No. 1078. Zaterdag 19 December 1896. I2e Jaarg'. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. MELKMAN, Bericht. GRATIS VERLOTING. FEUILLETON Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. Buitenland. Dit Blad verschijnt eiken 0111811»$!:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In plaats van a. s. Dinsdag avond, zal het volgend nummer van dit blad a. s. Donderdag verschijnen. Advertentiën voor dat nummer worden ingewacht tot a. s. Woens dagmiddag '2 ure. DE UITGEVER. Wij komen onzen lezers eene belang rijke mededeeling doen. De uitgevers van de NED ILLUSTATIE met hare editiën. als GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD enz. welk laatste wij voor de abonnementen op onze courant teger. uiterst geringen prijs verkrijgbaar stellen en dan ook door zeer velen wekelijks bij hun Zaterdagsnummer wordt ontvangen, hebben een alleraardigst plan ontworpen om den lezers daarvan verrassingen te bereiden. Zij hebben de som van TWEEHONDERD EN VIJFTIG GULDEN beschikbaar gesteld om, verdeeld in een prijs van f 100. een 100. een 59. - bij loting, te worden toegewezen aan de gelukkige houders van de nummers, welke daarvoor in aanmerking komen. Te beginnen met No. 3 van den vol genden jaargang van de NED. ILLUSTA TIE, en dus ook van het GEILLU- 42 Daar is geen paar of 't lijkt malkaar, dat spreekwoord was op Leffert en haar, die by by het leven zyrer moeder nog tot vrouw genomen had, mede van toepassing. Ook zij was voor het zoogenaamde goede. „Laat ons eten en drinken en vroolijk zijn" was de vlag, waaronder zy voeren, en toen zy eindelijk die vlag moesten strijken, predikten hunne onheilige lippen het: »zoekt eerst hel koningrijk Gods, en al het andere zal u toegeworpen worden." Maar de luiaards zagen het zwaard niet boven hunne hoofden, op welks lemmer te lezen staatde hand, die niet werkt, zal ook niet eten. Dat zwaard trof hen zy weiden arm en leden gebrek. Toen stierf in zijne geboorteplaats een zeer gevierd oefenaar en Leffert werd zijn opvolger en nu stonden veler harten en huizen voor hem open. Hij zette zijne geestelijke gaven op woeker en zag ze met spys en diank betaald. Gelukkig had hy geene kinderen te veizorgen de hemelsche Vader had er geen aan hem toevertrouwd. Paar het oefeuen hem echter niet zoo STREERDE ZONDAGSBLAD, zal elk exemplaar van een bizonder nummer worden voorzien. Stel, er verschijnen tot aan den trekkings dag in Maart e. k. tien bladen van het Geillustreerd Zondagsblad, dan zal elk dier bladen gestempeld zijn met een vel schillend nummer. De uouder daarvan heeft dus tien kansen. Wij behoeven onzen lezers er wel niet op te wijzen, dat waar zulke buitenkansjes worden geboden en wel zonder dat eeuige inleg wordt gevorderd, het Geillustreerd Zondagsblad een alleraardigste uitgave is. Reeds op zichzelve is het blad door zijn schat van keurige novellen, boeiende ver halen en groote geïllustreerde romans een algemeen gewilde Zondagslectuur. Het verschaft elke week in acht groot folio pagina's, tal van prachtige gravures en ondeiscbeidene geillustieerd anec doten, prijsraadsels, puzzles, enz. waardoor het de vriend des huizes is in menig gezin. En het wordt geleverd tegen zóö goed- boopen prijs, dat niemand zich het genot van een zoo fraai tijdschrift behoeft te ontzeggen. Wij kunnen dan ook onze» abonné's voor zooverre zij nog niet geabbonneerd mochten zijn op het Geillustreerd Zon dagsblad, slechts opwekken om zich daartoe bij ons aan te melden. In een der eerstvolgende nummers woidt ook het begin gemaakt van een grooteu geillustreerden roman, met tal rijke vervolgen, getiteld »Kapitein Shan non," waarop wij in het bijzonder de aandacht vestigen. Het is een roman, welke in het buiten land enorme opgang maakte. veel opbracht om op den vorigen voet te leven, nam hij alles, wat geene lichamelijke krachtsinspanning vorderde, gietig bij de hana om zijne inkomsten zoo veel mogelijk te verbeteren. Zijne welbespraaktheid, gevoegd by zijne schyuvroomheid, wist aan raenigen liehtgeloovige een voorschot at te bedelen waarmede hy in zyne ondernemingen trachtte te slagen. Maar van alles wat hy ondernam was niets duurzaam, Hy was gelijk men zegt, van alle markten te huis gekomen. Intusschen bleef hij als oefenaar voor velen een voorwerp van hooge ingenomenheid doch als mensch begon men hem hoe langer hoe minder te vertrouwen. Wie hem eens, hoogstens twee malen had geholpen, deed het eene volgende reis niet weder. Hoe veel en hoe duur zijne belofteu ook waren niuiruer werden ze door hem nagekomen. Leffert wist zeer goed, hoe men over h^ru dacht, doch bleet vriendelijk jegens allen, zoowel jegens hen, die hem reeds afgewezen hadden, als jegens dezulken, die hij vroeger of later nog dacht op ie lichten. Menige eenvoudige ziel werd het slachtoffer van den iistigen bedrieger, Doch ook dit nam een einde. De dagelyksene oplichtingen, waaraan hij zich schuldig maakte, werden gaaudeweg zoo grof, dat menigeen zich van hem keerde en ophield hem te volgen. Een andere ueieuaar stond nevens hem op eu deed Spannend als het geheele verhaal is, zal de opname daarvan niet nalaten den lezers van het Geillustieerd Zondagsblad in hooge