A<>. 1090. Woensdag 3 Februari 1897. 12' Jaarg. L Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buiten! ind. FEUILLETON Voor honderd jaren. Een drentsch Yerhaal. Landbouw. WII.SCIIE C011UNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centIranco per post 60 cent voor Bklsiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Den lOen Febr. aanst. zal te New-York door den heer Bradley Martin een feest gegeven worden, waarvan die stad nu reeds vervuld is. Het zal ongeveer f 625,000 kosten en bestaan in een bal met de klee derdrachten uit den tijd Lodewijk XIV en Lodewijk XV, te houden in eene zaal, herschapen in het volkomen evenbeeld der groote feestzaal van het paleis te Versail les. De Zonnekoning" en zijne gemalin zullen door personen uit de hooge Now Yorksche kringen worden voorgesteld. De rector der Episcopaalsche kerk Rainsford, tot wiens gemeente grooten deels >de rijkdom" van Nieuw-York be hoort, heeft zijne stem op den kansel meenen te moeten verheffen tegen het tentoonspreiden van een weelde, waardoor z. i. de groote menigte slechts verbitterd kan worden ofschoon honderden, zou men zeggen, bij zulk een feest een aardig duitje moeten verdienen. Velen zijn door hem overtuigd, en het bal is nu te New- York de kwestie van d*n dag geworden. Aan den anderen kant heeft de contro leur der staatsfinanciën, James Roberts, in een rapport, waarvan de dagbladen uit treksels openbaar maken, de rijken beschul digd van zich aan de belastingen te ont trekken en aangedrongen op zoo zware succeesierechten, dat zij vrijwel gelijk zouden staan met verbeurdverklaring van erfenissen. Ook bij waarschuwt de geld mannen, dat hen het ergste te wachten staat, indien zij zich niet anders gedragen. Volgens de Evening Post is graaf Tol stoï dol op muziek, maar hij bedankt voor naar een muziekuitvoering te gaan, wan neer er entree moet betaald worden. Een 52 Die bedreiging van Leffert maakte een zonderlingen indruk op Alfing. Zij klonk hem onophoudelijk in het oor, dan eens met een geluid als van den donder, dan weder zacht en fluisterend. Hoe zijne ont stelde verbeelding haar ook trachtte te ontleden, zi) was en bleef voor hem eene bron van angst en onrust. Dan eens dacht hijo, de vent zal mij pogen te ver moorden, en in die gedachte zich verdie pende, onttrok hjj zich aan ieders oog, uit vrees van Leffert te zullen ontmoeten dan weder was hetach, hij zal mij ander maal bestelen en zich aan dat denkbeeld toegevende, konden er nachten aan een verloopen zonder dat eenige slaap hem verkwikte. Eerst toen de Meimaand daagde en Leffert de gemeente Zweelo voor goed ver liet, begon Alfing eenigzins ruimer adem te halen. Intusschen was hjj nog niet volkomen gerust. Het spooksel der be dreiging bleef hem, ofschoon met langere tusschenpoozeu, als op de hielen volgen Wel was Leffert voor goed naar elders vertrokken, maar waarheen wist niemand der leden van het Boheemsch Strijkkwartet verhaalt, hoe hij in het vorige seizoen een hunner concerten bijwoonde, doch niet in de zaal kwam, maai als gast in de solistenkamer achteraf bleef. Naderhand noodigde hij het viertal uit bij hem thuis te komen spelen en zond zijn eigen slede, om hen af te halen Zij werden op een kostelijk diner onthaald, met de beste wijnen, terwijl de graaf en zijn twee mooie dochters zich te tevreden stelden met een- ge vegetariërsgerechten. Nadat het gezelschap kwartetten van Haydn, Schubert en Beethoven had ge speeld, maakte de graaf, die langzaam maar goed Duitsch spreekt, eenige opmer kingen over muziek en andere dingen. »Ik houd hartstochtelijk veel van muziek. zeide bij. „Men heeft ten onrechte gezegd, dat ik met het schrijven der Kreutze Sonate, te kennen had gegeven. dat ik dat sluk niet mooi vond. Men kon