Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. dit een aanleiding zijD om de slapenden en onverschilligen een beetje wakker te maken. Doch we gaan stemmen. Dit gebeurt op den dag der stemming Uiterlijk drie dagen voor den dag der stemming ontvangt ieder kiezer een siemkaart. Daarop staat de naam van den kiezerdan waarvóór ge stemmen m >et, de plaats waar ge stemmen moet en de tijd wanneer de slembus open is, dat is altijd van des smorgens 8 tot des namiddags 5 ure. Verder staan de namen der candidaten ook nog op die stemkaart in alphabedsche volgorde en de inhoud van art. 128 van het Wetboek van Straf recht, hetwelk aldus luidt>Hij, di9 op zettelijk zich voor een ander uitgevende, aan euiio krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste één jaar." Wie zulk een kaart niet heeft ont vangen, kan er een halen op het ge meentehuis. Gaat men stemmen, dan moet men zijn stemkaart meebrengen, anders wordt men niet tot de stembus toegelaten. Het stemlokaal is een lokaal met een tafel er in, waarachter dneheeren zitten, de leden van het stembureau. Op de tafel staat de stembus, ligt een atschrift van de kiezerslijst, een exemplaar van de kieswet, enz. De tafel most zoo ge plaatst zijn, dat de in het stemlokaal aanwezige kiezers alle verrichtingen van het stembureau kunnen zien. Geen goo cheltoeren dusVerder zijn er een paar lessenaars, die in afzonderlijke hokjes staan en zóó zijn geplaatst, dat de toe gang tot die hokjes zichtbaar is voor de kiezers. Geheimen mogen er in zulk een stemlokaal niet wezen alles moet open baar zijn. In die hokjes evenwel is 't wat aDders, daarin mag maar één kiezer tegelijk komen om zijn stembriefje in te vullen. Komt men in het stemlokaal, dan gaat men met de stemkaart in de hand naar den voorzitter van het bureau, geeft dezen de stemkaart over en men ontvangt daar voor in ruil een stembiljet op een andere manier kan men niet aan een stembiljet geraken. H6t invullen van briefjes door bij de kiezers rondgaande gedienstige geesteD, om den tuin leiden van een voudigen dwingen van afhankelijken is dus afgeloopen kan ten minste afgeloopen zijnieder kiezer kan in het afgesloten hokje zijn zin doen. Dat stembiljet ziet er aldus uitAan de eene zijde staat de handteekeniug van den Burgemeester dar hoofdplaats van het kiesdistrict, dus voor ons, van deü Burgemeester van Oostburg. Zonder zulk een handteekening is het biljet niet, echt dus van onwaarde. Aan de andere zijde staan in alpba- betische volgorde de namen der candidaten onder elkaar. Voor iederen naam is een zwart vak, inet een witte stip er in. Mr. Th. Heemskerk. Mr U. H. Huber. Dr. H. J. A. M. Schaepman. Met dit stembiljet nu gaat men in een vaD de hokjes waar een lessenaar staat en op dat oogenblik onbezet is. Daarna zoekt ge op uw biljet deD naam van uw candidaat en maakt dan met potlood de witte stip in het zwarte stemvak, dat voor dien naam staat, ook zwart en daarmee is 't afgeloopen. Voor wie niet schrijven kan, is 't ook gemakkelijk ge noeg, als hij maar weet of zijn candidaat de le, 2e, 8e of 4e enz, op zijn stem biljet voorkomt. Ge hebt dus geen ietter te schrijven, niemand als ge 't zelt niet vertelt, weet wien ge gestemd hebt. Ver gist men zich, dan kan men éénmaal een ander stembiljet krijgen, maar meer niet 't Beste is maar ineens goed te stemmen Nu gaat ge met uw stembiljet in Je hand naar den voorzitter en laat hem uw biljet zien aan de achterzijde, dat is aan den kant waar het handteeken van den burgemeester staat. Den kant waar op Ge gestemd hebt houdt ge naar u toegekeerd, ge geett uw biljet niet af, alleen maar van achter laten zien. Heeft nu de voorzitter gezien dat het biljet echt is, dan kunt ge het in de bus steken en daarmee is voor u het stemmen afgeloopen. Men denke er aan, dat aan het stem biljet niets mag gebeuren, dan de witte stip vóór den naam van den man dien ge wilt zwart maken. Al het andere wat men aan een biljet doet maakt het van onwaarde. Alleen lichamelijk hulpbehoevende kie zers mogen geholpen worden na toe si naming van den voorzitter. Deze wijze vaD stemmen noemt men het couloir-stelsel. Is een kiezer op den dag der stem ming bij iemand aan het werk, dan is de werkgever verplicht hem twee achter eenvolgende uren vrij te geven om te kunnen gaan stemmen. Het staat echter den kiezer vrij al oi niet te gaan stemmen. De kiezers, die klokslag vijf binnen het stemlokaal zijn, mogen nog stemmen, doch na vjjf uur wordt niemand meer tot het stemlokaal toegelaten. Wanneer de voorzitter van het stem bureau heeft meegedeeld, dat de stem ming is afgeloopen, wordt oumiddelijk de stembus geopend. Nadat deze open gemaakt is, worden de stembriefjes door eengemengd, geteld