Landbouw. droeg zorg, dat do stoet niet langs het Spaansche gezantschap trok. In het rapport der senaats-commissie over de Cuba zaak wordt een optreden der Ver. Staten ten gunste van Cuba o. a. verdedigd door een beroep op de afscheiding van België van Nederland, die van Grie kenland van Turkije, enz. Zoover be hoefde men bijna niet eens van huis te gaan want bijna alle Amerikaansche iepublieken zijn eens koloniën geweest. Ben teekenend versclijjnsel is, dat de Kamer der Vereenigde Staten haar goed keuring weigerde aan het amendeme t op de immigi atiewet, dat door den senaat was aangenomen. Dit amendement strekte om de wet niet toepasselijk te verklaren op Cubanen, zoodat dezen zonder eenige voorwaarden in Amerika zouden worden toegelaten. Uit Spanje wordt de verschijning van een bende republikeinen gemeld, die met een vlag rondtrokken. De gendarmerie heeft zoowat alle muiters dood geschoten. Blijkens een later bericht, oordeelt men het beter aan de zaak geen politieke be- teekenis te geven, en van roovers in plaats van republikeinen te spreken. Sommigen meenen, dat de Cubanen er achter zitten, en dat dezen door binnen- landsche moeilijkheden, de aandacht van de koloniën willen afleiden. Van Cuba komt het bericht van eene overwinning, door generaal Rey op Calixto Garcia behaald. Deze werd met groot verlies verslagen. The three friends, het schip dat wapens en vrijwilligers voor Cuba aan boord had, lieelt, ondanks de vervolging door oorlogs schepen der Unie, alles behoorlijk aan land gebracht. Ook van de Philippijnen komen berichten van door de Spanjaarden behaalde voor deden. Generaal Polavieja staat gereed de provincie Cavito aan te vallen. Op de Philippijnen hebben de Spanjaar den een geduchte nederlaag geleden. Gene raal Rios, die met 140C0 man een aanval op het schiereiland Noveleta deed is, na een aanvankelijk succes met groot verlies teruggeslagen. Eenige dagen later werd de aanval hernieuwd, maar met geen beter gevolg. Ook uit de andere deelen van dezen archi pel komen ongunstige tijdingen. Naar uit Konstantinopel wordt geseind, laten de regeeringen het aan hunne am bassadeurs over nieuwo voorstellen te ont werpen en deze ter goedkeuring aan te bieden. Men verzekert, dat allen, ook Rusland, bereid zijn tot militaire maatregelen, zoo de diplomatieke actie geen gevolgen heeft. meest alleen uit jongelieden en leerlingen van ds. Reinboff bestaande. Hield schaamte hem nog een oogenblik terug de kregel heid deed hem voorwaarts treden. Zoodia men hem ontdekte, riep men hem van alle zijden op half fluisterenden toon toe„dooranij is er nog neet." vEn komt ook niet," antwoordde Kool- stia wrevelig, »want »Stklonk het op eens»zjj beginnen." En werkelijk hoorde men daar binnen een gezang aanheffen, 't Was een psalm Davids naar de berijming van Datheen, op hoogst wanluidenden toon uitge galmd »Och hoe stichtelijk sprak scheuper Hilbert spottend. Haast zou men mee zingen," liet een ander er op volgen, »'k Wilde lievei met den voorhamer er de maat bjj slaan,* riep Eoolstra driftig Het gezang hield op, en schier met in gehouden adem stonden Koolstra en die met hem waren tegen deur en venster ge drongen om te luisteren naar 't geen vol gen zou. Vrienden in den Heere 1" hoorden ze Leffert aanheffen. »Gods volk is altijd een doorn geweest in de oogen van de ndeien der wereld. Klein is 't hoopje van de zulten, die de Heere voor de grondlegging der wereld, naar zijne eeuwige verkiezing, ten leven heeft uitverkoren, en Cecil Rhodes is Donderdag te Port