Abonné's! Leest dit s. v. p. No. 1075. if oensdag 9 December 1896. 12e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. 39 FEUILLETON Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bklgië 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uitsluitend voor de Abonné's op dit blad of zij die zich daarop abonneeren heeft de uitgever tot 1 Januari 1897 de tot den laatsten tijd bijgewerkte Land kaart van Nederland, waarop alle plaatsen en gehuchten voorkomen, benevens het plantot Droogmaking van de Zuiderzee, verkrijgbaar gesteld tegen den geringen prijs van slechts 30 cents. Voor niet abonné's is de prijs dezer Landkaart f 1,50. De Landkaart is groot 85 bij 71 cM. Abonné's die de Landkaart verlangen, gelieven de Bon op de vierde pagina uit te knippen en duidelijk ingevuld met naam en woonplaats aan den couranten- rondbrenger ter hand te sl ellen of aan het Bureau in te zenden. Zij die de Courant per post ontvangen zenden de ingevulde Bon met 35 cents aan postzegels aan DEN UITGEVER, P. DIELEMAN De Belgische senaat is nog steeds aan de algemeene beraadslagingen over de ont werpen tegen de speelwoede. Het schijnt dat de meerderheid geneigd is het voor stel-Le Jeune te steunen, en dus alle spel, waar ook gehouden, te verbiedeneen stelsel dat zeker i adicaal is, maar de groote, fout hneft gten rekening te houden met de omstandigheid, dat men door een wets artikel de menschelijke natuur niet ver anderen kan. O, welk eeu voorrecht genieten wij than- nu er een eind aan dergelijke tooneelen is gekomen, uu die oude gewoonte bijna zoo goed als opgehouden heeft, nu de plaatse lpke overheid haar gezag beter kan doen gelden en met meer klein weet te hand haven, nu geen diep bedroefd gezin zich aan een voor het gevoel zoo stuitend schouwspel meer behoelt te ergeren, en alles daarenboven veel eenvoudiger en meer passend voor eene zoo treurige plechtigheid is geworden. Hoewel de gasten reeds spoedig terug kwamen, was hunne afwezigheid evenwel toereikende geweest om aan de buren ge- legeaheid te geven, alles te kunnen op redderen en de thee in gereedheid te brengen. Dit oogenblik nam Reinhofï waar om nog een enkel gepast woord te spreken, 't geen de drukte en het gewoel hem tot nog toe verhinderd hadden te doen Zijne woorden vonden ingang eu lokten een onderhoud uit, waaraan vrij algemeen deel genomen werd, omdat het niet alleen ouder jeders bevatting viel, maar tevens vol- Van meer dan een zijde wordt daarom aangevoerd, dat deze draconische wet geen verbetering zou brengen. De jongste zitting der Belgische kamer was gewijd aan een interpellatie van so cialistische zijde over de uitzetting van leiders der Engelsche arbeidersbeweging, die de organisatie der Antwerpsche dok arbeiders wilden leiden. De minister van justitie antwoordde, dat deze organisatie alleen een werkstaking op het oog had, eu waar deze den handel zou verlammen, en duizenden gezinnen in ellende zou storten, had de regeeriug be sloten vreemden invloed te weren. Ook met het oog op de openbare orde meende hij aldus te mogen en moeten handelen Door een der leden werd nog aange voerd, dat de beweging van uit concur- reerende havens werd geleid. Vandervelde, de interpellant, kwam in zonderheid op tegen het feit, dat men Benn Tillett gedurende 48 uur had opge sloten, en hij herhaalde de vraag op grond van welke wetsbepaling de regeering had gehandeld. Hij stelde een motie voor, waarin de houding der regeering werd af gekeurd, waarop de minister verklaarde zijn houding gaarne aan het oordeel dei- Kamer te onderwerpen. De moiie werd met 56 tegen 27 stemmen verworpen, terwijl de Kamer op voorstel van Delbeke haar vertrouwen in de regee ring