Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. trekken. Dit praatje begint echter invloed te hebben op de houding van de Vereenigde staten de vrienden van een interventie vinden er althans aanleiding in het breed uit te meten, en daaraan gronden voor de vervulling hunner wenschen te ontleenen. Om die reden is het noodig van het gerucht melding te makeD. De latere berichten over het gevecht, waarin de aanvoerder der opstandelingen omkwam, bevestigen, dat het allerminst met een overwinning der Spanjaarden is geëindigd. Den „held", die deze »overwinning" be vocht, wacht in het vaderland nog een gelukje. De koningin-regentes heeft de zorg op zich genomen voor de oudste zijner 13 kinderen. Als da berichten uit Harrar juist zijn, dan mag dezer dagen de hoofdofficier Nerazzini, die met zooveel succes de onder handelingen met koning Mennelik heeft geleid, te Zeilah verwacht worden. Hij /al vergezeld worden door 211 krijgsge vangenen, waaronder 7 officieren, die door Menelik aan zijn hoede zijn overgegeven. In de Italiaansche kamer heeft Imhriani, tot niet geringe verlegenheid der regeering, een warm woord gewijd aan de nagedach tenis van den vrijheidsheld Maceo. In het land van Garibaldi e. a. kon men moeilijk anders doen dan den spreker het woord laten. Het wordt bevestigd, dat de Cubaansche opstandelingen vooral in de provincie Havanna een goede macht bijeen hebben. Maceo zal waarschijnlijk door een anderen halfbloed worden opg volgd, daar de blanke aanvoerders door een groot deel der opstan delingen nog al gewantrouwd worden. Deze toestand heeft ten gevolge, dat men te Madrid weer luide aandringt op terugroeping van generaal Weyler. Men is op deze te meer verstoord, wijl hij den populairen „held wiens troepen Maceo doodden, een terechtwijzing heeft toege diend, daar deze zonder verlof naar Havanna was getrokken. De Pol. Corr. verneemt, dat Rusland alles wil doen om een oplossing der Turksche kwestie niet te vertragen door verdeeldheid onder de Mogendheden. Het zou daarom de Egyptische kwestie voor loopig laten rusten. 't Kan zijn maar aan Ruslands ijver om de zaken in Turkije eens goed te regelen, daaraan gelooft zoo wat niemand meer De Times deelt mede, dat vele gearres teerde Jong Turken op de pijnbank worden gelegd, en dat andere gevangenen zijn opgehangen. Men gaat voort met het doen van arres taties. vooral in de kringen der rneerge- goeden. - De minister van buitenlandsche zaken vestigt de aandacht van belang hebbenden op een besluit, voorkomende in den Belgischen Moniteur van 16 dezer, krachtens hetwelk, van 18 d.a.v. af, de Belgische grenzen slechts geopend zullen zijn voor runderen en schapen uit Neder land, welke bestemd zijn voor de slacht bank, en uitsluitend langs de stations Esschen, Selzaete, Achel, Visee en Ha- mont worden aangevoerd. (Stct.) AXEL, den 18 December 18»#. Bij kon. besluit is herbenoemd tot kantom echter-plaatsve: vanger in het kanten Hulst, K. J. A. G. baron Collot d'Escury. Door een onbekende oorzaak ont stond Maandagavond op een bovenwoning in de Gentsche straat te Hulst brand, die in een korten tijd alles tot asch maakte, wat zich op dat bovenhuis bevond. Toen de brand uilbrak, bevond zich de eenige bewoner van het bovenhuis in de gelag kamer van het beneden zijnd bierhuis. Op het hooien van een plof, bega! deze zich naar boven, maar het vuur was reeds te sterk om nog iets te redden. Door de tijdige hulp van de brandweer kon de brand tot het bovenhuis beperkt blijven. Huis bn inboedel waren verzekerd. M. Ct. Woensdag werd op het raadhuis te Ter Neuzen door de Commissie van be heer over deu grindweg Ter Neuzen Hoek aanbesteed lo. de levering van 325 M3 grind. Hiervoor werd ingeschreven door de heereu G. Leunis te Ter Neuzen voor 1,80, L. Kantens te Sliedrecht voor 1,79 en J. Dobbelaar te Wemeldinge voor 1,79, alles por M3.aan den laatste bij loting gegund. 