wu No. 1085. Zaterdag (i Januari 1897. 12e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- Vlaand ere ii F. DIELEMAfl, AXEL. Buitenland. 49 FEUILLETON Voor honderd jaren. Een drentsch Yerhaal. Landbouw. SCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Ook' in Belgie krijgt men anti parle mentaire socialisten, die Miandagavond te Gent een meeting hielden. De inleider verweet den socialistische kamerleden zoo weinig te handelen in overeenstemming met de redevoeringen- welke zij vroeger op meetings hadden gehouden. Deze woorden gaven aanleiding tot heftige incidenten en tot ruzie onder de toehoorders Het ru moer werd zoo groot, dat men de ver gadering moest opheffen. De mijnwerkers in de Borinage schijnen zich te hebben neergelegd bij het besluit niet te staken. Het aantal afwezigen was Maandag althans niet veel grouter dan gewoonlijk. Ook de werklieden in de steengroeven van Henegouwen zijn ontevreden over hun loon. Zondag wordt te Brussel een con gres gehouden, waar over een algemeene werkstaking zal worden beraadslaagd. De groeven van Henegouwen verschaffen aan omstreeks 600 man arbeid. In de glasblazerij der glasblazers, de nieuwe instelling te Albi, welke reeds tot den bekenden strijd met Carmaux leidde, is het allerminst vrede. De werklieden, die met het bestuur be last zijn, vinden het wel aardig den pa troon te spelen, (en dat op eenig weinig heusche wijze) en de werklieden, die tevens eigenaars zijn, laten zich nogal wat voor staan op hun qualiteit van associé. Evenals in een kapitalistische" onder neming zijn eenige werklieden ontslag"n. wier partij natuurlijk door anderen wordt opgenomen, en de ontslagenen willen hun rechten voor den burgerlijken rechter doen gelden. Zielroerend was het afscheid, dat nu over en wedei volgde. Eerst toen de voerman zijne magere knollen in beweging bracht, scheen het een eind te nemen. Maar toen dit gebeurde, barstte Herman in een luid geschrei uit. „O, mijn mes, mijn mes," riep hij. Ijlings scuoot meester Meilhaus toe »wat wil mijn jongske vroeg hij vrien delijk. »Mijn mes mijn mes," jammerde het kind, gelijktijdig eene beweging makende om uit het rijtuig te springen. Wemeltien werd nog bleeker en hare tranen begonnen in meerdere mate te vloeien. »Ach, dat ongelukkige mes 1" riep zij, »'t is of zijn geluk en leven er aan hangt „En waar is het dan mijn jongen vroeg de mees er. Herman gaf de plaats op, waar hij meende dat het liggen moest, en was ten toppunt, van vreugde, toen de grijsaard na eenige oogenblikken met het mesje terqg keerde en het hem toereikte. Een der werklieden heeft reeds weder een toevlucht gezocht en gevonden iu de kapitalistische" fabriek van den »uit zuiger" Rességuer te Carmaux. Het grappigste is, dat de syndicale kamer haar bemiddeling aanbood, maar dat het bestuur der glasblazerij aile bemiddeling atwees, net als die »hardvochtige" patroons, die zich vet mesten met het bloed en net zweet der arbeiders." Het voorgenomen verzet tegen de her kiezing van Brisson is achterwege gebleven. Met groote meerderheid is hij herbenoemd als president der Fransche kamer. De commissie uit de Fransche kamer voor het onderzoek der suikerbelasting zal een ongunsiig rapport uitbrengen, daar zij de verschillende ramingen niet gerecht vaardigd acht. Bovendien zou de aanneming van de voorgestelde premie leiden tot een ver hooging van de waarde van den reeds in de magazijnen opgeslagen zeer groote voorraad. Duitsche bladen hebben opgemerkt, dat ditmaal niet, als andere jaren, in de eerste dagen van Januari bekend is geworden, dat keizer Wilhelm een nieuwjaarswensch van Bismarck met een eigenhandig schrijven beantwoordde, Men