Burgerlijke Stand. Handelsberichten. 81 October va-o ziju korps in fier. Helder is gedeserteerd. Nadat twee tamboers den ban hadden geopend en het escorte de geweren had gepresenteerd, las de deurwaarder Waning de indaging voor, waarbij genoemden luitenant wordt gelast zich binnen deD tijd van 6 weken voor den krijgsraad te vervoegen. Vervolgens werd de ban gesloten, de roffel geslagen en was de plechtigheid afgeloopen. Er was een groot publiek op de been. Komt de ingedaagde niet, dan wordt de indaging nog diiemaal heibaald, teikens met 6 weken tussohenruimte. Vrijdagvoormiddag omstreeks half twaalf werd allerwege te Amsterdam een zware knal als van een erge ontploffing vernomen, zoodat onwillekeurig de ramp van Muiden, waarbij het buskruitmagazijn in de lucht vloog, in de herinnering werd teruggeroepen. Na veel onderzoek kwam het bericht dat er in het Rijks-kruitmagazijn te Ouderkerk eene ontploffing had plaats gehad. Bij een locaal onderzoek bleek echter dat aldaar eene tamelijk groote hoeveelheid van waardeloos kruit ver nietigd was, wat meermalen geschiedt en dat de wind den knal over de vlakte naar Amsterdam had gevoerd. In Ouder kerk woidt allerwege de wensch geuit, dat bij het vernietigen van waardeloos kruit dit telkens tot de kleinste hoeveel heden mocut beperkt worden. Men schrijft uit Maastricht Het nieuwe post- en telegraafkantoor, dat sedert 2 maanden in gebruik is ge nomen, schijnt nogal gebreken te bezitten. Zoo o. a. laat de wachtkamer voor de bestellers wegens het opstygen van gassen, die uit daai onder liggende beerputten ontsnappen, vooral 's morgens nadat het vertrek 's nachts gesloten is geweest, te wenschen. Verder is het kantoor in een smalle straat gelegen, die het bij donker weder noodig maakt overdag licht te ontsteken. Eindelijk is er aan de loketten zulk een weergalm, dat het bedienend personeel het publiek moeilijk kan ver staan Te Rilland Batb staakte Dondei dag avond de lantaarnaansteker het werk, zoodat het dorp in dikke duisternis gebuid was. De genoemde functionaris maakte aanspraak op ruimer betaling, omdat er twee lantarens bij geplaatst waren. Zijr. verzoek om verhooging van zijn jaargeld was door het gemeentebestuur niet inge willigd. Ongelukkig geraakte een raadslid door de duisternis misleid in de sloot aan den ingang van het dorp, en werd met moeite er uit gehaald. Een zorgzame moeder. Eene gehuwde vrouw te Uffelte (Drente) heeft haar jongste kind, 14 dagen oud, achter de echtelijke woning gelegd, en ia er toen „tusschen uitgetrokken", man en kinderen achterlatende. Een boertje, woonachtig in het baitje van de Alblasserwaard, en minstens over een ton gouds kuDneude beschikken, ontving onlangs een baas present. De jongen, die het beestje bij de vrouw des duizes bracnt, toen de man afwezig was, ontving een fooi van een gulden. De jongen die waarschijnlijk nog nooit zoo'n schat bezeten had, gaal opgetogen huis waarts en ODtmoet op zijn weg den boer. Vol van geluk roept hij deze toeik heb je een baas gebracht. Zoo, dat is goed, is 't antwoord, en heeft mijn vrouw je een fooi gegeven Ja, zegt de jongen, ik heb een gulden gehad, kijk eens biei. Daarbij zegt de boer tot den jongen dat hij even mede moet gaan. De jongen doet het, de boer ontneemt hern den gulden eu geeft er zeveu stuivers voor in de plaats. - Een nieuwe kampioen worstelaar komt ons land bezoeken en daagt hiervoor de beste worstelaars van Europa uit, als