Rinneuland. Landbouw. Rechtszaken. <iemcngd Nienws. velen dei kinderen Israel's bekeeren zou tot den Heer, hunnen God. Maar die _;odvruchtigen in Israel, hoe klein was hun getal en hoe bleven zij onopgemerkt onder de ijdele bewegingen der verbasterde menigte, en hoe gering was ook hun invloed op het volk. Gelijk weinige sterren aan den hemel niet in staat zijn om den duisteren nacht te verlichten, zoo bleet het ook rondom die braven donker. Ongetemde zedeloosheid was doorgedrongen tot alle rangen.en standen. Godsdienst en burgerstaat waren ver vallen, en op beider puin zag men allerlei onheilen en rampen welig tieren. Gods oordeelen waren over de aarde uitgestort, verdeeldheid, onrust en machtelooze mur mureering heerschten alom, en toonden duidelijk, dat de bijl in Israel aan den wortel gelegd en de boom uitgeteerd was en kwqnde. En zelts die weinige braven, lie wij als groene takken aan dien ver welkten stam kunnen beschouwen, hoe moeielijk moest het hun vallen, om van de schande des volks ooggetuige te zijn. En hoe moest hun geloof geschokt en de rust hunner harten door bange twijfelingen en zorgen verstoord worden, waar zij de heerlijkheid van Israel zagen verdwijnen, m de k>-oon neervallen in het stof, en er geen hoop meer scheen te zijn, om die weder te verwerven. En wat de heidenen betreft, voordat de Heiland op aarde verscheen, hun toestand was niet minder treurig. Wel predikten de heuvelen boven hunne noofden de eere Gods; maar zij vonden Hem niet; de zonde had hun oog ver duisterd en men bleef aan de zichtbare dingen hangen. Zjj dienden en aanbaden het schepsel boven den Schepper, die te prijzen is in eeuwigheid. Zij ksnden Hem niet, noch den weg, die tot Hem leidt; maar bogen zich neder voor het gedierte des velds, voor de sterren des hemels, voor afgoden van hout en steen. Maar ziet, met de geboorte van den Christus, hoe uitwendig gering en on schijnbaar ook, zien wy, dien treurigen toestand veranderen. In Bethlehem's om streken klinkt de juichtoon van hemel- Jingen ter eere Gods, die in menschen welbehagen had. Te Jeruzalem verschij nen mannen uit het oosten en vragen naar den geboren koning der Joden. Een .-.cbitteronde ster is hun gids. Met zalige zielevreugde kniellen zij aan de kribbe neder, doen hunne schatten open en brengen kostbare geschenken. Met haast treden arme herders hun ter zijde. Ver wondering en vreugde stralen van hun aangezicht, terwijl hun mond vol is van de blijde boodschap des hemels, eene te troosten op eene wijze waarvoor Alfing toen het meest vatbaar scheen. Wij hebben er derhalve niets anders bij te voegen, dan dat zijne listige tong niet alleen Alfing, maar ook Grietje zoodanig wist le belezen lat beiden hem h«t door hem langs allerlei omwegen uitgelokte voorstel deden om als meijer (huurder) Kranghands woning te gaan betrekken. De voorwaarden, die men hem gesteld had, waren bijna alle hoogst aannemelijk, zoodat hij daar weinig of niets op af te dingen had. Slechts ne bepal'ng was er, die Leffert de zaak een paar dagen in beraad deed nemen. Zij hield de verplichting voor hem in om Peete onverwijld de door hem gehuurde woning te doen ontruimen. Na verloop v in den gestelden termijn verklaarde Lefiert le huur aan te nemen, nuts Alfing Peete door iemand anders uit huis wilde laten zetten. Doch Alfing verkoos niet op zijn besluit terug te komen. Hoe hard, wy moeten het te zijner eere zeggen, het hem ook viel, hij sloeg toe, en wij hebben ge zien, hoe schijnbaar hardvochtig