Eli zabeth aangekomen. Eene ontzaglijke volks menigte bracht hem eene ovatie. Men zal hem een adres aanbieden, waarin de hoop wordt uitgesproken dat koningin Victoria aan de onderscheidingen reeds aan hem verleend, de macht en het gezag zal toevoegen, noodig voor de nut tige voltooiing van zijn werk. In etn onderhoud met een journalist te Durban verklaarde Rhodes dat de oorlog tegen de Matabelen ten einde was en dat alleen nog een of twee kleine opperhoofden der Masjona's eenigen last veroorzaakten. De nieuwe politie zou echter volkomen in staat zijn om dezen tot rust te brengen, alle rijkstroepen zouden teruggeroepen worden, met uitzondering van ongeveer 200 huzaren De vijandige houding der inboorlingen van het district Taungs, tengevoige van de maatregelen tot onderdrukking van de vee pest, gaf den gouverneur van Kaapstad aanleiding om de vrijwilligers in West- Griqualand onder de wapenen te roepen. De inboorlingen schoten op een detache ment van 17 man der veldpolitie, die het vuur niet beantwoordden. Uit Kimberley zijn 200 man van de veldpolitie gezonden. De veel besproken spoorweg door Man- sjoerije zal, naar thans blijkt, door een Rus sisclie maatschappij worden aangelegd. De staten der onderneming zijn door den Czaar bekrachtigd. Het kapitaal bedraagt 5 millioen ïoebels in 10.000 aandeelen Alleen Russen en Chineezen mogen deel ne$ien. Onder'welke omstandigheden en bij welke prijzen is het geraden, in plaats van chili salpeter, zwavel zure ammoniak te gebruiken Onder dezen titel schrijft Prof. Maercker in de Landwirtschaftlichen Zeitung eene verhandeling, waaraan K. t6 W. het volgende ontleent om mee te deelen in het Ned Landbouw Weekblad. Was vroeger de stikstof in zwavelzure ammoniak aanmerkelijk duurder dan iü chili-salpeter, in den laatsten tijd is die verhouding geheel anders geworden en wel zoo, dat op dit oogenblik 1 Kg. stik stof in den eersten vorm goedkooper komt dan in laatstgenoemde meststof. Vooreerst nu de vraagin welke ver houding staat de werking der stikstof in zwavelzure ammoniak tot die in cbili- salpeter? Om deze vraag op te lossen, hebben tab ijke onderzoekers verschillende proeven genomen, uit welke men de algeraeeue conclusie heeft getrokken, dat groot daarentegen de schare van hen, die volgens zijn eeuwig en vrijmachtig raads besluit ter eeuwige verdoemenis zijn ver ordineerd. Wij hebben alzoo, ouder 's Heeren toelating, veel te lijden van de machten der wereld. Ja, mijne beminden wij hebben 't bg ondervinding, dat ook wjj een gruwel in veler oogen zijn. btaande onder een valschen leeraar en herder.* »Hoor dien vervloekten kerel eens," mompelde Koolstra, »zou men hem niet ♦Onder Reinboff, dien ontrouwen ar beider in 's Heeren wijngaard," vervolgde Leffert »die de kudde van den waren weg tracht af te brengen en de ranken, die den wijn moet voortbiengen, van den wijn stok wenscht af te snijden om ze te ver treden en als onnut te verwerpen, hebben wij veel moeten lijden en verduren. Of is het niet door hem en die met hem het booze werken, dat ik tot drie maler toe hier vervolgd ben geworden, omdat ik tot u heb gesproken over het zuivere woord Gods, hetwelk men hoe langer hoe meer begint te verdraaienen is het thans niet zoo verre reeds gekomen, dat wij ons daar van moeten onthouden, alsof er gruwel en misdaad in stak? »Nu, het zij zoowij zullen stil zijn onder de hand des gewelds, wetende dat er eens een tijd zal komen, waarin onze God, Je Heere Zebaoth, zal opstaan ten gerichte en «onze haters zal verslaan, en als