(lemengjd Xieuws. Of zich gezamenlijk verzetten tegen een dergelijk plan Wij vreezen het eerste. Dan begrijpen de beetwortelverbouwers elders het beter. Dat zy in de Rijnprovincie een bond stichten, meldden wij reeds vroeger. Nu komt eene zelfde tijding uit Boheraen. Ook daar hebben de beetwortelverbou wers dezer dagen eene vereeniging gesticht met het doel bunn9 belangen te behartigen tegenover de suikerfabrikanten. Uit elke gemeente van Bohemen zullen een tweet-1 afgevaardigden deelnemen aan eene groote algemeene vergadering, welke tegen einde Januari is uitgeschreven. Inmiddels heeft het bestuur dezer vereeniging aan alle landbouwers in Bohemen een schrijven gericht, om voorloopig geen beetwoitel- contracten met de fabrikanten af tesluiien, aangezien de prijzen van 8Utot85kreu- zer (ongeveer 1,30 a 1,40) per 100 Kg. bieten, geen voordeel aan de ver bouwers kunnen opleveren. En in ons land is men tevreden met ƒ1 1,20 per 100 Kg. M. Ct. - Men schrijft uit Roosendaal Binnen eenige dagen zullen de Neder- landsche beetwortelsuikerfabrikanten te Rotterdam vergaderen tot bespreking en vaststelling van den prijs der beetwortelen, benoodigd voor de volgende campagne. Het algemeen gevoelen uit zich nu reeds genoeg, dat in elk geval minder geld voor de bieten zal gegeven worden dan ver leden jaar. In een vergadering van Belgische beetwortelsuikerfabrikanten is besloten dit jaar veel minder suikerbieten te con tracteeren dan in 1896. De reden van dit besluit is hierin gelegen, dat door de ovei productie van suikei een te groot aanbod ontstond op de binnenlandsche markten van vrije suiker (dit is suiker welke zij boven den belastingaanslag hebbQn verkregen), waai door het de f abri kapten niet meer mogelijk was, de volle premie op het binnenlandsch ver bruik te verhalen. Groot aantal bewoners der VI Moekims vertrokken uit Lohong naar Oleh-leh. A T J E H. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indie betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh. Vijand had bij het geveent bij Poeding in Lohong op 7 dezer dertig dooden en vele gewonden. 9 dezer werd vijand van bovenloop dei Lohong rivier verdreven, waarbij twee fuseliers gewond werden en vijand twintig dooden en gewonden bekwam. hem vonden. Ongelukkige vrouw, hoe ryk was zij aan >eld en goed, maar, helaas, hoe arm tevens aan huiselijk heil Ons verhaal voert ons nogmaals naar de pastorie te Zweelo. Sedert den dag, aarop wij den lezer er den eersten keer mochten binnen leiden, zijn er ruim tien jaren verloopen. Veel is er in dien tusschentijd ver anderd. Wel is zij nog het oude, sombere gebouw van vroeger en wordt zjj nog door den zeilden edelen leeraar bewoond, dien we er voor jaren reeds ontmoet hebben nog is zij een waar toevluchtsoord voor eiken hulpbehoevende en nog eene woning des vredes en der gastvrijheid; maar zij is levens geworden een tempel der liefde, -en zetel van echtelijk geluk en huiselijk heil De vrome, eerbiedwaardige mevrouw Weeninck was voor een drietal jaren tot hare vaderen verzameld geworden en had door haar voorbeeldig ziek- en sterfbed net zegel op haar godzalig leven gezet, korte oogenblikken voor haar verscheiden ad zij bare kleinkinderen benevens Reinhoff aan hare sponde geroepen. En als nu de/.e aan hare legerstede nednrgeknield waren, had zjj Maria's band in die van Reinhoff gelegd, zeggende maakt elkander gelukkig en toen zich opgelicht hebbende had zij hare stervende handen zegenend