2o. het vervoer van dien grind. Daar voor werd ingeschreven door de heeren D. de Witte te Ter Neuzen voor 391/2 cent en L. B. vaD Kerkvoorde te Tei Neuzen voor 39 cent, per M3, aan laatstgenoemde gegund. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 18 December 1896. P. J. M., 23 j., werkman te Sluiskil, is wegens mishandeling veroord. tot 8 of 8 dagen, - Het gerechtshot te 's Gravenhage, uitspraak doende in de zaak tegen E. B. M., landbouwer te Boscbkapelle, veroord wegens mishandeling, heeft de straf van twee maanden gevang, veranderd in ƒ3 boete. Toen jl. Maandag te Wemeldinge een sloepboot met twee groote aken, het kanaal uitstoomde, bleek de wind hen te sterk te zijn. De tros van het tweede schip brak en onder het aanwenden van pogingen om het wederom op te halen, kregen de stoomboot met het eerste schip zooveel averij, dat de noodvlag gaheschen weid, en een tweede sleepboot met een roeiboot van uit het kanaal huip ver leende, en de schepen met bemanniog in veiligheid brachten. Een der schepen had een gedeelte der iading, bestaande uit zwavel, over boord moeten werpen. Men meldt uit Haarlem Sedert zes maanden heeft de melksiijter Jan Bal verkeering met een meisje uit Castricum. Zondag was hij voor het eerst met haar bij hare ouders geweest. Toen hij nu Maandagavond op de Papentoren vest liep te venten met zijn melk, werd hij onverhoeds aaugegrepen door vier ge maskerde personen, die hem een flink pak slaag toedienen, er bij voegende, dat hij de verkeering met het meisje had te laten, want dat anders zijn leveD er mede gemoeid was. Daar hij flink van zich had afgeslagen, gingen de aanranders weg. Bal gaf dit geval niet aan. Dinsdagavond te 71/2 uur liep hij weder op de Papentoronvest. Eensklaps kwamen weder vier gemaskerden op hem af, waar van een met een mes gewapend, waar mede hij Bal een stoot toebracht op de borst, die wel ging door jas en vest, doch niet in het vleesch doordrong, maar toch zóó goed aankwam, dat B. op den grond viel. Daar werd hij door twee dei- vier vastgegrepen, terwijl een derde hem over de handen sneed en hem zoo een diepe wonde toebracht. B. is toen be wusteloos geraakt. Toen hij bijgekomen was, waren de aanvallers verdwenen. B. sukkelde voort tot de kazerne, ontmoette daar een kennis, en deze bracht hem thuis en gaf de politie kennis van het gebeurde. Voor de laatste is het lastig zoeken in deze zaak, daar noch Bal noch het meisje zich schijnen te kunnen bedenken wie de jaloersche persoon kan zijn. Aan de gasfabriek te Zalt Bommel heeft de zestienjarige B. L., die met het incasseeren van gelden belast was, zich schuldig gemaakt aan verduistering van een aanmerkelijk bedrag. De politie, welke deze zaak onderzuebt heeft, is er in ge slaagd den schuldige tot een volledige bekenteni's te brengen. Er zijn thans fietsen in den handel gebracht, voorzien van regen- en zonne schermen. Ze schijnen grooten opgang te maken Binnen tweemaal 24 uren zoo luidt art. 10 der Arbeidswet na het eindigen van de arbeidsbetrekking tusschen den jeugdigen peisoon en hem, die dezen arbeid deed vei richten, is bet hoofd nf de bestuurder van het bedrijf of de ondei - neming verplicht de