordt goedgekeurd eene wijziging in de begrooting van he. Algem Burgerl. Armbestuur voor !897. n. M. a. i. wordt bet nieuwe regie ment van orde goedgekeurd, na eene op merking gemaakt door Ged. Staten, dat het tot de orde geroepen lid, wel het recht heeft, aan het oordeel van de vergadering te onderwerpen, de vraag of hij buiten de orde was, maar dit moet geschieden door tusschenkomst van den Voorzitter. o. Brief van deo Commissaris der Koningin, luidende De commissaris der Koningin in Zeeland, beschikkende op een adres van den Raad der gemeente Zaamslag dd. 19 Jan. 1897, waarin deze zich beklaagt, dat de Burge meester de raadszaal heeft doen sluiten, dat hij er weigert commissiën uit en door den Raad benoemd, ter vergadering toe te laten dat daardoor de gemeentezaken niet hun loop kunnen hebben; weshalve de Raad dezerzijdsch tusschenkomst verzoekt gelet op artt. 70 en 179a der Gemeen tewet; geeft aan den Raad van Zaamslag te kenoen dat hij wel bevoegd is over het gebrnik der raadzaal te beschikken, doch dat dit niet buiten voorkennis van den Burgemeester mag geschieden, die integen- heel èn krachtens art. 70 èn krachtens 179a der Gemeentewet, als hoofd van den Raad en van het College van Burgemees ter en Wethouders, met de uitvoering van raadsbesluiten is belast; dat belanghebbenden, die overeenkomstig eene door den Raad verleende vergunning, van de Raadszaal wenschen gebruik te maken, zich derhalve vooraf tot den Bur gemeester zullen hebben te wenden. Middelburg, 12 Februari, 1897. De commissaris der Koningin voornoemd, (w. g.) DE BRAUW. Deze beschikking was vergezeld van on - derstaand schrijven Ik heb de eer u hierbij tp doen toeko men mijne beschikking van heden op het adres van den Raad dd 19 Januari jl. Ik verzoek u dit stuk aan den Raad over te leggen en dezen er namens mij op te wijzen, dat tusschen hem en den Voorzitter een goede verstandhouding behoort te hu- staan; dat daartoe in het algemeen belang van beide kanten overlegd en geschikt somtijds zelfs, met opoffering van persoon lijke opvattingen, toegegeven moet worden en dat ik vertrouw, dat door den Rnad van Zaamslag in het belang der gemeente voortaan in dezen geest zal worden ge handeld, opdat de betrekkingen tusschen hem en en zijn Voorzitter verbeteren mogen De Commissaris der Koningin in Zeeland, (w. g.) DE BRAUW. Aan heeren Burg. en Wetb. van Zaamslag Dhr. Geellioedt zegt dat dit antwoord hem niet bevredigt. Hij is van oordeel, dat de Commissaris verkeerd is ingelicht, eu stelt daarom voor het volgende schrijven opnieuw aan den Commissaris to richten Aan den HoogEdelGestrengen Heer Commissaris der Koningin te Middelburg, Geeft de Raad der gemeente Zaamslag met verschuldigden eerbied te kennen, dat d6 Burgemeester blijkens hierbij gaande verklaring van den Secretaris en dep. ambtenaar ter Secretarie den veld wachter heeft gelast ieder uit de raadzaal te donderen, die zich in die zaal bevindt dat dus de Burgemeester niet heeft aangedrongen op voorkennis van verga deringen dat het den Raad bevreemdt dat tot beden nog geen enkel onderzoek bij den Raad of de raadsleden persoonlijk omtrent de handelingen van den burgemeester heeft plaats gehad dat de Raad daardoor den indruk heeft gekregen, dat inlichtingen slechts gevraagd zijn aan den burgemeester dat, indien dit waar is, deze inlichtin gen volkomen onbetrouwbaar zijn, daal de burgemeester herhaaldelijk van on waarheden gebruik maakt dat de Raad steeds samenwerking beeft gezocht met den burgemeester, doch dat dit onmogelijk bleek te zijn door bet willekeurig en heerschzuchtig optreden van dezen Redenen waarom de Raad Uw Hoog EdelGe&trenge eerbiedig en beleefd ver zoeki, een zich naar alle richtingen be wegend onderzoek te willen instellen om trent de handelingen van den burge meester. Bij dit adres was gevoegd de navol gende verklaring De ond6igeleekenden verklaren dat de Burgemeester van Zaamslag den twaalf den Januari 1897, des namiddags te i ure, op de secretarie ten gemeenhebuize van Zaamslag, aan den gemeente veld wachter, Willem van Petegem, gelast heeft in het vervolg de deuren te sluiten van de raadzaal, en niemand er in toe le laten, dan met verlof, daar hij alleen over de raadzaal had te beschikken. Als ze t>r toch in komen, dondert ze er dan uit Uitdrukkelijk heeft de Burgemeester, verklaard dat de Commissie voor den kei weg er evenmin in mag komen. Deze lastgeving geschiedde naar aanleiding van eene vergadering der Nieuwjaars-Com missie die op dat oogenblik in de raadzaal plaats vond. P. J. Wortman, Gemeente Secretaris. C. Casteleijn, Ambtenaar ter Secretarie Zaamslag, 26 Januari 1897. De Voorzitter zegt ook eene verklaring van den veldwachter te hebben, en laat dien door den Secietaris voorlezen. Deze behelst, dat de veldwachter niet meer mag toelaten, dat de commissiën in de raadzaal vergaderen, zonder voorkennis van den Burgemeester. Dhr. Geelhoedt zegt dat de Burgemeester eene verklaring zooals bij het adres wordt overgelegd van Petegem geweigerd heeft. De Voorzitter zegt dat dhr. Geelhoedt dus Petegem beschuldigen wil eene val- sche verklaring af te leggen. Dhr. Geelhoedt antwoordt neen, maar dat de veldwachter gedwongen is. eene ver klaring als deze af te geven. Met 5 tegen 1 stem, die van dhr. Rie- meos wordt besloten het schrijven met do bijlage aan den Commissaris te zenden. p. Een adres van de Nieuwjaarscom missie, luidende als volgt Aan don Raad der gemeente Zaamslag. Edelachtbare Heeren Ondergeteekenden, allen leden der door Uwe vergadering den 11 Dec. 1896 be noemde nieuwjaarscommissie gevoelen zich gedrongen het onderstaande onder uwe aandacht te brengen le. dat op deu achtienden Januari j.l. de gemeenteveldwachter, Willem van Petegem, aan bovengenoemde commissie heeft belet van de raadzaal gebruik te maken voor het houden eener bedeeling, daar hij van den burgemeester was gelast de deuren dier zaal gesloten te houden. 2e. dat na de door den Voorzitter van den raad in Uwe vergadering van 19 Januari gesproken woorden, de Nieuw- iaarscommissie meende aan een misver* stand te moeten denken, eD daarom eene vergadering dier commissie werd belegd tegen 28 Januari i. 1. 3e. dat op den 28 Januari j. 1 ecbler wederom de raadzaal op last van den Vooizitter van Uwen Raad voor de com missie gesloten was 4e. dat de commissie thans niet meer kan denken aan een misverstand, doch de zekerheid beeft dat zij door Uwen Voorzitter moedwillig belet wordt in die zaal te vergaderen en bed9eling te houden 5e. dat de commissie ten einde de armere bevolking van Zaamslag geen schade te doen leiden d. w. z. in dbzen winter aan de armeren althans eemge verlichting in hunnen nood te doen ge. worden, zich verplicht ziet hun vergade

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1