en vergeleken niet het getal kiezers, die aan de stemming hebben deel genomen. Daarna leest de voorzitter van het stembureau den naam op, die op het biljet is gestemdvóór welke dus het witte stipje in het stemvak is zwart ge maakt. Het oudste lid van het stem bureau kijkt of do voorzitter den gouden naam heelt afgelezen en do beide leden van het stembureau houden aanteekening van de stemming, die op iederen candi daat zijn uitgebracht. De in hot stem lokaal aanwezigen mogen ook aanteese ningen houden. Dit was trouwens vroeger ook zoo. Een biljet is van onwaarde wanneer het de voorgeschreven handteekening van den burgemeester mistwanneer alle stippen in de stemvakken wit zijn gebleven, wanneer meer stippen zijn zwart gemaakt dan er candidaten te kiezen zijn of alle stippen zwart zijn gemaakt en er dus geen candidaat is aangewezenwanneer er een naam m9er op is geschrevon dan ei reeds op stond of een biljet waarop een bijvoeging is geplaatst. Men mag dus op het stembiljet, het zij nogmaals gezegd, niets anders doen, dan het witte stipje in het stemvak voor den naam van den candidaat dien ge hebben wilt, met potlood zwart maken. Als de stemmen zijn afgelezen, dan wordt door den voorzitter meegedeeld, hoeveel stemmen elk der candiaaten heeft gekregen. Alle papieren worden verder netjes ingepakt en verzegeld en van de stemming wordt proces-verbaal opgemaakt Meer komt ge dien dag niet te weten, want het jongste lid van het stembureau gaat nu met het proces verbaal en de verzegelde pakken naar den voorzitter van het Aoo/dstembureau, dus naar Oost burg, die alles in bewaring neemt tot den volgenden morgen, want dan houdt te 9 ure het hoofdstembureau zitting en maakt den uitslag van de vei kiezing openbaar. Van dien uitslag werdt proces-vei baal opgemaakt en alle ve: zegelde pakken worden aan het gemeentebestuur van de hoofdplaats van het kiesdistrict gegeven. Dat gemeentebestuur moet dadelijk den uitslag van de stemming aanplakken en zorgt later, als over de toelating van den gekozene is beslist, dat alle papieren, op de stemming betrekking hebbende, worden vernietigd. De om de vier jaar terugkeerende K&xnQïverkiezing heeft plaats op den eersten Dinsdag in de maand Juoi, dat is dus de dag waarop de door 40 of meer kiezers onderteekende bl ief moet bezorgd woiden. De dag der stemming moet binnen 14 dagen daarna plaats hebben. Nooit valt bij een periodieko verkiezing, d9 dag der stemming voor 10 Juni. Voor tusschentijdsche verkiezingen be paalt de Minister van Binnenlaódsciie zaken den dag en vóoi die dag is aange broken, deelt hij mee, wanneer de (tig der stemming zal zijn Wanneer op den dag der verkiezing niemand candidaat woidt gesteld, wat echter wel nimmer zal gebeuren, dau moet er in zulk een district binnen veertien dagen een tweede verkiezi tg plaats hebben, wat óok moet gebeuren, wanneer bij voorbeeld een candidaat voor den dag der stemming of der herstemming komt te overlijden, of wanneer een candidaat meet dan één district is gekozen en voor het ééno aanneemt, bijgevolg voor het andere bedanken moet. Is slechts één persoon candidaat g6steld, dan verklaart de burgemeester dezen candidaat te zijn benoemd tot lid dei- Kamer en behoeft dus geen stemming plaats te hebben, ufschoon dit wel nooit zal voorkomen, zou het toch een buiten kansje zijn voor de luie kiezers, die gewoon zijn thuis te blijven. Deze wet is den 1 Januari jl. in werking getreden en de oud<- kiezerslijsten blijven van kracht tot 15 Mei dezes jaars. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden A. met ingang van 16 Januari 1897, het vervoer van herkauwende dieren en varkens te verbieden uit een kring, in de g'-meente Aardeuburg, waarvan de grenzen zijn als volgtde kom der gemeente, de Rijksstraatweg tot de draaibrug, de Lange- weg tot de Goodsvlietdijk, de Goodsvliet dijk, de groote Boomdjjk tot den straatweg Aardenburg St. Kruis en de Boogaard straat B. te bepalen dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het verbod van vervoer van herkauwende dieren en varkens uit den, in deze beschikking genoemdeu kring noodzakelijk maken, zoodanig'' afwij king kan worden toegestaan door den burgemeester van Aarden burg. -- De jaarlijksche tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, pluimgedierte, landbouwgereedschappen en al wat op den landbouw betrekking heeft vanwege de Zeeuwsche Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt zal ait jaar ge houden worden in de maand Juni te Wissen- kerke (Noord-Beveland.) Arrondissement»-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 19 Januari 1897. le J J. S. 19 jaar oud, 2e F. W. d'H., 21 jaar, schippers te Graauw zijn wegens beschadiging