No. 1083. Zaterdag 9 Januari 1897. 12 Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEIIAN, Buitenland. FEUILLETON Voor honderd jaren Een drentsch verhaal. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor Bïlgië 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In België wordt veel gesproken over een Nieuwjaarsrede van koning Leopold, welker echtheid door velen betwijfeld wordt. Bovendien weet men niet of de koning, als hij in den door de bladen vermelden vorm over de plichten jegens het vaderland heeft gesproken, het oog had op de tegen standers van de legerwetten of op de socia listen. Tot de in verband met deze zaak loopende geruchten, behoort het verhaal, dat de koning het vooi nemen zou hebben afstand te doen van den troon. Te Parjjs verzekert men, dal de Czaar alleen aan Felix Faure een telegrafischen nieuwjaarswensch heeft gezonden, en is men natuurlijk erg blij met dit bewijs van bijzondere vriendschap. Dat die vriend schap in het Oosten niet door samenwerking bljjkt, schijnt er minder toe te doen. De definitieve uitslag van de senaats verkiezingen is, dat de rechterzijde 8 zetels verliest en de republikeinsche partij 1. welke winst geheel ten goede komt aan de radicaal-socialisten, die dus negen zetels winnen. Van de 300 senatoren behooren er ruim 220 tot de republikeinen, ruim 20 tot de radicalen en omstreeks 55 tot de rechter zijde. De uitslag oefent dus niet rlen minsten invloed op de kleur van den senaat uit. Van de nieuw gekozen senatoren hadden er 10 reeds zitting in de kamer en wel 5 republikeinen en 5 radicalen, zoodat er, met inbegrip van de vacatures-d'Hulst en Doumer 12 kamer verkiezingen moeten plaats hebben. Keizer Wilhelm heeft op Nieuwjaar zijn 41 „Ja, dat is hetintusschen smart het mjj, dat Wemeltien er zoo geducht tegen op ziet.*' »Wat is natuurlijker dan dat, lieve Geertrui? Bij zijne bloedverwanten op 't land in een eenvoudig huishouden te leven of by voorname lieden, van wier levens wijze en manier van huishouding men tbr nauwernocd eenig begrip heeft, in eene groote plaats of stad te dienen, maakt een groot verschil, en daarom verwondert het mij niets, dat zij er erg tegen opziet." „Wemeltien is gansch niet van veistand en overleg misdeeld en zal, naar ik ver trouw, met ter tijd alles wel te boven komen." >Dat geloof ik ook, te meer nog omdat zij er zoo tegen opziet; immers zou 'k weinig van eene dienstbare houden, die, Zonder de haar wachtende taak te kennen zich tot alles in staat gevoelde.'' Gedurende dit onderhoud keeide Wemel tien met haar jongske uit het dorpje hui waarts. Met een tamelijk opgeruimd ge laat en een klein pakje onder den arm naderde zij de oude lieden terwjjl Herman officieren verrast met nieuwe, vrij strenge bepalingen betreffende het duel, zoowel onderling als met buigers. De bevoegdheid der bekende raden van eer wordt uitge- breidt, in dier voege, dat zij in hoogste ressort over alle beleedigingen hebben te oordeelen, Het staat thans vast, dat keizer Frans Joz»f dezen zomer naar Engeland gaal om koningin Victoria met haar jubileum geluk te wenschen. Een van de getuigen in het moordproces Stamboeloff. die de vorige week afwezig was gebleven, heeft thans aangeboden belangrijke verklaringen af te leggen, zoo zijn veiligheid werd gewaarborgd. Te Madrid houden de geruchten over een crisis aan. öagassa heeft verklaard, dat hij zoo hij geroepen werd den boedel van Canovas te aanvaarden, aan de wet betreffende de koloniale hervormingen een ui mere interpretatie zou geven dan Canovas doet. Te Madrid zijn nu tegen acht bladen vbrvölgingeu ingesteld, terwijl de nummers in beslag zijn genomen. De geheele pers verzet zich tegen het voornemen, om den krijgsraad over