pli 110,1100 LH Superptiosphaat. 353s" Staats-ioterij. Handelsberichte n. Advertoiitien. „VOORWAARTS" Aanbesteding de Bee en Van Dixüoorn goed begrijp, dan zijn ze geneigd om een onderzoek in te stellen of het niet mogelijk is de werken goedkooper uitgevoerd te krijgen, Daarvoor is echter de tijd niet meer, daal de aannemer binnen 30 dagen na de aan besteding zeggen kan het werk niet meer te doen, wanneei hij de gunning nog niet heeft verkregen. Dhr. Van de Ree Dat is me bekend, en daarom noem ik net de schuld van B. en W., die den Raad geen gelegenheid hebben gegeven om een onderzoek in te stellen, omdat de vergadering te laat gehouden is. Wanneer de vergadering vroeger was geweest, dan kon eene com missie uit den Raad benoemd geworden zijn tot het instellen van een onderzoek De Voorz.Daar zouden we al even ver mede gekomen zijn, daar de andere heeren even min verstand van bouw materialen hebben als B. en W., maar in dezo zaak is een deskundige, oen opzichter, betrokken, en als men dien niet vertrouwt, houdt alles op. Dhr. Van de Ree Heelt de opzichter daar ook een officieel stuk van gegeven De Voorz. zegt, dat hetgeen de op zichter verzekert officieel is. Als n hier iets zegt, behoeft u toch ook geen officieel stuk daarvan to geven Dhr. Geelhoedt Ik wensch de be schuldiging die dhr. Van de Ree daar van B. en W. zegt niet op me te nemen: Ik heb gezegd tegen den Burgemeester houdt eene vergadering. De voorz.Ik heb gezegd, dat we een vergadering zullen houden, maar we kunnen nog senigen tijd wachten, intus- schen komt &r nog meer, en dan kunnen we dat alles tegelijk behandelen. Dhr. de Ruijter't Is nu reeds de 28ste dag dus 't is eigenlijk te laat. Dhr. Geelhoede vraagt wie die f 1000 betalen moet, wanneer daarvoor hooger wordt ingeschreven De Voorz. zegt dat dhr. Geelhoedt zelf bekend heeft in do vergadering van B. en W. dat de aanbesteding zeker was goedgekeurd door Ged. Staten. Spreker vindt net aardig van dhr. Geelhoedt dat hem daarover nu een verwijt wordt ge maakt. Dhr. GeelhoedtIk wil maar alleen zeggen dat er te laDg is gewacht. Dhr. Van de Ree Zouden Ged. Staten er mee bewilligd zijn, als de Raad besluit de aanbesteding te gunnen. De Voorz. zegt dat huD dit 't zelfde is, wanneer het maar niet meer kost. Dhr. Van de Ree weDScht een voorstel te doen om bij de stukken dit schrijven te richten dat deu 13 November de aanbesteding der havenwerken heeft plaats gehad dat de Voorzitter eerst den 11 Decem ber den uitslag dier besteding bij den Raad ter tafel bracht; dat den Raad de gelegenheid is ont houden zich door deskundigen te doen •voorlichten omtrent de aanbesteding Redenen waarom de Raad Ged. Staten verzoekt, te willeD bewerken, dat de Voorzitter hen niet meer belemmert de gemeentebelangen te behartigen. De Voorzitter vraagt of nog iemand het- woord verlangt, anders brengt hij de al of niet gunning in stemming. Dhr. GeelhoedtWe zitten nog met dat schrijven van Van de Ree, burge meester. Do Vooiz.We moeten toch eerst uitmaken of het wer zai gegund worden. Dhr. Van de Ree: Zijn we dan gedekt voor Ged. Staten De Voorz.Ik weet niet wat u praat van Ged. Staten, die zullen dat zeker goedvinden. Dhr. GeelhoedtEr moet toch een geldleening gesloten worden, eu wanneer I die nu 