Gemengd Nienws. Gemeenteraad van Zaamslag. - Door de politie op Feyenoord werden Donderdagavond aangehouden en naar het bureau aan de Nassaukade gebracht 4 jongens, die het den bewoners dei Oranjeboomstraat lastig maakten door het plegen van baldadigheden en straat schenderijen. Bij een aantal bewoners dier straat hadden zij o. m. de knoppen der straatdeuren aan één lang touw vast gebonden, zoodat allen in hun eigen buis gevangen zaten. VrgdagavoncTwerd in de bank van leening te Rotterdam door den agent majoor H. S. P. aangehouden eene vrouw, sedert geruimen tijd als schoonmaakster in dienst bij den winkelier in gemaakte kleeding P. op den Schiedamschendjjk. In de bank van leening had het de aan dacht getrokken dat deze vrouw telkens nieuwe kleedingstukken, gewoonlijk broe ken, kwam beleenen. Gebracht naar het politiebureau in de Pauwensteeg bleek het dat zij zich sedert geruimen tijd aan deze diefstallen heeft schuldig gemaakt. Zij beweerde dat te hebben gedaan voor naren man, doch dezo is reeds 4 jaren dood. Zij is in verzekerde bewaring gesteld. Het vergaan van de Salier. Dat het stoomschip Salier, van den Nord-deutschen Lloyd, op de Spaansche kust vergaan is, kan nu niet meer be twijfeld wordenen het is ook zeer waar schijnlijk dat alle opvarenden bij die ramp omgekomen zyn. De Salier, bemand met 66 koppen, en met 210 (et 215) landverhuizers aan boord, geen kajuitspassagiers, (maar naar men zegt ook met voor 3 millioen goederen, voor Rio bestemd) was den 28en No vember uit Bremerbaven, waar zij een groot deel van haar lading ingenomen had, naar La Plata vertrokken. Den 7en December was bet schip uit Coruna ver trokken om daarna Villa Garcia (Spaan sche provincie Gallicië) aan te doen. De afstand tusschen die twee havens kan in twaalf ur6n afgelegd worden. Toen het scbip drie dagen weggebleven was. moest dus de ongerustheid die over het lot van schip en bemanning heerscbte, zeer ge grond schijnen, en inderdaad kwam nu al spoedig de bevestiging van de treur- maire Veimoedelijk is bet schip vergaan in den vroegen ochtend van den 8en, tegen half zes. De oorzaak van de ramp moet onge twijfeld gezocht worden in een zwaren storm die van den 7en tot den 9en de noordwestelijke kust van Spanje heeft met menige andere reden, besloten hoe eerder hoe liever naar Holland te ver trekken. Gij ziit voor mij steeds een te welwillend vriend geweest, dan dat ik niet zou mogen hopen, dat gij ook nu weder u met mijne belangen zult willen onledig houden. Wees daarom zoo goed, mijne zaken verder zoo te regelen, dat ik, in mijne voorvaderlijke woning terug keerende haar overeenkomstig mijnen stand kan be Lrekkeu. Veertien dagen zullen daartoe, naar ik vertrouw, wel toereikend zijn. In dien tusschentijd hoop ik nog eens naar R. te gaan, ten einde te beproeven We meitien over te halen om mijne huishou ding waar te nemen. In haar heb ik eene bekwame huishoudster leeren kennen en hoop dus ir mijne pogingen te zullen slagen, te meer nog omdat dit mij de ge legenheid zou openen om haar zijdelings voor de mij vroeger bewezene diensten eenigermate te beloonen. »Doch genoeg; ik gevoel mij recht mismoedig gestemd, zonder evenwel te uwen tegen Hem, die alles en dus ook mijn levenslot bestuurt." Wij hebben gezien, hoe Alfing de trouwe 9 postbode an z inen oom uit de woning m iaatstgen remde verdieven had. Wi» Peete ook mocht zijn en hoe zij iegei ook tot Alfings ongeluk medege rkt had, toch had zij Kranghand altijd i k en trouw gediend, en menigen penning voor haren meester en in de ge volgen voor