!- n (Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. I I I I 1 9 1 f, Q 0 S Q a it r- i, ir l« ie i* i« it jr r- ijj et ir ik Bt Br »r le ie 3D ,W r- sn er i; bt tnet tegen 6 stertimen besloten, de veieeniging te ontbinden. Een van de gevolgen van hel scbijn- baar onschuldige inwrijven met sneeuw: Te Rotterdam waren Woensdagavond eenige jongens bezig op de Gi oote Markt een dienstmeisje met sneeuw in te wrij ven. Het meisje werd boos en gaf een der jongens met een flesch bier, die zij in oen mandje bij zich had, een geduch- ten slag op het hootd. De knaap bekwam een bloedende wond, die in een apotheek werd verbonden. De politie is met het geval in kennis gesteld. De postbode S., van Weesp, werd dezer dagen des avonds op den korten I Muid0rwe8 onverhoeds van achteren aan gevallen- Door een hevig9n slag, welke hem wer(l toegebracht, kwam hij te val len. Toch wist bij zjjn aanvaller nog een oogenbük in eene worsteling vast te houden, doch het gelukte dezen zich los terukken en het hazenpad te kiezen. Of bij deze aanranding zucnt naar be- rooving voorzat of eene persoonlijke grief, is niet gebleken. Intusscben wordl door S., niets vermist. Het vuur schijnt den goheelen nacht gesmeuld te hebben iu 't door calorifère verwarmde papiermagazijn. De dikke rook maakte in het begin de brandende vertrekker, voor de blusscbers ontoegan kelijk. De bovenste verdieping moest langs de buitenzijde met brandslangen bereikt worden. Belang; ijke archiefstuk ken zijn gespaard gebleven Ook de burgemeester was bjj het blus- schingswerk aanwezig. Het militaire reddingsdetachement deed heden dienst bij de ontruiming van het magazijn. De biacdweei - welke was gewaar scbuwd door de brandschel in het De partementsgebouw zelf beperkte het vuur tot de drie bovenelkander gelegen vertrekken. De bibliotheek van het Depart, van Marine is thans voorloopig ingelicht tot bureel van den secretaris generaal en van den inspecteur van den geneeskun digen dienst der zeemacht en den aan dezen toegevoegden officier van gezond beid. In het Departement werd heden bijna den ganschen dag door den secretaris generaal en een inbtenaar van politie een onderzoek ingesteld naar ieiten, wel ke de ware oorzaak van den brand zou den kunnen aan liet licht brengen. De schade wordt geraamd op 10,000. Een prachtig schiderij in het vertrek van den Secretaris-Generaal is verbrand. Vrijdag keerde een heer, die voor zaken uit geweest was, te voet naar Roosendaal, zijn woonplaats terug Onder weg ontmoette hij twee dronken fabrieks arbeiders, die, zonder den beer te kennen, hem op den grond wierpen en zoodanig mishandelden, dat het bloed hem uit mond en neus vloeide. In deerniswaai- digen toestand kwam hij geheel bebloed en haast onkenbaar bij zijn gezin aan, dat zich over zijn lang uitblijven reeds ongerust maakte. Het gebruik van eene hand zal de man geruimen tijd moeten missen. In de jongste zitting van den ge neeskundigen raad voor Limburg en Oostelijk Brabant heeft de inspecteur, di Wmtgeos, gewezen op de ontdekking, dat de tering der menscben en de pa'-el- ziekte der dieren dezelfde ziekte zijn, door dezelfde micro organismen te voor schijn geroepen, en dat zij wederkeerig op elkaar worden overgebracht. De bestrijding van de tuberculose door i de veeartsen ij kundige politie, welke vroe ger alleen noodig scheen om geldelijke I verliezen af te weren, Is sedert ook een gezondheidsmaatregel geworden, omdat zij gelijktijdig de hoofdbron der ellendigste van alle menschelijke