D. v. d. Berg, H. Niemann uit Ham burg, Tom Caunou uit Liverpool en Paul Pons uit Parijs om met hem te worstelen om een premie van 5000 kronen. De jonge Herkules, H.Swanson Stark, is de zoon vau een rijke boer uit Dene marken, hij is 27 jaar, heeft een gewicht van 250 pond en beoeient de sport uit liefhebberij. Volgens een der berichtgevers breekt deze Hercules kwartjes en dubbel tjes midden door of bet luciters waren en doet door de eenvoudige uitzetting der longen een hem op de borst gebonden sterke loeren riem als> papier uit elkander springen. Een ijzeren ketting, dio zes sterke mannen te zamen niet konden verwrikken, vermorselde hij op zjjn arm. Een idealen toestand voor drank bestrijders vindt men te Helenaveen in Noord-Brabant. Aldaar is des Zondags middags na l uur geen sterke drank meer te krijgen. De maatschappij Helenaveen, dieeigena res is van alle woningen aldaar, verhuurt geen herberg dan onder bovengenoemde voorwaarde. Een gevolg hiervan is dat onder eene bevolking van bijna uitsluitend peelwerkers, de Zondagen aldaar in den regel rustig en kalm voorbij gaau. Vrijdagavond om elf uur vond de politie op den Schiedamschecdijk te Rotterdam op de straat liggen een jongen van 15 jaar, zoo beschonken dat hij zijn bewustzijn kwijt was. Nadat de jongen eenige uren in het bureau aan de Pauwen- steeg in bewaring geweest was, keerde zijn bewustzijn terug en den volgenden ochtend kon hij aan zijn op de Slaakuade wonenden vader worden medegegeven, Toen men Vrijdag in do St. Michiels kerk te Sittard de offerblokken wilde ledigen, vond mer. slechts in ééne daarvan eone met kleverig vocht bestreken halve cent. Ook in de parochiekerk aldaar werd dezer dagen de offerblok van den St. Pieterspenning geheel ledig bevonden. Uit Hansweert wordt aan de M. Ct. gemeld Het Ned. tjalkschip »De Vriendschap" schipper De Backer, tbuisbeboorende te Walsoordon, beladen met suikerbieten, van de Paal naar Selzaete bestemd, is VrijdagLacbt, onder zeil staande, even ten Westen buiten deze haven gezonken. De equipage heeft zich ternauwernood met de roeiboot kunnen redden. Het schip ligt bijna midden in bet vaarwater en is met de lading verzekerd. Dezer dagen kwam men op een Geldersche gemeente secretarie tot de ontdekking, dat een jongen die zich in Januari a.s. voor de nationale militie moet aangeven in het geboorte-registei als meisje was ingeschreven en hem destijds ook als voornaam een meisjes naam was gegeven. De laster heeft niet veel gebaat. De Weesinrichting te Neerbosch ontving van mevrouw de douaiiière J. Boisüi, te Amsterdam, de som van duizend gulden Verder is gelegateerd 2U00 en lüüO respectievelijk door wijlen de heeren H. Viiegenhart en M. Kruyt Azn. Een middel om van den drank te raken. Die lekkere jenever, wat zeg je? een glaasje voor de koude voeten, een glaasje tegen de mot in de maag, een glaasje tegen een berooid hoofd, proba- tumDie duivblsche jenever, zeg ik knappe lui maakt ze tot deugnieten vlijtige tot luiaardseerlyke tot dieven 1 Wat de tapper borgt, dat betaalt de beul och dat je 't laten mocht „We zouden wel willen, maar de ver leiding en dit eu dat en nog wat Is het je waarachtig ernst, ik zal je een middeltje leereuze>, dagen lang mag je niets eten ot drinken of e; moet een beetje jenever in zijn jeuever in koffie en thee; je brood gesopt in jenever mei waterje huspot met jenever gestoofd al wat je gebruikt moet een jenever geurtje en een jeneversmaakje hebben, Dat