diens erfgenaam uitgezuinigd geteisterd en ook in de golf van Biscaye noordelijker veel schade beeft aangericht. De klippen waarop de Salier strandde, de Basonas bij Kaap Corrubedo, liggen in volie zee, voor een ontoegankelijke rotsachtige kustbij elkenstorm, uit welken hoek ook, zijn ze aan de felste woede van wind en golven blootgesteld. De ïotsen zijn door diep water omringd, en een schip dat door de zware Atlantische golven er op geworpen wordt, is redde loos verloren noch met booten, noch van de overigens onbewoonde kust uit, zou een poging tot redding van de opvarenden goeden- uitslag kunnen hobben. Hoe het ongeluk in zgn werk gegaan is, zal men wel nooit te weten komen. Wellicht is er aan de machine of den stuurtoestel iets in het cngereede geraakt, nadat het schip door den storm overvallen was. Het vermoeden, in werkstakerskringen te Hamburg uitgesproken, dat de Salier vergaan is omdat de lading door onge oefende bootwerkers slechts gestuwd was. is volgens de Hamburgische Börsen Halle heel ongegrond. De Saüer is niet te Bre men, maar te Bremerhaven gestuwd, eu door de vaste werklieden van Lloyd. Er zijn reeds eenige lijken aangedreven (volgeDS de laatste berichtsa 20), naar wij reeds gemeld hebben, ook dat van den gezagvoerder. De bemanning bestond bijna geheel uit Duitschersonder de tusschendekspassagiers bevouden zich 113 Russen, 35 Oostenrijkers, 10 Italianen, 1 Duitscher, 3 Belgen en 48 (of 55) Span jaarden, grootendeels uitde werkmanklasse. De Salier was iD 1875 door Earle te Huil naar planDen van E. Reed gebouwd, en van zeven waterdichte schotten voor zien. Wegens zijn uitnemende Germani- schen Lloyd in een zeer hooge klasse gerangschikt; nog in Maart van dit jaar werd deze classificatie met vier jaar ver lengd. De bijzonder goede bouw van het scbip gaf den Norddeutscben Layd aan leiding, in 1891 de verouderde machine te vervangen door eene moderne triple expansion- van omstreeks 2400 I. P. K., met nieuwe ketels. Ook werd toen de scheepsromp op de Vulcan te Stettin nauwkeurig nagezien en eenigszins ver bouwd. De Salier stond bekend als een der meest zeewaardige schepen van den NorddeuLschen Lloyd wegens zijn gering laadvermogen was de directie echter voornemens, het schip te verkoopen na voltooiing van haar nu in aanbouw zijnde booten. Te Gr&tz is Woensdag een stoom ketel gesprongen. Drie werklieden werden gedood, 5 werden gekwetst. Zonderlinge gebruiken. Op de en bespaard. Daarom meenden velen, dat Alfing baar minder bard had moeten be handelen, en daarom ook ontbrak het d< arme van elk schier vprlatene vrouw niet aan hulp en voorspraak zelfs bij dezulken die bij haren val elkander toegeroepen hadden zoo loont het kwaad zijn meester Zulke voorbeelden spreken luide voor de apostolische uitspraak »wij zgn Gods geslachte," wat liefde jegens den naaste is de broD, waaruit zij ontspringen. Wat Peete evenwel zeer had gegriefd en wat ook anderen luide hadden veroor deeld of met bevreemding hadden verno men, was, dat vrome Leffert zich tot het werktuig had laten gebruiken om haar zoo als men dit in gemeenzamen stijl uit drukt, aan den dijk te jagen. Peete en Leffert toch heetten een in gelooi te zijn en stonden tot elkander als discipelinne tot haren meester, als de vriendin tot den uitgelezen vriend. In de oefeningen, door Lefiert te Zweeio en in den onmiddellijken omtrek gehouden, was Peete hem gestadig gevolgd. Zijne stem was voor haai steed als eene welluidende muziek geweest zijne woorden in hare schatting schier aposteltaal zgn invloed op haar gemoed was