uitsprak. Keizer Wilhelm zal het volgend jaar naar Petersburg en naar Boecharest gaan, en ook het regeerings-jubileum van zijn grootmoeder koningin Victoria bijwonen. In het daaropvolgende jaar zou hij vol gens eeu Engelsch blad met de keizerin naar Palestina gaan, om tijdens het Paasch komen met den indruk van het oogenblik strookte. Willem die bijna nog geen enkel woord gesproken had, bleef schier alleen eeu bang en somber zwijgen in acht nemen, hoewel het hem blijkbaar goed scheen te doen, dat Reinhoös redenen zoo zichtbaar gun stig op Grietje werkten. Met de hoop om dat doel te bereiken had de leeraar zich dan ook naast Grietje nedergezet. Zij hirg als 't ware aan zijne lippen, en hoe kon het anders Reinhofï spiak over haar afgestorven kindje en weidde daaraan herinnerende uit over het leven na één dood, het wederzien en het herkennen onzer afgestorvenen in de gewesten des eeuwigen vredes. Hoe noode zag de zwaar beproefde vrouw en moeder, dat hier en daar de verst af wonende gasten, nadat zij zich nogmaals van stoete e.i bier bediend hadden, de een na den andir opstonden en zich gereed ■haakten oru te vertrekken. Maar werd Reinhofïs toespraak daardoor afgebroken, zij ontving voor dat gemis de belofte de& leeraars in ruiling, dat hij haar veel en reeds spoedig hoopte te zullen, bezoeken. Eindelijk waren allen zoowel bloedver wanten als bekenden vertrokken, zoodat Peete en de buren alleen overbleven. Nu volgde het laatste bedrijf, waarir.de buren met hunne kinderen en dienstboden nog als handelende personen moesten op tredeu, en welk bedrijf nergens anders in feest de inwijding bij te wonen van de kerk, daar gebouwd op grond, door den sultan aan keizer Frederik afgestaan. Op de terugreis zou Egypte worden aange daan De weigering van de werkgevers te Hamburg, om een scheidsgerecht te aan vaarden, heeft de verbittering der werk stakers zeer doen toenemen en aanleiding gegeven tot een uitbreiding der staking. Tegelijk echter zijn de te Bremen vrij gekomen hulpkrachten naar Hamburg ge dirigeerd, zoodat de strijd moeielijker zou worden. De uitbreiding van de staking tot andeie vakken blijft echter een groot be zwaar tegen eeu geregelde voortzetting der werkzaamheden. De bevolking is na het besluit der pa troons op de band der werklieden gekomen, hetgeen van beteekenis is, daar dit in vloed heeft op de giften ten behoeve van de stakers. De keizer heeft reeds eenige malen een luitenant generaal naar de haven gezonden om den toestand op te nemen en rapport over de verhoudingen uit te brengen. De Orleanistische jongelinschap wilde den hertog van Orleans een banier aan bieden, maar het kunststuk was niet op tijd klaar, zoodat men alleen een teekening kon overhandigen. De prins nam deze dankbaar aan. eu uitte de hoop eens met het ontworpen vaandel in de hand in het vaderland terug te keeren. Hoop doet leven! Te Madrid heeft men èn van de Phil- lippijnen èn van Cuba weer zegemaren ontvangen. De kamer van koophandel te Santander overweegt het plan voor een nationale, vrijwillige inschrijving ten be hoeve van het vaderland. Sagasta, de leider der liberalen, heeft bestond dan in het orberen van groote stapels stoete en tallooze pullen bier. Daarmede kreeg de groeve haar beslag en nadat nu de buren alles weder be hoorlijk opgeruimd hadden en heengegaan waien bleet Peete alleen in het sterfhuis achter. Ach, boe eenzaam er. verlaten, hoe vreeselijk ongelukkig gevoelde zij zioh in dien oogenblikWat ai herinneringen drongen zich aan haar op, aan welk eene zelfbeschuldiging was zij ter prooi Hoe had zij zich niet, zelfs tot voor korte jaren nog, gevleid met de stille hoop, de hand haars meesters eens te zullen verwerven