r No. 1089. Zaterdag 30 Januari 1897. 12'' Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. DIELEMAN, Bniteul ind. si FEUILLETON Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. Landbouw. 4XELSGHE OLItANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Belgische socialisten laten zich naar een hun Der het uitdrukte bij ver stek veroordeelen, en nemen geen deel aan de herziening van het reglement van orde in de kamer. By de behandeling had een eigenaardig incident plaats. Een der sprekers moest zijn betoog motiveeren, door te wyzen op de mindere onpartijdigheid van den voorzitter. De onder voorzitter kwam daar tegen op. wijl de voorzitter afwezig was. Zeer terecht vroeg de spreker dan te wachten tot de voorzitter terug zou zijn, tnaar dat heette obstructionisms Hoewel het besluit van het congres der Belgische mijnwerkers om niet te staken, slechts bij staking van stemmen is ver worpen, hebben byoa allen zich bij de beslissing neergelegd. Maar des te krach tiger is de agitatie om langs anderen weg loonsverhooging te krijgen. Men heeft wel hoop te slagen, want de patroons en vooral de nijverheid kunnen de productie van één dag zelfs niet missen. In de buurt van Charleroi is alle voorraad weg, en de kolen, welke worden voortgebracht, gaan bijna regelrecht uit de mijn naar den stoomketel. De fabrikanten, die meer dan de gecontracteerde hoeveelheid noodig hebben, moeten zelfs een tamelijk hooge premie betalen. Bij de raadsverkiezingen te Ryssel heb ben de socialisten ditmaal klop gehad twee gematigde republikeinen werden met een meerderheid van ongev«-er 2000 stem men gekozen. Op straat werd het wat woelig, daar beide partijen zinge- de de stad doortrokken. Voor niet-Fran>chen moet het een dwaas iets zijn geweest, dat de gematigden de Marseillaise aanhieven, Die keurig ingevoegde gevel, wiens kan tige steenen schier geslepen schenen dat heerlijke spiegelglas der ruiten welk: paarsche weerschijn de voorbijgangers als uitloktd om er zich eens even in te spie gelendie altijd even blank geschuurde koperen klopper, waar ge onwillekeurig de hand naar uitstrekte om de deugdelijk heid zjjner stem te beproeven die heldere en toch niets opzichtelijke verf op deur paneel en glaskozijn, o, wij kunnen 't u niet zeggen, hoe frisch en bekoorlijk ons dat alles toelachte. Zie, wij zouden wat voor willen opofferen, om dat nog maals zóó als vroeger te genieten, om nog maals de breede zindolijk-geschrobde stoep op te treden, den zwaren klopper te laten vallen, eerst de boven- en daarna de onder deur met bollandsehe bedachtzaamheid te zien openen en binnen gelaten te worden. Nog heugt het ons, hoe wij bij zulk binnen treden, gedachtig aan de te huis ontvangene wenken, ons haastten om op het matje of kleedje, bij die deur gelegd, de voeten tot schier in het oneindige af te vegen nog zien wij ors door de deftige terwjjl de socialisten niets van dit »bour- geois" lied willen weten en het lied der Internationale zongen. Het voorstel Jaurès om de suikerfabrieken te naasten en door den staat te doen exploiteeren, is met 439 tegen 82 stemmen verworpen. De suiker zal in Frankrijk dus zoet blijven De oud-minister Siegfried stelde voor den accyas op in Frankrijk gebruikte suiker van 60 op 45 francs te brengen. Met 282 tegen 232 stemmen besloot de kamer dit voorstel in behandeling te nemen en het te verzenden naar d« commissie voor de begrooting en naar die voor de invoerrechten. De Grieksche regeering wenscht in het voorjaar groote oefeningen van vloot en leger te houden. Reeds nu zijn bevelen gegeven tot het koopen van paarden, muildieren enz. Vermoedelijk zal hieruit wel het gerucht volgen van een mobilisatie met het oog op deu tegen Maart of April aangekondigden opstand in Macedonië. Tot dusver was Menelik, die zich zoo