Landbouw. Kerknieuws. Rechtszaken. («emengd Nieuws. rich niet zal laten bewegen tot een groote expeditie om de Somalia te tuchtigen. Van avonturen heeft men in Italië meer dan genoeg. Invoer van \ederlansch vee De kamervergadering van Donderdag was geheel gewijd aan de verdere be raadslaging over de interpellatie van den Gentschen afgevaardigde Maenhaut, aan gaande het geopend houden van de grens voor Nederlandsch vee ondanks het hier heerschende mond - en klauwzeeren veel van wat Donderdag door de Belgische regeering is meegedeeld, kan beschouwd worden als een aanvulling van hetgeen in de vergadering van Woensdag is op gemerkt. De minister van öuitenlandeche zaken de Favereau was Woensdag blijkbaai niet voorbereid op de insinuatie van den leperschen afgevaardigde Colaert, die uit een verklaring van onzen minister van buitenlandsche zaken in de Tweede Kamer de gevolgtrekking had gemaakt dat er een soort van koop iusschen de beide regeeringen was gesloten als de Belgen de grens openden voor ons vee, zouden wij de overeenkomst omtrent bet kanaal van Terueuzon goedkeuren. Tusschen de vergaderingen in had baron de Favereau uog eens nagekeken wat minister Röell gezegd had, en kwam nu Donderdag voor den dag met deze verklaring »De heer Colaert heett volstrekt on juiste gevolgtrekkingen getrokken uit een verklaring, door den heer Röell aan de Nederlandscüe Tweede Kamer gedaan. Zooals ik Woensdag reeds aangestipt heb, is er ten aanzien van bet sluiten van de grenzen geen overeenkomst of schik king hoegenaamd getroffen Toen de hoer Röell verklaarde dat de grenzen niet zouden worden gesloten dan om ernstige en drin gende redenen, gegrond op den gezond heidstoestand van het Nederlandscbe vee, herhaalde bij eenvoudig wat hier reeds bij zooveel gelegenheden gezegd is. Geen overeenkomst, geen afspraak, geen belofte was noodig. Waai om de Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken deze verklaring afgelegd heett Omdat de openbare meening in Holland overtuigd js dat België zijn grenzen wil sluiten niet bij wijze van gezondbeidsmaalregel, maar om zijn eigen veeteelt te beschermen. Daarom heeft de Nederlandsche regeering erop aangedrongen dat onze grenzen enkel gesloten zouden worden om dringende redenen, gegrond op den toestand van den landbouw."' Plotseling ging de deur open, en twee mannen traden bij haar binnen om op haren vertwytelden uitroep aanvankelijk antwooiJ te geven. Het waren vrome Leffert en Alfings bovenknecht. Zij kende beiden van zeer nabij en had hen dikwijls met vriendelijke voorkomend heid in haars meesteis woning ontvangen. Daarom deed het haar goed, dezulken in hare nabijheid te zien, van wie zij meende troost en hulp te mogen verwachten. Doch hoe jchrikte zij, toen haar minzame groet met een koelen wedergroet beant woord werd. Eerst na bemerkte zij de duistere blikken, die de binuengekomeuen op haar wierpen, en haar voor eene wijle geweken angst keerde met verdubbelde kracht terug. »God, Leffert," riep zij uit, „'k word bang voor uw gezicht zeg toch, wat gij hier wilt uitvoerim »Wij komen hier," antwoordde Leffert onbewogen, »otn u af te looneu en te Zeggen dat gij dadelijk van hier moet vertrekken." Een kreot van smart en van veront waardigiag tevens ontsnapte de bejaard dienstbode. De tranen schoten haar in de oogeu en rolden over hare bruine geriru |riiide wangen maar ze haastig met een stip harer >tnagge" (wollen voorschoot m vegende, tintelden die zalfde oogen van een vuur dat wie ze ontmoette, dieigde te verslinden. Inderdaad was het de algemeene opinie in Nederland dat het sluiten van de gren zen een protectionistische maatregel is, en al moet men na deze stellige ver klaring van den Belgischen minister wel gelooven dat de regeering er andere bedoe lingen mee heeft, er is niet de minste twijfel aan dat het de Belgische agrariërs er voornamelijk om te doen is, sluiting van de grenzen te verkrijgen om de Belgische veeteelt op te schroeven dat is vroeger herhaaldelijk onverholen uitge sproken in Belgische vakbladen en kran ten. Vandaar dat er onmiddellijk geroepen wordtsluit de grenzenals er zich ergens in Belgie mond- en klauwzeer vertoont; want natuurlijk heet het altijd dat die ziekte door Nederlandsch vee is binnengebracht, Degenen die het hardst om sluiting van de grens roepen, zijn dan ook altijd de protectionisten, de opper-agrarier Hyacinth Cartuyvels voor aan, verder zijn naamgenoot Clément Cartuyvels, de voorzitter van den Land- bouwersbond Maenhaut, Colaert, en nog veel anderen. De minister van landbouw heeft ronduit partij gekozen