Abonné's! Leest dit s. y. p. \o. 1077. if oensdag 16 December 1896. !2e Jaarg. J Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. Rechtszaken. <01 RANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uitsluitend voor de Abonné's op dit blad of' zij die zich daarop abonneeren heeft de uitgever tot 1 Januari 1897 de tot den iaatsten tijd bijgewerkte Land kaart van Nederland, waarop alle plaatsen en gehuchten voorkomen, benbver.s het plantot Droogmaking van de Zuiderzee, verkrijgbaar gesteld tegen den geringen prijs van slechts 30 cents. Voor niet abonné's is de prijs dezer Landkaart f 1,50. 'De Landkaart is groot 85 bij 71 cM. Abonné's die de Landkaart verlangen, gelieven de Bon op de vierde pagina uit te knippen en duidelijk ingevuld met naam en woonplaats aan den couranten-* rondbrenger ter hand te stellen of aan het Bureau in te zend in. Zij die de Courant per post ontvangen zenden de ingevulde Bon met 35 cents aan postzegels aan DEN UITGEVER, P. DIELEMAN Buis heeft aan den wensch van zijn vrienden gehoor gegeven en blijft (althans voorloopig) aan, waarom de schepenen hun benoeming aanvaarden. Wel krjjgt Buis die reeds lang lijdende was, eetiige maanden verlof tot herstel van gezondheid. Dat de nieuwe Belgische wet betreffende het gebruik der Vlaamsche taal heel wat kost, kan daaruit blijken, dat alleen aan de kamer drie ot vier vertalers zullen 41 worden aangesteld. De Belgische senaat keurde het ontwerp tegen weddenschappen op de renbaan goed, en ving daarna de beraadslagingen aan over het beursspel en den terinijnhandel. In den toestand te Hamburg is eenige verbetering me kbaar. Daily News heeft weer eenige berichten over de bezetting van den Bosporus door Rusland, en noemt als grenzen van de te bezetten kuststreek Bujuk-Dere en Terkos. Nelidoff zou op reis van Petersburg naar Konstantinopel zich te Weenen ophouden, om den keizer en diens regeering voor de plannen te winnen. Maar Havas deelt mede, dat zijn instruc ties inhouden, dat Rusland alleen in ver- eeniging met de andeie mogendheden optreedt, en zich van elke zelfstandige actie ophoudt. Ook de Pol. Corr. verneemt uit Peters burg, dat in een vergadering van de Ruk sische ministers van buitenlandsche zaken, oorlog en marine, waar ook verschillende hooge militairen en Nelidoff aanwezig waren, is besloten van elk zelfstandig op treden af te zien. Ten gevolge van de zuivering in het Turksche ministerie van politie zijn twee officieren der gendarmerie en de directeur van politie van hun ambt ont/.et, maar met andere gewichtige posten belast. De Armenische millionair Apik Effendi, heeft van den sultan gratie gekregen. Hoeveel zijn in vrijheidstelli g hem wel heeft gekost, wordt niet gemeld. In de sluitingsrede van den Volksraad verklaarde Kruger. dat de Transvaal den vreedzamen vooruitgang wenscht, en nooit aanvallend zal optreden. Hij wenscht met Engeland op vriendschappelijken voet te Tijd eD ervaring hadden inmiddels zijne hartstochten meikelijk getemperd. De hevige patriot van vroegere jaren was in den echten vaderlander ondergaan Eindelijk was de crisis daar om een zedelijk lichaam te ontbinden, 't welk ge durende me u dan twee eeuwen zich altijd had weten staande te houden. De souverei- niteit der algemeene staten had opgehouden te beslaan, het weergalooze tijdperk in Nederlands roem en welvaart was gesloten. De trotsche boom om welks kruin zoo menige storm vruchteloos had gewoed, was omver gehouwen, en de omwenteling van 1795 entte op zijnen geknotten stam eene vreemdsoortige loot. Wouter ontving de tijding daarvan met vreugde, te meer daar zij hem overbracht werd door zijnen boezeraviiend van Doorn- stein, die