Rechtszaken. Iicmengd Nieuws. verlaten ze bleken tegen de vermoienis- sen van de reis niet bestand te zijn. Met veel moeitp mochten ze de Holland- sche grenzen passeeren. Na door twee veeartsen onderzocht te zjjn, werden ze in verzegelde waggons naar Amsterdam verzonden. De reis per spoor bad een volle maand geduurd. Dadelijk bij de aankomst werd den districts-veearls te Haarlem geseind. Deze ontzegelde den waggon en de 2 ossen kwamen eenigszins vermagerd, maar gezond te voorschijn. Maar de keurige beesten mochten niet aan bet doel beantwoorden. Het rijden door de stad weid met deze dieren niet toegelaten. Thans is de beer Visser eigenaar ervan geworden. In vorm komen ze hoofdzakelijk met onze Hollandsche runderen overeen, maar hun horens zijn zoo ontwkkeld, dat een manspersoon de toppen met zijwaarts uitgestrekte armen, juist kan raken, een spanning dus van ongeveer 6 voet. Het verslag, uitgebracht door het Bestuur der Onderlinge Verzekerings Maatschappij tegen Hagelschade in het voormalig Ve district van Zeeland, over net jaar 1896, bevat o. m. bet volge de Het is een heugelijk verschijnsel, dat de Maatschappij steeds in ruimer kring vertrouwen geniet. Het ledental nam nog toe met 14 en klom daardoor cot 382 die hadden ver zekerd 14088 Gencscbe gemeten en 63 roeden, waarvan is geïnd aan premien, entréegelden en zegels der verklaiingen en correspondentiekosten eene som van ƒ3871.87. Betaalde de Vereeniging in 1894 aan nagelschade 2046,02 en in 1895 vol - strekt niets, over het afgeloopen jaar moest weder 2430,63 vergoed worden aan de deelgenooten P. de Gijsol, J. F. Krieckaart, Jacs de Rooij, Wed. J. Schepper W. Willemsen, allen Stoppeldijk respectievelijk 123,01 "13,50; ƒ16, ƒ27,33 en ƒ6,-; Beo van Hecke, Wed. P. Scbelfavt, Cam. van Waes, C. J. van Waes, Wed. Ed. van Waes, en Léon van Waes, allen te Westdorpe, respectievelijk 141,67 145,30 ƒ30,60; 420,29 541,65 en ƒ73,19 en Conr. van Waes, te Zuid- dorpe 892,09. De bezittingen der Vereeniging verte genwoordigen eene som van ongeveer ƒ16000,— het aantal verzekerde ge meten 14088, zoodat het aandeel van ieder deelgenoot pergemet berekend 1,12 beloopc of ƒ0,12 meer dan het vorig jaar. Bovenstaande cijfers spreken voldoende voor bet nuttige dezer Maatschappij en >dan zouden we gereed zjjn." Verbaasd en verlegen als ze was, ging Truitje den verlangden schotel halen, ter- wijl Eornelis op een wenk van zijnen heer een mandje uit den wagen haalde en het naast heer Wouter plaatste. Toen Kor- nelis vervolgens bij alle borden uitgezon derd die der kinderen, kristallen wijnroe- mers geplaatst had, noodigde mevrouw de vrienden om te gaan aanzitten. „Mag ik mij met de schikking belasten vroeg haar gade. De lieve vrouw lachte hem vriendeljjk toe, en in een omzien waren allen gezeten mevrouw aan de zijde van vader Wijnands daar naast heer Wouter en Wemeltien en tegen hen over Herman en Truitje benevens de kinderen. »Versta ik mij op dat schikken niet tamelijk wel doctor vroeg heer Wouter »Uitmuntend, edele heer," antwoordde Herman, over wiens wangen een vluchtig blosje gleed en wiens knieën te gelijkei tijd die van zjjn meisje zachtjes aanraakteD. Nadat de aanzittenden aan het opge- dischte behoorlijke eer bewezen hadden, nam de heer van WijdeDés in dezer voege het woord Waarde Herman, ik wensch u hartelgk aluk met de vreugde die gij op dezen dag ioogt smaken. Het is een belangrijke dag, een der belangrijkste van uw leven. a een.