mate aangenaam te zijn. Onderstaand inteekenbiljet gelieve men ingevuld spoedig aan ons bureel te laten bezorgen, opdat men het begin van dien roman ontvange. DE UITGEVER. De ondergeteekende wenschl ge regel d _bij zijn courant te ontvangen het Geïllustreerd Zondagsblad, we kelijks in acht groot folio pagina's met tal van gravures verschijnende, tegen den prijs van 30 cent per kwartaal, franco per post 371/2 cent Woonplaats Naam De Belgische senaat heeit thans goed- gekeuid de verbodsbepalingen tegen wed denschappen en beursspel. Onder dit laatste worden begrepen alle transacties, welke niet beoogen de levering of ontvangst van goederen, maar alleen de vereffening van de transactie, door betaling van het prijsverschil op den voor L vering bepaalden dag. Te Sprimont (Luik) hebben de socialisten bij de gemeenteraadsverkiezingen iemand gekozen, die noch lezen noch schrijven kan. In de laatst gehouden vergadering nu moest eene geheime stemmiug plaats zijn roem tanen. Geene oefening werd door den eerste gehouden, of het was ten koste van den laatste, eu spoedig waren de bakens geheel verzet. De nieuwe baak trok aller ougen tot zich terwijl de oude als een onnut voorwerp werd voorbijgegaan. Toen begon de luiaard van ondank en miskenning te spreken en ontzag zich niet den hoogen God aan te klagen in den uitroepmy loopt ook alles tegen Armoede en gebrek waren weder het deel van hem en zyne vrouw en zij kweekten wrevel eu ongerechtigheid in bun balt. De echtgenooteu deden elkander over en weder de hevigste verwijtingen. Ieder trachtte de ooizaak hunner ellende van zich te werpen, en, verdiende de getuigenis hunner naburen geloif, dan verkeerden die ver wijtingen niet zelden in lichamelijke beleedigingen waarvan de zwakkere vrouw sleeds het slachtoffer werd. Eindelijk liepen die oneeuigheden zoo hoog, dat Lefferl zijne vrouw dteigde, baar te zullen veriaten doch eer hy die bedreiging nog vervullen kon, scheidde God het echtpaar. Lefferts vrouw stierf. Maar al vei lichtte dit ook hot bezwaar der huishouding, toch bleef Laffert arm. In plaats van werk te zoeken zat hij het grootste gedeelte van den dag in zyne hut, een armzalig verbluf dat hij, geholpen door zijne vrouw en een paar buren, zelf gebouwd had. 't Was omstreeks dezen tijd, dat men hem deo nachts dikwijls zijne wonmg zag uilsiuipen ^en hier en elders rondzwerven. hebben. De man wilde zijn briefje door een medelid doen invullen. De burgemeester verbood zulks en de deerniswaardige moest blanco stemmen. In de Franscbe kamer is Maandag druk gesproken over den toestand der ais.eualen. Camille Pelletan gispte het beheer, en toonde aan dat niemand eigenlijk op de hoogte is van de voorraden en van wat daaraan ontbreekt. Er is wel controle op wat wordt in- en uitgebracht, maar deze controle is meer van comptabelen aard, en bovendien slecht. De spreker weet een en ander aan de slechte organisatie, welke krachtige maatregelen tot verbetering tegen houdt. Het te Hamburg aangenomen hulpper soneel is toegezegd, dat het, voor zoover het voor den gewonen dienst bruikbaar is, geplaatst zal blijven. Men verwacht dat de wetenschap dat slechts een deel der werkstakers weer in dienst kan worden genomen de beweging zal doen verflauwen, nu er wel een wedijver zal ontstaan om, door spoedige aanmelding, te voorkomen, dat men wordt uitgesloten. Verschillende schepen werken reeds met voltallige ploegen In Spanje zullen 4000 marine-matrozen onder de wapens worden geroepen. Wij zijn zoo gewoon, dat men een tegen slag aan den ontrouw van een andere party toeschrijft, dat wij het onnoodig hebben geoordeeld melding te maken van een praatje, dat Maceo's dood het gevolg is van verraad en wel van den geneesheer van den doode. Dat toch wordt in Amerika verhaald, en men voegt er bij, dat de schuldige terstond naar Spaansche zijde is gegaan, en na de ontvangst van het Judasloon (500,000 peseta's) naar Spanje zal ver- Hoewel dit slechts door enkelen was opgemerkt, wisten toch velen bet. Dit gal aanleiding tot alleilei gemompel deze zei»'t is er niet pluis mee," de andere »laat ons op oDze hoede wezen," geene weder»heb je 't al gehoord, Leffert is van nacht weder Op weg geweest," waarop een vierde antwoorddeja, buurman die of die is weder dit of dat ontstolen." Andereu daarentegen waren er, die als vroegere volgelingen van Leffert hem tegen zulke aantijgingeu verdedigden, daar zjj niet gelooven konden dat de man, tegen wien ze om zijne vroomheid zoo hoog bleven opzien, tot zulke dingen in staat zou kunnen ziju. Ondertusschen openbaarden die verdenkingen en beschuldigingen zich allengskens meerdan werd er hier iets vermist eu dan weder daar, zonder dat er ten aanzien van den dader het geringste uitlekte. Eindelijk namen de beschuldi gingen zoo veel schijn van waarheid aan, dat de rij van Lefferts verdedigers tot deu laatsten man versmolt en Lefferts schijnheilig voorkomen en gemoedelijk spiekeu niet langer in staat waren het algemeene wantrouwen te blinddoeken. Toen de zaken tot die hoogte geklommen waren verliet Leffert den akker waarvan hij geene vruchten meer zou kuunen oogsten. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1