i\0. 1084. Ifeönsdag f3 Januari 1897. !2e Jaarg-. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAN, Knitenlaiid. FEUILLETON Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. Landbouw. AXI5LSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Als een regeering alleen politieke vriend jes benoemt, dan is het niet goed. Maar het schijnt nog grooter misdaad ook tegen standers e<=n goede betrekking te geven. Nu is men in Frankrijk weer ontevieden. omdat de radicale prefect van het dep. Du Nord, Vel Durand lid van den Raad van State is geworden. En er dreigt een ge vaarlijke interpellatie. De oud minister Mesureur, die in het afgeloopen jaar aan een banket te Chalons door zijn socialistische redevoering zoovee! van zich deed spreken, zou in de Fransche Kamer leider der radicalen worden, nu Dourner naar Indië gaat en Bourgeois se nator is geworden. In verband met de anarchistische betoo ging te Parijs zullen acht Spaansche en Italiaansche anarchisten uit het land wor den verwijderd. Bjj nader besluit van keizer Wilhelm zjjn de nieuwe bepaliogen tot het tegen gaan van het duel ook van toepassing ver klaard op de marine-officieren, De Iordmayor van Londen heeft gewei gerd bij een aan Rhodes aan te bieden feestmaal de tafel te presideeren, een be sluit dat zeker toejuiching verdient. Hicks Beach heeft in een redevoering te Bristol verklaard, dat met het oog op den gunstigen stand der Engelsche financiën, aanzienlijke credieten zullen worden aan gevraagd voor de versterking van de mari tieme stations. Zonder andere landen in hun ruïneuse-politiek te volgen, zal Enge land zorgen zijn oppermacht tel" zee te handhaven. Naar de Times uit Konstan tinopel ver neemt, weten de ambassadeurs, dat zonder i h; Daar zij echter slechts over weinige gelden te beschikken had, zag zij, bij gebrek van eenige verdienste, zich weldra genood zaakt om eerst een paar zilveren voor werpen van geringe waarde en daarna hare kleederen, voor zoo ver ze die kon missen te verkoopen. En toen ook de opbrengst daarvan verslonden was en de weinige handen, die haar nu en dan eenig werk verschatten of kleine giften toereikten, de eene na de andere zich terug trokken, verliet Peete op zekeren morgen de hut der arme vrouw, niets met zich voerende dan een gebroken hart en een beschuldigend ge weten. Zonder bepaald te weten waar zij henen wilde sloeg zij den weg naar het Ellens veld in. Met huivering zette zij hare schreden op die barre, drie uren lange vlakte, die schier geen einde schijnt te zullen nemen waar het turend oog boom noch kruid ontdekt en zelts geen enkel groen plekj uit de bruine heide ziet opdagen waarop de wandelaar, die haar betreedt als buiten de bezielde en bewoonde scheppiDg is gezet verkorting van de macht des sultans een afdoende verbetering van den toestand van het Turksche rijk niet mogelijk is. Maar zij weten evenzeer, dat de sultan zich tegen een inkrimping van zijn macht zal verzetten. Het aanwenden van geweld zal dus onvermijdelijk zijn. indien men werke lijk doeltreffende maatregelen wenscht te nemen. Over de vraag, op welke wijze men geweld zal gebruiken, moet overeen stemming worden verkregen vóór de diplo matieke actie begint, maar het schijnt dat men afkeerig is van een g-'welddadige doorvoering van de hervormingen. De ambassadeurs houden zich daarom bezig met voorstellen, welke voor de Mohame- daansche bevolking zoo gunsig zijn, dat men van die zijde steun kan verwachten, en dat de sultan, bevreesd voor een samen gaan van binnen en buitenlandsche onte vredenen zal toegeven. Deze en andere mededeelingen wekken in de Engelsche pers groote teleurstelling. Men begint te vreezen, dat alles op niets zal uitioopen. Over Cuba is