Gemeenteraad van Axel. Ingezonden Stukken. de vermoorde dienstmaagd in de Van Eeghenstraat, het slachtoffer is geworden eener vergissing van de zijde des moor denaars, krijgt meer en meer zekerheid, wanneer men weet dat eer. zeker dienst meisje K., in de Van Eeghenstraat die nende, door haar vroegoren minnaar her haalde malen met doodslag bedreigd was, wanneer zij bleef weigeren de betrekking weder aan te knoopen. De gelijkenis tusschen beide meisjes in gestalte en kleeding moet den moordenaar op een dwaalspoor gebracht hebbeu. Bedoelde minnaar is sedert den mooid spoorloos veidwenen. Aldus seint men uit Amsterdam. Op 1 Januari waren er bij de Nod. herv. 331 predikantplaatsen, die vacant waren of in het begin van dit jaar va cant zullen worden, als. in Gelderland 28, Zuid Holland 55, Noord Holland 32. Zeeland 44, Utrecht 13, Friesland 57, Overijsel 16. Groningen 38, Noord-Brabant 25, Limburg 7 en Drente 14. Zaterdagavond werd op de Kipstraat te Rotterdam de hulp der politie ingeroepen om eenige vischvrouwen, die daar eigen machtig met haar wagens standplaatsen hadden ingenomen, van daar te verwij deren naar het Achtei klooster. Terwijl de vischvrouwen op haar wijze protesteerden, wierp zich een jongmensch uit de Thoolen- straat als haar verdediger op. Hij be- leedigde de politie met woord en gebaar, toen hem zulks belet zoude worden, ver zette hij zich zoo hevig, dat zijn over brenging naar het politiebureau in de Lange Torenstraat er het gevolg van was. Een strafvervolging wordt tegen hem in gesteld. Zitting van 12 Januari 1897. Tegenwoordig alle leden en de Secretaris. Voorzitter dhr. D. J. Oggel. Secretaris dhr. J. A. van Vessem. I. Onderzoek der geloofsbrieven van b9t nieuw benoemde raadslid dhr. P. van Fraaijenhove. Als commissie van onder zoek woidt door den voorzitter benoemd de bh. Dieleman, Smies en Van Hoeve. Na onderzoek rapporteert de commissie dat geene aanmerkingen zijn gemaakt, en adviseert daarom tot toelating. Hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. II. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Missive var. Ged. Staten dd. 21 November 1896, houdende goedkeuring en teiugzending van een exemplaar der begrroting voor 1897. b. Idem dd. 28 Nov. 1896 houdende goedkeuring van het raadsbesluit be treffende den at koop van cjjns, c. Idem dd. 30 Dec. 1896 houdende idem tot uitgifte van den gemeentegrond mot recht van erfpacht, d. Kennisgeving van dhr. Jacs. Dreg- mans, dat hij zijne benoeming tot lid vau het algemeen Burgerlijk armbestuur aan neemt. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger, waaruit blijkt dat over het dienstjaar 1896 is ontvangen de som van 1439 J,38, dat oyer 't zelfde dienstjaar is uitgegeven de som van 12836,12. Zoodat meer ontvangen is dan uitgegeven 1563,26. Het goed slot der rekening van 1894, dat niet op de loopende begrooting in ontvang is gebracht bedraagt 635.6t'1/2 dat van 1895 bedraagt l386,791/2 zoodat in kas moet zijn 1563.26 pl. 635,60V2 pl- 1386,79i/2 ƒ3585.66, overeenkomende met de aan B. en W. vertoonde gelden. Kennisgeving van dhr. P. van Fraaijen hove, dat hij zijne benoeming als lid van den Raad aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. III. Wordt besloten z. h. s. af en ovnr te schrijven de som van 173,6»91/2. IV. Verzoek van J. K. Vink om een strookje gemeentegrond aan hem in koop te willen afstaan. De Voorz. deelt mede dat dit ten behoeve is van de vergrooting van een huisje in den Verloren ho^k, thans bewoond door de wed. Kouwenberg, en zegt