hem meeimalen in den vreemde had bezocht, en dien de lezer reeds een maal in het gezelschap van Alfing op den weg naar Nienhuis heeft leeren kennen. De blijdschap over dat bericht werd evenwel een weinig vergald door de ge dachte dat hij eeue familie zou moeten verlaten, waaraan hij zoo veel verplicht en tevens zoo zeer gehecht was. Hartelijk en roerend was het afscheid, dat nu weldra volgde. Wouter, na zijnen dank met wooid en daad aan het hem dierbare gezin betuigd te hebben, vertrok onder duizend zegenwensehen en sloeg den weg naar Drenthe in. Alvorens zich naar Holland te begeven, wenschte hij nog eenigen tijd op Santhorst door te brengen. Bijzondere redenen trokken hem derwaarts. Welke die redenen waren en wat er ge durende zijn verblijf bij de familie Wee ninck voorviel, zal de lezer uit de vol gende door Wouter aan zijn vriend van Doornstein geschreven brieven nader ver nemen. >Waarde van Doornstein 1" »Ik gevoel tnij weder zeer gelukkig in d>m schoot mijner drentsche familie. Met een kloppend hart, overschreed ik den drempel van Santhorst, want ik wist, dat de oorzaak, die mij in mijne vrijheid deed juichen den bewoners van Santhorst eene reden van droefheid was. Hoe onge dwongen wij over en weder ook wenschten te schijnen, toch was de eerste ontmoeting wel wat stijf. Eyeuwel duurde het maar koit. ot ik was er weder geh'-el te huis En geen wonder, mevrouw Weeninck is eene uitmuntende vrouw, die zich slechts heeft te vertooneo om toegenegenheid en eerbied te wekken. Hare beschaafde manieren, hare uitmuntend verstand en juist oordeel, gevoegd bij hare groote be staan, en alle verschillen langs vreedzamen weg op te lossen. Alvorens uiteen te gaan, besloot de volksraad nog de Regeering op te dragen, onderhandelingen te openen voor een stoom vaartlijn tusschen Oost Afrika en Europa. Het doortrekken van eenige naar het vaderland terugkeerende Engelsche soldaten heeft in Transvaal nogal war opgewonden heid veroorzaakt. Van Engelsche zijde zijn maatregelen gbnomen om te beletten, dat het geval zich herhaaltde militairen zullen voortaan burgerkleeding krijgen. De Spaansche regeering ondervindt thans de nadeelige gevolgen van al die misleidende oorlogsberichten. Hoewel zeer gedetailleer de telegrammen over den dood van Maceo worden openbaar gemaakt, aarzelt men overal in het buitenland nog de tijding als waar aan te nemen. Het verhaal, dat verspreid wordt, luidt als volgtMaceo is er werkelijk in geslaagd de Trocha door te breken en dus uit de provincie Pinar El Rio in Havanna binnen te dringen. Daar had hij een macht van 2000 man bijeen, welke door den overste Cirujeda is aangevallen en vei slagen na een gevecht, waarin de op standelingen 350 en de Spanjaarden 6 man verloren. Nadat de opstandelingen zich verspreid hadden, werd het slagveld onderzocht. Onder de talrijke lijken vond men er twee, welke ineengestrengeld lagen; het eene as dat van een Mulat, het andere dat van een blank jongmensch, dat met iwee onden in het hoofd, op de borst van den Mulat rustte. Uit een briefje dat in de hand van het lijk gevonden werd, bleek, dat de doode zelfmoord had gepleegd, wijl hij het lijk van generaal Maceo niet wilde verlaten. Volgens andere mede Jeelin gen was deze jongeliDg een zoon van Maximo Gomez. Op het lijk van Maceo vond men zjjn dagboek en zijn zegelring, terwijl zijn hemd zijn naamcijfer droeg. Zoo althans wordt in een officieel verhaald. In Spanje heefr, de tijding groote geest drift gewekt, welke zich overal door vader landslievende betoogingen uitte. Te Madrid trok men naar het gebouw van het ministerie van oorlog en naar de bureaux der dag bladen, en gaf daar