Thee. CHILISALPETER. „Vooruitgang is ons Streven" Rekening en Verantwoording YEEYOEDERFORNUIZEN, Ls. van Waesberghe-Janssens Laatste berichten. Handelsberichten. o,- f J Openbare Verkooping Roerende Goederen, Advertenten. AANBESTEED: „Zoskend Eigenbelang" Sttiksrbectoantracten F H O M B A C H. Notaris Drogmans. Ontvangen Axel. C. F. GAST. Op Dinsdag 19 December aanstaande, toelating van kinderen E. BRANDSMA, Wissel- en Effectenkantoor, WIJNHANDEL VOORDRACHT Hoe voeren wij ons vee het best en goedkoopst? bij Schiedam vernomen. Geileden week heelt de heer Pieters proeven genomen in Vlissingen. Hij stoomde zee in, en met een flink briesje van den wal, hoorde men daar de seinen duidelijk, toen de boot 4 a 5 Engelsche mijlen ver weg was. Resultaat van deze proef is. dat de maatschappij »Zeeland'' voor een harer booten reeds zoo'n sein- toestel bestelde. De uitvinder gaat nu proeven nemen te Hamburg en Bremen. Een diep gezonkene. Voor de rechtbank te Breda verscheen een der meest zonderlinge landloopers. Eén oog stijf dicht, blijkbaar moeite doend om een rechten gang te behouden, hoogst armoedig gekleed, kwam hij binnen, maakte, voor de rechters gekomen, halt., trok den linkervoet winkelhaaks tegen den rechter, en salueerde op onberispelijk militaire wijze. Hij was ruim 50 jaar oud, droeg punt baard en knevel, maar verwaarloosd. Op bet voddige jasje prijkten het eereteeken van het Legioen van Eer. de Tonkin medaille, eene Indische medaille en een dienstkruis. Je heet Margadant. Waar geboren 's-Gravenbage om u te dienen. Je woont? Ik heb hier geen vaste woonplaats. Volgden de vragen omtrent het feit, dat deD man voor de rechtbank bracht landlooperij zonder middel van bestaan. Je bent de zoon van een onderwijzer? Mijn vader was onderwijzer van de Koningin. In dienst geweest Onderofficier bp de matrozen der marine. Na eene onrechtvaardige behandeling ben ik uit dienst gegaan. Ook in Indië geweest? Ja. Zeven jaren. In Indië gepasporteerd. Goed paspoort Goed Zeker. Eervol. Je bent ookinFranschen dienst geweest? Toen ik in 1870 te Marseille kwam, was de haven geblokkeerd. Ik raakte in Franschen dienst en kreeg het Legioen van Eer. Ik ben Franschman genaturaliseerd Later in Tonkin, ben ik gewond aan het rechteroog. Dat is dan ook blind. Dus ook in Tonkin geweest? Ja. Ik ben gepensioneerd met 1200 francs 600) pensioen. Twaalfhonderd irancs pensioen Twaalf hon - Ja zeker. Dat zou ge niet zeggen, wel En hoe komt het dan, dat je hier rond zwerft? In Frankrijk, een goed land, kan je leven van 1200 francs. Ik hield van Nederland, van mijn vaderland. En ik mag hier mijn peusioen slechts een halfjaar verteren. Maar Ne derland is het Nederland van vroeger niet meer. De ambtenaar van hef O. M.eischtl2 dagen hechtenis. Twaalf dagen is wat lang. Geef mij enkele dagen. Ik ben ziek en kan me dan rustig laten genezen. De rechtbank zou over 8 dager, uit spraak doen Nog iets te zeggen, beklaagde? i Acht dagen is lang. I De man maakte het militair saluut en verdween. In een Londeoschen brief aan de N. R. Crt wordt, naar aanleiding van een vervolging wegens verboden loterijen, het volgende medegedeeld De ondernemers hebben dit er op weten te vinden, dat zij hunne wedstrijden naar hut buitenland overbrengen of heeten over te brengen. Zoo heeft zekere Charles Hamlyn, anders Henry Miller, wiens knoeierijen juist thans voor het politiebot der City onderzocht worden, op de aan klacht van den procureur der poorterij, ongelukkigerwijze Nederland d6 eer aan gedaan van het tot de basis zijner kwade praktijken te maken, dooreeist de »Mi< delburgsche Wedstrijd maatschappij,." naderhand het »Middelburgsche Sporisyn dicaat op te richten. Dit is de eerste aanleiding ertoe, om van dit rechtsgeding te gewagen. Een andere aanleiding bestaat hierin, dat. de beklaagde, door middel der beweerde Mid- delburgscho combinatiën, erin geslaagd schijnt te zijn, groote geldsommen in shillings aan goedgeloovigen te onttreggelen wel 1500 pst. in een week, met wed strijden van het ontbrekende woord, welke of niet of in zeer slordiger,, crimineolen trant (volzinnen uit niet bestaande boeken het vervalschen der winnerslijsten o. a. door het opgeven van fictieve winners, enz. enz) gehouden zijn, Het valt moeielyk eenige sympathie to gevoelen voor de slachtoffers van dergelijke oplichterijen, maar ik acht het mijn plicht er weder op te wijzen du Nederland er bij te pas wordt gebracht, meorendeels op alles behalve vleiende wyze, als een rijk waar „alles" mogelijk is, waar bui- tenlabdsche oplichters m. a. vr. doen kunnen wat zij willen, zonder door de Nederlandsche politie te worden lastig gevallen. Dat zou trouwens moeilijk vallen, indien het waar mocht zyn wat Hamlyn ineen zijner circulaires nogal naïef verklaart, dat nl. Middelburg de ware plaats voor hem was, dewijl daar slechts één agent van politie isl Zonderling, dat zelf zulke kenschetsende bekentenissen geen vat lijkan te hebben op de goege meente waar zij door deD dobbelwaanzin bevangen wordt. - In Duitschland scbijDt de trouwlust dei jonge maonen steeds menigvuldige!" langs dezen meer en meer geöruikelijken weg bevrediging te zoeken. De dagbladen maken er góede zaken meekolommen huwelijksaanvragen en buwelyksvoorstellen vullen de rubriek advertentien. Vele officieren schenen zich ook reeds van dit raiddel te bedienen. De Keizer echter schynt allesbehalve ingenomen met deze weiuig krijgshaftige maniei van hartbeslorming en hij haett eene circulaire aan de officieien gericht, waarin by dreigt zonder meedoogeri elkeu officier uit net leger te zullen jagen, die het waagt een huwelijk te sluiten door middel eener advertentie of door tusschenkomst van een huwelijks bureau. Herr director Renz, leeds Comtnis- sionsrath wat in Duitschland een niet geringe onderscheiding is ontving thans van den Duitschen keizer de Kroonoide 2e klasse. - De gemeenteraad van Zaamslag be- Doemde in de heden gehouden vergadering tot havenmeester aan den Margaretha polder den heer B. van der Beek. Door den notaris Dregmans en ten verzoeke van P. Dieleman Mz. te Axel, had heden to Zaamslag de verkooping plaats van een woonhuis, schuur, erf en cuin, op het dorpspleiü aldaar, groot 4 A 09 c A. Kooper werd de heer Gerard de Visser te Zaamslag voor /'1200. Predikbeurten te Axel. Zondag IJ December 18 9 6 Ned. Herv. Gemeente. Voorin. 91/, ure Ds. J. B. T. Hngenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugeuholtz. Maandag 14 December, 's Av. 57« ure de heer A. Kruyt, Zendeling te Modjo-Warno, (X. O. I.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Leeskerk Leeskerk. Kerk B. Ds. A. Steijling, Ds. A. Steijling Voorin. 