No. 1080. Woensdag 30 December 1896. 12e Jaarg. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zee uwsch-Vlaanderen F. DIELEMAN, BERICHT. Nieuwjaars-Advertentiën GRATISVERLOTING. FEUILLETON Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. Buitenland. m is\m. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In het nummer dat op Vrijdag 1 Januari zal verschijnen, kunnen als naar gewoonte geplaatst worden tegen 2 5 cent, vermits zij niet meer dan 7 regels beslaan, voor iedere regel meer 5 cent, welke tot uiterlijk 31 December des namiddags 4 ure worden ingewacht. Met lijsten zal dit jaar ïxiot worden rondgegaan. Wij komeD onzen lezers eene belang rijke mededeeling doen. De uitgevers van de NED ILLUSTATIE met hare edjtiënals GE1LLI STIiEERD ZONDAGSBLAD enz. welk laatste wij voor de abonnementen op onze courant tegen uiterst geringen prijs verkrygbaai stellen en dan ook door zeer velen wekelijks bij hun Zaterdagsnummer wordt ontvangen, hebben een alleraardigst plan ontworpen om den lezers daarvan verrassingen te bereiden. Zij hebben de som van TWEEHONDERD EN VIJFTIG GI LDEN beschikbaar gesteld om, verdeeld in een prijs van f 100.- een 100. een 50. 44 »Ik zou vreezen, er weinig gedicht te zullen worden." »Ja, maar dan kan dominé 't woord ook eens opvatten en door overtuiging zien te bewerken, dal Lefferts aanhang te niet ga »Uwe meening is goed, royn vriend, maar 't middel is slecht gekozen." »Hé, boe dat?" »Stel u voor, ik verscheen eens in zoo danige bijeenkomst, zamengesteld uit de eerste drijvers voor 't geene zij de eenige ware leer noemen en waaronder cle hevigste warhoofden »Zoo als Noem maar geene namen, baas maar ik vraag u, wat zou mijne verschijning in zulk eene vergadering uitwerken Eerst zou het zeker eenige verwarring geven, maar daarna, zich herstellende, zou men zich schrap zetten tegenover mij, die in hunne ongen zoo uiterst onrechtzinnig ben Men zou al spoedig ei borgene leer stukken beginnen te behandelen, vragen doen en gedane vragen met eene macht van bijbelplaatsen beantwoorden, eu het bij loting, te woiden toegewezen aan de gelukkige houders van de nummers, welke daarvoor in aanmerking komen. Te beginnen met No. 3 van den vol genden jaargang van de MED. ILLUSTA TIE, en dus ook van het GEÏLLU STREERDE ZONDAGSBLAD, zal elk exemplaar van eeD bizonder nummer worden voorzien. Stel, er verschijnen tot aan een trekkings- dag in Maart k. tien bladen van het Geïllustreerd Zondagsblad, dan zal elk dier bladen gestempeld zijn met een vel schillend nummer. De nouder daarvan heeftdustien kansen. Wij behoeven onzen lezers er wel niet op te wijzen, dat waar zulke buitenkansjes worden geboden en wel zonder (lat eenige inleg wordt gevorderd, het Geïllustreerd Zondagsblad een alleraardigste ui!gavo is. Reeds op zictizelve is het blad door zijn schat van keurige novellen, boeiende ver halen en groote geïllustreerde romans een algemeen gewilde Zondagslecluur. Het verschaft elke week in acht groot folio pagina's, tal van prachtige gravures en ondeischeidene geillustieerd anec doten, prijsraadsels, puzzles, enz. waardoor het de vriend des huizes is in menig gezin. En het wordt geleverd tegen zóö goed koopen prijs, dat niemand zich het genot van 9en zoo fraai tijdschrif behoeft te ontzeggen. Wij kunnen dan ook onzen abonné's voor zooverre zij nog niet geabbonneerd mochten zijn op bet Geillustreerd Zon dags lad, slechts opwekkeu oiu zich daartoe bij ons aan te melden. In een der eerstvolgende nummers woidt ook het begin gemaakt van een eind van alles zou zijn, dat men, in plaats van zich door overtuiging gewonnen te geven, de schouders minachtend zou op halen en zeggen de natuurlijke mensch begrijpt, niet de dingen, die des geestes Gods zijn." „Daar is wat van aan dominé" „En daarom acht ik de zaak van mijnen goddelijken Zender door znlk eenezamen- spreking weinig of liever niets te bevor deren, wetende dat er geschreven staat werpt uwe parelen niet voor de zwijnen." Koolstra zweeg. »Geheel anders is het, mijn vriend, de menschen van den kansel te overtuigen geheel anders, den gezonde, die tot mij tornt, of den zieke, dien ik bezoek in de ure van bekommering of doodsgevaar, te jeiden en te stichten, en om door ondei heg zamensp, eking het hart van de zonde at te trekken en tot 1 einheid en heiliging op te leiden." »'t Spijt mij toch en 't is God gekisagd dat zoo'n geineene vent als dio Lefiert hier zoo veel twist en tweedracht zaait." Koolstra. KooLtra Hij, die de gees en weegt, is God, Hem is het oordeel „Dominé, - dat hij een gemeene v-nt is daar heb ik de overtuiging van, al kan ik 't niet bewijzen." „Overtuiging alléén is niet genoeg Koolstra; gij moet de gronden, waarop die overtuiging steunt, kunnen opgeven „Dat kan ik, domii Vroeger heb ik even als dominé veel ten uadeele van groeten geillustreerden roman, mot tal rijke vei volgen, getiteld »Kapitein Shan non," waarop wij in het bijzonder de aandacht vestigen. Het is een roman, welke in het buiten land enorme opgang maakte. Spannend als het goheele verhaal is,, pal de opname daarvan niet nalaten den lezers van het Geillustreerd Zondagsblad in hooge mate aangenaam te zijn. Onderstaand inteekenbiljet gelieve men ingevuld spoedig aan ons bureel te laten bezorgen, opdat men het begin van dien roman ontvange. DE UITGEVER. De ondergeteekende wenscht ge regeld bij zijn courant te ontvangen het Geïllustreerd Zondas blad, we kelijks in acht groot folio pagina's mei tal van gravures verschijnende, tegen den prijs van 30 cent per kwartaal, franco per post 37!