veel en velerlei nieuws. In de eerste plaats wordt gemeld, dat Maximo Gomez zich tot den leider der Spaansche liberalen, Sagasta, heeft gewend met de mededeeling, dat de opstandelingen bereid zijn in onderhandeling te treden op den grondslag van terugroeping van gene raal Weyler, bepeiking van de macht van den gouverneur van heteiland, verlaging van het tarief van invoerechten en andere be lastingen en verschillende binnenlandsche hervormingen. De onderhandelingen zonden van de zijde der Spanjaarden door Martinez Campos, generaal Calleja of generaal Pandó moeten worden gevoerd, terwijl de Vereenigde en waarboven slechts enkele leeuwerikken zich zingende verhetfen om haar het ka iakter eener doodsvallei te ontnemen. Langzaam, en gedurig eens stil staande, schreed zij verder. Toen zij onder een gestadigen stofregen bjjna de heltt van den weg afgelegd had, zag zij zich genood zaakt iels langer te rusten. Leunende op haren stok sloeg zij met een schichtig oog den ganschen omtrek gade Dacht zjj aan die gruwelijke booswichten aan Ellert en Brammert, welke eerste aan dit veld zijnen naam zou hebben gegeven aan die vermaarde moordenaars," die de overlevering van plundering, ïtju wen roof en bloedige misdaden beticht? Vreesde zij, dat de schimmen dezer mannen na een tjjdsverloop van meer dan drie eeuwen hier nog zouden rondzwerven en haar kunnen deeren Neen, hoe bijgeloovig zij anders ook mocht wezen, zulke gedachten kwamen thans niet in haar op. Maar zij dacht aan 't geen zij geweest was, aan wat zij had kunnen zijn en wat zij in dit oogenblik was. Alles, wat zij vioeger bedreven had, drong zich aan har verbeelding op. Een gevoel vau verlaten heid overweldigde haar, en als wilde zjj zich zelve ontvlieden, strompelde zij ijlings vertier. Doch de krachten begonnen haai weldra te ontzinken zij kon niet meer en zich toen op een kleinen zandhoop neder zettende barstte zjj uit»0 God, Staten de uitvoeiing der vredesvoorwaarden zouden moeten waarborgen. In de tweede plaats is bericht ontvangen dat de senaat te Washington Maandag over de bekende motie zal beraadslagen 6n over een voorstel om tegelijk 10.000 beschikbaar te stellen voor een gezant bij de Cubaansche republiek. In de derde plaats een bericht aan de Times dat het gerucht veld wint dat Maceo niet gedood maar zwaar gekwetst is. De correspondent meent dat dit gerucht, hoe wel onwaarschijnlijk, toch met onmogelijk is, daar de Spanjaarden nooit de plaats hebben ontdekt waar Maceo begraven ligt en er geen enkel rechtstreeksch bewijs voor zjjn dood is aangevoerd. Men houde echter in het oog, dat der gelijke helden in het oog des volks allicht onsterfeljjk worden. Eindeljjk zijn er berichten over den op stand zelve. Generaal Weyler heeft met een deel van zijn macht de provincie Piner-del-Rio verlaten volgens hem zelf om in de provincies Havana en Matanzas een beslissenden slag te slaan, volgens de Cubanen, omdat zijn plan de campagne was mislukt en zijn positie in Pinar ta melijk onhoudbaar was geworden, Jaar de poging tot verovering van Vuelta A~bajo was mislukt. De generaal verzekert het in de genoemde provincies spoedig klaar te zullen spelen, en dan naar de provincie Santa Clara te zullen gaan, waar Maximo Gomez een groote macht bijeen beeft- Maandagnacht hebben de insurgenten de stad Bainoa, op slechts 27 mijlen van Havana gelegen, totaal verwoest. Voor de zooveelste maal heeft generaal Weyler gelast dat alle bewoners van het platteland zich in de steden zullen terug- laat mij sterven Ettelijke benauwde zuchten volgden dezen uitroep. »öterven,' mompelde zij, „sterven en wat dan O neeu, niet sterven, niet sterven voer ze wanhopend voort„ik moet, ik wil leven ik kan zóó niet