deze zaken te doen oordeelen. Maandag zouden op Manilla 11 hoofden der opstandelingen, onder wie 3 inlandsche priesters, op last van den krijgsraad worden gefusilleerd. Den zelfden dag zouden 15 andere leiders der beweging terechtstaan. Hardnekkiger dan ooit blijft het bericht aich handhaven, dat de groote Maceo heusch, werkelijk niet dood is. Nu is het weer de New York Heralddie het beves tigt en voor de deugdelijkheid harer bron nen instaat. Het Amerikaansche blad beschrijft de wonden, die de beioemde aanvoerder moet hebben ontvangen, de vooruit snelde en reeds op de knie des grijsaards schommelde, eer zijne moeder haar vriendeljjk »goeden avond' Kon doen verstaan. Zoo, miju kind, hebt ge alles gereed vroeg Geertrui. >Ik heb alles in order, wat Herman en ik noodig hebben om fatsoenlijk voor den dag te komen," antwoordde Wemeltien met een zucht, terwijl zij het pakje los maakte en de oude vrouw de gekocht vooi werpen een voor een vertoonde. »'k Ben evenwel bang," vervolgde We meitien, »dat het mijnheer wel wat te boersch zal schijnen." >Heb daar geene zorg over, nicht, sprak de meestei»de genadige heer is een deftig man, die op degeljjkheid ziet." Deugdelijk is" 't goed," antwoordde Geertrui, „en er zal vrij wat meer dracht in zitten dan in die bonten vodden iBuiten dat zou 't mij ook niet staan,' viel Wemeltien in. „Dat geloof ik ook," hernam Meilhaus »ieder moet zich naar zijn stand en ver mogen kieeden, dat is prijzenswaard." »'k Zou er ook geen den minsten lust toe gevoelen om mij dus op te schikken," ging Wemeltien voort; „mijn toestand is er niet naar, want, o als ik er goed in kom," barstte zij een oogenblik later schreiend uit, »dan weet gij niet, ho ongelukkig ik mij gevoel." »Niet alzoo, Wemeltien," hernam de grijsaard. „Kus de hand des Heereu, die zorgen die aan hem besteed zijn en meldt, dat hij zich binnenkort zal inschepen naar New-York, waar hij zal blijven tot hij olie dig hersteld is. Particuliere b-richten melden dat de Cubanen onder Maximo Gomez de trocha overgetrokken zijn. Officieele berichten spreken van de gewone overwinning, van ontevredenheid der Cubanen over het optreden van Rivero en over het wegioopen van de opstande lingen. Maar de voornaamste bladen hebben hun verslaggevers op Cuba per telegraaf terug geroepen, daar de regeering, door in beslag neming van kranten en andere maatregelen tegen de pers, tracht te beletten dat de waarheid worde gehoord. De ziekte van kardinaal De Felici, aaits- bisschop van Napels, he -ft een noodlottigen afloop gehad. De grijsaard is Zondag overleden, tot groote droefheid der Napo- litanen, die den kardinaal niet alleen als geestelijke, maar ook als zelfopofferend mensoh vereerden, vooral na zijn houding bij een cholera-epidemie. Een tijdlang werd hij de aangewezen opvolger van Leo XIII geacht, maar de onderscheiding, met welke keizer Wilhelm hem behandelde, en de achting, hem dooi de koninklijke familie getoond, deden zijn kansen op den Heiligen Stoel verminderen. De sultan gevoelt zich, nu de mogend heden toch niets doen, weer sterk genoeg, om hen te weerstaan. Hij heeft thans beslist geweigerd goed te keuren, dat de gendarmerie op Kreta voor een deel uit vreemdelingen zal bestaan. De toespraak door dr Jorissen tot pre ident Kruger gehouden, heeft in Engeland een ernstige ontstemming gewekt. De St. betoogt dat de regeering niet bij machte en niet geroepen is, de betoogingen ten gunste van Rhodes te fnuiken. Het breidelen van het vrije woord en van de pers laat zij aan de regeering der boeren republiek over. u zoo wonderbaarlijk wel schijnt te willen leiden; hoop en vertiouw op Hem en gij zult nooit beschaamd uitkomen. Welgi lukzalig hij, wiens verwachting