Binnenland. Rechtszaken. liemcngd Xienws. Burgerlijke Stand. vergadering van bietentelers steun ge vraagd van Boerenbond en Landbouw- vereenigingen." De Tweede karner is bijeengeroepen tegen Dinsdag 16 Februari te 2 uren. Dinsdagavond vergaderde de liberale kirsvereeniging Eendracht maakt Macht te Middelburg. De vergadering begon met het verslag van den afgevaardigde der vereeniging ter vergadering van de Liberale Unie 14 Nov. '96 te Amsterdam gehouden. Daarna stelde de voorzitter de volgende motie voor: De vergadering, gehoord het verslag van de algem. verg., der Liberale Unie ge houden den 14 Nov. 1896, zich vereenigen- de met het op dien dag vastgestelde hervormingsprogram en de daaraan voor afgaande overwegingen, gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd met zitten aangenomen door de 64 aanwezige leden, waaronder eenige die ook nog bleven zitten voor 18 lastgevers. Het concept der nieuwe statuten was daarna aan de orde. Paragraaf 2 art. 1 liet de gelegenheid open, om de vereeniging ook te doen optreden bij gelegenheid van verkiezingen voor gemeenteraad en Kamer van koop handel. De heeren Bolk, Van Sorge en H. Snjjders opponeerden daartegen, en na eenige discussie gaat de vergadering met deze heeren mee. Art. 2 vergt van candidaten bij eerste stemming, dat ze meegaan met het Unie - program. Art. 3, dat handelt over de verkiezing voor Prov. Staten, derogeert aan dat beginsel volgens het ontwerp. De heer Balk kan dat niet dulden; geen opportuni- teits-politiek, consequent big ven aan het beginsel. We zouden op die wjjs zelf de voordeur weer openzetten om de con servatief liberalen binnen te laten. De heer Herman Sngders argumenteert in den- zelfden zin. Instemming met de woorden der beide sprekers wordt nog betuigd door de heeren C. J. van Teijlingen en Gratema. De vergadering beslist in den zin van het bestuur. De behandeling der overige artikelen gaf tot geen prmcipieelc quaesties aan leiding Op voorstel van den heer E. Fokker is uit art. 6 paragraaf één het woord tnanlgke gelicht, zoodat voortaan ook vrouwen lid der kiesvereeniging kun nen zgn -®* intusschen. „Dan is hg zeker door de voordeur ontsnapt-" „Neen, dat niet mogelgk, baas als er niemand geweest is, dan is hij door de deur naar den karnhoek geloopendaar heb ik mij verbeeld, bewegiDg te hooren." „Weet ge dat secuur,'' hernam Koolstra zgn schootsvel vol geldzakken vullende, zoo veel als hij dragen kon. ,.Ja secuur," antwoordde Hilbert. „Daar dan, neem op," vervolgde de smid, Hilbert op een anderen stapel geld zakken wgzende, die hg in een half ver schroeide deken gepakt had. Hilbert nam de zware vracht op en volgde Koolstra naar buiten. „Waar is de Scholte," riep Koolstra. „Hier, hier," klonk het. „Laat het huis van alle kanten afzetten, Scholte," vervolgde Koolstra, „want daar binnen is gestolen ik heb den dief ge zien zonder hem te herkennen, eQ 't kan niet anders of hij moet er nog in wezen." „Dan is hg al weg," riepen eenigen, „want zoo even zijn er twee uit de achter deur geloopen, die zeiden, dat ze nog iets hadden willen redden, doch er om den rook niet meer konden duren." „En wie waren 't," was de vraag „Wij kenden ze niet maar baas Rieks die zóo naar huis gegaan is, zei dat hg meende, dat een van hen de baestenkooper was, die vergangen'' jaar hier 't bericht van Lefferts dood bracht." AXEL, den 5 Februari 1897. Aanstaanden Woensdagavond zal alhier ten huize van mejuffrouw do Wed L. B. A. Rolff eene vergadering worden belegd door de voorloopige commissie tot oprichting van een vereeniging tot uit keering bij ziekte aan werklieden. Ten einde de zaak van den beginne af op zekeren vasten bodem te vestigen, wil de commissie in de eerste plaats trachten zich den steun te verzekeren van alle werkgevers, zooals landbouwers en am bachtslieden en verder van allen, wier gegoedheid van dien aard is, dat zij een jaarlijksche bijdrage aan de vereeniging gunnen scheuken, om zoodoende reeds bij de oprichting over eenige contanten te kunnen beschikken bij eventueel spoe dig vooi komende ziektegevallen onder de deelnemers voor wie eigenlijk de ver eeniging wordt opgericht. Zooals bekend, werken dergelijke ver eenigingen in andere plaatsen uitstekend, het is dus wel te verwachten, dat ook in onze gemeent9 de vlieger zal opgaan. Wordt deze eerste poging der commissie met gunstigon uitslag