353s" Staats-loterij, Rechtszaken. Uemcngd Nieuws. deze laatste meststof naast stalmest veel energischer wer ct dan wanneer zij alléén werd aangewend denkelijk, doordat hier de salpetervormende bacteriën steeds in ruime mate voorhanden zijn. Ten slottezwavelzure ammoniak is onder de tegenwoordige prijsverhoudingen zeker voor menig gewas met voordeel aan te wenden, en we vestigen hierop ten zeerste de aandacht van practische landbouwers. Wat de hoeveelheid aan te wenden ammoniak betreft, bedenke men, dat dit van zoovele omstandigheden afhangt, dat we daaromtrent weinig kunnen zeggen. We herinneren alleen, dat 1 K.g. stik stof in den vorm van zwavelzure am moniak gelijk staat met 0,9 K.g. in den vorm van chili-sal peterdat zwavelzure ammoniak 20—21 pCt. en chili-salpeter 15-16 pCt. stikstof bevat; dat dus 5 K.g. zwavelzure ammoniak viijwel gelijk waardig is met 6 E.g. chih-salpeter. Vee uitvoer. Wegens de strenge maatregelen der Belgische regeering, is de uitvoer van vee hier te lande haast van geen beteekenis meer Van 10 tot 23 dezer werden langs hei grensstation Roosendaal naar Belgie uitgevoerd 26 stieren, li ossen, 38 koeien 53 vaarzen en 45 kalveren. Het smokkelen van fokvee in Belgie neemt toe. In een dezer dagen gehouden ver gadering van beetworteiverbouwers in de Rijnprovincie (Pruisen) is besloten een bond op te richten, welke ten doel heeft de belangen der bietentelers tegenover de suikerfabriekanten te behartigen. Het bestuur van den bond st9lt elk jaar na onderhandelingen met de fabrikanten de bietenprijzen vast. De prijzen worden vervolgens in een algemeene vergadering van den bond definitief vastgesteld of verworpen. Bij vaststelling der prijzen kunnen de leden van de vereeniging per soonlijk met de fabrikanten contracteeren. In het bestuur van den bond zul'en een 21-tal landbouwers als vertegenwoordigers van de voornaamste beetwortelstreken in de Rijnprovincie zitting hebben. M. Ct. Te Philippine is mond en klauw zeer uitgebroken op de hofstede van den heer Daelman in den Clara polder onder die gemeente. AXEL, den 2!» December In het »Gu!den Vlies" werd de vorige week eene vergadering gehouden van honoraire leden van het fanfaren - gozelschap Concordia, welke door 21 leden werd bijgewoond. Uit de rekening en verantwoording van den secrbtaris-penningmeester bleek, dat ontvangen was over het verloopen jaar ƒ727,645 en uitgegeven '718,38, zoodat een batig slot van 9,265 werd geconstateerd. Tot lid van net bestuur werd gekozen de heer A. E. C. Krujjsse, welke deze benoeming heelt aangenomen. Bij de omvraag besprak de heer Blan saart de wenschelijkheid om aan de ver eeniging een voorbereidende cursus te verbinden voor jongelingen of liever voor degenen, die later werkend lid wenschen te worden. Ook werd door denzelfden spieker aan hot bestuur in overweging gegeven de fanfaren in eene harmonie te veranderen door het aanschaffen van cla rinetten en cors. De heer Van Rujjven, voorzitter, dankte voor deze belangstelling getuigende woor den en gaf de belofte, dat de zaak bij bot bestuur een punt van lijpe overweging zal uitmaken. Alsvorens de vergadering te sluiten wees de voorzitter er op, dat het aantal con- tribueerende leden niet sterk klimt, zoo dat een kleine aan moedigi ug tot werving van zulke leden niet ongepast was. In den loop dezer vergadering werd er ook nog op gewezen, dat in Axel zoo weinig liefhebberij onder de jongelui is. In plaats van werkend lid te worden en geregeld de rauziekoefeningen bij te wonen, staan de jongens