onbegrensd, terwjjl zgn bezoek en toespraak ten huize haars meesters de tooverkracht bezaten om alles, wat kelder en spinde het edelst bevatteden, met vaar dige hand en milddadig hart hem tot ver kwistens toe op te disschen. Ja, zoo groot Pescadores-eilanden mag niemand een knevel of een baard dragen voor hij groot vader is. Als iemand in geldnood verkeert, mag hij zijn vrouw verkoopen. Zitting van Vnjdag 11 December 1896. Tegenwoordig alle leden benevens de secretaris Voorzitter dhr. J. A. Barendregt. Secretaris dbr, P. J. Wortman. I. Beëediging van het raadslid dhr. W. de Mul Deze legt in handen van den voorzitter den ambts en zuiveringseed af. De voor zitter wenscht hem geluk met het ver trouwen dat de kiezers in hem gestold hebben, en wijst hem verder op de ge wichtige door hem afgelegde verklaring, terwijl hij hoopt dat dhr. de Mul zijne plichten steeds met nauwgezetheid zal volbrengen en voortdurend in het belang der gemeente werkzaam zijn. Dhr. de Mul verklaart zooveel in zijn vermogen is te zullen doen om de be langen der gemeente te behartigen. II. De Voorzitter opent de vergadering, en verzoekt den Secretaris voorlezing van de notulen der vorige. Deze worden m. a. s. zonder verandering goedgekeurd. III. Medeöeeling van ingekomen stukken. a. Brief van Ged. Staten dd. 31 Oc tooer 11 houdende kennisgeving dat den Burgemeester vergund is om tot 1 Maart 1897 te Terneuzen te wonen. b. Idem houdende mededeeling dat de Burgemeester iedere week Dinsdags en Vrijdags van des voormiddags 9 tot des middags 12 ure voor de inwoners binnen de gemeente moot te spreken zijn. Idem houdende berusting in de sub sidie verleend aan het Algem. Burg. Armbestuur. d. Idem houdende goedkeuring eener wijziging in de begrooticg van 1896. e. Idem houdende terugzending van het goedgekeurde kohier hoofd, omslag dienst 1896. Idem houdende terugzending van het raadsbesluit betreffende onderhandsche verhuring van den tuin bij het gemeente huis. g. Idem houdende verlaging van de 11e naar de 9e klasse van dén belasting schuldige E. J. de Klerk, welks inkomen na onderzoek is gebleken gesteld te kunnen worden op 1700. h. Idem dd. 5 Nov. '96 houdende be richt van de onlvaugst van een afschrift der gewijzigde verordening op de begra ving van lijken. i. Idem dd. 21 Nov. '96 houdende goedkeuiing der gemeeuterekening in ont vang 23632.911/2i uitgaaf 20867.53 en dus met een batigsaldo van 2755,b71/2- j. Procesverbaal van kasopneming bi) den gemeente ontvanger, waaruit blijkt dat in kas is 8755.111/2- juist overeen komende met de aap B. W. vertoonde gelden. Voor kennisgeving aangenomen. k. De Raad maakt geene bedenkingen tegen eeDe circulaire van Ged. Staten, boudende mededeeling dat de gemeente- aad van Goes heeft besloten de Paarden markt in plaats van April in Juli te houden. IV. Goedkeuring van het procesverbaal an aanbesteding der havenwerken. De Voorzitter deelt mede dat de laagste nschrrjver is Jacob Geluk te Tholen met eene som van 15494. Deze som is echter f 700 boven de begrooting, derhalve dient voor de gunning machtiging gevraagd te worden van den Raad. Dhr. Van de Ree Het is 700 boven de begrooting, zou het niet goedkooper kunnen worden verkregen De Voorz.Ik zie daar geeD kans toe, maar weten de neeren er wel een middel op, dan is 't mij goed. Dhr. Van de Ree: Kan er geen onder zoek gedaan worden of er geen mensch is die 't goedkooper doen wil. De Voorz.Dit is een erg gevaarlijk punt; dan kunnen we beter doen om het werk niet te gUDnon, en opnieuw eene besteding te doen, want om onderhandsch