- wel volbrachte studie en na een -^tiiilerond afgelegd examen zijt gij waar ..ig bevonden om eene eervolle en ge waar in den laatsten tijd dikwijls den raad wordt gegeven onderlinge verzeke ringen te sluiten en wij nagaan dat deze vereeniging begonnen zonder kapitaal, gedurende baar zesjarige bestaan aan hagelschade betaalde 4963,98 en thans bezit ƒ16000,— 3% Certificaten N. W. S. in bewaring bij de Nederlandscbe Bank, dan mogen wij gerust zeggen, dat deel neming in deze Onderlinge Maatschappj) tot verzekering tegen hagelschade met overtuiging kan worden aanbevolen. Op de Dinsdag te Rotterdam wederom door den Boud van Noderlandsehe suiker- fabrikanten gehoudeo vergadering is men het niet eens kunnen worden omtrent de prijzen, die men voor de beetwortelen, benoodigd voor de campagne 1897—98, zal besteden. De agenten der verschil lende fabrieken hebben dus nog geen last ontvangen, om met het contracteeren aan te vangen. AXEL, den 19 Februari 1897. Nadat Dinsdagavond ruim 120 werklieden zich hadden laten inschrijven als gewoon lid van »Steunt elkander," kwamen Woensdagavond de buitengewone leden bijeen tot behandeling en vaststelling van een reglement en tot het kiezen van 10 commissarissen, die de vijf overige bestuursleden zullen ter zijde staan. Ge kozen werden de heeren Herm. de Feijter, F. Dekker Fz., W. Dieleman Petrusz., P. van Hoeve, J. A. van Vessem, M. A. Smies, F. Harinck, J. M. Oggel, Jac. Yerijzer en Jac. Dregmans. De volgende bestuursvergadering tot regeling van de verdere werkzaamheden werd bepaald op a. s. Woensdagavoml. Tot leden van de commissie van toe zicht uit en door de gewone leden zijn benoemd C. L. de Smidt, J. C. de Bruijn, P. van Bendegem, F. Hamelink en D. Maas. Gisteren had te Hulst in de »Graan- beurs" de aanbesteding plaats van het afbreken van het bestaande woon- en winkelhuif en bet weder opbouwen van een nieuw woon- en winkelbuis voor de firma A. Wilking aldaar hiervoor werd ingeschreven door de heeren Arends en van GLjsel te Hulst, voor 8242 P. Wisse te Zaamslag, voor ƒ8200 J. v. d.Veide te Terneuzeu, voor ƒ7990 J. K. Vink te Axel, voor 7800 P. Reulink te Hulst, vooi 7700 en Munter le Clinge, voor ƒ7130. Zondag jl. hield de Visschers-ver eeniging te Philippine eene vergadeiing, die door een dertigtal leden bezocht werd. Na afdoening van enkele huishoudelijke wichtige betrekking in de maatschappij te bekleeden. Van leerling zijt gij meester geworden, dat is, gjj kunt niet meer steunen op de wijsheid en ervaring van hen onder wier leiding gij als man van wetenschap en kunst gevormd zijt maar zult van nu aan op u zeiven moeten staan. Woeker dus met de verworvene lalenten en wordt een zelfstandig en nuttig lid in de maat scbappjj waarin gij thans zijt opgenomen Wees voorzichtig maar tevens vastberaden in alles waartoe gg geroepen zult worden. Houd God in alles voor oogen zich van Hem afhankelijk te gevoelen en niets zonder Hem te ondernemen is wgsheid. Uwe moeder heeft niets dan vreugde aan n beleefd, eene vreugde, waarin allen, die u van nabij omringden en ik niet het minst ruimschoots gedeeld hebben. Gij zgt ons allen hartelijk dierbaar maar bovenal zgt gij dat aan haar die gjj eens uwe vrouw hoopt te noemen. God vervulle die hoop spoedig. Vlijt eu oppassendheid zijn de middelen waardoor de Heer zijnen zogen openbaarten daar ik weet dat ge die middelen aanwenden zult zoo zal die zegen ook geenszins achterblijven." De spreker hield een oogenblik op en riep zijn bediende. Deze trad binnen en zette een keurig bewerkt kistje voor heer Wouter op de tafel waarna hij weder ver dween