dat B. en W. gunstig op dit adres hebben beschikt. Dhr. Smies vraagt of de verkoop geen belemmering kan geven voor de andere bewoners dier buurt wat den uitgang betreft, wat de Voorz. ontkennend beant woordt. M. a. s wordt aangenomen de gevraagde grond te verkoopen tegen den prijs van 1 per c.A. V. Voorstel van dhr. Jansen om eenige hoornen te planten in de oude stad De vooiz. vraagt of Jansen zijn voor stel nog nader wil toelichten. Dhr. Jansen zegt dal in de voiigö ver gadering door B. en W. is beloofd dat zij het terrein op de bedeelde plaats zouden onderzoeken. Hij zou daarom gaarne weten, hoe B. en W. er over dachten. De voorz. B. en W. meenen bezwaren te moeten maken omtrent het planten van hoornen aldaar, en wel om redenon dat het heel veel breedte van den weg zal afnemen, en ten anderen omdat het veel gevaar met zich brengen zal, om eenmaal die hoornen te vellen, wanneer daartoe de tijd gekomen is. B. en W- kunnen derhalve moeilijk met het voor stel van dhr. Jansen meegaan. Dhr. Weijns vraagt hoeveel boomen daar wel zouden kunnen geplant worden. De voorz. zegt misschien een stuk of 7 of 8 Dhr. Wolfert vraagt hoever die boomen van de huizen zouden komen te staan. De voorz. vier a vijf meters. Dhr. Jansen denkt dat de boomen minstens 8 meters van de huizen zullen staan. Men moet ze op den weg zetten, maar niet een paar Meters er van daan. De voorz. denkt dat de huizen van J. Oppe e. a. zoowat 8 meters van den stiaatweg zullen staan, dus wanneer de boomen twee Meters van de straat wor den geplant, blijft er nog 6 M. over. Dhr. Jansen denkt dat het do plaats veel verfraaien zou, en dat het bovendien voordeel is voor de gemeente, nu alle gemeenteeigendommen zoo zachtjes aan aan 't opruimen zijn Dhr. Van Hoeve ziet er geen voordeel in, integendeel nadeel voor de gemeente. Hij heeft het vroeger ook geweten, dat daar boomen stonden, en de menschen waren zeer content dat de boomen weg waren, omdat het bij stormweei zeer gevaarlijk is onder boomen te wonen. Zelfs het snoeien dier boomen gaf gevaar. Bovendien groeien de wortels der boomen 5 a 6 Meters onder den straatweg. Z. i is het gevaarlijk om daar boomen te zetten, en zou hy niet graag de daar- woneude menschen andermaal schrik op het lijf jagen, bijgevolg zal spr. er tegen stemmen. Dhr. Jansen viaagt of dhr. van Hoeve wel geweten heeft dat er vroegei 2 rijen boomen stonden en hij plaatsen wel 3 Dhr. Dieleman ziet er niet veel heil in om daar een boom of 8 te zettenals er nu eens 40 of 50 konden geplant worden aan kon het nog eens voordeel aanbrengen. Dhr. Smies vindt het ook niet raadzaam omdat nu in den winter de steenweg in de Oude Stad altijd droeg ligt, en wanneer er nu boomen geplant worden dan zal het daar morsig worden, omdat er toch altijd drop van de boomen valt. Dhr. JansenMhr. de Voorzitter, ik hoor wel dat mijn voorstel geen ingang vinden zal daarom zal ik het maar in trekken. VI. Bekeien van een gedeelte van den weg naar Zaamslag. B. en W. stellen voor het gedeelte van den weg naar Zaamslag to bekeien en dat wel in 3 jaren tijds ieder jaar lls gedeelte. Het bekeien zou ko*ten ongeveer 32 Dhr. Jansen vraagt hoeveel de Zaam- slagsche weg verleden jaar wel aan onder houd heeft gekost Blijkt 560. Dhr. Koster vindt dit echter niet veel. Dhr. Smies meent dat het toch te veel is omdat de weg jaar op jaar slecht blijft liggen. Dhr. Wolfert zegt dat het slechtste eind ligt van af den Provincialen weg tot den Zaaidijk. Om die reden zou dhr. Smies cr voor zijn om dat gedeelte geheel