betrekkelijke kaart bij den burgemeester terug te bezorgen. Een timmerman te Nijmegen, die zijn knechtje ontsloeg, doch wat terugbezorging van de kaart betreft 191 dagen in ver zuim bleef, werd deswege door den kantonrechter veroordeeld tot eene boete van 95,50 (191 X ƒ0,50), sub 191 dagen hechtenis. Ook een standpunt. „Het is heel vriendelijk van de spoorwegmaatschappij om borden neer te hangen met de waar schuwing: „Hoedt u voor de zakken rollers!" Wanneer die er niet waren, zou menigeen van onszyn bei09p moeten opgeven", zei een zakkenroller tot een politieagent die h9m gearresteerd had. »Hoe zoo?'' vroeg de ander verbaasd. „Wel, zoodra een buitenman'dat leest, zal h(j, als hij zijn geld in zijn zak heelt, zijn hand in den zak steken en voelen ot het er nog in is. Wij weten dar, dat hij geld heert en waar het geborgen is, volgen hem en zoodra hij rijn hand weer uit zijn zak haalt, steken wij de onze er in. Eenigen tijd geleden wei d te Kerk ade des avonds bij een barbier door eenige belhamels het uithangbord alge- nomen en voor een herberglokaal aan de deur opgehangen. Men had direct den dader, die reeds meermalen zulke grapjes uithaalde Hij zou echter dezen keer voor zijne grappen makerij niet on beloond blijven, want Zaterdag 11., toen de dader bij den barbier kwam, om zich te laten scheren, werd hij door de vrouw des huizes bediend. Deze schoor hem ien halven baard weg, pakte hem toen bij zijn kraag en zette hem buiten de deur. In den nacht van Dinsdag op Woens dag brandde het nog nieuwe huisje van een daglooner te Epe af. De bewoners kwamen er naakt uit en van hun geiten, kippen of inboedel werd niets gered. Het huisje was verzekerd, de inboedel niet. De man woonde op x/2 uur afstand van 't dorp, alwaar niets van den brand werd waargenomen. Uit de O. H. C. blijkt, dat de spoorweg conferentie te Weenen wedeiom een beslissing over onzen tijd heeft ge nomen, en' bepaalde dat alle lijnen den Midden Europeesche tijd zullen invoeren, zoodat de Nederlandsche en Belgische spoorwegen de klok een uur vooruit zullen moeten zetten. Hetzelfde blad deelt bovendien mede, dat het Belgische voorstel tot invoering van do Italiaansche tijdrekening is aange nomen. In andeie bei ichten jst„at echter verworpen. In West Ontario (Canada) worden thans in honderden boomgaarden de appels dezen herfst niet geoogst, wegens de buitengewoon groote opbrengst en de lage prijzen, als een gevolg daarvan. Vele boeren kunnen niet meer dan 40 cents Amerikaansch krijgen voor een vat gesorteerde appelen van de beste soort en voeren ze aan hun vee. Deze overvloed in Canada staat curieus legenover de tamelijk hooge prijzen, die deze vrucht opbrengt op de Europeesche markt. Te Dresden zijn twee personen, een voornaam fabrikant uit Parijs en een voornaam koopman uit Aken, gearresteerd wegeDS bet aanwerven van blanke slavin nen voor den uitvoer. Op het oogenblik dat het eerste transport" het is een Duitsch blad, dat dit woord gebruikt zou vertrekken, kwam de politie achter de zaak, met het gevolg dat de misdadigers werden gearresteerd. Koning Leopold, die veel belang stelt in Ostende, kwam dezer dagen eens een kijkje nemen naar de nieuwe werken tot verfraaiing der badplaats. Hij moest echter vernemen, dat de gemeente, de werken tot aanleg van het park Maria Henrietta heeft uitgesteld, met het o~g op de verwachte wettelijke maatregelen tegen het spel. De meest afgrijselijke straf Is wellicht de bij de Chineezen voorkomende onthou ding van slaap Slechts mannen, die hun vrouw vermoord hebben, worden