ziekten tracht te stoppen immers meer dan 8 pCt. van alle sterfgevallen in Nederland zijn op rekening der tuberculose te stellen. Door de Belgische Regeering is nu, tot bestrijding vau de tuberculose onder den veestapel, voorgeschreven, dat op al het vee, dat uit Nedailand wordt ingevoerd, de tuberculineproef aan de grenzen moet worden toegepast. Het gevolg hiervan is. dat bijna dagelijks naar Nederland runderen worden teruggezonden, dio op de tuberculine proef reageerden en daar om parelziek werden verklaard. Hierin nu ligt voor Nederland een groot gevaarwant de zuivere, gezonde runder en worden uitgevoerd, terwijl vooitdurond teringziek vee wordt teruggezonden en dus voor binuenlandscb verbruik wordt bestemd. Dr. Wintgens acht het daarom ge Wbnscht, dat zoo mogelijk opheldeiing gegeven worde aangaande de volgende punten. lo. Kan het als wetenschappelij k vast staande tubereculine-injectie meer dan lo 4 temperatuursverhooging vertoonen, door parelziekte zijn aangetast of moeten de maatregelen, bij dergelijke bevinding aan de Belgische grenzen toegepast, geheel of ten deele op rekening van andeie oogmer ken geschreven worden 2o. Wat geschiedt, behalve in België, ook in Denemarken, Zwitserland en an dere Europeesche Staten, om de tubeculose onder het rundvee tegen te gaan? 3o. Verdienen ernstige overweging de maatregelen, door de afdeeling Zuid-Hol land van de Maatschappij t. b. der Vee artsenijkunde aanbevolen tot verbeteiing van onzen veestapel en tot beschutting der gezondheid van den mensch? Te Utrecht vermaakten zich Donder dagavond op het Jansveld een paar knaapjes van een jaar of 10 met sneeuwballen gooien tot opeens de pret werd verstoord en beiden luid schreeuwende de vlucht namen. Van een drietal halfdronken mannen die voorbij gingen was een hunner door een sneeuwbal van een der spelenden aan Jen neus geraakt en nu vervolgde het drietal de knaapjes. Juist toen de geraakte den vermeenden raker te pakken had, trad een slagersknecht naar voren om den knaap te verlossen. Het drietal ging hierop den slagersknecht tc lijf. De man hield zich nog al lang op de been. Doch ten slotte wierpen twee krachtige slagen op de borst hem neer en tegelijk verdween het drietal. Toen de man weder opstond bleek hij twee messteken ontvangen te hebben in de borst boven het hart, gelukkig niet levensgevaarlijk. De man werd vervoerd en de dader opgespoord en met zijn makkers ingerekend. Een landbouwer uit Kethel verkocht op de veemarkt te Rotterdam aan een hem onbekenden slager een koe. Terwijl men afrekende bracht de slager het gesprek op kwade practijken bij den verkoop en vroeg aan den verkooper of 't hem nooit was over komen dat hij een rund had verkocht en de kooper zich onderwijl zonder betaling doch met het beest, had verwijderd Toen de boer op die vraag ten antwooid gaf, dat hem dit 8 jaar geleden gebeurd was, zeide de slager, dat hij zelf de mar. was, die dat op zijn geweten had. Hij was toen door den nood gedrongen, doch kou er nu wel 20 betalen. Hij betaalde daarop d- koe van voor 8 jaar en bovendien f 100 als rente voor het gebruikte geld. Uit Westkapelle schrijtt men De nooidwostonwind, die in de laatste dagen vrij sterk woei, heeft aan de zee weringen geen schade van aanbelang toe gebracht, wat den toestand alhier niet rooskleuriger maakt. Tegen Vrijdagavond zes uur waren kie zers en toekomstige kiezers opgeroepen ten gemeentehuize om de nieuwe kieswet te hooren uitleggen. De neer P. de Vos, secretaris dor gemeente, die