ieder veroord. tot 14 dagen gevangenistraf Den 15 dezer is door de Rechtbank S. B. oud 45 jaar, huisvrouw van A. S. te Westdorpe, gedetineerd te Westdorpe, werkvrouw, vrijgesproken van den aan haar bij dagvaard ten laste gelegden dief stal met bevel tot hare invrijheidstelling. Een ingezetene van Zierikzee, die Donderdag zijn zoon, die bij de marine dient en in Oost-Indië verblijft, voor de nationale militie had lat' n inschrijven, ontving Vrijdag bericht dat de oppassende jongeling den 10 December jl ter hoogte van Muntok overboord gevallen en ver dronken is. M. Ct. - Een soldaat, te Leiden in garnizoen, die te 's-Gravenhage voor het eerst in zijn diensttijd met verlof was, liet na op den Wassenaarschen weg aau H. M. de Koningin liet voorgeschreven saluut te breugeu. Een sergeant, die dit zag, hield hem aan. De milicien beweerde het hofrijtuig, dat hem achterop reed, niet te hebben zien aan komen, doch de sergeant en een politie agent verklaren dat hij het moet gezien h-bben De soldaat is ond-r geleide naar zijn korps terug gebracht, waar de zaak zal worden onderzocht. De vader van den jongen man, een oud-onderofficier der cavalerie, beklaagt zich in een ingezonden stuk in Het Fad. er over, dat zijn zoon voor dit feit, dat hij ontkent willens en wetens gepleegd te hebben, als een groot misdadiger, door een gewapend onderofficier en twee man schappen naar Leiden is overgebracht. Wij meenen dat de man daar recht in heeft. Zeker, indien de jonge man met opzet naliet het saluit te brengen aan de Koningin, verdient hij gestraft te worden eenmaal soldaat, moet men zijn plicht doen. Maar als het nu werkelijk blijkt waar te zijn, dat hij het hofrijtuig, zooals hij beweert niet heeft opgemerkt, dan is hem noodeloos een schande aangedaan, die niet gemakkelijk is te beteren. Ware het daarom niet verstandiger geweest, den man van hooger hand te galanten op eigen gelegenheid, zonder eenige ostensatie. naar zijn garnizoen terug te gaan en de zaak te onderzoeken. Het geheele geval is zeker weer kooro op den molen der socialisten. Dezer dagen is melding gemaakt van het ontdekken van een -/.waren eikenbalk op de spoorbaan tusschen Nijeveen en Steenwijk. Thans is een gewezen spoor wegwerker in hechtenis genomen, als verdacht dien paal op den weg gelegd te hebben. Door den minister van oorlog is be paald, d .t door de remonteering der be reden artillerie in den loop van dit jaar o. m. 100 paarden in het binnenland zullen worden aangekocht. Onder de verschillende ijs ongelukken, die de laatste dagen te vermelden waren, is er een, dat getuigt van een buitengewone cynische onverschilligheid omtrent het leven van een medemensch. Een vijftienjarige knaap, wiens ouders met hun schip te Terhorne lagen, keerde op schaatsen van Heerenveen terug. Om den weg te bekorten, verliet hij dicht bjj het dorp de baan, en stak een der zooge naamde pollen over, die aan den ingang van het Sneekermeer liggen. Ook 's morgens had hij dit gedaan, doch ditmaal geraakte hij op een afstand van slechts drie of vier meters van den wa! in een wak, Eenige minuten later weerklonk zijn hulp geroep, zoodat er tijd genoeg was om redding te beproeven voor twee personen, die getuigen van het onheil waren. De een. een tenter, verklaarde later, dat hij zijn tent niet alleen kon laten. De tweede, een baanveger, was nota bene Dog wel van reddiugstoestellen voorzien, maar „het ongeluk gebeurde niet on zijn eind baan". En beiden lieten den armen jongen ver drinken. Het ongeluk gebeurde zoo dicht bij het dorp, dat daar het hulpgeroep door eenigen werd gehoord. Toen mener echter bij kwam, was het te aat. Gok de moeder had op haar vaartuig het angst geschrei vernomen en nog tegen haar dochter gezegd>Wie zou er daar nu weer inzitten?" Weinig vermoedde zij, dat bet haar eigen kind was. Zij was als waanzinnig van smart toen men het lijk van haar veelbelovende zoon aan boord bracht. De justitie heeft de zaak ter hand ge nomen en tegen den baanwachter proces verbaal opgemaakt. Vermoedelijk zal er eenig licht ont stoken worden ir. zake den moord, op den Groningschen politieagent Van Vliet ge pleegd. De hand is gelegd op twee lui uit Groningen en op een broeder van een hunner, uit Westerbroek, naar aanleiding van een twist, die gevoerd moet zijn in een kroeg fe Groningen en waarbij het e-n en ander om'rent de duistere geschie denis uitlekte. Met een aclitt.il personen, die de ruzie in de kro jg bij woonden, werd het trio geconfronte-rd, maar niemand heeft tot dusver bekend Intussch n denkt ra»n op het goede spoor te zijn Te Woerden is een elljarige jongen door het \js gezakt en dood opgehaald,

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2