aan te besteden is ook machtiging nood zakelijk van Ged. Staten. Dhr. Van Dixhoorn Waar vloeit dat uit voor dat het 700 meer is. Ee Voorz.Dat kan ik u niet zeggen. Dhr. Van Dixboorn Zouden we dan geen onderzoek kunnen doen. Wij weten niet waar het uit voortvloeit. De VoorzitterIk ook niet. Ik ben geen deskundige, maar de aannemer beett gezegd dat bet kwam, omdat de materialen zooveel duurder waren ge worden. Dhr, Van de ReeAls de Raad de aanbesteding goedkeurt, en Ged. Staten staan ons di9 700 niet toe, waar moeten wij dan dat geld van daan krijgen De Voorz.Dat moet de gemeente er 'ogleggen. Dhr. Van de Ree Dat moet toch ook weer op de begrooting gebracht worden, en als Ged. Staten dan zeggen, dat die post te hoog is, De Voorz. gelooft niet dat Ged. Staten zulks zullen zeggen. Dhr, GeelhoedtAls ik de hb. Van was hare genegenheid jegens hem, dat zij zelfs het betrekkelijk weinige, dat haar toebehoorde hem gaarne ten offer bracht. De handelingen der menschenkinderen zgn voor 't kortziend oog dikwijls even raadselachtig en verborgen als die vau hunnen hemelschen Vader. Slechts de oorzaak dier handelingen verschiltdie van den alleen Heilige openbaren zich al tijd in gadelooze liefde, die der menschen veelal in vuige eigenbaat. Zoo was het ook met Leffert het eigenbelang bestuurde zijne daden. Wij willen, alvorens dit nader aan te wijzen, een vluchtigen blik op zijn vroeger leven werpen. Hg was het eenig kind van in hunnen stand niet onbemiddelde ouders, bij welke de taak der opvoeding enkel in de zorg scheen te bestaan om voor hem tijdelijke goederen te verwerven en zijne krachten zoo veel mogelijk te sparen. Ging bij voorbeeld een ander kind van zijne jaren met vader en moeder naar het veld, om naar evenredigheid van zijne krachten, er den arbeid mede te helpen verrichten Leffert bleef daarvan veischoond. Het oudeipaar zwoegde en tobde onvermoeid en liet den aangebeden knaap te huis waar hij volstrekt geen ander werk vond dan te zorgen, dat zijne ouders bij hunne tehuiskomst eenige sobere spijs in gereed heid vonden. De vdslagene ledigheid, waaraan hij aldus overgegeven was, deed hem in en buiten 's huis allerhande bal dadigheden bedrijven, die door de buren eerst met een verschoonend oog werden aangezien, doch daarna tot allerlei klachten aanleiding gaven. Die klachten bleven evenwel zonder gevolg zijne ouders konden ze niet gelooven, en toen zij later maar al te zeer van hare waarheid overtuigd waren, hadden ze geene kracht genoeg om den balsturigen knaap naar behooren te straffen. En beterde dit met het toenemen zijner jaren ook al een weinig, omdat hij menige tegen hem opgehevene hand vreesde, niet alzoo was het met zgne neiging tot ledig gaan. Toen hg het jongelingstijdperk in getreden was, gevoelde hg een afkeer van werken, hoewel zgne forsche leest en krachtvol lichaam hem juist daarvoor schenen bestemd te hebben. Liever, dan om zijne trage handen nu naar den arbeid uit te strekken, bediende hij zich van zgne altijd vaardige tong, die al de nieuwtjes van den dag heinde en ver uitkraamde. Door zijne ouders naar de wekelijksche oefeningen medegenomen werd hg daarvan weldra een getrouw bezoeker, zoodat er al spoedig van hem gezegd werd, dat hij voor 't goede was. Ook duurde het niet lang of Leffert vond geene heerlijker roeping dan die van oefenaar. Inmiddels sDerven zijne ouders, maar Leffert, onbekwaam om zgne eigene zaken te beheeren verteerde binnen weinig tjjds alles, wat zij hem nagelaten hadden. Wordt vtrvolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2