700 hooger is dan wordt dit misschien niet toegestaan. De Voorz Dat zal wel toegestaan t worden. Dhr. GeelhoedtDat weet u ook niet. j De Voorz denkt dit stellig; er is toch een deskundige, een opzichter aangesteld. Dhr. Van de Ree vraagt om zijn voor stel in stemming te brengen. De Voorzitter zegt er niets tegen te hebben om dat briefje er bij te voegen. Dhr. Geelhoedt, ofschoon verklarende niets van een termijn van 30 dagen te hebben geweten, wil nog iets toevoegen aan het vei zoek van dhr. Van der Ree, en wel dit, dat door dhr. Geelhoedt en den secretaris herhaalde malen bij den Burgemeester is aangedrongen om eene vergadering te beleggen, en dat dit niet is toegestaan. De Voorzitter zegt, dat dit zoo niet is. In de vergadering van B. en W. is op zeer vriendschappelijke wijze en niet met aandrang gesproken over het beleggen eener vergadering. Het. voorstel om het werk te gunnen wordt aangenomen met 5 van de 7 stemmen. Tegen stemden dhr. Kraker en Riemens. Wordt besloten het schrijven van dhr. Van de Ree bij de betrekkelijke stukken in te zenden met 6 tegen 1 stem. Tegen stemde dhr. Riemens. V. De vooi waarden waaronder de ge meente vergunning verkrijgt tot aanleg dier werken wordt m. a. s. goedgekeurd. VI. Wordt besloten een geldleening te doen van 8000. Dhr. Van de Ree vraagt waarom zooveel, daar hij meent te hebben hooren voor lezen dat er nog 2200 op de spaarbank staat. Door andere leden wordt dhr. Van de Ree ingelicht, dat dit er reeds afge haald is, terwijl de secretaris zegt dat dhr. Van de Ree zeker het batig slot van 't vorige jaar op 't oog heeft. VII. Met 5 van de 7 stemmen werd benoemd tot havenmeester, tevens ont vanger der haven- en kaaigelden B. van der Beek (reeds Vrijdag 11. iu ons blad gemeld.) Met hem stond op de voordracht S. de Putter, die 2 stemmen bekwam. Verder waren sollicitatiën ingekomen van H. Klaassen, P F. Fermont en J Scheele Jz. De benoemde treedt met 1 Januari 1897 in functie. VIII. Aanschaffing van macadam ten behoeve van den weg van Reuzenhoek naar de losplaats. De Voorz. zegt een onderzoek te hebben ingesteld, en dhr. Eijke zegt d=»t die weg. die pl. m. 3260 M. iacg is 1500 kosten zal, terwijl deze spreker de verzekering heelt gegeven dat dan de weg goed in orde zal zijn. Dhr Van Dixhooin: Tegenwoordig zijn er aan den Ter Neuzenschen weg 4 menschen aan 't werk om dien in orde te houden, waarom wordt er nu niets aan den weg van den Reuzenhoek naar d9 losplaats gedaan De Voorz.Dit is niet aan de orde. Dhr. De KrakerWordt er geen gleuf gemaakt, uitgekist, er. daar de macadam in gedaan en dan de grint er over? De voorzitter denkt van niet. Dhr. De Ruijter. Macadam is wel goed als ie nergens van 't land moei komen, maar voor de dammegaten raapt hei allemaal op met de slijk, die aan de wielen hangt. De Voorz.Ik ben niet bekend met de technische eigenschappen van macadam, maar dhr. Eijke natuurlijk wel. en ik geef diens woorden lleen den Raad in overweging. Willen dhru. andeis, dan is 't ook goed ik voor mij denk dut het de goedkoopste weg is. Dhr. De Ruijter stelt voor om een commissie te benoemen uit den Raad van 3 personen, die dan onderzoek zullen doen, en binnen eene maand rapport uitbrengen. Spr. denkt dat de voordeeligste weg door de