sterven, want ik ben gansch melaatsch eerst vergiffenis en ge nade, o God Haar gemompel werd onverstaanbaar, haar hoofd nu op de knieën latendeneder zinken, scheen zij den afgrond der ellende te willen peilen, waarin zij zich zelve had nedergestort. Terwijl de ongelukkige daar als een vormlooze klomp neder zat, hoorde zij in hare onmiddellijke nabijheid iemand op zachten weemoedigen toon vragen „Wat deert u, aime vrouw?" Verschrikt hief zij het hoofd op, en hare blikken vestigden zich op een man, aan wjen zij zich menigmalen bezondigd had Het was ds. Reinhoff. »Arme Peete, zjjt gjj het?" vroeg hjj, dadelijk toen zij opzag haar herkennende »Ik ben het, antwoordde zij met ter aarde geslagen oogen. »En waar gaat gjj heen, Peete'?" »Dat weet ik niet." antwoordde zij treurig. De leeraar had reeds een diepen blik in het hait der ongelukkige geworpen bij. meet.de haren toestand te bevroeden en vroeg, alsof bjj haar antwoord niet verstaan of begrepen had trekken, opdat er buiten niets dan op standelingen zullen zjjn. Invoer vau Hollandsch vee in België. De afgevaardigden der Midden-Land- bouw maatschappij van Belgie werden Woensdagnamiddag ontvangen door de ministers De Bruyn en de Smet de Naeyer. De afgevaardigden klaagden over het binnensmokkelen van Hollandsch vee, waardoor mónd- en klauwzeer op ver schillende punten des lands ontstaan rijn. De ministers antwoordden dat zij al het mogelijke gedaan hebben om het binnensmokkelen van Hollandsch vee te beletten, Slechts Vijf slachthuizen, Ant werpen, Brussel, Curegbem, Gent en Luik mogen Hollandsch vee ontvangen. Een bijzondere waakzaamheid is aan de grenzen ingericht om het binnen smokkelen van besmet vee te beletteG. De gendarmen doen gedurig ronden om de smokKelaars in het oog te houden. Er zal nochtans onderzocht worden of er me6r afdoende maatregelen te nemen zijn. Volgens de ministers is het beste middel om de plaag te bestrijden het merken van het vee. Er zijn 240 merkers aan het werk, doch het zal nog een zekeren tijd duren vooraleer zij daarmede gedaan hebben. In afwachting zullen de grenzen streng bewaakt worden. K. r. A. In een dezer dagen gehouden ver gadering van beetwortelverbouwers in de Rijnprovincie (Pruisen) is besloten een bond op te richten, weike ten doel heeft de belangen der bielentelers tegenover de suikerfabriekanten te behartigen. Het „Gjj wilt misschien naar Assen »'k Weet het niet," antwoordde zij, het hoofd langzaam schuddende. »Wel nu, dat treft goed, ik ga daar ook naar toewij kunnen dus zamen reizenklim maar op, ik heb plaats in overvloed." Zij aarzelde. Hoe zou zij bjj 't besef harer zonden plaats kunnen nemen naast een man, wien, hoewel door haar en zoo vele anderen miskend en verguisd, niets te laste gelegd kon worden, hetwelk in tegenspraak was met hetgeen hij door woord en voorbeeld leerde. Moest zij niet vreezen, dat die man, dien zij altijd van onrechtzinnigheid beschuldigd en als een blinden leidsman en verleider der schare uitgekreten had, en onder wiens gehoor zij zich bijna niet anders dan op hooge kerkelijke feestdagen liet vinden, haar thans over dat alles zou onderhouden. Neen, zjj duride niet, want wat zou zij hem antwoorden. Doch van een anderen kant smachtte zij naar gezelschap en toespraak. Die man had haar zoo zacht en minzaam toe gesproken, zijne oogen hadden zoo vrien delijk en vol medelijden de hare ontmoet dat toen zij npg eenmaal die blikken zag andeimaal die stern hoorde, zij het her haalde aanbod gretig aannam. Zoo bracht de Heer de ongelukkige, die zich als van Hem verlaten waande, in de onmiddellijke nabijheid van een zijner dienaren, ten einde geleid, getroost en be-

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1