mij geen grooter onrecht doen, dan te twijfel-n aan mijn liefde voor de muziek. Beethoven, de oude Haydn en Schubert zijn mijn lieve- lingcompisten. Alles wat sinds Beethoven is geschreven, zoowel in Rusland als overal elde.s, is een heuvel iri vergelijking van de Chimborazzo." Voor hun vertrek gaf hij aan ieder zijn photographie, door een amateur vervaardigd met zijn handschrift. Hij heeft zich noo:t door een beroepsphotograaf willen laten photogragheeren. De ongeregeldheden der studenten te Athene hebben een bloedig verloop gehad. Aanvankelijke gold de beweging een der hoogleearen, die de studenten over de wanorde op een college had onderhouden. Maar nn liggen do faculteiten overhoop. en juist die gedachte pijnigde hem ont zettend. Achter eiken boom, achter elke deur kon hij schuilen, zoodat hij zich ner gens zeker waande dan in zijn eigen huis. Wel meenden eenige van zijne vertrouwden een klein getal als zeker te weten dat de voor Alfing gevreesde man zich in het graafschap Bentheim ophield, doch de verlangde waarborgen voor de zekerheid dier raeening kon niemand hunner hem geven. Zoo verliep er onder een gestadig vreezen een tiental maanden, toen een uit Bentheim komende beestenkooper in de herberg te Zweelo vertoefde en onder meer andere nieuwtjes aldaar verhaalde, dat bij bij 't verlaten van Nienhuis getuige was ge weest vaQ een voorval, 't welk door bewoners van Zweelo zeker niet zonder belangstelling zou vernomen worden. Zijn omstandig verhaal, 't welk op deze inlei ding volgde, kwam zakelijk hierop neder dat in den morgen van den vorigen dag te Nienhuis iemand plotseling aan eene be roerte overleden wasdat de overledene weinige oogenblikken voor zijnen dood aan iemand, die toevallig een eind wegs hem vergezelde, verhaald hd, dat hij Leffert Seurig heette en vioeger in Zweelo ge woond had dat hjj in een dorp daar in de buurt, waar hij eene keuterp gekocht had, zou hebben gaan wonen, doch dat die koop verijdeld was geworden door de tusschenkomst van een rijken boer, die hem bijzorder vijandig was. De medici vielen de juiisten aan en men vocht met revolvers en dolken. Later hebben de gevechten zich herhaald. Nog steeds houden 800 studenten het academiegebouw en de gewapende macht den omtrek bezet. Een op een tram voor bij rijdende schooljongen werd door een revolverkogel gedood. De prefect van politie wei d ook getroffen, maar de kogel stuitte op zijn horloge af. Bij koninklijk besluit zijn alle colleges gesloten. De Braziliaansche regeering is genood zaakt geweest zeer krachtige maatregelen te nemen tegen een nieuwe uiting van godsdienstwaanzin. Zekere Conselheiro doet van zich spreken als vad »den ten twee- male vleeschgeworden Christus". Hij heeft twaalf apostelen om zich heen verzameld en wint door zijn prediking vele aanhan gers. Maar hij piedikt geen rijk des vre- des. Wat hij predikt is de heilige oorlog voor den godsdienst en het koningschap," en hij spreekt van optrekken tegen Rio de Janeiro. Ook heerscht »de nievwe Messias door angst en vrees over zijne aanhangers. Een zijner volgelingen, die afvallig wilde worden, heeft hij met zijn geheele gezin laten ter dood brengen. De uitgezonden troepen een tamelijk groot bloedbad aangericht. Want velen der dwepers gelooven zoo vast in de woor den van hun leider, dat zij zonder eenig vrapen, alleen met een kruis en vrome beelden, op de soldaten aanvallen, over tuigd, dat zij na veertien dagen uit den dood zullen opstaan. Reeds zijn 150 hunner gedood; de andere trokken naar het gebergte, waar heen de troepen hen volgden. Volgens Duitsche ee Engelsche bladen Snieder Rieks, die op dat oogenblik in de voormelde dorpsherberg zat te werkeD en zelf deze tijding uit den mond des ver- halers opving, haastte