No. 1095. Zaterdag 20 Februari 1897. 12" Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. Landbouw. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het schijnt, dat men in de Belgische kamer een middel zoekt om den senaat te bevredigen, zonder den Vlamingen te kort te doen Daartoe zou in de taalwet een nieuw of gewijzigd artikel worden opge nomen. Vermoedelijk zal dat veel voeten in de aard hebben, want de Vlamingen wenschen gebeele gelijkheid, en zijn op dit punt onverzoenlijk. Dat blijkt ook uit de steeds in omvang toenemende betoogingen door een groot deel van het land. Opvallend is een betooging in den Vlaamschen schouwburg, waar Zaterdag in De Beiaardspelen van Brugge de Vlaam sche vlag werd vertoond. Dit voorval geeft het H. v. A. een herinnering aan de opvoering van La Muette de Portici in Aug. '30 in de pen. Een adres aan koning Leopold van generaal Brialmont, vastgesteld in een vergadering van oud-officieren, en een paar betoogingen van socialisten hebben de laatste dagen de dienstplichtkwestie in Belgie weer op den voorgrond geDiacht. Een" liberaal blad sprak van een kamer ontbinding op wensch des konings, ter zake waarvan de clericalen natuurlijk zoo verontwaardigd zijn, dat hun vrees voor da uitspraak der kiezers duidelijk blijkt. Het H. t>. A. maakt melding van den erbarmelijken toestand van de gemeente zaken in den social istischen raad van Seraing, waar de benoeming van een bi,zonderen regeeringscommissaris nood zakelijk is gebleken. De schepen van onderwijs, die voor laster tegen den onder wijzer veroordeeld werd, is voor veertien dagen in zijne bediening geschorst. De 57 Zoodra Herman zijne studiën te Araster dam volbracht had, openbaarde hp aan zijne moeder en aan Truitjes vader, welk eene innige genegenheid hij voor het meisje had opgevat en Terklaarde daaibij, dat hem geen grooter geluk denkbaar was, dan om haar te mogen huwen, zoodra hp in staat zou zijn om eene vrouw behoorlijk te kunnen onderhouden. Vader Wijnands vond geene zwarigheid den hupschen jon gen zijne toestemming daartoe te geven, mits Truitje er volkomen genoegen in nam. Van het laatste was Herman sinds lang verzekerd. En als Herman nu een uitmuntend examen afgelegd en zijn diploma als genees- en heelmeester en daarna als verloskundige verkregen had, vond de ver loving der jonge lieden in het bijzijn der familie plaats. Niemand was gelukkiger dan liet ver loofde paar. De wederkeerige liefde, die hunne harten jaren lang reeds gekoesterd hadden verloor nu al heel spoedig dat on bestemde dat nuchtere, dat onverklaarbare waarvan het jeugdig gemoed bij het ont luikeu der min zich zelf dikwijls geene gemeentekas is leeg en de werklieden dei- gemeente dreigen met een staking, omdat zij niet meer betaald worden. Bij de behandeling van de Duitsche oorlogsbegrooting is door een nationaal- liberaal lid krachtig geprotesteerd tegen de onbeschaamdheid van den Engelsclit-n minister van oorlog, die in het Lagerhuis gezegd heeft, dat Engeland geen recruten zou kunnen vinden als deze zoo in slavernij gebracht werden als do Duitsche recruten. Voor wie zich de geschiedenis van dr. Jameson's tocht goed herinnert, was het duidelijk, dat, nu de telegrammen uit die dagen waren opgevraagd, het geheim zou opgebelde! d worden over den beruchteti brief der Johannesburgers, welke Jameson's rechtvaardiging heette. En alles wees erop, dat de Times het stuk niet geseind had gekregen, maar het te voren per post had ontvangen. Werd dit bewezen, dan zou zijn aangetoond, dat de brief zelf valsch was geweest, en dat de limes in het complot was betrokken. Vandaar dat wij bijzonder gewicht