bekroond, dan kan binnen weinige dagen eene oproeping verwacht worden van werklieden, die in de termen vallen om als lid tot de ver eeniging toe te treden. Laat ons hopen, dat velen zullen me dewerken om deze goede zaak tot stand te brengen. Heden is door den commandant dei- brigade alhier een onderzoek ingesteld naar een vermoedelijk plaats gehad heb bend geval van een kindermoord. Zekere E. d. B. is in verhoor genomen en heeft verklaard, dat zij op 28 Januari jl. is bevallen van een kind, dat naar zij be weert onvoldragen was Zjj verklaarde tevens, het wichtje aan hare moeder ge geven te hebben. De moeder ontkent dit en wil ook niet verklaren, waar zij met het kind gebleven is. Intusschen zijn al de privaten enz. in de buurt onder zocbl, doch zonder resultaten. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd o. a- behandeld: het beroep van het R. K. kerkbestuur te Sas van Geut tegen een besluit van burg. en weth. dier gemeente, waarbij aan J. Verschaffsl en H. Mechelync<, meelfabrikanten aldaar, vergunning is verleend tot uitbreiding hunner stoommeelfabieik. De staatsraad mr Asser was rapporteur. Gedep. Staten van Zeeland adviseerden tot niet-ontvankelijkverklaring van bet beroep wegens informaliteit. „En droegen die kerels ook wat vroeg de Scholte. „Geen tikkel," «ras 't antwoord. Intusschen was ReinhofFterug gekomen „waar is Koolstra?" vroeg hg. „Daar gaat hg met Hilbert," antwoordde men met uitgestrekte hand naar de be doelde personen wgzende. ReinhofF zag hen Koolstra's woning binnen gaan, doch in een oogwenk keerden zij terug, ieder met een zwaren koevoet gew pend. Het zweet gudste hun van 't gelaat. „Blgf gij hier, dorainé," sprak Koolstra „en houd mede over alles een oog wat de brand spaart, wil men gaarne nog •telen." En ten tweeden male drongen do beide kloeke mannen naar binnen. „Nog zoo'n ruk, Hilbert," hijgde Koolstra. Hilbert zette zijn koevoet aan, en de zware vuurplaat werd geheel on zijde ge schoven. „Gezwind nu," vervolgde de smid, „want het is hier haast niet meer uit te houdeu." Hilbert blie. en zuchtte beurtelings zsnder een oogenblik bet aangevangen werk te staken. Dat werk ging evenwel niet zoo ge makkelijk als het eerste dewijl de achter de plaat verborgene schatten geheol door eene borstwering van stevig in elkander sluitende vlinten ut veldsteenen omringd Mr. J. D. Voegens bestreed het beroep als gemachtigde van de verkrijgers der vergunning De koninklijke beslissing volgt later. Arrondissement#-Rechtbank te Middelburg Zifting van 5 Februari 1897. In zake J. P., 34 j:, klompenmaker te Clinge, geappelleerde van een vonnis van het kantongerecht te Hulst, waarbg hij ter zake van het laat vertoeven in een herberg is veroord. tot f 3 of 1 dag hecht is het voonis des eersten rechters ver nietigd en geappelleerde ontslagen van rechtsvervolging. 0. W„ 25 j„ arbeider te Sint Jansteen, (Heikant) is wegens mishandeling en het opgeven van een valscben naam veroord. tot f 5 of 5 dagen en 0,50 of 1 dag. J. L J.. 26 j., polderwerker te Stop peldijk, is wegen» beleediging en mis handeling veroord. tot 14 dagen gevang. W. v. d. S., 24 j., schipper te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot f 3 of 3 dagen. Bij bevelscnrift der Arrondissemenls Rechtbank te Middelburg zijn naar de openbare terechzitting dier Rechtbank verwezen. Ie P. B. v W. oud 22 jaar, boeren knecht te Yzendijke, wonende te Schoon dijke. 2e J. F. M. oud 19 jaar, landbouwers - knecht, geboren en wonende te Oostburg. beiden gedetineerd te Middelburg, ter zake dat zij in den nacht van 27 op 28 December 1896 te Oostburg, op de open bare straat, te zamen en in vereeniging met vereeuigde krachten, openlijk geweld hebben gepleegd togen J. v M. en I v d S. door die personen aan te vallen en hen moedwillig met stukken hout te slaan, tengevolge van welk geweld J. v M, zoodanig aan het hoofd is verwond, dat hij tengevolge daarvan dienzelfden nacht, is overleden, ot althans dat zg, ter voormelder tijd en plaats, voornoemd, J. v. M. en I. v. d. S, te zamen en in vereeniging hebben achtervolgd met het voorat bepaald plan om hen moedwillig aan te vallen en te slaan, waai toe zij met dat doel stukkenhout van een na burig erf hebben weggehaald en dat zij vervolgens alzoo mei voorbedachten rade, te zamen en in vereeniging, met een stuk hout ieder aan J v. M. moedwillig een slag