Griete zal gelegd worden, deze weg is te smal en misschien zou de Griete ook wel genegen zijn iets in de kosten bij te dragen. Bij acclamatie worden tot leden dier Commissie van onderzoek benoemd do heeren Geelhoedt, Kraker er. V.,n de Ree. IX. Gratificatie van 25 wordt rn. a. s. verleend aan den onbezoldigd rjjksvold wachtel C. de Vos. X. Verzoek om ontheffing van de ver plichting tot het geven van onderwijs in de vrjje en ordeoefeningen der gym nastiek. De Voorz. zegt dat zulks met 1 Januari a. s. verplichtend wordt maar stelt voor om voor 2jange ontbetfiug te vragen, wat m. a. s. wordt goedgekeurd. XI. Tot leden der nieuwjaarscommissie worden benoemd J. Wisse, A. de Dec.kere. S. Scheele, J. Verplanke, A. de Kraker, J Riemens en J. Schelleman. De Voorz. zegt advies te hebben ge vraagd over den toestand van het toren uurwerk b(j den horlogemaker d'Hondt. Zijn wetenschappelijk advies komt hierop neer, dat hjj aanraadt een geheel nieuwe klok te nemen. Dit zou 650 kosten. Met eene herstelling aan het uurwerk en nieuwe katrolleD met staaldraden zou het 125 kosten. De nieuwe katrollen c, a. zouden f 50 kosten Dhr |de Mul maakt de opmerking dat het nog al een groot verschil is. als het met die nieuwe .katrollen gemaakt wordt. De Voorz. zegt dat men daarmede alleen niet geholpen is. Dhr. De Ruijter zou er ook voor zijn om maar 125 uit te geven, als de klok dan met die nieuwe katrollen odz. we9r goed loopt. Het komt hem echter vreemd voor, dat die wrijvingen, waai over in het vakkundig advies gesproken wordt, altijd 's nachts plaats hebben. Dhr. Geelhoedt zegt dat de klok bijna iederen nacht stil staat. Dhr. van Dixhoorn maakt de opmerking dat het dan wel noodig zou zijn om een nachtwaker aan te stellen. De Voorz. deelt mede dat na herhaalde oproeping van 2 onderwijzers niemand is opgekomen. Dit moet zeker toege schreven worden aan de hooge tracte- menten die tegenwoordig gegeven worden daarom zuilen we ten langen laatste ook moeten besluiten om meer te geven. Dhr. Van de Ree: Kunnen we niet meer wachten tol 15 Januari voorbij is. Misschien blijkt het dan dat een onder wijzer minder noodig is. Het is hem wel eens opgevallen, dat er kinderen uit Axel hier ter school komen. De VoorzEn is dat een overwegend getal Dhr. Van de Ree weet dat niet. Dhr. De Mul zegt dat het vroeger wel gebeurde dat kinderen uit de Steenovens naar Scholen van gemeenten gingen waaronder ze Diet behoorden, maar ot dat nog zoo is weet hij niet. Dhr. De RuijterKan er ook gezegd worden hoeveel er uit Axel hier naai school gaan. Na onderzoek blijkt dat er 3 kinderen uit Axel naar de gemeente school gaan, en dat er in 't geheel 29 kinderen te veel zijn, het getal onder wijzers in aanmerking genomen. Dhr. Van de ReeHoeveel gaan er van eene andere gemeente te Otheue. De SecretarisGeene. Met 6 stemmen tegen 1 (die van dhr. Riemens wordt besloten op te roepen tot na 15 Januari. Dhr. Van de Ree heeft klachten ge hoord van ambachtslieden in de gemeente en wol hierover, dat bij den een de boete wordt toegepast, die er op staat wan neer i en aangenomen werk niet op tijd klaar is, en hij den anderen niet. De Voorzitter weet niet dat zoo iets al is voorgekomen. Dhr. Van de Ree zegt dat het verven van de Secrotarie en