liever den ge- beeleu avond uren aaneen op hoeken van straten, niets anders doende dan onnut, terwijl zij werkend lid der vereeniging zijnde, hunne avonden gezellig en nuttig konden doorbrer.gon, wat toch veel beteris, Door de nieuwjaarscommissie alhier is voor de gewone bedeeling gecollecteerd de som vaD 487,90. Door den Commissaris der Koningin in onze provincie zijn de vergunningen tot weiding van rundvee en schapen wedeizijds de grenzen ingetrokken naar aanleiding van het uitbreken van mond en klauwzeer in onderscheidene Belgische grensgemeenten. Ds. A. Timmerman, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Ter Neuzen, heeft voor het beroep naar Ovez ndo en Driewegen bedankt. Maandag werd te Ter Neuzen door bet bestuur van de vereeniging „Door eendracht sterk" aanbesteed de Severing van 293,000 Kg. superphosphaat. Hiervoor schreven in de heeren Vaes- Steinhaus te Rotterdam, voor 2.68 J. P. Meyers te Schaarbeek, voor f 2,62 D J. Oggel te Axel, voor ƒ2,59 en P. J. Scheele te Tor Neuzen, voor 2,56, alles per 100 Kg. De levering is aan P. J. Scheele gegund. Bij de te Middelburg gehouden her besteding van de indijking van het ver dronken land van Saettingen waarvoor de minste inschrijvers ad 296,200, waren 12 biljetten ingekomen, waarvan het hoogste bedroeg 344,000, van de heeren Smit VII te Haarlemmermeer. Zoomede werd nog ingescbieven door de heeren E. F. Staal te St. Jansteen en F. Dronkers te Kapelle, voor ƒ299,100 en J. Haek te Oud-Gastel en J. Geluk te Tholen, voor 298,800. Door de vereeniging »In 't belang der landbouwers" te Zaamslag werd Donderdag aanbesteed do levering van lo. 335400 Kg. superphosphaat. Ingeschreven werd door de heeren D. J Oggel te Axel, voor 2,63, Vaessen Steinhaus te Rotterdam, voor ƒ.2,61, E. P. Staal te Graauw, voor f 2,57, alles per 100 Kg. 2o 173000 Kg. chilisalpeter, waarvoor inschreven de heeren M. de Jonge le Hoek, voor ƒ9.17, D. J. Oggel te Axel, voor (9,10, E' P. Staal te Graauw, voor ƒ9alles per 100 Kg. Heden had te Sas van Gent de aanbesteding plaats van het afbreken en weder opbouwen van eene pastorie der Ned. Herv. Kerk. Hiervoor word ingeschreven door de heeren D. de Smit te Ter Neuzen voor ƒ7060; W, Nieuwelink te Ter Neuzen voor (5830: G. Kamoen te Westdorpe voor 5620P. Mielen te Ter Nenzen voor f 5580F. de Meijer te Gent voor (5500; A. de Meijer te Selzieie voor 5200; A. Coruelisse te Axel voor 5180; H. van Luik te Axe! voor 5179.50 J. van Hoeve te Axel voor 5179 M. Dootjes te Sas van Gent voor 5058 en P. van de Voorde te Westdorps voor 4965. 4de klasse. Trekking van 28 Djc. No. 2114 (5000 762 1500 7893 13093 400 6639 10322 12569 200 3134 5772 14181 17174 100 Bij bevelschrift der arrondissements rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend, met bevel tot gevangenneming en instructie, tegen A. V. M. B. spoor wegbeambte bij de Spoorwegmaatscbappi) Gent Terneuzen, tei zake van verduis tering van gelden in zjjne voormelde betrekking en valschheid in geschrifte. De beklaagde is te Antwerpen gear resteerd. M. Ct. Zaterdagavond negen uur, ontving te Biervliet zeker V. U. uil Vlissiugon's garnizoen met verlof, eenige mes-sneden over het gelaat. Zoodra de aanranders bemerkten, dat zij zich in den persoon hadden vergist liepen zjj ijlings weg. Door de duisternis in de dorpstraat her kende deaangevallenegeender aanranders, die de politie echter op het spoor is. Zondagavond tussdi6n vijf en zeven uur, terwijl velen naar het, meer dan ge woonlijk luisterrijk gevierde, Kerstfeest in de kerk