hoe dikwijls zich op het punt gewaand dat doel te zullen heieiken hoe had het denkbeeld haar niet steeds toegelachen, zelve meesteresse in huis te zijn en in overvloed zich te kunnen ver heugen, maar ook hoe had die zucht naar standsverheffing haar karakter bedorven hoe had die voor haar noodlottige neiging den argwaan in haar hart doen sluipen, waardoor zij steeds in Alfing den eenigen hinderpaal vau haar geluk meende te ont dekken hoe had dit de wraak in haren boezem doen gloeien, die zij op Alhug eu Wemeltien zoo vreeselijk en tevens zoo onbedacht had doen uitsiorten. Teleurstelling.en zelf ver wjjt schenen haar te zulleu verteeren. Alle hare lughtkasteelen waren in puin gestort, en zelfs de gegionde verwachting dat Kranghand haar eenig legaat zou ge bij de koningin regentes van Spanje zijn opwachting gemaakt. Hij verklaarde dat zijn partij de regeering in haar zware taak zooveel mogelijk steunen zou, maar dat, als het kabinet Canovas onvermogend bleek om de huidige gevaren te overwinnen, de liberale partij niet voor den regeerings- plicht zou terugdeinzen. Sagasta ried her vormingen op Porto Rico aan, die men daarna ook tot Cuba zou kunnen uitbrei den. Daarvan zou een verbeterde verhouding met Noord Amerika 't gevolg zijn. Een vreemde zaak is de moord op de Italianen op de kust van El Banadef. Want het blijkt dat er een geheele expe ditie op weg was, zonder dat de regeering daarvan iets wist of het doel van den tocht kon gissen. De consul generaal Secchi had last, het station aan genoemde kust aan een parti culiere maatschappij over te dragen. Maar Secchi ging met de kapiteins van twee oorlogsschepen, den directeur der douanen, 7 officieren, 6 onderofficieren, soldaten en een inlandsch escorte van 70 man het binnenland i 1. Terwijl men 's nachts halt hield, werd het kamp door de Somalis aangevallen. De Italianen hebben zich dapper verdedigd, evenals de inlanders, die 18 dooden en 17 gekwetsten verloren. Eerst toen op deze wijze de helft van de inlanders buiten het gevecht was gesteld, gingen de anderen op de vlucht. Van de Italianen zijn drie soldaten aan het bloedbad ontkomen. Terstond toen het gebeurde bekend werd, nam de overheid maatregelen om te helpen, maar het bleek dat er niets meer te doen viel. Voor Italië is het te hopen, dat men maakt hebben, was onvervuld gebleven zij hing nu geheel van Alfings genade af, en wat zij van hem te hopen had, dat zeide haar de stem van het haar beschul digend geweten. O, hoe langer zij nadacht hoe meer be rouw zij begon te gevoelen over hare handelwijze ten aanzien van Alfing eu Wemeltien Had zij gewild, wellicht had zij al het leed der laatsten kunnen voor komen en nu in hunne achting en toege negenheid kunnen deelen. En wat zou er nu van haar worden Met deze bonderd malen herhaalde vraag sliep zij eenige oogenblikken in om er evenzoo weder mede te ontwaken. Be nauwde droomen vergezelden baren telkens afgebroken slaap. Traag spoedde de nacht ten eiDde, en met brandend ongeduld ver beidde zij den naderenden morgen. Maar die morgen daagde zonder rust te brengen. Wel vond zij eenige afleiding in het be zoek der buren, die het bp de begrafenis geleende talelgereedschap kwamen terug halen om het aan zpne eigenaais weder ter hand te stellen eu welke buren naar stijl op bier en stukken (boterhammen) onthaald werden doch die afleiding was kort en scheen, toen zij voorbij was, haar nog dieper neder te drukken. Een onbe grijpelijke angst maakte zich eindelijk van haar meester. „O, wat mij nog boven 't hoofd hangt," riep zij uit »dat weet God, maar het is alsof ik stik, zoo vreeselijk bang is het mij."

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1