zich nog dien zelfden avond om Alfing er kennis van te geven. Alfings gelaat helderde ten gevolge van dit bericht eensklaps op, en een straal van blijdschap, in lang niet bij hem waarge nomen. tintelde m zijne oogen. Grietje wierp een blik vol vreugde op Alfing, terwijl deze onder den uitroep van »God dank," de hand van Rieks greep en die hartstochtelijk drukte. »Och, mocht Lefferts ziel dat ook kun nen zeggen," hernam de kleedeimaker met ten hemel geslagen oogen. »Dat willen wij hopen,'' antwoordde Grietje. >Ja, nu hjj dood is, gun ik hem hel beste," voegde Alfing er bij, hoewel hjj ons erg bestolen heeft." »De schijn was zeker tegen hem," her nam Grietje, »maar daarom is 't nog Diet bewezen, dat hij 't gedaan heeft. »Zoo ij 't, vrouwe," viel Rieks in »'k heb er altijd aan getwijfeld en ben daarin heden op nieuw versterkt." »Op wat wijze?" vroeg Alfing. »Wel, omdat de beestenkooper op mijne vraag, of er bij Leffert niet veel geld ge vonden was, mij antwoordde van zoo goed als niets, en dat hij allerarmoedigst gekleed was toen bij stierf." >Zou 'k mij zoo vergist hebben," mom- zou nu reeds zijn bepaald, dat de te Pe tersburg nangekondigde hezoeken van keizer Wilhelm, Frans Jozeph en Faure onbepaald worden uitgesteld, terwijl de bezoeken van den czaar en de czaritza aan Rome en Londen, welke over drie maanden moesten plaats hebben, ook niet doorgaan. In het gevecht tnsschen de troepen van Ras Aloela en Ras A gos verloor de eerste 50, de tweede 100 man. De wonde van Ras Aloela moet nog al ernstig zijn. In de door Rhodes »bevredigde" sti eken hebben de Engelschen stormenderhand de kraal van het hoofd Seka genomen. Bij fort Salisbury is een dynamietmagazijn in de lucht gevlogen. De beide takken der Amerikaansche volks vertegenwoordiging wedijveren in arbeid zaamheid. De kamer besloot de immigra tie van personen, die lezen noch schrijven kunnen, te verbieden. De senaat zit nog met het arbitage- verdrag; maar zal (op verzoek van Sherman) de zaak van het Nicaragua kanaal vermoe- delg k voor de nieuwe regeering laten liggen. Verder heefd de Senaat aangenomen de wet welke den president machtigt com missarissen te benoemen voor eenige inter nationale conferentie, met het doel een vaste waardeverhouding tusschen goud en zilver te verzekeren. De president wordt verder gemachtigd zulk een conferentie bijeen te roepen als hij wil. Voeding en opvoeding van het paard. over dit voor den landbouwer zoo be langrijk onderwerp werd dezer dagen te Ruurlo door don kapitein-paardenarts pelde Alfing. „'k Heb het altjjd gevreesd," zeide Grietje. »Ja, kiek," vervolgde Rieks, »'k heb hem altijd voor een uitverkoren vat ge houden, maar toch ook voor een vat, waarin de oude Adatn nog niet volkomen dood was >Zoo heb ik hem ook een? beschouwd" zeide Alfing, „alhoewel ik dingen, die ik aan niemand openbaren mag, vernomen heb, die mij in 't geloove van Koolstra deden staan, dat hij een eerste deugniet was „Fij, praat mij niet van Koolstra, ik heb een hekel aan dien vervloekten pelagi aan," riep Rieks. »Och, laat ons daar niet op terug komen," liet Grietje er op volgen. »Neen, laat ons dat toch niet," hernam Rieks, want wat Koolstra er ook van ge - zegd mag hebben, ik houd het er voor dat Leffert goed aangeland is." Toen stond hij op nn vertrok onder de minzaamste dankbetuigingen der beide echtgenooten voor de gewichtige tijding, die hij hun gebracht had. Van die ure af scheen Alfings toestand beter te zullen worden er deden zich al thans verschijnselen op, die zijne vrouw met nieuwe hoop voor de toekomst ver vulden. Alfing, die zich met de boerderij bijna niet meer bemoeide, maar zich enkel op de bjjeateelt scheen toe te leggen, begon

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1