zal je een luilekkerlandje wezen, wat blietje? Nou ga je gang maai en als je den zevenden dag nog jenever lust, dan zeg ik dat mijn raad geen pijp tabak waard is. Maar ben je een kerel en heb je karakter gonoeg. om het zonder middel te willen laten, dan is het nog beter, want zes dagen zoo in een halve soos te zjjn (en d it loopt er op) zie, dat is toch eigenlijk zonde en schande voor God en de men schen. Maar het is nog giooter zonde en schande, om je halve leven in een soes te zijn, en je eigen zelv' je vrouw en je kinderen, en allen, die je liefhebben on gelukkig te makon. Maar dan komt er nog een klein dui veltje die zeit>ja maar om zoo ineens te laten, dat is niet goed, daar zou je ziek van worden en sterven en een enkel slokje kan je toch geen kwaad Een enkel slokje kan wel kwaad want ,<ls je geen kracht genoeg hebt om je ook van dat enkele slokje te spenen, dan heb je ook geen kracht genoeg om je bij dat enkele slokje te houden en de beer is weer los. En wat dat ziek worden en sterven aan gaal, allemaal praatjes Ben je or echter wezenlijk bang voor, of is je maag al te veel verslapt, door dat ontuig van een goed, ik weet er alweer raad voor. Laat halen voor 10 centen kruid van alsem, trek het als sterke thee, drink er zesmaal daags een groote theekop warm van eu wat er kwaads van komt neem ik voor mijn rekening. Maar wat ei goeds van komt gezondheid, wel vaart, vi ede in je huis en vrode in hart een lang loven en een zalig sterven- Zie, dat gun ik je, mijn brave vrindtot loon voor je couragie 1 Een Panjzer danseres is op een meer gebruikelijke wijze voor een 50.000 fres aan diamanten opgelicht. De ballet danseres. mej. Des Glayeuls, kwam in contact met zekeren Cazaubon, die zich voor geldschieter uitgaf en met de dan seres overeengekomen was, dat hij haar 20.000 fres. zou leenen op onderpand van baar juweelen die op 50.000 frc3 werden geschat* In een woning aan de avenue Kléber zou mej Des Glayeuls de kostbare steenen overhandigen en het geld in ont vangst nemen. Cazaubon maakte echter de opmerking dat hij dikwijls met valsohe steenen was bedrogen en vroeg vergun ning om de diamanten te laten keuren door een expert, die in e«n aangienzende kamer heette te zitten- Hij verwijderde zich met het kistje, maar keerde niet weder. Een brutale aanranding is te Parijs gepleegd. Op den niet zeer drukken Boulevard Bourbon is op klaarlichten dag een kantoorknecht aangevallen door een man, die hem peper in de oogen wierp, den riem van zijn tasch doorsneed en mot die tasch - waarin een pas ont vangen bedrag van 17,400 fr. was aan den baal ging. Een hevige sneeuwstorm heeft ge woed in de Noord-Arnerikaansche Staten Missouri en Mississippi. Op sommige plaatsen lag de sneeuw 5 meters hoog. De koude is hevig. Vijf menscben stiei ven en vebl vee kwam om. Het spoorweg- vei keer is geheel gestremd. Een blijk van buitengewone wils kracht heeft eene jonge Amerikaansche, Helene Keiler, gegeven. Zij werd in haar eerste levensjaar doof en blind en kon dientengevolge ook geen spreken leeren. Nochtaus is bet haar gelukt zich een grondige kennis van verscheidene talen eigen te maker., nadat zij door het betasten der lippen van diegenen, die met baar spraken, zelve spreken geleerd had. Met behulp van eeu bijzonder alphabet heeft men het zoover weten te brengen, dat het haar mogelijk is, weten schappelijke voordrachten te volgen. Zij leest wetenschappelijke en letterkundige werken in