No. 1070. Donderdag December 1896. 12e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. DIELÊMAN, BERICHT. Nieuwjaars-Avertentiën "GRATIS VERLOTING. FEUILLETON Voor honderd jaren. Een drentscL verhaal. Kerstfeest. 4XELSCIIE COIJIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In het nummer dat op Vrijdag 1 Januari zal verschijnen, kunnen als naar gewoonte geplaatst worden tegen 2 5 cent, vermits zij niet meer dan 7 regels beslaan, voor iedere regel meer 5 cent, welke tot uiterlijk 31 December des namiddags 4 ure worden ingewacht. Met lijsten zal dit jaar niet worden rondgegaan. Wij komen onzen lezers eene belang rijke medodeeling doen. De uitgevers van de NED ILLUSTATIE met hare editiën. als GEÏLLUSTREERD ZOXDAGSBLAD enz. welk laatste wij voor de abonnementen op onze courant tegen uiterst geringen prijs verkrijgbaar stellen en dan ook door zeer velen wekelpks b(j hun Zaterdagsnummer wordt ontvangen, hebben een alleraardigst plan ontworpen om den lezers daarvan verrassingen te bereidBD Zij hebben de som van TWEEIIOXDEKD EX VIJFTIG GULDEX beschikbaar gesteld om, verdeeld in een prijs van f 100.— een 100.— een 50. A3 Dan hier dao daar rondzwervende, ge lukte het hem, een paar jonge boekver koopers op te lichten door politieke en godsdienstige vlugschriften (zoogenaamde blauwboekjes) van hen te koopen onder belofte van hun de daarvoor te maken gelden later te zullen verantwoorden. Met deze koopwaar trok hp weldra Drenthe (waar alle tijden door, en zelfs nu nog, een gestadige honger naar dergelijke gees telijke spijze was en is) in alle richtingen door. Ofschoon niet alles op eens, maar toch van tijd tot tpd het geen hij kocht betalende, bield hij zijn crediet tamelpk lang slaande, totdat hij later niets meer verantwooidde en aizoo ook dezen handel vaarwel moest zeggen. Het vei koopen dier boekjes had hem in Zweelo met ocoerscheidene ingezetenen en gelijk wij gezien hebben ook met Alfing in aanraking gebracht. Zweelo was voor hem een zoete inval geweest. Zijn schijn heilig voorkomen, lijmige tong en bovenal zijne ervarenheid om dabelijk iedeis zwakke zijde te ontdekken en op ieders stokpaard te rpden, verschatten hem daar een invloed bij loting, to woiden toegewezen aan de gelukkige houders van de nummers, welke daarvoor in aanmerking komen. Te beginnen met No. 3 van den vol genden jaargang van de NED. ILLUSTA TIE, en dus ook van het GEÏLLU STREERDE ZONDAGSBLAD, zal elk exemplaar van een bizonder nummer worden voorzien. Stel, er verschijnen tot aan een trekkings dag in Maart e. k. tien bladen van het Geïllustreerd Zondagsblad, dan zal elk dier bladen gestempeld zijn met een vel schillend nummer. De nouder daarvan heeftdustien kansen. Wij behoeven onzen lezers er wel niet op te wijzen, dat waar zulke buitenkansjes worden geboden en wel zonder dat eenige inleg wordt gevorderd, het Geïllustreerd Zondagsblad een alleraardigste uitgave is. Reeds op zichzelve is het blad door zijn schat van keurige novellen, boeiende ver halen en groote geillustreerde romans een algemeen gewilde Zondagslectuur. Het verschaft elke week in acht groot folio pagina's, tal van prachtige gravures en onderscheidene geillustieerd anec- doten, prijsraadsels, puzzles, enz. waardoor het de vriend des huizes is in menig gezin. En het wordt geleverd tegen zóö goed koopen prijs, dat niemand zich het genot van een zoo fraai tijdschrif behoeft te ontzeggen. Wij kunne» dan ook onzen abonné's voor zooverre zij nog niet geabbonneerd mochten zijn op het Geïllustreerd Zon dagsblad, slechts opwekken om zich daartoe bij ons aan te melden. In een der eerstvolgende nummers woidt ook het begin gemaakt van een zoo als hp vooraf niet had kunnen be rekenen. Alleen bij ds. Reinhoff en die met hem eenstemmig dachten vond hij tegenwerking. Deze tegenwerking, die, in spijt van des leeraars vermaningeu, zich openlijk in woorden en daden openbaarde, sterkle door haren onberaden ijver de partij, die zich voor Leffert verklaard had, en had ten gevolge, dat Leffert voor zijnen aanhang als oefenaar optrad. M^t hoeveel ernst ec liefde Reinhoff ook tegen die oefeningen waarschuwde, telkens weiden zij drukker bezocht, terwijl Leffert in gelijke mate bjj zijne toehoorders rees Baas Koolstra en anderen was dit een doorn in het oog, en daarom meenden zij er paal en perk aan te moeten stellen, door den oefenaar, op grond van artikel 57, laatste gedeelte der kerkorde, ter Goorsprake te verklagen. Zij deden zulks, en h-A gevolg was, dat Leffert iu de bp dat artikel voorgeschre vene geldboete veroordeeld werd. Doch die veroordeeling baaite weinig, daar Lefferts aanhangers de vei beurde geldboete onder elkander inzamelden en voor hem betaalden. Leffert ging met het oefenen voort. Eene tweede klacht met gelijken uitslag als de eerste volgde. »Wij zullen zien, wie 't het langst zal uithouden," had baas KooLtra toen tegen snieder Rieks gezegd. »Doe wat je kunt, jp kind Belials," had Rieks geantwoord zonder naar het »dat grooteu geillustreerden roman, met tal rijke vervolgen, getiteld »Kapitein Shan non," waarop wij in het bijzonder de aandacht vestigen. Het is een roman, welke in