/2 cent Woonplaats Naam De Belgische katholieke pers verklaart zich sterk tegen de voorgestelde hervorming der burgerwacht, een maatregel, welke als te militairis.tisch wordt veroordeeld. Onder die omstandigheden doet het zeker geen goed, dat generaal Brialmont dezer dagen, volgens het H. v. A., den oorlog Leffert gehoord, en hoewel niet alles geloo- vende, toch veel er van voor waar ge houden en mij altijd voor den vent ge wacht, en in dat ongunstig oordeel ben ik na eenige dagen geleden voor onzen win kelier oj) 't Hoogeveen krachtig ver sterkt »En wat zei der winkelier?" „Dat hij ons met Letfert geluk wenschte. doch ons tevens aanraadde, op onze schapen te passen." »Nu »Wel, dominé, was dat niet genoeg, als men er bij bedenkt, dat na Leöerts terugkomst hier reeds vier schapen ver mist worden moet ik meer zeggen »Meer zwijgen," antwoordde Reinhoff. „En zoo'n vent zal hier de gemeente tegen haren leeraar opzetten," riep Kool stra driftig. „Koolstra, het kwaad loont zjjn meester is Leffert de man, dien gij vermoedt te zijn, God zal hem niet onschuldig houden en is het de wil dea Heeren, hem hier op aarde nog te straffen, dan kan die wellicht het middel zijn, om voor wie hem nu nog volgen een exempel te worden, hen tot w rugkeer leidende ,,'k Heb een hekel aan hem, dominé, en wenschte, dat hij voor goed uit ons ker spel was," „'t Laatste zou ik ook wenschen. 't Be vieemdt mij intusschen dat Ailing, die man des gelds, het heeft durven wagen, hem de zakeu maar zoo toe te ver heeft voorgesteld als de voorwaarde der beschaving, en de bron van allen voor uitgang. »De mensch is een strijder. Het in stinct van vernieling openbaart zich bij hem van in zijne jeugd. De staat van oorlog begint, zoodra de mensch zich in maatschappij vereenigt. Dat is niet te betreuren, want de beschaving is voort gesproten uit dien strijd. Niet de minste vooruitgang is uit politiek of sociaal oog punt verwezenlijkt, zonder de hulp van den oorlog." Het blad geeft dit als een woordelijke aanhaling. In Frankrijk houdt de regeering zich ernstig bezig met de werkloosheid te Parijs een gevolg van den toevloed van arbeids krachten, welke nu reeds uit de provincie stroomen, om aan de tentoonstellingswerken geplaatst te worden. Daar zijn echter niet meer dan 5000 man noodig. Parijs onder vindt dus nu reeds de voor-weeën. De Parijsche gemeenteraad besloot het aantal bewaarscholen te brengen van 98 op 400. De jaarlijksche kosten zullen daardoor stijgen van 88.000 tot 430.000 franc. Te Madrid beginnen de gemoederen wat kalmer te worden. De Epoca deelt mede, dat de redactie het oordeel van de te Madrid geaccredi teerde gezanten heeft ingewonnen, en dat allen hadden verklaart het te betreuren, dat Spanje de door Cleveland aangeboden bemiddeling heeft geweigerd. Dinsdagavond had te New York een gioote meeting ten gunste van Cuba plaats gevolgd door een openbare manifestatie. Ook te Santiago (Chili) had eene be- tooging plaats, hoofdzakelijk ter eere van de nagedachtenis van Maceo. De overheid trouwen »Anders kunnen is ook iets, dominé, wie wilde 't binnenstijds huren Maar- bovendien, Alfing weet wel wat hij doet, hij heeft den deugniet secuur genomen is er goed op bedacht geweest, dat hij, die 't eischen vergeet in 't beuren te kort komt." Het was reeds avond geworden toen Koolstra, ofschoon het tegendeel veinzende zeer ontstemd den leeraar verliet. Meer dan iemand in het dorp was hij tegen Leffert dien hij volleerden huichelaar hield verbitterd, en had die verbittering aan anderen medegedeeld en daardoor voor een groot deel in hunne harten overge- slort Vol van hoop en er bijna zeker van zijnde, dat Reinhoff zich zou laten vinden om de eerst volgende oefening te komen bijwonen, had hij daarover met anderen als over eene reeds uitgemaakte zaak ge sproken. Van daar dat er al heel spoedig nadat Leffert de woning van snieder Rieks binnen gegaan was, eene vrij aanzienlijke menigte zich rondom die woning verzameld had, ten einde aan deuren en vensters te luisteren, hoe dominé den huichelaar aan de kaak zou stellen en voor altijd van zijn kwezelen genezen zou. Koolstra's woning lag niet ver van die van Rieks, welke hij in het naar huis gaan voorbij moest. Reeds van verre hoorde hjj het ge mompel der aldaar verzamelde dorpelingen

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1