Landbouw. Duitschland heeft, gelijk men weet, de pretendent-sultan in reserve. Bij den Amerikaanschen Senaat is een motie ingekomen, waarbij de (nieuwe) president wordt uitgenoodigd, tusschen 10 en 20 Maart de handeldrijvende volken uit te noodigen tot een internationale muntconferentie 1 October te Washington te houden. Be geschillen tusschen de Vereemgde Staten en Nicaragua zullen langs den meer en meer gebruikelijken scheidsrechter lijken weg worden opgelost. Wij lezen in de N. R. Ct. Onlangs werd mededoeling gedaan van een circulaire door een administrateur gericht tot zijn pachters, voor het meeren- deel wonende in Zeeland en het zuid westelijk deel van Noord-Brabant. Ten vervolge daarop werd hun dezer dagen hel volgende gedrukte schrijven toegezonden door een der grootste suiker fabrikanten in België, die tevens te Breda en te Bergen-op-Zoom fabrieken heeft Aau heeren landbouwers, leveranciers van suikerbeetwortelen aan de fabriek te Selzaete (België). M. De ondergeteekende Frantz Wittouck, te Brussel, eigenaar van de te Selzaete gevestigde suikerfabriek, heeft het ge noegen u ter kennis te brengen, dat hij als landbouwkundig adviseur bij boven genoemde fabriek, heeft aangesteld den heer Fernand Hombach, wonende te Hulst. Bij de steeds dalende prijzen van ahe landbouw producten, komt het mij wen- schelijk voor den landbouwer zooveel mo- gelijk in de slechte tjjden, waarin hij ve; keert, belangloos ter hulp te komen. Het behoeft geen nader betoog, dat het verbouwen van suikerbeeten op het oogonblik nog bet eenige is, wat het iandbouwbedrijf eenigermate winstgevend doet zjjn. Op welke wijze echter deze verbouwing gebeurt, is niet onverschillig, daar maar al te dikwijls ook in andere landeD voor komt, het onoordeelkundig verbouwen van genoemd gewas het land brengt^ tot wat men noemt »beeten moeheid" terwijl mijne ondervinding ook leert, vele land bouwers niet uit den giond halen, wat zonder nadeel er uit te halen valt. Men dient verder niet uit bet oog te verliezen, de belangen van den beeten- productent, die bij gewicht wen scht te verkoopen, niet altijd samengaan met die van den beetenconsument die hoegaarne hij ook wenscht, de verbouwing van suikerbeeten zoo winstgevend mogelijk zij, toch het recht heeft te vorderen, de gekochte boeten voldoende suikerbevatteD. Nu door allerlei bepalingen het suiker- fabi ikaat aan banden wordt gelegd, is bet. noodzakelijk, wil de landbouwer voor het vei bouwen van suikerbeeten nog vol doende schadeloos gesteld worden, dat de belangen van den landbouwer en suiker- fabrikant zoo nauw mogelijk vereenigd worden, m. a. w. dat op de meest ge schikte wijze suikerbeeten worden ver bouwd, die een groot aantal kilos op- Leveren bij voldoend suikergehalte. Om hiertoe te geraken, heb ik besloten, ten koste van groote geldelijke offers, op ve'-schillendo plaatsen, waar de meeste mijner suikerbeetwortelen leveranciers woonachtig zijn, proefvelden aan te leggen, steeds voor hen toegankelijk. Proeven zulieu genomen worden met allerlei zaden, bemestingen afstanden, rekening houdende met de onkosten derverbouwing. Een scheikundig laboratorium zal van 1 Januari tot 1 September geheel koste loos ten dienste zijn mijner contractanten, die recht zullen hebben, ieder op drie onderzoekingen per jaar, naar keuze, en wel van suikeibeeten, moelgehalte van aardappelen, water, grond, meststoffen, voedermiddelen, zaadgranen. Ook zal te hunnen dienste staan van 