het buiten land enorme opgang maakte. Spannend als het geheele verhaal is, zal de opname daarvan niet nalaten den lezers van het Geillustieerd Zondagsblad n hooge mate aangenaam te zijn. Onderstaand inteekenbiljet gelieve men ingevuld spoedig aan ons bureel te laten bezorgen, opdat men het begin van dien roman ontvange. DE UITGEVER. De ondergeteekende wenscht ge regeid bij zijn courant te ontvangen het Geïllustreerd Zondagsblad, we kelijks in acht groot folio pagina's mee tal van gravures verschijnende, tegen den prijs van 30 cent per kwartaal, franco per post S71/2 cent. Woonplaats Naam „Eere zij God in de hoogste hemelen zoo klonk de lofzang der Engelen door Bethlehem's velden, aankondigende de geboorte van Hem, dia als het licht der weield, op aarde verscheen. En was er vreugde in den hemel, toen Gods zullen we" van den kloeken smid te luisteren. Aan de laatste verzekering werd spoedig gevolg gegeven toen Leffert op nieuw in eene oefening het woord voerde en men daarvan op de eerstvolgende Goorspraak klachte deed. De vrome man. ten dei den male in eene geldboete van vijfentwintig gulden verwezen, nam weder tot zijne volgelingen de toevlucht. Ditmaal echter had lip buiten den waard gerekend. Hadden bij het betalen der tweede boete eenigen reeds geaarzeld om het hunne daartoe bij te dragen, thans hielden bijna allen zich daarvan terug. Neen, zoo »biester veul geld" hadden ze er niet v^or over, dat liep te erg Na lang bidden en smeeken gelukte het den oefenaar, van Alfing en Krunghand eene vrij aanzienlijke bijdrage machtig te worden, doch zij was nog niet toereikend om de volle boete te voldoen. Zoodra Peete dit evenwel vernam stopte zij Leffert het ontbrekende toe zonder er den minsten dank voor te willen aannemen. Met de aldus opgezamelde giften wischte L- ffert weder een schrapje op zijn kerfstok uit. Zoo was hp dan weder vip, maar te gelijk ook gebonden want de oefeningen hielden nu voor goed op, en daarmede ook de geldelijke verdiensten van dm luiaard. Een en ander had teu gevolge, dat hp Zweelo verliet. Waar hij heen getrokken was en wat hij deed wist niemand schoon ieder hel Eengeboren zoon, als de lang beloofde Messias der wereid, op aarde kwam, om aarde en hemel weer met elkaar te ver binden, geen wonder dan, dat de Engel zeide „Ziet, ik verkondig u groote blijd schap, die al den volke wezen zal, nl. dat u heden geboren is de Zaligmaker, welke is Christus, de Heeie, in de stad David's." Hij, het vleeschgeworden woord Gods, is dus de Heiland der wereld, die niet voor dezen ot genen, niet voor een enkel vclk of natie, maar voor »al den volke" op aarde verscheen. En daarom is het Kerstfeest dan ook een wereld feest, dat door allen zonder onderscheid, door Christen, Jcod en Heiden, door alle vol keren en natiën, gevierd moet worden. En hoe klimt nog de beteekenis van des Heilands geboorte, wanneer wij een juiste voorstelling bobben van de tijdsomstan digheden, waarin Gods zoon op aarde verscheen. Hoe donker waren die tijden waarin Joden en Heidenen leefden. Het is zoo, in dien donkeren nacht der tijden, schemerden in Israel nog eenige verblij dende lichtstralen. Er ware nog enkelen, die, door het verderf hunner eeuw niet aangetast, van den verpestenden geest hunner natie onbesmet gebleven waren. Er waren er nog, die zich door den stroom van het algemeen verderf niet lieten medesleepen, maar in het verborgen de voetstappen der vaderen zochten te drukken, den God Israels dienden met een geloovig hart, en hunne gebeden verdubbelden, biddende om den spoedigen opgang van de zon des heils. door de profeten geteekend en toegezegd. En dat was ook niet geheel te vergeefs. Ouder heilspellende teekenen werd een Johannes geboren, de groote profeet, die gaarne had willen weten. Deze onbe vredigde belangstelling of simpele nieuws gierigheid werd de moeder van allerlei praatjesde een n.l. had gehoord, dat Leffert naar Zeeland was gegaan en daar goede zaken deed een ander die in Drenthe zich ophield, daar oefende en grooten op gang maakte, zonder dat de nieuwlichters hem in zijn vroom en stichtelijk werk stoordendeze meende van iemand ver staan te hebben dat men Leffert als bede laar ergens had zien rond zwerven, terwijl gene met een geheimzinnig gebaar rond duisterde, dat hem voor echt verhaald was dat Leffert tot de bende van Jan Dik be hoorde. Verschaften alle deze berichten menig- malen stof tot onderhoud, wanneer men, in den hoek des haards gezeten, aan vorige dagen en daarbij aan Leffert dacht, en lokte het herinnerde en besprokene tot de uit een loopendste gevolgtrekkingen, gis singen en oordeelvellingen uit, spoedig kwam Leffert zelfs opdagen om een en ander waar bp het noodig vond, te ver klaren en op te helderen. Wp hebben gezien, hoe hp in Zweelo terug kwam en bij Alfing herberg vond, hoe hp zich daar aanvankelijk wist te nestelen, doordien hp eerst, zondtr 't zelf te weten, het zoet van Aifings lang ge koesterde wraak jegens Peete verhoogde door hem op het denkbeeld te brengen, dat zijn kind behekst was, en later, na Fenna's dood, door den wanhopeoden vader

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1