aan zijn vreugde lucht. De Senaat der Vereenigde Staten heeft de moties in zake Cuba naar de commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden gezonden. Senator Mill stelt voor het eiland te bezetten tot de opstandelingen een geregeld bestuur hebben gevormd. Cameron en Coll willen minder ver gaan en zich bepalen tot de erkenning van de Cubaansche republiek. lezenheid en tact om zonder moeite zich duidelijk uit te drukken, maken haar tot het middelpunt der kleine familie. Waar zij zich vertoont daar heerscht christelijke vroolijkheid zij is, als ik het zoo eens mag noemen, eene christelijke fee, bestemd om den doornen weg van ieder, die haar nadert, met geurige rozen te bestrooien Vooi mij gelijkt zij de ondergaande zon wier stralen eene ongewone verkwikking uitstorten op den vermoeiden wandelaar, die na een langen tocht de plaats zijner bestemming nadert. Haar beeld spiegelt zich in dat van haren kleinzoon, dien gij ter loops hebt leeren kennen, in velerlei opzichten terug ik weet Otto's reine godsvrucht en oprechte vriendschap niet genoeg te roemen. Wat zijne zuster Maria betreft, zij is in één woord een juweel, een engel van een meisje. Welke wenschen ik ten haren, aanzien koester, o, ?an Doornstein, gij kent ze ik bemin haar, zooals ik geloof dat geen ander haar ooit beminnei kan. Haar de mijne te mogen noemen is de éénigste, de innigste wensch, dien ik thans koester. Duizend malen op een dag wil ik baai 't geheim, dat mij op 't hart ligl, en waar ik in zoo menigen brief aan haren broeder op gezinspeeld heb, open baren, doch telkens kom ik er van terug 't Is alsof een heilige schroom mij weder houdtde gedachte gij zijt zulk een rein en edel wezen niet waardig, sluit telkens mijne geopende lippen. Staatkundig bur AXEL, den 15 December 1896. A. S. Mey, ambtenaar bij 's rijks belastingen te TerneuzeD, is verplaatst naar Rotterdam. Ds. A. Timmermans, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Ter Neuzen, is als zoodanig beroepen te Ovezand. Arrondissements•Rechtbank te Middelburg. Zitting van 15 December 1896. L. d. F., 34 j., landbouwer te Ter Neuzen, thans alhier in hechtenis, is wegens oplichting veroord. tot 3 maanden gevangmet in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis. gerlijk vrij, ben ik op het zedelijk gebied der liefde een slaaf. En is die slavernij bij wijlen zoet, even dikwijls drukken mij hare ketenen waarvan ik mij tot heden vruchteloos getracht heb los te rukken. Ik gelijk een kind, maar hoop weldra een man te worden, man in de ware betee- kems van het woord. Over eenige dagen, als God het wil, ga ik met Maria en haren broeder eene hier in de nabijheid wonende familie bezoeken en mijn voorgevoel zegt mij, dat op dien tocht mjjii lot beslist zal worden. Tot zoo lang zal ik geduld oefenen en als een vlinder rondom de schoone bloem fladderen, die, God weet het, misschien voor een ander reeds bestemd is." Veertien dagen later schreef die zelfde hand. >Ach, van Doornsteinda zeepbel mijner verwachtingen is gebarsten, de lelie mijner hope verflenst. Ik heb Maria mijne liefde geopenbaard en haa» om wedermin gebeden doch, helaas, te vergeefs. Zij was niet meer vrij zij zal, als de Heer het wil, Reinhofïs gade worden, niet eerder evenwel voor dat hare grootmoeder, die ze niet kan en wil veilaten, zal opgehouden hebben te leven. O die gelukkige Reinhoff »Dat ik niet zeer opgeruimd ben, zult gij evenzeer begrijpen, als dat er tusschen Maria en mij thans iets gedwongens in onzen omgang is. Ik althans ben niet meer de vrooljjke logée van voor nog weinige dagen en heb daarom in verband

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1