1 Januari tot 1 September een informatie bureau, ter verkrijging van alle inlich tingen op landbouwgebied, onverschillig het aantal vragen. Ieder jaar zal bij wijze van premie, bij het aangaan van een nieuw contract, worden geschonken een almanak of agenda, inhoudende de antwoorden op de gestelde vragen, een verslag der gedane onder zoekingen, eenvoudige wijze waardoor men zelf produkten kan onderzoeken tot ontdekking der vervalschingen, eene op somming van de verschillende in ieder jaargetijde te verrichten werkzaamheden op den akker, en in boomgaarden, moes of bloementuin, wenken voor de gezond heid van menschen en dieren, opgaven van eeDige als goed erkende geneesmid delen tegen ziekte van menschen en dieren, voorts tabellen voor herleidingen van geldswaaiden, maten en gewichten, uit betaling van werklieden, kortom een jaarboekje, inhoudende een schat vaD verschillende wetenswaardigheden voor den landbouwer. Ik vlei mij met de hoop, dat door u zal worden ingezien, bet alleen mijn streven is, u belangeloos ter hulp te komen, en door u zal gewaardeerd wor den, niet alleen de pogingen die ik vol gens bovenstaand in het werk wenscta te Maar waar zal hij 't gekochte van be talen »'k Meende, dat hjj 't geld daarvoor tegen hypotheek opgenomen had.« „Ja, 't geld is hem toegezegd geweest, doch ik heb gister van den landspander in Assen gehoord, dat Alfing tusschen beiden gekomen was, zoodat er niets van komt." „Dus wanneer Leffert nu ook bij een andei niet te recht kan en niet bjj machte is om het eerste gedeelte van de koopsom te betalen, zal het er waarlijk slecht genoeg voor hem uitzien.c Ja, dan zit hij met Mei zonder huis en dak, zonder zand en land en daarom heb ik in de »rekening,« dominé, dat hjj, en niemand anders, het geld b(j Alfing gestolen heeft om er de keuterjj mede te kunnen betalen." »Dat zou niet heel loos zijn,« merkte Maria aan, »want indien hij dat feit be staan had zou bij zich daardoor immers dadelijk verraden." ,,'tZou althans een billijken argwaan tegen hem opwekken," voegde Reinhoff er bil Dat is zoo maar de tijd zal t ieeien," antwoordde Koolstra. „Schorten we dus ons oordeel op," ba sloot Reinhoff. 'rui de heer van Wijdenés, even als zoo vi Ie andere groote en rijke rojjnheeren e, mate slecht schreef, vinden we daarin misschien de oorzaak, dat Reinhoff na Koolstra'a vertrek den ontvangen brief niet stellen, maar ook de wijze waarop mijne nieuwe contracten thans zijn ingericht, waarin rekening wordt gehouden met de eischen des tijds en de grieven der land bouwers* U verzoekende alle vragen vrachtvrij te willen inzenden aan bovengenoemden heer Fernand Hombach, verblijf ik met vriendschappelijke grobten, Uw dienstwillige, FRANTZ WITTOUCK Men schrijft aan de N. R. Ct. Vanwege de landbouwatdeeling te Lek- kerkerk was op 22 dezer een boeren pijpenavond georganiseerd, waarbij de heer J. Kriebel, bacterioloog van het lacto logisch laboratorium der Maatschappij Nederland te Dordrecht, als leider optrad. Zoo'n pijpenavond was iets nieuws in de afdeeling, en toch, een 70 tal belang stellenden, waaronder dames, was opge komen. Door de zorgen van den heer Kriebel lagen op de tafels tabak en pijpen, De heer Kriebel sprak niet van een katheder, maar gezeten midden tusschen zijne hoorderessen en hoorders. Hoezeer in den beginne aangezocht tot viagen of het behandelen van het een of ander den landbouw betreffende, de monden bleven gesloten, en de heer Kriebel begon