gaarne een christenvorst noemt, beschouwd als een vijand van de Derwischen en den Mahdi. Maar Havas weet te melden, dat er onderhandelingen gaande zijn tusschen den Mahdi en den Negus, er. dat het oprukken der Derwischen naar Erytbrea verband houdt met deze onderhandelingen. Ook de Engelsch-Egyptische Soedan-expe ditie zou niet vreemd zijn aan het overleg. Ons komt deze mededeeling niet erg ge loofwaardig voor. Zij is in strijd met all-s wat van Menelik bekend is. en schijnt ons veeleer een verzinsel met een anti- Eng l.sche strekking. Tusschen twe* leenmannen van Menelik. den bekenden Ras Aloela en Ras Agos, huismoeder, met haar stemmig mutsje en eigenaardige kleederdracht, zoo gebeel in overeenstemming met hare manieren, de woonkamer binnen leiden om onze bood schap te ontvangen of onze eigenliefde als knaap te streelen, door ons een glad ge wreven stoel aan te bieden, welks los daarop gelegd kussen wij schier wanhoopten te zullen beklimmen. Met eene bijzondere duidelijkheid kunnen wij ons nog zulk een vertrek voorstellen, als een heiligdom van zindelijkheid en orde, van degelijkheid en welvaart, van spaarzaamheid en huiselijk genot; nog denken we aan die hagelwitte muren, binnen welke het vroolijk gezang of het eentoonig wiegelied der huismoeders zoo schoon, zoo helder en veerkrachtig klonknog zien wij in onze verbeelding die breede schouw met den ruimen baard daaronder, blank en zuiver als een brand nog dat aantal glad gewreven meubels van noteboomeo hout; nog die gladde vloermatten, waarop de voet elk oogenblik dreigde uit te glijden en nog die ouderwetsche gl zekasten, ge vuld met keurig porselein, waarvan het minste voorwerp thans zeker het verlangen van een dozijn kenners en opkoopers zuu opwekken. Omstreeks drie weken na bet zoo even opgeteekende gesprek, in de pastorie van Zweelo gehouden, wandelde langs eene der grachten van eene bedrijvige Hollandsche koopstad een deftig in het zwart gekleed heer, die aaudachtig de nummers der hui- heeft een bloedige botsing plaats gebad. Aan beide zijden vielen vele doodenmen zegt dat Ras Agos tot de gesneuvelden behoort. Ras Aloela is gekwetst. In de gemeente Rheden (Geld.) be gint de bosmettelijtce veeziekte „mond en klauwzeer" zich meer en meer uit te breiden. In het belang van de vee houders heeft de burgemeester van Rheden op verzoek van deu districts-veearts te Arnhem, per publicatie bekend gemaakt, dat het ontstaan van bet mond- en klauwzeer onder het vee. moet worden toegeschreven aan het gebruik van onge kookte ondermelk door het vee (hoofd zakelijk bij varkens en kalveren) en dient het aanbeveling om de ondermelk in eenen goed gekookten toestand door het vee te laten gebruiken. A V E b, deu 29 Januari 1897. Het heeft wel wat lang geduurd eer de rederijkeiskamer „Tot nut en ver maak" dezen winter van zich deed hooien. Daarvoor waren echter geldige redenen; al is de wil goed, dan nog is men niet altijd bij machte tot de daad te komen, zoodat eerst Woensdagavond de eerste uitvoering plaats had in het gewone lo kaal van den heer Blansaart. Talrijk was het opgekomen publiek, wat den liefhebbers niet weinig aangenaam was, daar zij zich dezen winter vrij aanzien lijke kosten hebben getrootst voor de be- hooilijke inrichting van het tooneel, dat dringend een radicale herstelling behoefde. Het drame De wedergevonden zoon viel algemeen in den smaak, de drie bedrijven zen, die hy voorbij ging, gade sloeg en eindelijk de stoep eener woning, als da pas beschrevene, optrad. Na zich volkomen overtuigd te hebben, dat het nummer dier behuizinge bet zeilde was, 't welk hij zocht, klopte hij aan. Voor dat evenwel het geluid des kloppers daar binnen ver nomen werd, had de flinke huisvrouw haren bezoeker zien voorbij gaan en was zjj schielijk opgesprongen om hem