waren, werd bij de werk lieden V. en B. ingebroken, en bij de een ƒ5, bij den ander 10 weggenomen. Ook dezen wonen in de kom der gemeente in de achterstraat. M, Ct. Naar men uit Oostburg aan de M. Ct. meldt, vond Maandagmorgen een in gezetene van die gemeente, wonende aan den weg naar Schoondijke. op de straat achter zijne woning den 2ljarigen V. M. uit Schoondijke stervende. Uit een onderzoek is gebleken, dat de thans reed» overledene V. M. Zondag avond na 11 uur met twee kameraden, ter hoogte van de villa „Vreeswijk", door diie personen met knuppels is aangevallen. Een der vermoedelijke dadeis, zekere C. te Schoondijke, heeft bekend en is in arrest, terwijl hij zijne medeplichtigen heeft aangewezen. Het onderzoek wordt voortgezet. Te Apeldoorn overleed, in den ouder dom van 71 jaar, de heer Jacobus Olden- hof, wiens geslacht al ongeveer drie eeuwen de vorstelijke boerderjj by het paleis Het Loo bewoont. Met trots toonen de be woners de talrijke geschenken, hun in den loop dier tijden door de vorstelijke familie geschonken. Onze Kcningin- Reg9ntes droeg aan de bewoonster van de boerderij de levering op voor de melk toen de Koningin een kind was en de rij der cadeaux is in de laatstb jaren niet weinig vermeerderd. Vermelding ver dient dat de Koninginnen den nu ovei- leden Oidenhof tijdens zijn ziekte bezochten en zich een halt uur in zijne woning op hielden. In het groot militair hospitaal te Batavia heeft een droevig sterfgeval plaats gehad. Ruim twee maanden geleden werd de le-luitenant der infanterie L. J. van Teyn in Atjeh door zijn hond in de hand gebeten. Met de eerste boot kwam hij naar Batavia en werd daar behandeld volgens de methode Pasteur. Na de behandeling ging hij mot binnen landsch verlof en keerde, kort geleden, van Sindangiaja naar Buitenzorg terug, Al dien sedert verloop tijd had hij zich zeer wel gevoeld; tot plotseling zich ver schijnselen van watervrees voordeden. Onmiddelijk daarop begaf hij zich naar Batavia, ten einde zich opnieuw oDder behandeling te stellen, doch spoedig be zweek de ongelukkige jonge, man na een verschrikkelijk lijden. De luitenant Van Teyn was een kloek en flink officier, die reeds zijn Militaire Willemsorde had verdiend, eerst 27 jaar oud en gelukkig gehuwd was en alle vooruitzichten in de toekomst had. Toen iemand uil Oudelaroer (Fr Dinsdag, naar men zegt onder den invloed van sterken drank, geheel alleen op de sjees naar huis reed, schrikte eensklaps liet paard voor eenige aan den weg Iggende boomstammen, tengevolge waar van de voerman uit de sjees werd geslin gerd en in eene diepe langs den weg loopende sloot terechtkwam. Het paard liep met het lichte voertuig door, en hield, als naar grwoonte, voor de eerstvolgende herberg stil. De her bergier, bet paard en voertuig herkennende begreep terstond wat ei gaande was. Gewapend mei lantaarns en touwen, trok men er op uit en weldra had men het geluk den drenkeling drijvend in de sloot te vinden slechts neus en mond boven water houdende, lag hij daar roerloos. Spoedig op het droge gebracht, gelukte het na eenigen tjjd de levensgeesten weder op te wekken, en kon de inmiddels gehaalde geneesheer uit Scherpenzeel con- stateeren, dat de drenkeling geen enkel letsel had bekomen. Vrijdag had te ViissingeD hot vol gende tragische voorval plaats. 