over het haar dierbare drietal uitgespreid AXEL, den 15 Januari 1897. Van verschillende zijden is ons dezer dagen de opmerking gemaakt, dat het slot van het ingezonden stuk in ons vorig nummer wel wat onbillijk luidt tegenover hon, die rust en orde moeten bewaren. Wij zyn het hiermede volkomen eens en de inzender van het stuk zal ook wel begrijpen, dat het eene onmogelijkheid is voor de politie om iedor die zich wat luid luchtig uitdrukt den mond te stoppen, om eiken kwajongen die een streek uit voert op heeterdaad te betrappen. Zoolang de ouders niet beseffen dat het hun plicht is zelt toezicht op hunne kin deren te houden, zoolang bet opkomend geslacht nog zoo weinig beschaafd en ont wikkeld is, dat het niet inziet hoe men doen moet om zich fatsoenlijk te gedragen, zoolang zal er ook in den toestand geen verandering komen. Maar dat kan de politie niet helpen. De groote fout schuilt hier in de wijze van opvoeding in het huisgezin Wij vestigen de aandacht van be langstellenden op eene in dit nummer voorkomende advertentie, gericht tot de kiezers en die het wenschen te worden. Laat ons hopen dat velen zullen gaan booren, als zij het ten minste nog niet weten, wat nieuws de nieuwe kieswet in zich bevat, dan zal de spreker zeker ruimschoots zijn moeite beloond zien Wannoer iemaDd belangeloos moeite doet om anderen voor te lichten, dan mag zulks billijkheidshalve wel een weinig op prjjs worden gesteld. Door den weleerw. heer C. J Kapteijn is bet beroep naar de ger. kerk A. alnier aangenomen. Door den trein die des namiddags om 1,45 (spoortijd) van bier vertrekt, is gisteren tusscben Clinge en St. Gilles een man overreden. De ongelukkige werd letterlijk middendoor gesneden en was onmiddellijk een lijk. De trein stopte en het lijk werd mee naar St. Gilles gevoerd, vanwaar het met den volgenden trein weer is meegenomen en ontladen waar het ongeluk gebeurd is. De ver ongelukte is zekere F. een ongeveer 60 jarig weduwnaar, wonende onder de ge meente Clinge. De man, die vroeger in »beteren doen" geweest is, was langzamer hand aan lager wal geraakt en leurde met zand aan de huizen. Hij leed soms aan zwaarmoedigheid, zoodat het eigenlijk nog zoo zeker niet is, of hier wel aan een ongeluk moet gedacht werden. en was met een lach des vredes op het verheerlijkt gelaat de eeuwigheid inge gaan Met stillen weemoed had men over de geliefde grootmoeder gerouwd, en zooara nu de daaraan gewijde dagen verstreken waren, had Maria het sombere rouwgewaad met het bevallige bruidskleed verwisseld en op den dag van haar huwelijk het aange naam geiegene Santhorst vaarwel gezegd, om de stille pastorie van Zweelo voor haren bewoner als tot eer paradjjs te maken. Verplaatsen we ons eene wjjle in dat verhipt van rein genot en vreugde. Het is avond, en wjj vinden het gelukkige echtpaar in de huishoudkamer bijeen. Reinbofl heeft een opengeslagen boek voor zich liggen, zonder er evenwel in te lezen, zyne gade zit tegen hem over te breiden. »Hoe zoo peinzend vraagt de laatste. „Lieve," is het anLwoord, »ik kan maar tot geen besluit komen ten aanzien van het ontvangen beroep." Dat heb 'k wel gevreesd, mijn beste. „Kon en mocht ik enkel met mijne wenschen te rade gaan, Maria, mijne keuze zou met moeielijk zijn, ik zou verlangen hier in mjjn geliefkoosd Drenthe te blijven, maar het is hier de vraag wat is de wil des Heeren Maria zweeg en blikte hem liefdevol aan „Geef mij raad, Maria," hernam hp, „hoe zoudt gp handelen