terwijl de spreker aldus vervolgde „Ten blijke mijner hoogs tevredenheid over u en teveos als een bewijs van mijne jnnige toegenegenheid maak ik er mg een zaken, werd er op gewezen, dat in den laatsen tijd van verschillende zijden po gingen aangewend worden, om op vele plaatsen in de Zeeuwsche stroomen, o. a. in de Zandkreek, de mosselbauken op te ruimen, omdat, zooals beweerd wordt, de mosselcultuur schade doet aan de vaarwaters of aar. de oever werken Geeft de regeeriog aan den aandrang toe, dan zal het aantal mossel- perceelen sterk verminderen. Het gevolg daarvan zal zijn, dat vooral de kleinere visschers moeilijk een mosselbank meer zullen kunnen krijgen en hun middel van bestaan dreigen te verliezen. Daarom werd de hoop uitgesproken, dat de re geering slechts in de uiterste noodzake lijkheid tot opheffing van mosselperceelen zou overgaan, wanneer overtuigend be wezen was, dat ze nadeel doen aan vaarwaters of polders. In deze vergadering werd tevens mede- deeling gedaan, dat er zeer waarschijnlijk eene visscbersvereeniging zal opgericht worden door de visschers in de gemeente Ciinge. Voor het sluiten der vergadering werd door een dei leden er op gewezen, dat in dezen tijd van het jaar de meeste kleine visschers geen werk kunnen vinden. Hij zou het daarom bet9r vinden, wan neer de grootere visschers bet werk, dat zij thans veelal door niet-ingezetenen laten verrichten, aan de visschers hier opiioegen. M. Ct. Arrondissemente- Rechtbank te Middelburg. Zitting 19 Februari 1897, In zake P. J. d. B., 16 j.. schippeisknecht te Graauw, op 22 December jl. bij verstek wegens diefstal met braak veroord. tot 4 maanden gevang. Is in verzet dat vonnis bekrachtigd. Het gerechtshof te 's Gravenbage bevestigde Donderdag het vonnis der Midd6lburgscbe rechtbank, waarbij J. de R., landbouwer ie Axel, wegens mis handeling werd veroordeeld. Te Roosendaal heeft een dolle koe de gemeente in rep en roer gebracht. Behalve dat zij in de straten senrik en angst verspreidde, holde zij huilende het station binnen, waar een ieder de vlucht nam. Van daar liep zij den spoorweg over, zoodat twee in aantoebt zijnde treinen e: voor moesten stoppen, totdat eindelijk de gemeente politie verscheen, die hun revolvers op het dolle dier af- streelend genoegen van om u, mijn beste Herman bjj de intrede van uwe nieuwe loopbaan iets tot herinnering aan dit oogenblik aan te bieden. Ziedaar, het is een kistje waarin gij de voor uw beroep benoodigde instrumenten zult vinden. Ge bruik ze lang en geniet bij hunne aan wendingden zegen des hemelschen Vaders.' Diep geroerd ontving Herman het kost bare geschenk. Vader Wijnands en We meltien waren hunne aandoeningen bijna geen meester, en Truitje zwom als in tranen. Toen de vorige kalmte een weinig terug gekeerd was stond Herman op en zich tot zijnen weldoener wendende zeide hij »Edele heer, ik weet het, gij verlangt mijnen dank niet; ik ben trouwens ook niet in staat om u in woorden mijne er kentelijkheid uit te drukken ik voel mij alleen gedrongen u te betuigen, dat ik mjjn geluk aan u te danken heb dat ik uwe weldaden nimmer zal vergeten en dat ik voor het heil van u en de uwen bidden de, u steeds hoop te tewijzen, dat die weldaden aar. geen onwaardige zjjn be steed Bravo, nr.jjn jongen God zegene u," riep heer Wouter. De gelukkige dag spoedde ten einde. De heer van Wijdenés keerde met de zijnen in dec spaden avond weder huiswaarts, en liet aan vader Wg nands en zjjne vrouw de gelegenheid over om nog eenige ondergeschikte zaken iu Hermans