hechtten aan het aangekondigde onderzoek der telegrammen Rhodes heeft het echter niet zoo ver laten komen. Hij beeft reeds in de eerste zitting der enquête commissie erkend, dat hij den brief aan de limes had gezonden met d j dagteekening 20 November. Het schijnt dat de Times dezen datum naar tijdsom standigheden heeft veranderd, en er 29 December van maakte. Het verdere verhoor leverde weinig belangrijks op. Rhodes bekent te hebben geweten, dat de troepen dm' Ch. C. op de Transvaalsche grens werden verzameld en de Johannesburgers met geld te hebben gesteund Hij achtte ich .euchiigd in deze op te treden, èn omdat de 'ohannesburgers (die slechts voor een deel Engelscben zijn) te teel belasting betaalden, èn omdat hij overtuigd was, dat Kruger vreemde hulp inriep. Sir William Harcourt, die steeds tegpn de Engelsche streken in de Transvaal was, leidde een kruisverhoor. De prins van Wales, wiens schoonzoon in de zaak betrokken is, woonde het ver hoor bij. Of dat wel erg kiesch was voor een troonopvolger Onder de Italiaansche socialisten heerscht eenige verdeeldheid wegens de verkiezingen. Dö socialistische kamerleden hebben als gedtagslijn voor de partij aanbevolen overal eigen candidaten te stellen en bp herstem mingen het meest geavanceerde lid aan te bevelen. De Felice acht dit te opportunis tisch en dreigt de partij te zullen verlaten. Een tweede koloune van 100 Italiaansche gevangenen is bij Harrar aangekomen op weg naar de kust. Erg vlug gaat de invrijheidstelling uiet. Te Genua heeft een betooging ten gunste van de Grieksche eenheidsbeweging tot ongeregeldheden geleid, waarbij velen Werden gearresteerd. De angst te Konstantinopel is zoo groot, dat men bi;na zou verwachten, dat de meu- schen van daag alleen uit zenuwachtigheid de boel in de war zullen sturen. ..et leger, dat den sultan beschermt, is zoo wat even sterk als het leger op de Griek sche grens, en het heeft voor 14 dagen e-n beetje soldij gehad. De in den regel wel ingelichte Kon- stantinopelschó correspondent van de Ir. Z. s -int, dat de zes ambassadeurs de Europee - sche wijken in even secties hebben verdeeld. Bij het uitbreken van oriiusten zullen de landingsdivisies van de oorlopschepen elk een dézer secties bewaken. Den opstandelingen op Cuba schijnt het niet voordeelig te gaan, daar hun benden verloopen. Generaal Weyler rukt steeds voorwaarts, en Canovas rekent reeds over zes weken de hervormingen te kunnen invoeren. Op de Philipppnen hebben de Spanjaar den een groote overwinning behaald, door het nemen van een versterking van de opstandelingen, die 400 dooden verloren. De aanvallers verloren 26 dooden en 60 Sedert eenige dagen heeft de heer W. Visser te Oterleek (N-Holl.) een paar ussftn op stal, die èn om hun bijzonderen vorm èn om hun merkwaardigen tocht naar hier. waard zijn te worden vermeld. De overtocht was rijk aan hinderpalen iea vei moeienissen. Dan 12en Sept. 11. werden zij te Finmea Quarners aange kocht door den heer Koopmans van Amsterdam, die ze wilde gebruiken ten dienste van zijn distilleorüandel »De Roemer". Voor het transport werd een slavah (bediende) aangenomen, tevensom met de beesten door Amsterdam te rijden. Na heel veel moeite werd vergunning tot uitvoer gekregen, zoodat de slavah den 15an Sept. met 4 ossen iu den trein kon stappen. Te Bodenbach verbood men hem de grenzen over te gaan en eerst na verlbf van den minister kon verder worden gereisd. Te Maagdonburg stuitte men weder op wachten. Daar werden de ossen ohdet quarantaine gesteld. In Emmerik moesten 2 ossen den waggon rekenschap weet te gaven, en maakte plaats voor die alles bezielende, slechts