daarom het verhand in het licht te stellen tus schen de landbouwwetenschap (theorie) en de practijk, daarbij wijzende op de be hoefte aan samenwerking dier twee. Vervolgens nam hij een bepaalde zaak ter behandeling, nl. de rijzing in de kaas, wat hij toeschreef aan bacteriën. Hij deelde mee, hoe bij goede melk door 't inbrengen van bacteriën tot slechte maakte; hoe hij uit bacterie vrije melk goede en uit bezwangerde slechte kaas maakte van welke kaas hij verschillende fotogra fieën liet rondgaan. Het was hem ge bleken dal bij grootere toevoeging van smetstof aan de melk ook slechter kaas te voorschijn kwam. De bacteriën door koken te dooden gaat niet, want dan stremt de melk niet; door bijmenging van ontsmettingsmiddelen kwam kwade reuk in de <aas enz. Nader onderzoek bracht uit dat de bacterie slechts zelden in den uier aanwezig is, maar wel in enkanalen en aan ce spenen. Daar komen ze waarschijnlijk, doordat de uier te veel in aanraking komt met de uit werpselen en ook op den grond licht be smet wordt. Bij de ontzaglijke ontwik keling der bacterie, ook in de melk, be hoeft eene enkele koe bederf aan te brengen en de kaas heeft kans van slecht- ziju. Door vragen werden mededeelingen af- aan Maria voorlas, maar haar den zakeUj- ken inhoud daarvan aldus begon mede te deelen „Onze vriend Wouter is bijzonder opge ruimd. Na vermeld te hebben, hoe het geluk al zijne ondernemingen thans schijnt te begunstigen, hoe hy tot regeringslid benoemd is en reeds als zoodanig zitting genomen heeft, komt hij naar ouder ge woonte op zijn vroeger verblijf in Drenthe terug. Ik blijf nog maar altijd met Drenthe dweepen, schrijft hij onvergetelijke dagen heb ik daar doorgebracht, vooial uwe lieve Maria Een licht blosje kleurde Maria' wangen. ,,'t Was toch wat heel wreed van u, lieve," schertste Reinhoff. „Plaaggeest, autwoordde zjj meesmui lend, „bevredig mijne nieuwsgierigheid liever ten aanzien van 't ontvaugeu beroep." „Gaarne, mj>n beste," sprak haar echt genoot, terwijl hij hare hand vatte. Het ontvangen van dat beroep zijn wij ver scbuldigd eensdeels aan de hartelijke toe genegenheid, die Wouter ons toedraagt, en anderdeels aan zijne brandende begeerte om, kon het zijn, meer in onze nabijheid te leven. Daarom hoopt hij, dat ik het aanbod niet zal afwijzen, te meer, omdat er velen in de gemeente moeten zijn, die mij van harte gaarne tot hun lee raar ver langen." „Wat schrijft hjj van de pastorie? gebroken. Hoe komt het, zoo vroeg men, dat uit goede melk (volgens controleur) niet bepaald goede kaas wordt gemaakt, zelfs bij alle bekende voorzorgen en uit slechte melk niet geregeld slechte kaas Hoe het rjjzen tegen te gaan Antwoord: Warm na op lager tempe ratuur en dit gebrek gaal ge to keer, hoewel daarmee nog niet gezegd is, dat er eerste qualiteit kaaskomt. Hoog eiwit gehalte werkt de bacterie ontwikkeling tegen en hoog eiwitgehalte wordt bevor derd door doelmatige kalkbamesting en tegengewerkt door eenzijdige bemesting met stalmest, e. d. Ook is om een sui kergehalte der wei tegen te gaan het uitwasschen van de wrangel met zuiver water zeer aan te bevelen. Voor doel matige Kalkbemesting moeide grond eerst onderzocht en daarna de hoeveelheid kalk vastgesteld worden. Ook over den invloed van den water stand op het weiland was men het niet eens De heer Kriebel constateerde, dat de plant hare woitels voimt naar de toestanden, waarin ze verkeert, vooral ook naar den waterstand in den bodem, en