onder de keien te leggen. De Vooizitter zegt dat er nog pl. m. 70 M3 grint uit zouden kernen, die dan konden dienen voor onderhoud van het overige gedeelte van den weg. Dhr lansen zou het 't wijste achten, alle jaren een klein eindje te bestraten. Dhr. Lamaitre zou dit ook meer aan nemelijk vinden daar anders de gemeente zich nog verplicht zou zien om eene leening te sluiten. Na is 't waar, dat de hoofde lijke omslag nog wel wat kan worden opgevoerd, maar toch niet te veel op eens. Overigens zou ik, wanneer de financiën het toelieten, er ook sterk voor zijn als het gedeelte weg er in eens komen kon. Dhr. Jansen vraagt of er voor de kom der gemeente nog veel keien noodig zijn. De voorzitter zegt dat tegenwoordig de straten zich in een vrij wel goeden toe stand bevinden en dat er dus voor Axel zelve niet veel moet worden aangeschaft alleen de weg naar het spoor ligt slecht, die zou wel eenige verbetering noodig hebben doch daarvoor zijn geen nieuwe keien noodig Is er een van de hh. die een voorstel wenscht te doen. Dhr, Koster zegt met een eindje be strating niets genaderd te zijn, en stelt daarom voor het geheele gedeelte te bekeien. Dhr. Jansen zou daar ook wel voor zijn, als er geld washij zou daarom niet willen overgaan tot het sluiten van eene leening. Dhr. Smies zegt, als de weg er eenmaal ligt zullen de kosten van onderhoud zeer gering zijn, terwijl ei nu jaarlijks veel voor uitgegeven wordt. Dhr. Weijns acht het 't voordeeligste om ieder jaar 1/3 te bekeien, en met de grint die er uitkomt de overige derde gedeelten t9 onderhouden. Dhr. Jansen zegt wanneer zoo'n eindje weg gelegd wordt kunnen B. en W. dat wel onderh ndsch aanbesteden, zelf de keien aanschaffen, dan kan de aan nemer zeker niets in den zak steken. Het voorstel-Koster om het geheele gedeelte van af den Provincialen weg tot den Zaaidijk te bekeien, wordt met 7 van de 10 stemmen aangenomen. Voor stemden de hh. Dieleman, Koster, Smies, Van Hoeve, Wolfert, Dregmans en Oggel, tegen de hh. Lamaitre, Weijns en Jansen De gemeenteraad machtigt B. en W. eene leening te sluiten, terwijl genoemd lichaam bij monde van den voorzitter ver zekert, zorg te zullen dragen, dat het werk zoo voordeelig mogelijk zal worden uitge voerd. Dhr. Koster zegt dat het beter zal zijn eene openbare besteding te houden, dan leggen ze misschien den weg voor 6 per M. Dhr Jansen moet den heer Koster evenwel de opmerking maken, dat de gemeente keien denkt te nemen van pl.m. 70 per 1000 en dat Me keien in Beoos- tenblij gelegd, wellicht maar 30 kosten. Dhr. Koster zegt dat toch bij de be steding van den weg in Beoostenblij de eene aannemei met de andere 4000 verschilde. VII. Verkoop van straatmest. De Voorz. zegt dat deze alttjd verkocht weid aan A. van der Hooft, maar dat die er nu van afgezien is. De Voorz. vraagt machtiging aan den Raad om de straatmest te verkoopen,er bijvoegende dat er reeds één liefhebber in 't verschiet is. Dhr. Jansen vraagt of het niet wensche- lijk zou zijn om het bij inschrijving te verpachten, dan weet het heele pa- bliek het. De Voorz. zegt dat hieraan toch de, noodige publiciteit zal worden gegeven. De Raad verleent hierop de gevraagde machtiging. VIII, Vaststellen kohier schoolgelden. Daar dit punt in de besloten vergadering zal worden behandeld, vraagt de voorzitter of nog iemand iets voor de openbare zitting heeft. Niemand meer het woord verlangende wordt do zitting gesloten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) AVOND! Als men ons oud stedeken Axel van de spoorzijde