blindenschrift en heeft onlangs, proeven van haren bellefristischen arbeid in het licht gegeven, die van veel letter kundig talent getuigen. ti. Te Werkendam zijn ir. den nacht van Woensdag op Donderdag twee ar beiderswomngen tot den groQd toe afge brand. Uit het eene huis werd een vrouw met twee kinderen uit eeue bedstede ge red, die reeds vlam had gevat. De weduwe Drnaux, die ettelijke jaren gevangen heeft gezeten, wegens vergiftiging van haar man en haar zwager, die later bleken het slachtoffer te zijn van de dampen, welke uit een scheur in een kalkoven in hun woning drongen, heeft 40,000 fraDcs schadevergoeding gekregen. De advocaat der beklaagde heeft, uit vreugde over liet slagen van zjjn pogingen, om de onschuld van de veroordeelde aan het licht te brengen, zijn honorarium (frs. 3000) bestemd tot bruidschat voor de dochter van de zwaar beproefde vrouw. Van 15 tot en met 30 Nov. Koewacht. Huwelijks-aangiften. 27 Nov Judocus Gerardus van Rattingen (van Stekene, Belgie) oud 33 jjm. en Melanie Raes, 22 j., jd. Geboorten. 18 Nov. Petrus Franciscus, z. van Marie Looni9 Rombaut 27 Nov. Gnislenus Eduardus, z. van Desiderius van der Ha ea Prudentia Maria Lammens. - Maria Leonie, z. van Petrus de Dauw en Seraphina de Winne. 29 Nov. Mag- dalena Pharaïlda Maria. d. van Carolus Ludovicus van de Vijver er. Mathilda Maria van Rinegkem. Zaamslag. Geboorten. 21 Nov. Adri- aaD, z. van Pieter van de Velde en Wilhelmina Klaassen. Abraham Jozias, z. van Dirk Dees en Catbarina Zegers. 25 Nov. Johannes, z. van Pieter don Hamer en Helena Rijkwei. Janna Maria, d. van Jacobus Balkenende en Janna Suzanna Dieleman. Overlijden. 16 Nov. Jacob Brandes, 19 j.. z. van Karei en Leuntje Deij (overl.) 28 Nov. Hebrina Pielernella Stouthamer, 32 j., echtg. van Abraham Hamelink. 29 Nov. Adriana van Dixhoorn, 69 j., echtg. van Adriaan van Breen. Zuiildorpe. Geboorten. 16 Nov. Karei, z. van Leonardus de Dauw en Natalia Ludovica de Winne. 20 Nov. Augustus FraDCiscus, z. van Petrus Bogaert en Maria Christina Schout. 27 Nov. Irma Maria, d. van Augustus Herman en van Leonia Baert. 29 Nov. Florimondus, z. van Modestus Coppieters en Stephanie van Hécke. Overlijden. 19 Nov. Rudolpbus Tal boom, 28 j., echtg. van Emma de Craene. Axel, 5 Dec Ter graanmarkt van beden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt, jarige tarwe f 0. a. 0.. nieuwe tarwe ƒ7.— a 7.30 rogge 0 a 0 nieuwe rogge 5.25 a ƒ5.50, jarige wintergerst a nieuwe wintergerst 7.20 a 7.40 jarige zomergerst a nieuwe zomergerst 6.25 a 6.50 haver 6. a 6.25 paardenboonen 5.50 a 5,80, groene erwten 7.25 a 7.75 koolzaad 0.a ƒ0. kanariezaad vlas (per 44 a c) f 0.a Boter f 0.95. eieren f 5, Hulst, 7 Dec. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe ƒ8, Rogge 5,50, Wintergerst ƒ7,-, Zomergerst 0. Haver 6.25 Erwten 7,60, Paardenboonen ƒ6,50, Duiven- boonen ƒ0,-, Witteboonen 11,— Bruineboonen 8, Boekweit f -, Lijnzaad 0,—, Aardappels ƒ0,- Koolzaad per zak van 106 liters ,- Boter per kilo 0,90, Eieren per 26 stuks 1,40. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 21 stuks hoornvee 59 varkens verkocht 11 36 Gent, 4 Ü6C. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 19,75 rogge 13,25, gerst 16,50 havtjr 17,00 tot 18 koolzaad 30, lijnzaad 20 tot 21, lijnzaadkoeken 15 tot 16, kool zaadkoeken 11 tot 12. Boter per kilo 2,07 fr. tot 2,34 fr. Eieren, de 26, 3,— fr. tot 3,50 fr.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 3