door onthouding van slaap ter dood veroordeeld. De veroordeelde weidt in een kerker geworpen en onder opzicht van bewakers gesteld, die elk uur afgelost worden en den misdadiger dag en nacht verhinderen ook maar een oog dicht te doen om te gaan slapen. Reeds na acht dagen plegen do ongelukkigen hun kwellers te smeken, hen te dooden, te verdrinken, dood te schieten of op een of andere manier, welke dan ook. van kar,t te maken. Dikwijls leven deze ongelukkigen veertien dagen zonder slaap, daarop sterven zij onder de gruwelijkste pijnen. - In een bij de stad Aschaffenburg gevestigde fabriek van ontplofbare stoften heeft een vreeselijke ramp plaats gehad. Terwijl de werkzaamheden aan den gang waren, is door een onbekende oorzaak het gebouw in de lucht gevlogen. Allen, die in het hoofdgebouw waren, zyn gedood, maar hun aantal is nog niet bekend. In een der zalen waren 15 vrouwen aan het werk8 harer zijn dadelijk gedood, terwijl de zeven anderen naar het gasthuis zijn gebracht en daar overleden. In een aangrenzend gebouw werden 7 arbeidsters gekwetst, 1 doodelyk en de zes anderen min of meer ernstig. Van de arbeiders is er een gedood, terwijl twee zwaar gekwetst werden. - In Nieuw-Zeeland had voor drie jaar de afschafferspartij een groote overwinning behaald. In eenige districten werd de meerderheid behaald door de groep, welke alle koffiehuizen wilde sluiten, in andere door de voorstandeis van beperking van het aantal drankgelegenheden. Bij de jongste verkiezing was de stroom gekeeld. In geen enkel district werd zelfs een meerdertióid voor de beperking gevonden. Men had dus genoeg van dié overdrijving De bepaling, waarbij vrouwelijke be diening in gelagkamers is verboden, blijft echter gehandhaafd. In Zuid-Australië hbeft men die bepaling overgenomen. - Het stoomschip „Springwell" bracht den 11 dezer te Swansea aan wal Her man Lower eD Friedrich Witt, de twee eenige overlevenden van de uit negentien personen bestaande bemanning van het Duitsche schip „Rajah"', toebehoorende aan 'de firma Schillings te Bremen en gevoerd door kapitein Bellmann. Het schip, een viermaster, vertrok 8 December uit Barry met een lading kolen naar Hongkong en sprong nabij Lundy tijdens een hevigen storm, lekhet verloor zijn masten en verdween des avonds tegen zeven uur, na drio uren tegen wind en golven te hebben gekampt, plotseling in de diepte. De geredden waren kort voor den ondergang met den eersten stuurman en den matroos Holtz in een boot gespron gen en werden twee dagen lang hulpeloos her- en derwaaits geslingerd, totdat Donderdagavond de uitkijk van het stoom schip Springwell" om hulp hoorde roepen. Het schip stopte, draaide bij en bracht na een uur van groote inspanning de beide matrozen uitgehongerd, stijf en opgezwollen door het water, dat hun boot halverwege vulde, in veiligheid. Door de woeste zee waren de eerste stuurman en de matroos Holz overboord geslagen. - Een paar politieagenten stellen vruchteloos pogingen in 't werk om een grooten volksoploop uiteen te drijven. Daar komen twee jongens aangeloopen en de een zegt tot den ander Zeg, Jan, wilt ge wel gelooven, dat ik die menschen eerder hier vandaan heb dan de agenten Neen dal geloof ik niet. Let dan maar op En zoo hard als hij kaD, schreeuwt de jongen, te midden van do menschen massa Voorzichtigvlucht, 'n dolle hond 1 In een paai seconden was alles weg gestoven zelfs de beido rustbewaarders waren niet moer te zien. - Het personeel van de Morgue te

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2