vooral het gras doet dit. Men be weerde dat vroeger geregeld goede kaas gemaakt werd, toen het land 's winters onder water stond, doch daartegenover werd gosteld, dat de oadeelen van het water zeer groot waren. Toch werd men in dezen niet vast overtuigd. Nog kwam ter sprake de beweging voor het melkdier, en de heer Kriebel constateerde dat bij het matig gebruiken van mel'Rdieren als trekdieren de melk- opbrengst verbeterde en de kaasgebreken afwezig bleven. Ook hiertegen werden bezwaren ingebracht, die evenwel de me- deeling van den hier Kriebel niet aan het wankelen brachten. Hiermee het voornaamste van het vei handelde aangeteekend hebbende, be sluiten wij met de opmerking, dat zoo'n boerenpijpenavond werkelijk geen onge zellige avond is; want zoo in de open oogenblikken zag men de hoofden groeps gewijze over de tafeltjes gebogen, en later bleek dat veel onderling besproken werd, wat anders in het hoofd van een enkele woelde. In Engeland, waar de veestapel gedurende geruimen tijd vry was van de besmettelijke longziekte, is deze ziekte opnieuw uitgebroken en wel in het graaf schap Loudez te Norfolk. Naar uit een onderzoek door den Board of agriculture ingesteld gebleken is, moet de besmetting overgebracht zjjn vun de markt te Ram- ford. Vier runderen bleken aangetast te zijn, „Dat het een vrjj goed gebouw is, ge legen in het vrooljjkste gedeelte van het dorpin de volgeude week wil hjj u er eene teekening van zenden." „En bet tractement „Is er ruim honderd gulden iiooger dan hier. Het dorp moet fraai en welvarend zijn en de verkeering, meldt hij, is er alleraangenaamst. Hjj dringt er zeer op aau, dat ik overkomen zal om de plaats zelve te zien." „Welnu, dat zou ik ook aanraden." „En nu nog een paar nieuwtjes, Maria. „Wouter betreffende vroeg zij. „Het eene betreft hem van zeei nabjj.' „Och kom, gaat hjj trouwen?' „Juist, hjj moet geëngageerd zyn met een allerliefst meisje, de dochter van een Leidschen professor." „En wanneer zal het huwelijk door gaan „Niet voor den volgenden herfst en dan hoopt hij, dat ik te Z- predikant zal zyn, om zijn huwelijk in te zegenen. Nadat Maria nopens een en ander haren echtgenoot meer vragen gedaan had, dan deze beantwoorden kon, vroeg zjj ten slotte „En ru bet andere nieuws?" „Dat betreft mede een huwelijk, doch raad eens van wie „Ja. hoe zou ik 't kunnen." „Herinnert ge u Wemeltien Brinkmejjei nog „Wel, dat doet mjj genoegen 1" „Mjj niet minder," hernam Reinhoff, „doch onzen vriend Wouter bevalt het maar volstrekt niet, omdat hjj in haar eene voortreffeljjke huishoudster verliest." „En met wien zal zjj trouwen „Met een zeer oppassend menscty'schrjjft Wouter, „een weduwnaar met een kind en timmerman van beroep, 't Moet een man zijn, die door vljjt en zuinigheid een aar- digen stuiver overgespaard heeft en een eigen huis bewoont. In hei laatst dezer week voegt Wouter er bjj zal hun huwelyk voltrokken worden, een huweljjk waar ik mij de beste gevolgen van voor spellen durf." „God, wie had dat durven denken of hopen V" Wjj herinneren ons nog altjjd met een bijzonder genoegen die netjes onderhoudene woningen, die onze deftige burgerij voor tal van jaren binnen onze vaderlandsche steden bewoonde. Wjj durven het te nau- wernood zeggen maar alles wat men aan die stille rustige verblijven thans als stjjf en popperig hoort veroordeeien, boerde ons altjjd onwederstaanbaar. Wordt vtrvolgd).

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2