hij de hem opgelegde verplichting vervulde. Leffeit aanvaardde de boerderij zoo als zij door Kranghand nagelaten was, doch liet voor dal fuj Alfing de meest moge- ,ke waarborgen had gegeven, waaronder ook deze b-huurde, dat hij iemand als uecht huurde dien Alfing hem daarvoor aangewezen had Het geoefend oog van Alfing had Leflerts geringe talenten als landbouwer te diep blijdschap verkondigende, die »aiden volke" wezen zou. Marie zwijgt, maar bewaart al die waarheden voor geheel haar leven in haar hart, als een schat van vreugde, te groot, om in een ooger.blik genoten te worden. En ook de herders, al moeten zij de kribbe weer verlaten, zoo wordt hunne vreugde niet verminderd. Wij zien hen heengaan en tot hunne kudde weder keeren, verheerlijkende en prijzende God over alles, wat zij gehoord hadden en gezien. Is dan de geboorte van den Heiland, ook zulk een rijke stof tot blijde Godsverheerlijking voor ons Is het Kerstfeest voor or.s en in ons werkelijk een feest t Of is dit feest voor ons niets meer, dan een uitwendig feest, dat wij met de menigte medevieren, zonder in waarheid in zijne zegeningen te deelen Een feest, dat ons koud en onverschillig laat, terwijl anderen de verschijning van den Christus blijde begroeten. Zulk een feestviering, die ons niet alleen tot d9 kribbe gaan, maar ons ook vóór de kribbe nederknielen doet, zulk een recht gezegend Kerstfeest wenschen wij allen toe. Naar aanleiding van eene missive van den minister van binnenlandsche zaken aan de commissarissen der koningin in de provinciën, zijn de burgemeesters uitgenoodigd een overzicht in te zenden van de uitgaven der gemeenten over 1895, wat betreft de jaarwedden van de burgemeesters den burgerlijkon stand, het bevolkingsregister, de politie, schutterij, het armwezen, verplicht middelbaar en hooger onderwijs, na aftrek van de sub sidien of andere inkomsten, door de ge meenten voor ieder onderwerp ontvangen. Het besluit van de Belgische regee ring tot sluiting der grenzen voor den in voer van fok vee uit Nederland, L van grooten invloed geweest op den uitvoer der laatste dagen. In de afgeloopen week werden langs het grensstation Rozendaal naar Bolgie verzonden slechts 723 stuks vee, waal onder 126 koeien, 82 ossen, 66 stieren, 218 vaarzen, 75 kalveren en 156 schapen eene waarde vertegenwoordigende van ruim ƒ54000. Arrondissements» Rechtbank te Middelburg' Zitting van 22 December 1896. E. d. M., 48 j., herbergier te Ter Neuzen, gade geslagen, om ze Diet juist naar waarde te kunnen schatten. Wellicht had hij in gewone omstandigheden erooknim mer aan gedacht om zijn goed aan zulke onbekwame handen toe te vertrouwen doch zijn oom had begeerd, dat er niets van verkocht zou worden, en ei schoot hem dus niets anders over, want het was binnentijds, ieder was voorzien. Voorzich tigheidsbalve had hij intusschen het eri slechts tol aan Mei van 't volgend jaar veihuurd en meende dus weinig gevaarte kunnen loopen, te minder nog, nu hij daar een vertrouwd persoon als knecht geplaatst zag, van wien hij verzekerd was, steeds op de hoogte der zaken gehouden te zullen worden. Eenige dagen nadat het zoo even ver melde plaats had gehad, vinden we baas Koolstra en Remhoff in het studeervertrek van den laatste bijeen. „'t Gaat met Leffert weer den ouden wei? °Pi dominé," hooren we Koolstra zeggen. »Te weten »Wel, dat hij weer uit den treuren aan 't oefenen is." »Ik geloof, baas, dat ge u verkeerd uitdrukt." »Toch niet, dominé. gisteren heeft hi) geoefend