nadert en zich dan de moeite getroost over de hobbelige straat- steenen, schokkend en stootend, zich be- spattend met slijk, verder te gaan recht door, de zoogenaamde Dreef" langs en dan, links omslaande de markt oversteekt, om, maar steeds voorttrekkend, eindelijk in de modder van den Armend^k te blijven steken, zèl men komen tot de zielverheffende ontdekking, dat ons stadje vijf kerkgebouwen rjjk is. En als men zich aan bovengenoemden tocht waagt op »den dag des Heeren'', „den geheiligden rustdag", dan zal men kunnen opmerken, hoe daar eene vrome schaar in elk dier tempels is éaamgestroomd, hoe daar hartroerende lofliederen ruischen tusschen de wanden en hoe daar herders staan te prediken zóó vurig dat hunne wangen er iood en hunne kelen er heesch van worden, alleen om hun gemeente te stichtenBijgevolg zou men dan tot de conclusie komen, dat er een gods dienstige zin heerscht onder de bewoners van ons stadje, dat b.v. de Zondagavond aan stille overpeinzingen zou gewijd zijn, dat er dan stilte zou heerschen alom. Tot die oonclusie zou men komen, zeggen wij, want.... in zulk een klein stadje als Axel, waar vijf kerken zijn en waar het Christelijk onderwijs zóó bloeit, dat alles beteekent nog al wat Maar men zou zich dan scbromeljjk vergissen. Plaats U b.v. op een Zondagavond bij de kerk die aan den ingang van Axel staat, Plaats U daar. Stilte in 't begin. In de verte alleen, aan het station, drukte en gewoel. Maar daar verkondigt het schelle stoomfluitje de aankomst van den trein En nu een oogenblikje laterWeg, stilte van den Zondag avond 't Is stampen en stooten van vooruitdringende menscnenmassa's, 't is joelen en zingen, met vloeken vermengd 't is een troep volk samengesteld uit velschillende lagen, ja er zijn zelfs zoo genaamde dametjes bij, met stemmen zoo schel als van kijvende vischwijven 't zijn voor het meerendee! jongens en meisjes van 12 -1-8 jaar, die hier zwen delen en zwieren en hunne opvoeding ontvangen. Wjjk, stiltemaak plaats voor de liefelijke stemgeluiden van onze hoogstbeschaafde vischwijfachtige meisjes schaar, vlied vóór de rauwe kreten van Axel's bloeiende jongelingschap. Ouders van Axel, wier onmondige kinderen hier rondloopen om te worden opgekweekt lol vechtersbazen en schreeu wers op feestdagen, dringen zij niet tot U door, die kreten, en hoort go daar nevens niet eene stemme, die U toeroept: Vaders, moeders, gij verzuimt uwen eersten plicht, waar gij de opvoeding uwer kinderen verzaakt En gijj jonge meisjes, die dezen morgen nog ter kerke gingt, zijt ge dan nog zoo ellendig dom en onbeschaafd, dat ge niet begrijpt het misselijke, het vernederende van zoo'n gegiechel en geginnegap, waar mee ge nu Axells straten vervult En 8Vj; jongelingen, hoe ontzettend laag moet ge nog wel staan in geestes beschaving, dat uwe vermaken u zoo vernederen! Walgt ge niöt van uzelf? Over nog iets anders willen wij spreken. Er wordt jn Axel avondschool gehouden en herhalingsonderwijs gegeven. En als nu in de schoollokalen de lampen zijn ontstoken en leerlingen en onderwijzeis zich aan hun taak hebben gezet, dan tieeft een troepje van onze lieftallige jeugd de aardigheid zich te verzamelen in de Schoolstraat, waar het zich dan uitstekond amuseert, door, zooals wij laatst vernamen, de tuimelramen dei klasse te openen en slijk en andore vuilnis naar binnen te werpen, of door op de ruiten zulk een helsch leven te maken, dat onderwijzers en leerlingen elkaar haast niet kunnen verslaan.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3