weet zelfs niet of er zulk °en wensch te beantwoorden viel. Het begint er waarlijk iets van te hebben dat keizer Wilhelm de publieke opinie gaat tarten. Hij. de man, die den laatsten tijd den mond vol had van de eer van 's konings wapenrok, laat toe datde mooi de naar Brüzewitz te Karlsruhe, de plaats zijner misdaad, vrij roudloopt Op zich zelf is dat erg genoeg, wijl hieruit blijkt dat de man niet in arrest zit. Maar nog örger is, dat de keizer (die in deze opper- Terwjjl de van vreugde schier uitgelatene knaap zijne blijdschap uitkraaide, klonk nogmaals een hartelijk vaarwel den blijk venden en gaanden in de oorei. Toen rolde het rijtuig voort en voerde Wemeltien verre van de haar zoo dierbare betrek kingen, de plaats harer toekomstige be stemming. In den spaden avond van dien zelfden dag bereikte Peete de woning van meester Meilhaus, maai, helaas, zij kwam er eenige uren te laat. Welk eene grievende teleurstelling. Alleen de vriendelijke en minzame toespraak des meesters en zijne geruststellende verzekering dat Wemeltien niet krankzinnig was, wal en in staat om Peetes aandoeningen een weinig te temperen Eenige dagen daarna in Zweelo terug keerende, verzamelde zij al hare krachten om den man onder de oogen te treden, die voor een groot deel al zijne rampen aan haar toeschreef. Met e n kloppend hart en bevende vingers lichtte zjj de klink der huisdeur op en trad schoorvoetend de ruime voorkeuken binnen. Alfing zat juist met de zijnen aan den avonddiscb. Hij scheen bedaarddoch zoodra hg de binnen komende ontwaarde, fionsteu zijne wenkbrauwen zich, en eer de arme nog een woord kon spreken, rees hij schielijk overeind en wees met uitge strekte hand, onder een heftig »Scheer u weg, heks," haar ter deure uit. »Och God, Willem, ik kom.... machtig is) een verhouding gedoogt, welke tot conflicten moet leiden. Een of ander heethoofd heeft op straat slechts het woord moordenaar te gebruiken, en men heeft de poppen aan het dansen. Te Hamburg waren Dinsdag de dokken geheel afgesloten voor de werkstakers. Zij die zich binnen het cordon bevonden, werden daaruit verwijderd. Terwijl de berichten de laatste dagen zoo tegenstrijdig waren, dat het onmoge lijk was na te gaan, hoe het met de zaken stond, komt thans een bericht, dat allen twijfel opheft. De vereeniging van assuradeuren maakt bekend, dat de normale toestand weer is ingetreden. Dientengevolge vervallen de bijzondere bepalingen, welke waren vast gesteld, in de dagen toen goederen langen tijd op de kaden bleven liggen. Hét is natuurlijk dat zulk een besluit niet zonder deugdelijk onderzoek, door on afhankelijke personen wordt genomen. Juist op den jaardag van de mislukking van Jameson's tocht, is in een ander deel van Afrika een andere expeditie onder gegaan. Eenige civiele en militaire autoriteiten van het Niger protectoraat waren, met inlandsche dragers, een tocht gaan onder nemen. Thans is bericht ontvangen, dat deze expeditie, welke uit 8 blanken bestond, door do onderdanen van koning Benin is vermoord, Over het doel van deze expe ditie wordt niets gemeldalleen wordt gezegd, dat zij een volkomen vredelievend karakter had. In Engeland heerscht natuurlijk groote opgewondenheid over den moord op de expeditie naar Benin. Men zegt dat de ik kom stamelde zij, hare dorre handen smeekend naar hem opheffende. >Om ook mijn ander kind te beheksen," viel Alfing haar woedend in de rede. „Neen, neen om Voort, vervloekte heks," zei hg, zijne stem verheffende. „Willem, Willem," riep Grietje, »hoor haar toch." Maar Alfing hoorde nietintegendeel greep hij de ongelukkige Peete bij den artn en wierp haar deur uit, zoodat zij ter aarde