tegen dit gezelschap. Het gevaar was overdreven, zeide hij Woens- en hij herhaalde hot Donderdag. Hij sloot de grens alleen om ernstige redenen. Het was zijn plicht zijn land- ge nooten in staat te stellen goed vee te koopen in Nederland, en daarvoor moest de grens open zijn, aan den anderen kant moest hij maatregelen nemen om te ver hinderen dat besmet vee in Belgie binnen kwam. Als bij voldeed aan die beide eischen die m6n hem kon stellen, dan had hij zijn plicht vervuld. Als de toe stand verergerde, als er maatregelen noodig werden, dan zou hij ze nemen. De minister-president de Smet de Nae- yer heeft zich Woensdag ook in het debat gemengd, in de eerste plaats om nog eens te antwoorden op de reeds genoemde bewering over een afspraakje tusschen Belgie en ons land. Hebben we ons door een dergelijke overweging als men ons nu ten laste legt, vroeg de minister, laten terughouden om de margarine en andere Hollandsche producten te belasten Caatuyvels erkende dat dat niet gebeurd was. Welnu hernam de Smet de Naeyer triomfantelijk. De Nederlandsche regeering kreeg verder een pluimpje van hem wegens haai loyale houding in de zaak van het kanaal var. Terneuzen. Ten onrechte had men vroeger de Nederlanders willen bepraten dat de laatste oeconomische hervormingen (de verzwaring van de invoerrechten) tegen Nederland waren gericht. Dat was niet waar die hervormingen waieB -nood zakelijk gemaakt door de oeconomische maatrogelen van andere landen. Maar wat nu het vee betreft. Van de 5000 stuks horenvee die in November uit Nederland waren ingevoerd, is bij twéé ziekte geconstateerd. Daarmee kan men toch de sluiting van de grens niet ïechtvaardigen. Zoo vaak het noodig is, zeide de premier ovenals zijn ambtgenoot De Bruyn, zullen we sluiten juist zooals we het vroeger hebben gedaan. Maar op 't oogenbük zou sluiting van de grenzen een lout zijn. Tegen deze stellige verklaringen ver mocht de stormloop van de agrariërs niets. De uitkomst van het debat is zeker voor onze boeren hoogst verblijdend en het is te hopen dat ze zullen mee werken om den gunstigen toestand te bestendigen door te goeder trouw te handelen en geen vee uit te voeren waarvan zij weten dat het verdacht is. De sluiting van de Fransche grens is in dat opzicht een goede les. N. R. Ct. Wegens de uitbreiding, die het mond en klauwzeer in de laatste weken heeft gekregen, en in verband met het vermoeden, dat in verscheidene gevallen de veemarkten tot die verspreiding hebben bijgedragen, maakt uitvaardiging van mai kt verbod op groote schaal thans een punt van overweging bij den minister van binnenlandsche zaken uit. Alvorens evenwel daartoe over le gaan, heeft de minister inlichting gevraagd van de Commissarissen der Koningin van de maatregelen, welke ten aanzien van het toezicht op de veemarkten door de ge meentobesturen wordeo genomen. >'t Is wol," sprak zij met bevende stem »ik zal gaan en de woning veriaten, waarin ik langer dan dertig jaren heb gediendik zal dit huis ruimen, binnei welks muren ik mijne beste krachten heb verspild, waar ik mijne maag dikwjjls maar half heb gevuld om het vermogen mijns meesters te helpen vermeerdereu ik zal van onder dit dak uitgaan, gelijk ik er onder gekomen ben, met handen, die nooit op oneerlijke wijze naar bet goed van anderen zich hebben uitgestrektmaar ik zal dien drempel niet overstappen, zonder hem duizend uialen te hebben vervloekt, die mij noodzaakt dus van hier te gaan zegt hem dat en zegt hem er tevens bij, dat ik al wat het zijne is in der eeuwigheid vervloek, dat ik „Zeg hem dat zelve," viel Leffert haar koelbloedig in de rede. »Dat zal ik antwoordde zij in de uiterste woede wreken zal ik my zoo waar ik leef ik zal hem en de zijnen geen oogeriblik »Maak voort," riep Leffert met klem Dat bevel scheen haar te treffen. „Leffert, Leffert," riep zij uit, „nog geene drie weken geleden heb ik u nog zoo getracteerd en hoe vele malen heb ik dat vroeger niet wel gedaan. Wij zijn altijd zulise goede vrienden geweest nooit hebt gij hier eene oefening gehouden of ik was er b(j. Wat hebben wij niet menig stichtelijk uur te zumen doorge AXEL, den 8 December 1896. Aan de beden gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhiör namen er van de 345 kiezers 225 deel. Vrjjdag werd te Middelhui g aanbe steed de verbetering van de rijkswater- leiding beoosten het kanaal van Ter Neuzen, tusschen den Buth- en den Spuiduiker, raming f 10,600, hebben inge schreven de heeren J de Bree Fz. voor 13,500M. A. VerscbelÜDg voor 13.470 K. de Vos voor 12,850 G. J. Balkenstein voor 11,500 A. Vermorken, te