kaf doen verstuiven, ten einde zijne de werking van gelijke slikstofhoeveel heden in zwavelzure ammoniak 90 pCt. bedraagt van die in chilisalpeter. Men weet, dat ammoniakzouten, vóór ze dooi de meeste gewassen opgenomen kunnen worden, in nitraten (salpeterzure zouten) moeten worden omgezet door de salpeter zuurbacteriën, die waarschijnlijk voor eigen ouderhoud de overige 10 pCt. ver bruiken. Thans de prijzen. Kost chili salpeter, bevattende 15,5 pCt. stikstof, 10 gulden, dan komt 1 Kg. stikstof daarin op 64i/2 ct te staan. 1 Kg. stikstof in zwavelzure ammoniak mag dus 9/I0 X 641/2 cent 58 cent kosten. Zoo vinden we voor zwavelzure ammoniak met een geftulte van 20/5 pCt. stikstof 20,5 X 58 cent 11,98. Op dit oogenblik wordt laatstgenoemd product genoteerd voor 10,50, zoodat het duidelijk is, dat deze mest onder omstandigheden met voordeel kan worden aangewend. Onder welke omstandigheden echter? De stikstof in ammoniak werkt langzamer dan die in chili-salpeter, is het dus het doel, de plantec snel van stikstofvoedsel te voorzien, dan neme men geen zwavel zuur ammoniakwel, wanneer het op die snelle-ontwikkeling niet nakomt, of deze zelfs schadelijk is. Dit laatste kan het geval zijn, wanneer men chilisalpeter aanwendt v or graangewassen. WOidt winterkoren in den hertst met chilisalpeter overbemesl, dan wordt het gewas al licht te geil, het gaat in den winter rotten en wintert uitin elk geval kan men hier niet te voorzichtig wezen. Ammoniak daarentegen heeft dit nadeel niet. Verder moet chili-salpeter steeds met de grootste voorzichtigheid aangewend Worden, waar het koren nog al eens last heeft van legeren, zooals op sommige grondsoorten zoo licht het geval is. Hier is zwavelzure ammoniak met succes te gebruiken. Daar chilisalpeter zoo snel door de plant kan worden opgenomen, is het zeer wel mogelijk, dat het stroo zich uitermate ontwikkelt, doch dat de bodem uitgeput is tegen den tijd der korrel vorming zwavelzure ammoniak daarentegen werkt geleidelijk den geheeien groeitijd door. Bij eene vergelijkende proof daai omtrent kwam men tot het resultaat, dat 1 gr. stikstof, in den vorm van chili salpeter toegediend, eene meerdere opbrengst gaf van 43,30 gr. korrels en 56 gr. stroo in den vorm van zwavelzure ammoniak daarentegen 44,87 gr. korrels en 51,70 gr. stroo. Dus in T laatste geval 3,6 pCt korrels moer en 7,7 pCt. stroo minder. schapen in die liefelijke weiden te doen grazen, waar onze ziele naar smacht. Ja, volk Gods, stil zullen we zijn, doch niet zoo, dat we ganschelijk zwegen over ons geloot en onze hoop. Neen, zoo dikwijls Gods genade ons te zaaien brengt, willen wjj, boe weinig dan ook in getal elkan der met en door het goede stichten, want daai is geene wereldsche macht, die ons beletten kan, dat we elkander onze gronden, bevindingen en roepinge mededeelen, >Wat ik ulieden thans zegge, dat heb ik voor weinige dagen anderen gezegd, n.l. dat onze oefeningen van nu aan zul len worden onderlinge zamensprekingen, waarin ieder, wiens geest zal getuigen, den ander zal stichten en opbouwen in dat allerdierbaarst geloove, dat ons de vlammen der helle niet zulleu ontnemen." Met deze woorden besloot Leffert zjjne toespraak, welker teemeude er, vcor zijne vrienden zalvingvolle toon Koolstra daar buiten deed uitroepen: »Ik hoop, dat ook mijn geest 't avond nog getuigen zal." Na eene korte poos hoorde men Rieks zeggen „Leffert, ie hebt nao mien halte spreuken.