Dezer dagen deed een ingezetene van 's Heer Arendskerke bij den burger lijken stand aangifte van zijn 20ste kind, al zijn kinieren zijn nog in leven. Men meldt uit Haarlem Dinsdagmiddag te 4 uur ruim zijn twee meisjes van 16 jaar ongeveer door het ijs op den Schotersingel gezakt, liefst in het midden. Dit is niet te verwonderen, want het ijs is in dien singel nog geen 3 cM. dik, aan een der kanten varen schuiten, en om op, wat de liefhebbers noemen, de baan te komen, alsook om weder op het drage te geraken, moet een flinke aan loop worden genomen. De beide meisjes verdwenen in de diepte en de andere rijders stoven uiteen. De eerste die ter hulp schoot was Jan Hangjas, een man die in gewone om standigheden wordt gezegd niet wel bij het boofd te zijn, doch nu blijk gaf zijn zinnen goed bijeen te hebben. Bij zijn pogingen tot redden brokkelde het ijs hoe langer hoe meer af en bij zou zijn pogingen met het leven hebben geboet, als niet uit het gesticht Johannes de Deo broeder Matheus was toegeschoten. Deze bond zich een touw om het lijf, begaf zich op bet ijs en te water en redde het drietal, waarvan de meisjes reeds bewusteloos waren. In het gesticht werd het bewustzijn weder opgewekt. - In de Haagsche Sptokkelingen van het U. D. wordt er de aandacht op gevestigd dat jaarlijks ongeveer f 300,000 wordt uitgegeven door hen, die zich per tram van Den Haag naar Scheveningen of omgekeerd begeven. Met 5 pet minder van dat vervoermiddel gebruik te maken zou ruim voorzien worden in de kosten van kinderkleeding voor onvermogende scholieren, die daaraan de grootste behoefte hebben, en zeker zou dit niet ten nadeele zijn van de gezondheid dei-genen, die nu, in plaats van naar ScheveniDgen te loopen, daarheen trammen, Terwjjl mynheer naar huis terug spoorde was te Amsterdam zyn vrouw in gesprek gekomen met een kennis wien zij vertelde waar haar man heen was en wat bij was gaan doen. Toen zeide de vriend ♦dan is hij er bij, dan heeft hij te doen met een oplichter; diezelfde baas heeft er mij en anderen ook al in doen loopen- De rommel dien hij levert, is niets waaid; hij maakt gebruik van lieden die van dergelijk goed geen kennis hebben". Toen de winkelier, thuis gekomen dit verbaal van zijn vrouw hoorde, seinde bij den boer dat hij vernomen bad te doen te hebben gehad met een oplichter, dat de koop met gold en hij z(jn honderd gulden terug verlangde. De boei' meldde terug dat mijnheer ge kocht had, dat het zou geleverd worden en hij anders bij deurwaardersexploit zou laten manen om betaling der restende 600. De Amsterdamsche winkelier ontving Inderdaad het exploot, doch gaf de zaak in handen der justitie die er zich nu, als wij goed zpn ingelicht, mede onledig houdt. {Hbld.) Men meldt uit Haarlem: De politie heeft Zaterdagavond een goede vangst gedaan. Naar aanleiding van den diefstal van jassen, die sedert eenige avonden achter een hier plaats hadden, waren het ge- heele hootdpersoneel en de speurders op recherche. Tegen 6 uur zag de inspecteur Bul kensteijn in de Wilhelminastraat, een tweetal personen die hem verdacht voor kwamen. Hij volgde deze doch werd ook door het tweetal opgemerkt, dat daarna een geheele wandeling begon steeds door den inspecteur gevolgd. Deze kwam toe vallig den speurder Kamps tegen, waar schuwde deze, gelastte hem eveneens een oog in het zeil te houden, verwisselde met hem van hooiddeksel en zette daar op de wandeling voort. Door die hoofd deksel vei wisseling schenen