Hontenisse voor 10,500D. de Doelder voor f 10,450 en A. Tnolens Dingz. voor 10.290. Alle inschrijvers, behalve de heer Veimorken, wonen t.e Ter Neuzen. Zaterdagvoormiddag werd in het ge bouw der sociëteit »St. Joris" te Middelburg door den directeur der registratie en do- bracht. Weet ie nog wei van dien avond toen ik je zoo veel geld gegeven heb om je te redden »Ik zeg, maak voort," gebood Leffert andermaal. >Is dat vroomheid, Leffert?" hernam zij »is dat de dank voor dien kostelijken avond, toen ik je Schei uit met dat gelamenteer en pak je boel," sprak Leffert op een toon, dien hij nu voor het eeist tegen Peete bezigde omdat hjj van haar geen 't minste voor deel meer zou kunnen trekken, omdat de invloedrijke dienstbode van den vermogen den Kraughand waar hij gewoon was z,ijn luien buik te voeden, tot den bedelstaf was gébracht. »En ik zeg je,< barstte zij uit, „dat je een lage huichelaar zyt ik zal je dat be wijzen en het overal uitbazuinen, en zoo wel de oudsten als de jongsten in het dorp zullen 't weten „Zwijgdonderde hij, en toen op Peetes kleerkist wyz6nde riep hij tot dén bovenknecht: »help mij." Daarop droegen de beide mannen de kist naar buiten, waarna Leffert, haastig terug keerende, Peete bij den arm vatte en haar met geweld de woning wilde doen verlaten. Dat was te veel voor haar. Hare oogen vonkelden van eene namelooze woede. Zy wilde spreken, maar de dritt had haar zoodanig ovei meeslerd, dat zij niet dan enkele scheldwoorden kou uiten. meinen voor Zee'and ea het westeljjk gedeelte van Noord Brabant aanbesteed het leggen van een Zeedijk ter lengte van 5463 meters ter bedijking van ongeveer 580 H. A. buitengronden in het verdronken land van Saeftingen, vóór de polders van Alstein, Louisa en Prosper; benevens het maken van eene haven en verdere werken. Raming 296.500. -. Ingekomen waren vier biljetten, nl. van de heoien: J. Smit te Haarlemmermeer voor 293.000, (mits art. 17 33 van bet bestek vervalt)A. v. d. Straaten te Bergambacht ec F. Klein te Dordrecht voor 329.600K. van Boven te Amster dam voor 335.800 en K. Bos te Haar lemmermeer voor ƒ338.000. De drie laatste inschrijvers mits art. 17 van het bestek vervalt en uit 35 van art. 19 de woorden wegvallen »nn de voorversching van den nieuwen zeedijk over de geheele lengtb tot minstens 1.50 M. boven peil is opgewerkt." M. Cl. - Door den Kerkeraad der Gerefor meerde Kerk A. alhier is ter beroeping van een leeraar een tweetal opgemaakt bestaande uit Ds. C. Kapteijn predikant te Andel, en G. Renting arts ïd de theologie te Groningen. In de namiddag godsdienstoefening van 3 Januari 1897 hoopt Ds. A. Doorn afscheid te prediken. Arrondissement# - Rechtbank te Middelburg. Zitting van 8 December 1896. E. N. R., 29 j., stadswerkmau te Hulst, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 0,50 boete of 1 dag lo. H. J. v. D., 19 j., voermansknecht, 2o. A. J. d. Z., 21 j., schippersknecht, beiden te Ter Neuzen, is de le wegens dronkenschap, de 2e wegens het in het openbaar de orde verstoren, en beiden wegens wederspannigheid veroord. tot 3 of 3 dagen en 7 dagen gevang. P. J. H., 23 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is v\ egens huisvredebreuk veroord tot 3 of 3 dagen. Men meidt uit Haarlem aan de N. R. Ct Vrijdagochtend te 11 uren werd voor het huis van bewaring alhier bij trommel slag ingedaagd de vooitvluchtige 2o luite nant der artillerie A. P. van N., die op Leffert voerde haar intussohen naar buiten, legde haar loon op de kist, sloot de huisdeur en verwijderde zich met den knecht, zonder dat een van beiden zich verder aan Peete stoorde. Zich zelve schier geeu meester meer, hurkte zy naast hare kist neder. Arme, ongelukkige Peete 1 Daar zat nu de wraakgierige, om door haar voorbeeld de waarhe'd te staven van de bedreiging met de maat waarmede gg meet zal u uitgemeten worden. Daar zat zij nu de rampzalige die zoo menigmaal Heere, Heere had geroepen, maar geen acht had geslagen op des Heeren woord: Wat gjj wilt, dat anderen u doen, doe gij hun desgelijks. Daar zat zjj nu met een gevoel van verlatenheid, alsof er ook voor haar niet geschreven stond Werp al uwe bekom mernissen op den Heer. Rampzalige Peete, wel had zjj voor de menschen vroom geschenen, maar ach, hoeverre was zij daarvan nog af 1 Zjj had een oogenbük die blinkende glasscher ven geleken, die de onkundigen als echte diamauten waardeeren, en zoo ooit, dan waren thans Vondels woordpn op haar van toepassing Geen armer wees op aarde zwerft, Dan die der weezen Vader derft. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2