* „Dat geloof ik,klonk het uit Koolstra's mond. „Ga zoo veurdan," (voort) vervolgde Rieks„wi heurt oe geern, naodemaol Gods geest gestadig veerdig oaver oe is We vergaten nog, mede te deelen, dat de proef genomen werd met gerst. Ten slotte lotte men er op, dat de aan wending van chilisalpeter het stikstof gehalte (eiwit) dei plant verhoogtmet zwavelzure ammoniak is dit niet of althans in mindere mate het geval. Nu weten we, dat een hoog eiwitgehalte nu wel, dan niet gewenscht is. Worden b.v. haver en gerst vervoederd, hoe eiwitrijkei ze dan zijn, hoe beterdoch brouwgerst bijvoorbeeld mag geen hoog eiwitgehalte bezitten. Voor speciale aanwending nog het volgende 1. Rogge is zeer goed bij machte, om de oude kracht in den bodem behoorlijk te exploiteeren. Daarom zorge men voor een goeden stikstof voorraad in den bodem, hetzij door aanwending van stalmest, hetzij dooi den verbouw van stikstofver- zamelende gewassen. Is er evenwel een tekort van stikstof, dan geve men liever zwavelzure ammoniak in den herfst, in niet te groote hoeveelheid, dan des voor- jaars chilisalpeter. Daarmee is evenwel niet gezegd, dat deze laatste meststot niet met succes aangewend kan worden, vooral, wanneer door weers- of andere invloeden het gewas wat achterlijk staat. 2. larwe kan eveneens met voordeel met zwavelzure ammoniak bemest worden, vooral wanneer men eene bemesting iu den herfst noodig acht. Voor overbemes ting in 't voorjaar geve men liever chili, salpeter, wanneer men althans geen gevaar voor legeren heeftvreest men dit laatste wel, dan kan misschien aanwending van zwavelzure ammoniak in 't vroege voor jaar, mits behoorlijk ingeëgd, goede resul taten geven. 3. Gerst gaat bij sterke salpeteraan- wendiDg licht legeren ook wordt de korrel voor brouwgerst minder geschikt. Op stikstofarmen bodem is daarom am- moniakbemesting wel aan te bevelen. Vooral in een warm en vochtig voorjaar zal de gerst zich bij aanwending van chilisalpeter al te welig ontwikkelen. 4. Haver verdraagt beter dan andere graansoorten eene stikstofbemesting in den vorm van chili-salpeter. Eenzijdige stroo-ontwikkeling komt hier minder voor, terwijl een stikstofrijke korrel wel ge wenscht is. Hier is de aanwending van zwavelzure ammoniak dus niet aan te raden. 5. Aardappelen worden dikwijls met stalmest behandeld en hieraan nog wel chili-salpeter toegevoegd. Ei bestaat echter geen reden, om de chili salpeter hier niet door zwavelzure ammoniak te vervangen. Proever, hieromtrent hebben geleerd, dat „'t Is eene mooie veerdigheid eu een mooie geest,* zeide Koolstra schamper. ♦Stil, volk,* sprak de scheuper, »bjj wordt ziedaar al weer veerdig.* „Mannen, broedershief Leffert op nieuw aan, >ik voel aandrift tot bet woord hoort naar mijne redenen, want ik doe mjjnen mond op, gelijk de ezelinne Bileams dat is, nadat de Heere mij daartoe kracht gegeven heeft. Staat vast in 't geloove, volk Gods, en wendt uwe ooren af van de stemme des dwaalleeraais wiens woorden bedrog en logen zijn „Die verdoemde hatelijke ventbarstte Koolstra uit, zonder dat de spreker het hoorde, die aldus voortging: ♦Zoo een, dan is het die Reinhoff, die u tracht te verleiden door de eere Gods te verkortenof wat is het anders dan ver korting en root wanneer hij het schepsel verheft, zeggendezoekt Gods nature deelachtig te worden*), alsof vleesch en bloed iets konden doen tot zaligheid Heb ik hem zelf niet de lasterende woorden hooren zeggen: dwaalt niet, alle menschen kunnen zalig worden indien zij maar willen." ♦Waor, waor, altemaol waor," zuchtte Rieks. 2 Pet. 1 4. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2