9'/a ure Nam. 2 uro Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Dordrecht, 10 December 1896. Tarwe 0,- a Overm g. en m. f 6, 6,50 Rogge 4,— 4,50 Gerst 4,50 5, - Haver 2,50 3,80 Paardenboonen 5,40 5,70 Witte Boonen 8, - 9,- Blauwe Erwten Kook 7,- n 8,- Do Notaris P. DREGMANS te Axel zil ten verzoeke van de erven van Michiel de Krijger en Anna Overdulve, overleden te Axelop Zaterdag 19 December 1896, des namiddags 1 ure, aan het huis bewoond dooi Adriaan van der Welle, in de innge Weststraat te Aocel, verkoopen: DE VOLGENDE als Tafelkastje, Tafel. Stoelen, Kast- klok, Kleine klok, Spiegel, Schilde rijen, Pluimenb6d mot toebehooien, Kleerkist, Kisten, Koper-, Blik-, IJzer-, Glas-, Geleierd- en Aardewerk, Ovenkachel, Slijpsteen, Timmerge reedschap, Boeken, Stel koper gewicht Trap, Handegge enz. enz. MAATSCHAPPIJ te A.3S1EÏ3L.. Door het bestuur van bovengenoemde Vereeniging zal op Dinsdag 22 December 1896, 's nam. 21/2 ure in de herberg »'sLands Welvaren" bij P. Dieleman te Axel, worden de levering van pl.m, 275.000 KG. pl.m. 44.000 KG V orwaarden van aanbesteding en mo dellen van inschrijving worden verstrekt door het bureau van de Axelsche Courant. Namens bet bestuur, J. RAMONDT, Voorzitter. W. DIELEMAN, Waarn. secretaris. Axel, Dec. 1896. KOLENBOND TE AXEL. op Zaterdag 19 December 1896, des na middags ten één ure, in de herberg bij P. Dieleman. Tijdens de vergadei ing onderlinge verkoop der gebruikte KOLENBALEN, SCHOPPEN en MANDEN en een BAS CULE met gewichten, en uitbetaling der nog in kas zijnde en van de gemaakte gelden. Namens het Bestuur De Secre taiis, P. BAKKER. worden op voordeelige wyze gesloten door N.B. Pachteis bij't kantoor betrokken, zullen behalve den gewonen prijs provisie genieten. nette VISITEKAARTJES in boekdruk, van af 40 ct. de 100 en tiooger. Ook fantasie modellen. Snelpersdr. F. DIELEMAN. TERSTOND EEN EENE PARTIJ: tegen fabrieksprijzen. des voormiddags 9 ure, ten raadhuize tot de openbare lagere schooi. Trademark AMSTERDAM, alleen in verzegelde pakjes voorzien van bovenstaand gedeponeerd Handelsmerk: in Zeeuwsch-Vlaanderen verkrijgbaar te Axel, F. Dieleman, Firma. wed. H. HarinkHulst, C. L. Du Cock-Sjjlva; Sas van Gent, L. Hamerlinck Terneuzen, C. Leunis Rz., D. Herrebout J. J. Kense; Wcstdorpe, F. DeilaertZaamslag, wed. J. de Vos, D. J. van Pienbroek, Axel- schestraat. In het bijzonder wordt de aandacht ;evestigd op SOUCHON no. 5A ƒ1,30 per K. G. TE HULST, jste Klasse Correspondentschapkantoor van de Nederlandsche Bank. (Prijscourant op aanvraag verkrijgbaar). Koopt en verkooptEffecten, Coupons, Premieloten Wissels op het buiteD en binnenland,vreemde Banknoten en Specie, opent Rekening Courant met. rentebere kening, verstrekt geldelijke voorschotten onder borgstelling op Crediethypotheek, op Effecten en Wissels en ander Han delspapier, verwisselt kosteloos Bankbil jetten 6n Muntspecie, geeft Assignatiën op plaatsen waar Agentschappen en Cor respondentschappon van de Nederlandsche Bank gevestigd zijn, belast zich met alle verrichtingen bij de Grootboeken der Nationale sehuhi en sluit Assurantiën van allerlei aard. Hypotheken worden door zijne tusschenkomst gesloten als agent van de Amsterdamsche Hypotheek bank te Amsterdam. Is te spieker. 's Woensdags te Ter Neuzen in het N e d e r I a n d s e h Lo gement, 's Zaterdags te Axel bij Mej. de Wed. Rolff en te Hulst alle dagen ten zijne kantore. Op verzoek brengen wij hier- mede ter kennis van alle belangstellenden, derhalve ook nict-leden der Mij v. Landb. en Veet., dat de beei A. K. OKKINGA, inspecteur van de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabrieken te Delfteene zal houden over het onderwerp Te 111 EST op Maandag 14 dezer, des namiddags één uur, in het logement »Het Wapen van Zeeland." Te KLOOSTERZAXDE op denzelfden dag, des avonds zes uur, in het logement »St. Hubert." Hulét, 5 December 1896. Het Bestuur der Mij t. bev. van Landb. en Veet. in Zeeland »Afdeeling Hulst." JULES VOGELVANGER, Voorzitter. FRANQOIS VAN WAF.SBERGHE, Secretaris.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3