zich deze moeite gegeven had, mocht zich in een flinke opkomst en een aandachtig gehoor verheugen. Onder de toehoorders waren er ook uit Zoutelande. Voor de sluiting der bije9n komst dankte de heer K. Loggers, pre dikant, den spreker voor zijn duidelijke uitlegging en het gemeentebestuur voor het afstaan van de zaal. 9 Zondagnacht circa één uur ontmoet ten de politieagenten Jonkman en Gorter te Enschede éeuigé personen 'die vaneen bruiloft kwamen en veel spektakel maak ten. Een der personen wilde den agent Gorter de sabel ainemeu, terwijl een ander den agent Jonkman met een mes door zijn jas en ondergoed sneed en dezen tevens een steek werd toegebracht, doch alleen door de kleeren. Ook den agent G. werd de jas stuk gesneden. De agenten moesten hierop van de sabels gebruik maken. Men meent de daders gevonden te hebben. Het blijkt de oudste dochter van koning Leopold, prinses Louise, te zijn, die met een officier der huzaren op den loop is. De ongeveei Böjarige prinses was sinds 22 jaar gehuwd met prins Philip van Saksen-Coburg Gotha. Dit huwelijk was reeds laug als zeer onge lukkig bekend. Het voorgevallene is voor koning Leo pold dubbel treurig, ais het waar is, dat de prinses herhaaldelijk aan haar ouders had gevraagd, haai weer tot zich te ne men, daar zij de ruwheden van den prins niet langer kon verdragen. Leopold moet echter sleeds de laatste maal een paar dagen voor de vlucht, 660 weigerend antwoord hebben gegeven. PriDS Philip is een broeder van Ferdi nand van Boelgarije. Zaterdagavond heeft te Etterbeek een vreeselijk drama plaats gehad. Een oppas&end werkman had veel verdriet van zijn vrouw en van zijn dochter, die beiden een slecht leven leidden en einde lijk in het huis der grootmoeder een diamrinrichting openden. De man, die voortdurend hoorde van schandalen, werd daardoor zoo opgewonden, dat hij zich Zaterdagavond naar de woning begat, waar hij ztfn schoonmoeder, zijn vrouw, zijn dochter en een kind van deze laatste vond. Gewapend met een mes en een revolver trad hij de kamer binnen. Hij loste een schot op zijn vrouw, die in den schouder werd gettoffen, en met haar dochter vluchtte. Daarna richtte hij den loop van de revolver op den slaap van zijd kleinzoon, en schoot het kind van acht maanden, dat op de schoot van de overgroot moedei lag, dood. Op het ge luid der schoten snelde een politieagent toe, die den dader met afgesneden bals vond liggen. De zaak wekt vooral me delijden, omdat de ongelukkige man als een braaf en goed werkman bekend stond. Een telegram uit 3ombay meldt, dat bij de aardbeving op het eiland Kis chen in de Persiscbe golt, van de vijf duizend bewoners, voor het meerendeel Arabieren, de helft is omgekomen. Men meldt uit Parijs Toen onlangs een sneltrein in vollen gang was, viel in de nabijheid van Fiers een vijfjarig kind uit een waggon, waar van het portier niet goed gesloten was. De moeder sprong haar kind na. Het wonderbaarste van het geval is, dat vol gens do Straszb. Post op een afstand van 1800 ir.6tei ongedeerd gevonden wer den. Een afschuwelijke misdaad is dezer dagen te Warmbrunn in Silezië gepleegd, De meubelmaker Höppner begoot zijn dochterje dat zes weken geleden geboren werd met spiritus en petroleum en stak bet dan aan. Zijn echtgeboote, die toe vallig binnenkwam, doofde onmiddellijk het hoogop vlam mende vuur, doch de arme zuigeling had reeds zulke hevigo braud wonden bekomen, dat denzelfden dag de dood er het gevolg van was. De on mensch werd gearresteerd en naar de gevangenis