op den Heer zijnen God is." >Gij zegt wel, oom," snikte zij »maar toch zóó," en zij greep baar jongske in de armen als zij dit zeide, >zóó te gaan dienen, te dienen in den vreemde, waar ik niemand, niemand heb, die »God is overal, mijn kind," sprak de grjjsaard met vromen ernst, »en waar op aarde een bidder nedei knielt, daar opent zich in den hemel een altijd luisterend oor." De dagen, die Wemeltien nog vergund waren om met haar kind onder het gast vrije dak van baren oom door te brengen krompen nu snel in. Toen zij eindelijk alles voor hare afreis gereed had, wendde zij nog eenmaal hare schreden naar Drenthe. Eene onwederstaanbare behoefte, om van bare weldoeners de oude mevrouw Weeninck en hare kleinkinderen, afscheid te nemen, dreef haar als met geweld naar santhorst. O, welke gewaarwordingen bezielden het arme meisje, toen zij er aankwam, maar tevens hoe versterkt zou zjj er weder van terug keeren want wie geleek mevrouw Weeninck in de gave om een diep bedroefd gemoed te troosten en op te beuren Lang bleet zij op Santhorst verwylen, en met geweld moest zij zich zelve van de haar AXEL, den 8 Januari 1897. De bevolking der gemeente Axel bedroeg op 31 December 1895 1964 m., 1981 vr., totaal 3945. Geboren werden 79 m. en 71 vr. Hieronder is begrepen 1 m. in de gemeente geboren, niet be- hoorende tot hare werkelijke bevolking. In de gemeente vestigden zich 96 m., 104 vr., totaal 200. Totaal 2138 m., 2156 vr., totaal 4294. Overleden 50 m. en 38 vr. Hieronder zijn begrepen 2 m., en 1 vr. In de gemeente overleden niet beboorende tot hare werkelijke bevolking en elders overleden 1 m., behoorende tot de werkelijke bevolking der gemeente. Uit de gemeente vertrokken 82m.,86 vr., totaal 168. Bevolking op 31 December 1896 2007 m., 2033 vr., totaal 4040. Een tweeling geboorte. Onecht geboren vr. Levenloos aangegeven 1 m., en vr. E» werden 43 huwelijken gesloten als33 tusschen jongmans en jonge dochters, 2 tusschen jongmans en wedu wen, 6 tusschen weduwnaars en jonge dochters en 2 tusschen weduwnaars en weduwen. De Koninklijke Nederlandsche Fa briek van Muziekinstrumenten, M. J. H. Kessels te Tilburg, heeft een muziek- kalender uitgegeven, welke aan elk mu ziekliefhebber, die er om vraagt, gratis wordt toegezonden, 'tls een lijvig boekje van 150 pagina's druk met prachtigen omslag in fraaien kleurendruk uitgevoerd, dierbaar gewo.dene familie losrukken. In tranen badende nam zij afscheid, hoorde zich bet laatst vaarwel toeroepen en over schreed den drempel, dien ze wellicht nim mer weder zou betreden. Maar hoe, wat staat zij daar buiten te peinzen Wat mart ze is het in verstrooiing van gedachten dat ze den weg links en niet rechts inslaat Neen, het schijnt opzet telijk te zijn want sluipend spoedt zij ver der. Geheel haar gelaat en houding ver raden, dat zij niet weten wil waar ze henen gaat. Met schier alles bespiedende oog6n en haastigen tred repte zij zich langs stegen en bijpaden door het bewoonde gedeelte des doips, en toen zij dit achter zich had, sloeg zjj met versnelde schreden het voetpad in dat over den esch naar het g.hucht Wachtuiïi voert. In weinige mi nuten bevond zij zich nevens de laatste woning vau dat gehucht. Toen toomde zij hare schreden in, en nu Ungzamer voortwandelende bleet zij, op eene zekere hoogte gekomen, plotse ling stilstaan. Het door haar gekozen standpunt schonk baar over de bruine heide een ruim uit zicht Als binnen een hal ven cirkel besloten lagen Zwinderen, Gees, Oosterhesselen eu de Klencke voor haar. Doch hos zij haar vorschend oog ook in het rond liet waren zij scheen er niet te vindeü wat zij zocht. Zij schudde met het hoofd, en toeu zij-

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1