stortte. »Haat gij mij dan, Willem?" riep Peeta. »Ja, met een volkomen haat," antwoordde Alfing, terwijl hg de hnisdenr met geweld toesmeet. Korten tijd daarna verkondigde het som bere geluid der torenklok aan Alfing, dat, hoe gaarne hij het nu ook zou willen, hem op aarde de gelegenheid benomen was om zich met Peete te verzoenen. De ongelukkige was van verdriet en hartzeer, maar tevens vol berouw en vaste hoop op Gods genade, gestorven. Hoewel Alfing voor gemoedelijk en vroom wilde doorgaan, bleek het niettemin uit zgne handelwijze met Peete, van welk een slempel. zijne vroomheid was. Zij was slechts schipi. Wel had hij het »Heere, Heere steeds op zgne lippen, en wel slaakte hij gednrig de bede »schcp mij een rein hart, o Heer!' maar hij dacht er niet''aan om zgn baatzuchtig hart deelnemers aan dezen tocht niet eens ge wapend, en dus volmaakt weerloos waren. Oogenblikkelijk is besloten een sterke macht uit te zenden om Benin te straffen. Nog deze week zullen uit Engeland offi cieren naar Afrika vertrekken om aan deze expeditie deel te nemen. Beetwortelsuiker industrie. De »Vereeniging van Beetwortelsuiker- fabrikanten in Nederland" heeft zich, naar aanleiding der verklaring, in de beide Kamers der Staten-Generaal afgelegd dat niet verwacht mocht worden, dat de fabrikanten zoo deloyaal zouden zijn, om den beetwortelprjjs onevenredig tof den suikerprijs aanmeikeljjk te verlagen, tot de Eerste Kamer gewend met een adres, waarin zij uitdrukkelijk wenscht te ver klaren, dat eene aanzienlijke verlaging van den beetwortelprijs geenszins zal mogen beschouwd wordenalseenedeloyaie handelwijze der fabrikanten, maar alleen het noodzakelijk gevolg moet zijn van de omstandigheden, waarin zij zullen worden gebracht door de plotselinge aan zienlijke verlaging van de premie, welke van 3,75 in vorige campagne tot hoog stens 2,50 of bij gelijke productie als in deze campagne 1,90 per honderd KG. witte suiker zal worden teruggebracht bij de aanneming van het wetsvoorstel, houdende bepalingen om trent den accijns op de suiker, dat thans bij de Eerste Kam9r aanhangig is. En wat zullen de landbouwers nu daar tegenover doen Zullen zij zich geheel onderwerpen aan de fabrikanten te reinigen. Alles durlde hij van den Almachtige vragen, alles van Hem ver wachten, zonder zelf aan zijne waarachtige verbetering te willen werken. Hij wilde, dat God een uitverkoren vat van hem zou maken, zonder van zgne zgde afstand te willen doen van de dingen, die den Heere een gruwel zgn. Zijn hart geleek een hof vol distelen en doornen, in welks grond nog wel de kiemen lagen van bloemen en planten, die er eertijds welig tierden, maar thans bij de minste ontwikkeling tusschen het onkruid verstikten. De stem des geldduivels bracht die van zgn geweten telken reize meer tot zwijgen en maakte hem dagelijks onverschilliger voor alles, wat geene betrekking had op het vermeerderen van zijnen rjjkdom. Altijd in zich zelven gekeerd, zelden een vriendelijk wooid met iemand wisselende, nimmer een zweem van vroolijkheid ver radende, noch een big gelaat vertoonende verspreidde hij eene droefgeestigheid om zich henen, die allen, welke hem omringden tot droefgeestigheid stemde of met somber heid vervulde. En dat gemoedsbestaan werd met de jaren, helaas, niet beter, want aan die ellendige zucht, om telkens meer dere schatten te verwerven, paarde zich onophoudelijk de vrees van het reeds ver- dorvene weder te zullen verliezen. Otschoon zelve ook aan de dingen dezer aarde gehecht, sloeg Grietje haren man evenwel met bekommering gade, zonder d»t hare wenken en raadgevingen ingang bij

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1