4 Een der twee dochters van een vijf- en-zeventig jarige weduwe, in de Aagje Dekenstraat, een ruim dertigjarige vrouw die aan zwaarmoedigheid lijdt, liep_ eens klaps de deur uit met het voornemen zich in eene achter het huis liggende vest te verdrinken. De moeder en de zuster liepen haar na, doch de levensmoede was reeds in het water gesprongen. Moeder en dochter volgden haar om haar te redden. Dit gelukte en met behulp van eenige toege schoten personen werden alle drie de vrouwen op het drogo gebracht. De moeder was door den schrik, de koude en het water echter zoozeer be vangen dat z(j in bewusteloozen toestand in een cafe in de nabijheid werd binnen gebracht. Toen de inmiddels ontboden geneesheeren daar kwameD, konden zij niet anders dan den dood constateeren. De dochter, die iu het water gesprongen was, ligt ziek te bed. Te Hekelingen ontstond Zaterdag omstreeks 10 uren in den ochtend brand in do schuur op de hofstee van de wed I. Braat. Behalve een voorraad hooien graan, 40 beesten en 16 paarden is ook het huis met het grootste gedeelte van den inboedel eene prooi der vlammen geworden. Van het vee zijn slechts een stier, eene melkkoe, eenige hokkelingen gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. Met een hevigen slag is Maandag in Den Haag een in aanbouw zijnd huis gedeeltelijk ingestort. Er hadden geen ongelukken plaats. Te Nieuw-Buinen zal binnenkort een volkskoffiehuis worden gesticht, waar allerlei ververschingen tegen lage prijzen verkrijgbaar zullen zijn, doch waar geen alcoholhoudende dranken zullen worden verstrekt. De ontploffing van acetyleengas te Berlijn beeft aanleiding gegeven tot het afkondigen eener politie-verordening, volgens welke ieder die dat gas calcium- carbide met water wil vervaardigen, verplicht is vooral daarvan aan de politie kennis te geven, welke dan de toestellen laat onderzoeken en bij goed keuring een schriftelijk bewijs afgeeft. De toestellen moeten zóó ingericht zijn dat de druk niet meer dan l1/^, atmos feer kan bedragen. De verordening is niet toepasselijk op wetenschappelijke in stellingen van den Staat, voorzoover de vervaardiging slechts voor het onderwijs of de studie geschiedt. Op aansporing van den Duitschen rijkskanselier is een centraai-comité ge vormd, dat zich ten doel stelt de op richting van gasthuizen voor lijders aan longtering te bevorderen. De keizerin is als beschermvrouw opgetreden, de kanse lier Von Hohenlohe a!s eere voorzitter en de minister Von Bötticher voorzitter van het bestuur, waarin o. a. ook prof. Von Leyding zitting heeft. In een ver gadering de vorige week gehouden, werd medegedeeld dat het comité reeds een kapi taal van 400.000 mark bezit en dat behalve een zevental reeds bestaande instellingen, nog 10 in aanbouw of vergevorderde voor bereiding zijn en in 14 voorname steden plannen in de maak zijn, waarvoor ten deele reeds groote sommen zijn toegezegd. Het comité zal, op grond der reeds verkregen er varingen, een leiddraad doen opstellen voor den bouw en de inriebting van zulke gasthuizen. In Amerika is, zegt men, een nieuwe locomotief voltooid, die rijdeD kan met een snelheid van 200 mijlen (321.8 kilo meter) in het uur. Die locomotief is geheel anders dan de tegenwoordige Van het mechanisme is bijna niets te zien alles is iu ijzeren kasten verborgen ze gelijkt veel op een goederenwagen. Het gevaaite is ruim 11 meter lang en 75.000 kilogr. zwaai Het wordt voortgedreven door electrische kracht, aangevoerd met behulp van een derde rail, die als geleider dient. De rechtbank te Gent zal in eene belangrijke erfenisquaestie eene beslissing moeten nemen. Een bejaarde dame, die in oen klooster overleden is, moest vol-

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3