één doel beoogende en alles te boven gaande ge negenheid die ons de aarde als tot een hemel en het leven als tot eene zaligheid maakt. D# hemel hunner innige liefde was rein en helder, slechts een enkel nevelvlekje dreef aan zijn overigens smetteloos azuur. Dat vlekje was de aanstaande scheiding, die de jonge lieden zich zouden moeten getroosten zoodra Herman zich als practicus nederzetten zou in het dorp, waarvan wij cu spreken. Doch wij zijn een weinig van ons onder werp afgedwaald. Op het: >foe, stoutert," van Truitje had Herman haar andermaal omvat, en terwijl Wijuands en zijne vrouw de daarop gevolgde kleine schermutseling met zichtbaar wel gevallen aanschouwden betaalde de stoutert het meisje met zoo vele kusjes, dat Wij nands in de handen klapte en het schier uitschaterde van lachen. Onderwijl vernam men eensklaps het gerammel van een wagen en allen als door instinct gedieven ijlden naar de ramen. Daar is hp, daar is hij," juichte Herman. Het rijtuig hield stil en de heer van Wijdenés benevens zijne vrouw en beide kinderen stapten er uit. Herman, die hen aan de stoep opwachtte geleidde hen binnen. »Zijt hartelijk gegroet, mijne vrienden" sprak de heer van Wijdenés, aan allen de hand reikende. Vader Wijnands heette onder het houden eener deftige aanspraak de hooge bezoeker s van harte welkom. Wemeltien en Truitje, die al dadelijk iets verder dachten waren in het eerst over dat bezoek min of meer verlegen doch be gonnen zich ook al spoedig daarmede te verzoenen. „Wij mochten ons het genoegen niet ontzeggen," vervolgde heer Wouter, >otn u thans te komen bezoeken en daar we gaarne dén ganschen dag bij u wenschen door te brengen zou het ons zeer aange naam zijn indien we mes en vork bij u Op de tatel mochten leggen." >Wanneer mijnheer en mevrouw het voor lief willen nemen," antwoordde Wemeltien een weinig uit het veld geslagen dan »Zeker willen we dat, vrouw Wijnands. „Wij hadden op zoo hooge gunst niet durven rekenen," vervolgde Wemeltien, ganders zouden we voor een voegzamer maal gezorgd hebben, dan wp nu." „Lieve vrouw Wijnands," viel mevrouw van Wijdenés haar in de rede, >wij hebben op alles gerekend en daarom voor alles gezorgd indien Truitje slecht» een schotil met goede aardappels gereed maakt, dan zal het overige zich van zelf wel schikken. >0 mevrouw hoe goed zpt gij ant woordde Wemeltien wier verlegenheid even als die vau Truitje plotseling in hartelijken dank overging. En nu, jonge doctor, sprak lieer Wouter, „hoe zouden u deze kamers be vallen »0 uitmuntend, uitmuntend," was het antwoord. »'t Zpn kamers en een dorpje om te stelen," merkte Wijnands aan. Herman stonden de tranen in de oogen hoe zal ik het u ooit kunnen vergelden sprak hij. Beste jongen, hernam heer Wouter ,ik verlang geenen dankneen, wijd ze aan Hem, die alle onze nooden en behoeften kent. Hem alléén zij de lof en eer voor alles wat wij ontvangen." Onder een levendig geprek, rijk aan allerlei herinneringen, sloeg het voor den maaltijd bestemde uur. Mevrouw, die zich toen Truitje de tafel begon te dektïen, een oogenblik verwijderd had, keerde spoedig terug. Een bediende in liverei volgde haar hij droeg aan eiken arm eene groote, met een servet bedekte hengselmand. »Z:e zdo, Kornelis," sprak mevrouw, „plaats nu het ruedegenoraene op de tafel." Iu een oogenblik was aan dat hevel voldaan eD voor de verbaasde blikken van Wijnands en zpn gezin stonden spoedig koud gevogelte een keurige ham en een overvloed van allerlei gebak opgedischt. Als we nu uwe aardappelen mochten hebben, Truitje lief' vervolgde mevrouw,

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1