de twee man nen hun vervolger niet meer te herkennen, althans nu werden, eerst in het Kenau park, daarna in de Parklaan, ook al stille buurten, verschillende woningen goed op genomen en, na aan het eind der Park laan te zijD gekomen ging een van de twee op post staan en probeerde de tweede een deur te openen. De hoer Bulkensteijn en Kampa, die door een om trekkende beweging kans hadden gezien zich te verschuilen in het kreupelhout, schoten toe. De uitkijker ontkwam, doch de inspecteur riep: Houd den dief! en toe vallig liep de mar. den inspecteur Wolffram, die in de Hooimarkt surveilleerde, in de armen. De tweede werd door Kamps ge grepen, doch door de gladheid vielen beiden en wist de man te ontkomen, net Rip- perdapark in. Kamps, die niet voor een klein gerucht vervaard is en wien nog nooit een arrestant was ontkomen, liep hem zoo goed en kwaad het ging na en kreeg hern op het stationsplein weder te pakken. Weder vielen beiden, doch Kamps had nu goed beet, en toen ook de in specteur Bulkensteijn was toegeschoten, »Ach, wat vraagt gy my," was haar antwoord; »wat weten wij vrouwen van zulke dingeneven zoo noode als ik Dienthe zou willen verlaten, even zoo gaarne wil ik u met blijdschap volgen daar. waar de Heer u zal roepen." Ja, ia," sprak bij in zich zeiven gekeerd „wi»t ik maar, wat de Heer van ray ver langde." Wal de roepstem in deze betrett," ver volgde zy schroomvallig. »Nu „Ik zou meenen, dat zy niet gelijk staat met eene beroeping door de gemeente uit vrye overtuiging uitgebracht." »Hoe zoo „Waarschijnlijk vat ik het verkeerd," ging ze beschroomd voort, »wanneer ik meen, dat het hier niet de gemeente Z. is die u roept, maar rayn neef Wouter vau Wydenés, als collator dier gemeente. En »Dat het, door u te beroepen, meereen blijk van zijne hartelyke genegenheid is, dan wel het bewijs, dat de gameeDte Z. u juist tot haren leeraar verlangt." Reinhoff scheen in gedachten verzonken. „Was die gemeente in hare keuze vrij geweest en had zij u dan beroepen, de zaak zou mjj oneindig zwaarder wegen en ik zou niet vragen als nu is die enkele roepende stem wel de stemme Gods »Maar bedenk, lieve," viel Reinhoff in, >dat Gods wil niet altijd in eene veelheid vaD stemmen zich openbaarteen enkele en ook zelts de zwakste stem kan de Heer daartoe dienstbaar maken." „O, zonder twijfel," antwoordde zy. Eene pauze volgde, die Reinhoff welke afbrak door te zeggen Vreemd is het intusschen, dat Wouter ons vooraf geen enkel woord over de zaak geschreven heeft en later ook niets van zich hooren laat." „Wellicht heeft hy ons met het beroep willen verrassen, mogelijk ook is er reeds sedert lang een brief van hem onderweg, die naar ouder gewoonte weder hier of daar is blijven liggen." Terwijl zij dit zeide werd er een zacht geluid in hare nabijheid vernomen. Haastig legde zij haar breiwerk neder, en het kleed eener naast haar staande wieg voorzichtig opslaande, nam zij er een aanvallig wichtje uit, 't welk zy met kussen als bedekte en daarna op bare knie schommelde. Het was de eerste vrucht van haar huwelyk. De verschijning van het wichtje wischte de gedachte aan Wouter en het ontvangen beroep als in een oogwenk uit. De pein zende trek op Reinhoffs gelaat effende zich en maakte eensklaps voor de uitdrukking van reine vadervreugde plaats. Opstaande vleide hij zich naast zijne gade neder, om ook zyn aandeel by de liefkozingen van den kleine te voegen. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2