tegen hot hoold hebben toege bracht en daarna eveneens met een stuk hout moedwillig slagen hebben toege bracht aan I. v. d. S. tengevolge van welke mishandeling J. v. M. in dienzelf- wareu, op welke borstweer een zware dek steen rustte. Nauwelijks had men dezen opgelicht, of een geknetter en gekraak, boven hunne hoofden vernomen, voorspelde de naderende instorting van het dak, ter wijl het geroep van: »kom er uit! kom er uit 1" in allerhande angstige toonen zich builen hel brandende gebouw liet hooren. „Ja, 't is te laat, te laat, Hilbeitkom" sprak Koolstra. De kieet van blijdschap, die bij hun terug komen uit de menigte opsteeg, werd schier op het zelfde oogenblik door een ontzettend geraas overstemd. Het dak storte in en deed ook de zolders bezwgken. Een dikken rookwolk steeg boven de naakte muren omhoog, terwjjl een vuur- regeD, welke op die ontploffing volgde, zijne vonken heinde en ver in het rond deed spatten. De kreten van angst en beklag, van schrik en ontzetting stierven langzamer hand weg en het geknetter der vlammen ruisehte nog eene wijle tusschen het ge gons en gemompel van hen, wier meê- warige of nieuwsgierige blikken op den vuurgloed rusten. Maar ook die gloed vei minderde en doofde uit, zoodat er niets meer dan een smeulende puinhoop overbleef. Het vreeselijk schouwspel was vettooud de gordijn gevallen, en de toeschouwers groepeerden zich lot het houden der re censie den nacht is overleden, of althans dat z(j, ter voormelder tijd en plaats, opzet telijk hebben deelgenomen aan een aanval ol vechterij, doo te zamen en in ver- eeniginr: mot stukken hout voornoemde J. v. M. en I. v. d. 3. moedwillig te slaan, tengevolge van welke mishandeling aemelde J. v. M. dienzelfden nacht is overleden. Aan de beklaagden is Mr. K. W. Brevet, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Tegen J d. R. te Axel, apellant van een vonnis der Midi. rechtbank, waarbij hij wegens mishandeling tot I maand werd veroordeeld, is gisteren te 's Graveuhage dezelfde stiat geëischt. Uilspiaak 18 dezer. - Men meldt uit Den Haag: Hij was gisteren jarig geweest en T was Maandag, twee factoren die zooal Diet wettigen, dan toch eemgszins be grijpelijk maken dat bij een borreltje te veel op had Maar ten slotte maakte hij 't toch wel wat al te bont en kwam de politie tusschenbeide, die hem naar 't »bero" Aan de Nieuwe Haven bracht. Hoe hij heette? vroeg de inspecteur van dienst. Ikke meneer (hikl) ikke, ikke hiet Mina L Verbazing! Ja zeker (hik!) ikke hiet Mina Ben je dan Daar bleek dat hijeen zij was, die zich „uit eepretje" in manskieeren had gestoken. „De heeren mosten 't haar maar niet verkwalijk neeme, ze was jarig geweest Dinsdagavond tegen tien uui ontploften te Brussel met een geweldigen knal de onderaardsche buizen voor het eleotriacb licht in den omtrek van de Groote Markt en van daar naar het Palais de Justice. Groote gaten ontstonden in den grond, en het plaveisel werd vernield en naar alle kanten rondgeslingerd. Gelukkig is niemand getroffen, maar veel ruiten zijn verbrijzeld. Het schijnt dat er door een lek gas in de pijpen is gekomen, en dat dit uoor een electriscben vonk is aangestoken. Graauw, Huwelijks-aangiften. 2 Jan. Petrus Jobaunes de Beule, oud 48 j., jm. en Johanna Baart, oud 56 j., (wed. van Lambertus Bugs). Huwelijks-voltrekkingen. 13 Jan. Pe- „Kerel, wat een grieselig gezicht „Nu, daar zal wat verbrand wezen ook „Wat wonder maar daar is ook veel gered." „Ja, ik weet niet." »Nu, Koolstra en Hilbert hadden zoo veel gelds als ze maai beuren konden ge loof maar, 't was wat „zweers.""*) „Ja nu, 't „wondert mi niks" 'k heb vaak gehoord, dat Willem meer dan twee mudden aan schier geld bezat.'' „Wat En zijn dienstvolk leed half honger neen, 't schaadt hem niets." „Fij, zoo'n kerel, jammer dat er nog één stukje gered is." ,,'k Heb 't altijd gezegd, dat het er hem naar gaan zou." „Waarnaai „Wel, om dat geval met Wemeltien, ben je dat vergeten „Ja, maar zie, dat 's nog altijd de vraag of hij daar wel schuld aan heeft „Hou je bek, Rieks riep Koolstra „zeker heeft Willem daar schuld aan 'k weet het van den ette Tabing, wat er in Assen ge beurd is, doe Willem zweren zou." „Och, och, beter is 't te vallen in de hand des levenden Gods, dan in die der meuschen," fij melde Rieks Heel. vrij wat, iets groots. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2