bij Mepers Harm en een week vroeger bij Bei ends Triene wel, 't ver wondert mij, dat dominé daar nog niets van gehoord heeft." »Ik heb wel gehoord en daarom is wagens toeleediglng veroord. lot 25 of 15 dagen hecht. C. D. A. V, 43 j., schoenmaker te Sint Jansteen, (Heikant) is wegens ver duistering vrijgesproken. B. A. M., 43 j., winkelier en horloge maker te Hulst, is wegens het veroorzaken van dood door schuld vrijgesproken P. J. B., 16 j., schippersknecht te Graauw, is wegens diefstal met' braak veroord. tot 4 maanden gevang. AXEL, den 23 December 1896. De uitslag der Dinsdag gehouden herstemming voor een lid van den ge meenteraad alhier, is als volgtAautal kiezers 339, waarvan stemden 236, blanco 5, van onwaarde 1, gekozen werd de heer Petrus van Fraaijenhove Pz met 155 stemmen de heer Pieter de Putter Jz verkreeg 75 stemmen. Beroepen bij de Ger. kerk A alhier ds ,C. J. Kapteijn, predikant te Andel (Noord-Brabant.) Bij de Gereformeerde kerk te Ter Neuzen is tot predikant beroepen ds. R. W. de Jong, te Holten (Overijssel.) Dinsdag had ten huize van P. Dieleman alhier vanwege de Maatschappij „Vooruitgang is ons Streven" de aanbe steding plaats van pl.m. 275,000 K.G. Superphosphaat. Hiervoor werd inge schreven door de heeren E P. Staal te St. Jansteen voor 2,69, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,66, Vaessen Steinhaus te Rotterdam voor f 2,64, on D. J. Oggel te Axel voor f 2,63, en van pl.m. 44,000 K.G. Cnili Salpeter Hiervoor werd ingeschreven door de heerenMaatschappij »Nederland" te Dordrecht /9,541/2, A. Snelleman voor f 9,49, D. J. Oggel voor ƒ9,29, P. A. Adriaansens Goethart ie Walsoorden voor 9,211/2, Franken Goethart en Adriaan sens Polfliet voor 9,28, P. Licvens te IJzendijke voor ƒ9,22, P. J. Scheele te Tei Neuzen voor 9,22, E. P. Staal te St. Janstcen voor 9 20 en M. de Jonge te Hoek vooi ƒ9,11. Aan de beide laagste inschrijveis is de levering gegund. Heden had ten huize van A. van Dorsselaar te Kijkuit, vanwege de maat schappij Voorwaarts", de aanbesteding plaats van pl. m. 129,000 K.G. Super phosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. J. van de Aardeune te Dordrecht voor 2,72, E. Staal te St. Jan Steen voor f 2,68, D. J. Oggel te Axel voor 2,65. De levering is gegund aan den laagsten inschrijver. vroeg ik u, of ge u niet verkeerd uit- druktet dat hij op een gespin of »bee"*) bjj gemelde personen geweest was, en dat er toen, gelijk ze 't noemen, over 't „goe (goede) gespioken is." „Nu, ja, dat komt op 't zélfde uit, want Leffert sloeg altijd den voorhamer." »Neen, vriend Koolstra, dat is gansch niet het zelfde zoo als hij dat thans in gericht heeft bestaan er volstrekt geene ermen om hem te vervolgen ook zou ik het laatste noode zien doen." „Hé, dominé „'t Is zoo, vriend, ik ben er altijd tegen geweest, en als ge u wel bedenkt, zult ge 't u van vroeger nog herinneren. Zulke dingen moeten mijns bedunkens nimmer met geweld te keer gegaan worden, want openbaar verzet lokt hevigen tegenstand uit en leidt tot hoogmoed en zucht tot het martelaarschap." »Maar 't is dan toch wel ongelukkig, als daar niets aan te doen isde vent steekt hier alles weder aan." „Daar is slechts een middel, baas, en dat middel heb ik, zoo lang ik in de heilige bediening ben geweest, steeds aan gewend en hoop het te zullen blijven aan wenden, zoo lang ik des Heeren woord verkondigen zal." Dominé meent zeker door overtuiging." Een verzoek aan de buren om hulp of bijstand te verleenen, hetzij