de deur te openen. Met eene drift, die hare blijdschap even aarde, opende zij haar met den luiden uitroep »Lieve dominé, gij hier?'' >Ja, vrouw Wijnand»," antwoordde Rein- hoff met zijne gewone innemendheid. »Och, noem my als vroeger Wemelr.ien." „Gaarne, gaarne," antwoordde hij, ter wijl zy den haar zoo wolkomen bezoaker binnen leidde. Geen kind, dat, lang van zij,nen vader gescheiden, dien vader onverwachts terug vindt en ontmoet, kon meer uitgelaten eu zaliger zijn, dan Wemeltien thans was. Zij wist bijna geene woorden te vinden om haar gevoel uit te drukken en liep ouop houdelijk af en aau, om den geliefden lee- raar dan dit, dan weder iets anders aan te bieden. Eerst toen die leeraar haar by herhaling te kennen gaf dat hij aan niets behoefte had, dan om eenigen tijd haar gezelschap te genieten nam zy tegenover hem plaats en bestormde hem met eene reeks van vragen. Geen huis en geeue werden dan ook goed gespeeld en men kon bet zien, dat aan de regie van dit stuk een bijzondere zorg was besteed. Dit stuk is niet al te zwaar op de, hand eu er komt menige geestige uitdrukking iD voor, die men als even zoovele steken onder water zou kunnen beschouwen. Het bljjspel Zonder geld op reis of Een avontuurtje van twee schoolmeesters bracht de lachspieren niet weinig in be weging. 't Is ook een beroerde boel als men op reis geld te kort komt. Aan het kluchtspel Naar Iudië vielen ook Juide bijvalsbetuigingen ten deel. Het slot was dat Ferdinand de dochter van Geldgewin krijgt, tot groot genoegen van de vrienden en den ouden knecht. Alsof de menschen nog niet genoeg hadden gelachen, kwam als nummer 4 een vreeselijke rao®rdgeschiedems. Wat zaten die twee afschaffers in de benauwd heid en niet zonder reden. Als men meent in zijn roes een doove kolenvrouw te hebben vermoord, dan geeft dat maar reden tot ongerustheid, maar bet kwam toch goed uit. Dit stukje, vlug eu goed afgespeeld, werd daverend toegejuicht. Het publiek keerde hoogst voldaan huiswaarts en menigeen di ukte den wensch uit, dat dergelijke avondjes meer moesten voorkomen. Naar wij vernemen zijn de rederijkers voornemens nog een uitvoering te geven in dit seizoen, wat ongetwijfeld voor velen oen welkome mededeeling zal zijn. Eenige werkende leden van het muziek gezelschap maakten zich verdienstelijk door eenige muzieknummertjes ten beste te geven. Ons kwam in den loop van dien avond de waarheid van de spreuk Eendracht familie in Zweelo of zy vroeg er naar. En was het al niet rechtstreeks, toch zijdelings trachtte zy iets van haren ver leider te vernemen- Doch toen zy dit onderwerp aanroerde, beefden hare lippen, hare stem begon te haperen eu de tranen schoten in hare oogen. Zonder daarop rechtstreeks te antwoor den, leidde Reinhoff hare gedachten van dat onderv erp af, door haar uit het ver- ledene naar het heden terug te voeren. »En zeg mij nu eens, myn kind," sprak bij, >hoe maakt gy het?" »Ik, dominé," was haar antwoord. »0, kou ik hetgeen vioeger gebeurd is onge daan maken, er zou geen gelukkiger schep sel op aarde zijn, dau ik Ik bezit een man," voer ze voort, „die my uiter mate lief heeft eu dieD ik wederkeerig be min daarbij verkeereD wy in ruime om standigheden geeus dings gebrek. Ach, wat spijt het mij, dat YVijnands thans uit de stad is en eerst over veertien dagen terug komt." »En met Herman gaat het ook zoo goed uaar ik van mijn neef hoor." »Dat geloof ik, dominé,'' antwoordde zij met moederlijke teederheid»u weet, dat heer Wouter hem alles denkt te lateu leeren, waar hy slechts lust aau heeft. O, die goede heer van Wydenés, welk een dank ben ik hem niet verschuldigd. U, hy is zoo eigeD met ons gisteren liep hy hier nog even aan „ik kom van den meester," zei hy, »en breug u bericht,dat

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1