te Hirschberg overgebracht. Tegen Höppner werd reeds voor eenigen tijd wegens ernstige mishandeling van zijn oudste, 2-jarig dichtertje een aan klacht ingediend. Echtelijke tweedracht en afkeer van de kinderen schijnen hem tot deze onmenschelijke daad gedreven te hebben. Wjj lezen omtrent een diefstal van een bndrag van 8000, ten oadeeie van de kas der administratie der Deli Maat schappjj in „de Oostkust" De diefstal was het gevolg van eene voorloopig wel gelukte Conbinatie Van óverleg tusscheti de bedienden van de heeren die de respec tieve sleutels van liet kantoor en van de geldkamer in het bezit hebben. >Een hunner, huisjongen bij den heer Schut, ontving, naar zijn beweren voor z^n aandeel 3300, bond dit in een bundeltje te zamen. belastte zjjne wederhelft dit ergeDS te bezorgan als een djimat en wachtte, vertrouwend op zijn talisman, den loop der gebeurtenissen af. »Vrouwlief echter was nieuwsgierig, had het pakje geopend, ontnam eene hoeveel heid bankbiljetten aan den inhoud, ver moedelijk 630, kocht voor dit bedrag diverse gouden voorwerpen, verdobbelde een gedeelte en stelde de rest ter band aan de vrouw die bestemd was geweest om den djimat te bewaren. Deze schijnt ook den djimat niet als zoo heilig te hebben beschouwd, overtuigde zich van den inhoud en wierp dien, verschrikt over het bedrag, in den rimboe >Van dit bedrag van 3500 zijn terug gevonden 2670, en van de gekochte pre cisa zijn voor een waarde van p. st. 300 achterhaald. >De andere, de huisjongen van den heer Ingerman nam kort na den diefstal zijn ontslag en wist hoewel verdacht zijn buit naar Java te ontvoeren. Axel. Huwelijks-aangiften. 21 Jan. Johannes Leopoldes de Wael, 25 j., jm. en Clementina de Blok, 20 j.,jd. 28 Jan. Willem de Feijter, 40 j., wedr. en Leuntje Buijze, 36 j., wed. Huwelijks voltrekkingen. 21 Jan. Jan nis Pieter van Hoeve, 24 j.,jm. en Janna Smies, 21 j.. jd. Pieter Millenaar, 25 j., jm. en Klazina Antoinetta Elisabeth Kruijsse, 21 j., jd. Geboorten. 16 Jan. Anna Maria, d. van Augustus Slabbaert en Godeliva de Kever. 17 Jan. Jan Arij, z van Adam Francois Schieman en Paulina Elisabeth de Moor. 19 Jan. Florentinus, z. van Jacobus Bernardus de Danschutter en Francisca Seegers. 21 Jan. Hebrina Maria, d. van Jan van Eyk en Maria Maas. 23 Jan. Arnold Adolf Alexander, z. van Cbristiaan Pieter Minjon en Anna Adriana van Wijngaarden. 28 Jan. Franqoise, d. van Pieter den Engelsman en Helena Riekwel. 31 Jan. Maai ten, z. van Maarten Wolfert en Tanneke van Dixhoorn. Overlijden. 20 Jan. Jozias Goossen, 5 m., z. van Pieter en Franfoise Schoon- akker. Axel, 30 Jan Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt, jarige tarwe f 0.— a 0. Lieuwe tarwe 7.60 a 8.—rogge ƒ0.- a ƒ0 nieuwe rogge 5.- a 5 10, jarige wintergerst a nieuwe wintergerst 6,90 a 7.10 jarige zomergerst a nieuwe zomergerst 6.60 a 6.75 haver 5,75 a 6, paarden'ooonen ƒ6.25 a 6,50 groene erwten 6,50 a 7,— koolzaad a kanariezaad vlas (-per 44 a - c) 6.75 f 9,75. a Boter f 1,- Eieren f 3,40. Hulst, 1 Febr. Ter graanmarkt van heden was de prjjs als volgtTarwe ƒ7,60, Rogge ƒ5,-, Wintergerst 6,10 Zomergerst ƒ0. Haver 5,80 Erwten ƒ6,60, Paardenboonen 6,75, Duiven- booDen 7,25, Witteboonen Bruineboonen 8, Boekweit f Lijnzaad 8, Aardappels ƒ0,- Koolzaad per zak van 106 liters - Boter per kilo ƒ1,Eieren per 20 stuks 1, Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 10 stuks hoornvee 29 varkens verkocht 5 12 Gent, 29 Jan. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3