belang te legelen, terwijl deze schoten. Wel liep de koe hierdoor bloeden de wonden op, doch voor het overige scheen haar dit niet te hinderenhet maakte haar rog woedender. Intussch6n waren de maréchaussées gewaarschuwd, die met hunne karabijnen verschenen. De wachtmeester ging onverschrokken op de dolle koe af en velde haar met het eerste schot nê?r. Het beest was des morgens voor f200 aan een Belgisch koopman vei kocht. In een Limburgsch dorpje kwam dezer dagen een deftig gekleed heer bij een herbergier en vroeg om daar een koffertje tot den volgenden dag te mogen laten staan. Toen hij echter niet terug keerde, deed de herbergier aangifte bij den burgemeester. Bij onderzoek bleek, dat het aehtergelaten koffertje den ransel en de sabel bevatte, toebehoorende aan een koloniaal, die de grenzen over is met een minderjarig meisje uit Roermond. Te Hoogeveen heeft zich een geval van vergiftiging met doodelijk9n afloop voorgedaan. Voor eene vrouw, die beval len was, werd door de baker rijst gekookt. Nadat de kraamvrouw daarvan gegeten had, werd er ook van genuttigd door een der kinderen, een zoontje, dat kort daar na onder verschijnselen van vergiftiging ovorleed De vrouw zelve vertoonde ook van die verschijnselen, doch is nog in leven. De rijst is tei onderzoek aan de justitie opgezonden. In een dor belangrijkste gemeenten van de provincie Drenthe verscheen in de vorige week iemand ten gemeantebuize, om zich als kiezer tc doen inschrijven. Adspirant kiezer „Meneer, mag'k een biljet, ik ben historisch kiezer." Gemeente-ambtenaar»Ik begrijp je niet, wat wil je toch?" Aanstaand kiezer»Ik ben een his torische kiezer en verlang een biljet van u." Gemeente ambtenaar»Gjj bedoelt zeker, dat gij kiezer witt worden." Aanstaand kiezer; Nee en ja, ik wil historische kiezer worden." Gemeente-ambtenaarBedoelt gij soms, dal gij lid wenscht te worden van den Cbristehjk-historiscnen kiezersbond Aanstaand kiezers: »Juist. M'neer, zie je, ik ken al die dingen niet, maar mijn baas heeft me hierheen gestuurd, om Christeljjk-histo; ische kiezer te worden." Gemeente ambtenaar>Ja, maar dan moet ge hier niet wezen dan moet je je aanmelden bij eene kiesvereeciging." Zoo ging bet nog eemger. tijd voort, tot eindelijk de man gewaar weid, dat hij als loonkiezer kan worden ingeschreven. met zjjn meisje eene v andeling door het dorp deed. Ook bet verdere van den avond werd vroolijk en opgeruimd doorgebracht. Toen vader Wijnands met vrouw en dochter den volgenden morgen de terugreis weder aannam, gevoelden Herman eu Truitie zich evenwel minder gelukkig. Doch het was slechts eene voorbijgaande smarlelgke ge waarwording die gelenigd werd door de hoop en het vooraitzicht van eens, en misschien wel spoedig, met eikander ver- eenigd, om nimmer dan door den dood weder gescheiden te worden. In den loop van dat zelfde jaar bracht Wouter van Wijdenés met de zgnen een bezoik aan zijne vrienden in Drenthe Ook daar was veel veranderd. »Uw hart is nog geheel het zelfde ge bleven, maar uwe haren zijn recht grjjs geworden," sprak Wouter tot zijn vriend Remhcff „In beide opzichten gelijk ik u wonder wel," antwoordde deze schertsend. Ja, Maria," zeide mevrouw van Wijdenés op de sprekers wijzende, »'t worden rechte grijskoppen men zou haast denken, dat ze al heel wat verdrie hadden. »Zij zijn met eere grijs geworden," was Maria's antwoord, »en heeft hun voor komen in jeugdigheid veiloren het heeft daarentegen in achtbaarheid gewonnen." Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2