bjj 't verhuizen, hetzij in den bouw of in iets anders. Een knaap van 16jaar teLeeuwarden heeft zich schuldig gemaakt aan inbraak bij nacht in de directiekeet van de in aanbouw zijnde boterfabriek aan het Nieuwe kanaak Hij wist met een nijptang het slot te verbreken van een kist, waarin een geldkistje was geborgen. Ook dit werd geopend, waai na de jeugdige mis dadiger zich meester maakte van de daarin voorhanden ruim 177. Uit vrees vooi ontdekking begroef hij het geld in de nabijheid in den grond en wierp het kistje in het kanaal. Het mocht hem echter niet baten. Men was hem spoedig op het spoor en hjj zit reeds in voor loopig arrest. Men meldt uit Dinteloord Zaterdagnamiddag omstreeks vijf ure is liet tjalkschip van den schipper Meijer van Amsterdam, bij het inkomen in de buitenhaven nabij de sluizen van Mark en Dintel omgeslagen. Het schip was geladen met suikerbieten, vooi de suiker fabriek te Oudenbosch. De schipper en knecht hebben zich met moeite gered, maar de vrouw en kinde ren die in het vooronder waren zijn verdronken. De lijken zijn Zondag opg9vischt. De quaostie of dienst bij hel re servekader eenen broeder recht op vrij stelling van de militie wegens broederdienst geeft, is niet nieuw, naar een onzer cor respondenten opmerkt. Een luteling uit 's Graveiihage van de lichting 1895 had, op grond van dienst bij het reservekader van zijn broeder, reebt op vrijstelling gereclameerd. De militieraad wees evenwel de vrij stelling van de hand, o. a. op dezen grond, dat het reservekader, ingevolge art. 1 van het K. B. van 29 September 1893, nog slechts als proefneming is in- Gedeputeerde staten van Zuid-Holland, op het ingestelde beroep beschikkende, overwogen dat de dienst van een vrij williger bij het reservekader valt onder den in art. 48 der militie wet- bedoelden dienst, die recht geeft op vrijstelling van een broeder, vernietigde de uitspraak van den militieraad en verleende de gevraagde vrijstelling. Hbl - Bij een landbouwer te Bodegraven is een brutale diefstal gepleegd. Door het uitboren van twee voor een kelderluik geplaatste ijzers heeft men zich van buiten toegang verschaft tot een in dien kelder staande ijzeren kist, waarin een trommel met effecten. Om deze kist te kunnen Juist, Koolstra, door overtuiging moet men de hartelijke trachten te winnen en niet door dwang dat begreep ook de groote Lutherik dwing niemand, zeide hij." »'k Heb daar niets tegen in te brengen, dominé, doch meen, dat ge door over tuiging het hier niet ver brengen zult." »Ik weet het, Koolstra, en 't bedroeft mij zeer, dat men hier liever de vloek- bazuin van Ebal huort schallen, dan de luit des evangelies maar dit mag mij, de hand aan den ploeg geslagen hebbende, niet doen omzien. Niet aan mij ligt de vraag, of het zaad dat ik uitstrooi, wel vruchr.en zal dragen, maar mijner is de roeping, het evangelie in den geesi van Christus te ver kondigen.' »Nog eens moet ik zeggen, dat dominé gelijk heeft," liet Koolstra er eenigzins aarzelend op volgen, alsof hij 't maar ter nauwernood durfde zeggen »maar 't hoeft niet altijd van den pieekstoel te komen »Wel neen, overal waar het pas geeft, meen ik het te moeteu doen." »Nu, dat dacht ik ook en daarom wilde ik dominé voorstellen om heden avond eens naar snieder Rieks te gaan." „Om wat te doen vroeg Reinhoff, wijl Koolstra zweeg »Daar is van avond de bijeenkomst, Leffert zal er 't woord doen - en dan kan dominé eens hooren, (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2