onderwijzerswoning met Augustus moesten klaar zijn, er, dat er wel 30 ja wel 40 dagen langer is over gewerkt, zonder dat boete werd toege past. De Voorz. zal dit In de vergadering van B. en W brengen. Dhr. Van de Ree In de voorlaatste vergadering heb ik don Burgemeester go vraagd wanneer het voorstel van de 5 raadsleden in behandeling kwam. Deze beeft gezegd dat dit al gauw zal gebeuren, maar tot nog toe heb ik vau niets ge hoord. De Voorz. was toen dhr. Riomens, zegt de Burgemeester dus deze kan het mis schien niet hebben begrepen. De voorz. zegt dat op bedoeld voorstel bereids is geantwoord door B. en YV. Dhr. Van de Ree Er is 100 uitge trokken voor de verharding van voetpaden, en ik vind op den Reuzenhoek nog anders niets dan slik De Voorz.Dit i»een punt, waarover in de vergadering van het Dag, Bestuur nog moet gesproken worden. Dhr. Van Dixhoorn vraagt of hij nog eens terug mag komen op zijne zooeven gedane vraag, waarom er aaD de Ter Neuzensche weg nu 4 man werkzaam zijn, terwijl aan den weg van Reuzenhoek naar Griete, die toch verreweg de slechtste is, niets gedaan wordt. De Voorz. zegt dat binnen kort met kracht en geweld zal worden opgetreden teneinde verbete ring aan te brengen. B. en W. zijn bereid alles te doen wat in hun vermogen is, maar alles kan ook niet tegelijk gebeuren. Niemand meer 't woord verlangende, sluit de Voorz. de vergadering. VE RT F, T E R I X <-. De uitspraak in zake M. te Hulst, is niet bepaald op 18, maar op 22 dezer en dr. Bolle schreef de vermoedelijke doodsoorzaak van Van Kemseke niet toe aan insectie, maar aan infectie. 3de klasse. Trekking van 14 Dec. No. 4353 f 1500. 5542 8569 1000. 14335 400. 15561 18335 200. 8522 19583 100. Axel, 12 Dec. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt, jarige tarwe /O.—a f 0. nieuwe tarwe /7.75 a 8.— rogge ƒ0.— a ƒ0—, nieuwe rogge 5.— a ƒ5.10, jarige wintergerst -.— a nieuwe wintergerst 7. a 7.15 jarige zomergerst -.— a nieuwe zomergerst 6.25 a 6.50 haver 5,75 6.— paardenboonen 6,— a 6,25, groene erwten ƒ7.— a 7.25 koolzaad -a kanariezaad vlas (per 44 a c) f ƒ0.—. -.- a Boter ƒ1,- Eieren ƒ5, Hulst, 14 Dec. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe ƒ8, Rogge ƒ5,50, Wiutergerst ƒ6,70, Zomergerst ƒ0, Haver 5,30 Erwten ƒ7,60, Paardenboonen ƒ6,—, Dutven- boonen 0, Witteboonen 11,— Bruinetoonen 8,-, Boekweit f - Lijnzaad 0,—, Aardappels 0,- Koolzaad per zak van 106 liters - Boter per kilo ö,905, Eieren per 26 stuks 1,35. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 2 stuks hoornvee 37 varkens verkocht O 29 Gent, 11 Ü6C. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 19,25 rogge 12,75, gerst 15,50 haver 17,00 tot 18 koolzaad 28, lijnzaad 20 tot 21, lijnzaadkoeken 15 tot 16, kool zaadkoeken 11 tot 12. Boter per kilo 2,10 fr. tot 2,25 fr. Eieren, de 26, 3,50 fr. tot 0,— fr. Voorspoedig bevallen van een zoon Mevrouw ZIJLSTRA Kbuijsse IJzendijke, 14 Dec, 1896. MAATSCHAPPIJ te AXEL (KIJKUIT.) op Woensdag 23 December 1896, des namiddags half drie ure, bij A. van Dorsselaer te Kijkuit, voor de levering van Inschrijvings-biljelten met voorwaarden ziju te bekomen bij den secretaris de. Maatschappij A. VAN DORSSELAER te te Axel (KIJKUIT.;

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3