Rechtszaken. Uemengd Nieuws Burgerlijke Stand. Handelsberichten. ei af vielen. De voerman kreeg een dei- wielen over het hoofd en bleef op den weg liggen, waar hij weldra den geest gaf. De schipper kwam er met eenige lichte kneuzingen af en kon zelf hulp gaan inroepen. Het paard was inmiddels voortgehold, zcodat de ledige vaten van den wagen geslingerd werden Een en andei was oorzaak, dat er weldra een massa volks op de been was. De over ledene laat eene weduwe met kinderen na. Woensdag werd te Ter Neuzen door het bestuur van het waterschap Loven- en Willemskerke ten kantore van den ontvanger griffier aanbesteed Het uitdiepen van de uitwateringsgeul vóór de oude Zeesluis en het wegruimen van het slijk op het stortebed in genoemde sluis. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Jac. Meertens voor 410, M. Verschelling voor 246, Job Wolfert voor i 200, D. Verpoorte voor 160, Joz. Nieuwelink voor f 135, Jac. Pijpelink voor f 135 en A. de Keuning Jac. Diabbê voor ƒ118; alle inschrijvers wonen te Hoek. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Arrora/issements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 4 December 1896. A. J., 21 huisvrouw van L. d. E., zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, is wegens beieediging veroord. tot ƒ5 of 5 dagen. Zaterdagmiddag is er brand ontstaan in de Hervormde kerk te Haastrecht, veimoedelijk tengevolge van het stoken der kachels. Zondag zou de kerk voor het eerst verwarmd worden, en Zaterdag middag zou een proef genomen worden met de nieuwe kachels. Wel schijnt, het vuur het eerst in het dak uitgebroken te zijn, maar de mogelijkheid bestaat, dat een vonk in het houtwerk is terecht gekomen. Het oude kerkgebouw is geheel uitge brandvan kerk en toren zijn niets meer over dan de steenen romp. Van de meubels is nagenoeg niets ge red, enkele papieren uit de consistorie zijn gered. Binnen een gped uur was er niets dac een ïookende puinhoop over van het eerwaardige gebouw, waaraan voor de gemeeutenaren en vooral voor de oude Üaastreehtsche families zulke dierbare herinneringen verbonden zijn. Toen de land hou wei J. v. d. P. uit Sleeuwijk zich Maandagmorgen naar de markt te Gorinchem begaf, verloor h(j nabij de aanlegplaats der stoumbooten zijne portefeuille, waarin zich ongeveer 160 gulden bevond. Een dienstbode, die even daarna denzelfden weg passeerde, had het geluk het verlorene te vinden, en stelde dadelijk pogingen in 't werk den eigenaar te vinden, 't geen haar, daal de noot nog niet atgevaren was, spoedig gelukte. Als belooniGg voor hare eerlijk heid werd de dienstbode eene belooning geschonken van 25 centen. Te Deventer is Zondagnacht een gehuwde vrouw in den jenever gestikt. Bij een landbouwer te Abbenbioek is inbraak gepleegd en ƒ3500 gestolen. Een landbouwer te Woilinghuizen (Gr.) miste dezer dagen uit zyn secretaire uim 300 aan bankpapier. Maandag morgen werd al het geslolene op f 35 na aan de buitenzijde der vensterbank teruggevonden. Bij onderzoek bleek de knecht de dader te zijn die hierop ln arrest gesteld werd. Zondagavond had een heer te Vrijen ban het ongeluk op eeu trap in zijne W'Uii'ig uit te glijden, waardoor hij naar li neden viel. Met een gebroken sleutel been en een hevige hersenschudding werd i.i| opgenomen. Was de toestand aan vankelijk zorgwekkend, thans is eenige I schap te bespeuren. Zondag is tegen den president-kerk voogd der Hervormde gemeente te Diepen veen proces-verbaal opgemaakt wegens het plaatsen van een schoorsteen van niet voldoende hoogte op de kerk. Het grappigste van de zaak is, dat de presi dent-kerkvoogd, die ook lid van den ge meenteraad is, een paar maanden geleden zelf die verordening heeft helpen vast stellen. Veertien dagen geleden werd bjj den landbouwer J. Hilvering te Woiling huizen (gem. Vlacbtwedde) eeu trommel, inhoudende een bedrag van 500, ge stolen. Maandagmorgen werd daarvan 465 op de vensterbank van H. gevon den de ledige trommel was reeds sedert eenige dagen terug. De 16-jarige Hendriks, die in den avond van 29 October de ouderlijke wo ning te Helmond verliet, is nog altijd niet terecht. Uien in den omtrok zijn heiden en bosschen herhaalde malen door zocht, rivieren en binnenwateren afge- dregd, zonder dat men er in geslaagd is, een spoor van den vermiste te vinden. Ook de herhaalde plaatsing van een ad vertentie in de voornaamste Brabantsche en Limburgsche bladen, waarbij een be looning voor het vinden van den knaap werd toegezegd, heeft niets mogen baten. Alle geruchten, dat men den jongen hier of daar gezien zou hebben, zijn bij onderzoek ongegrond gebleken. Toch blijven do ouders ondanks al die teleurstellende pogingen de boop koesteren dat hun lieveling onverwacht nog eens in den schoot van hun gezin zal wederkeeren. Zaterdagnacht is te Zuidland inge broken in de woning van een weduwe aan den Harsdijk. De dieven hebben alles in een onbewoond vertrek dooreen ge haald en doorzocht, doch daar er niets van hun gading scheen te z(jn, wordt er niets vermist. Dienzelfden nacht is er mede inbraak gepleegd in een woning, gelegen in do nabijheid der eerstgenoemde, bewoond door een landbouwer en gelegen onder Abbenbroek. Daar is uit eene se cretaire gestolen, naar men zegt, eene som van ruim 3030. De daders schijnt men nog niet op het spoor te zijn. De te Amsterdam bestaande »Alg. Ned. Diamantwerkersbond", het machtige lichaam met 8000 a 10.000 leden, dat in den korten tijd van zijn bestaan bijna oppermachtig was geworden, heeft den strijd tegen de patroons moeten opgeven, daar dezen van den slappen tijd gebruik hebbeu gemaakt om deu Bond te plaatsen voor de keuzeöf zijn organisatie op te geven, öf zijn kas voor een doelloozen en hopeloozen stryd uit te putten. De vereeniging van fabriek-eigenaars heeft nl. bepaald, dat, zoo niet Donderdag een geschil tusschen den Bond en de eigen werkmakers was opgelost, alle Bondsleden van de fabrieken zouden worden geweerd. De dus uitgeslotenen, alzoo 8000 a 10.000 leden, zouden daarop aanspraak krijgen op onderstand uit de bondskas met de kans dat in de eerste maanden de toe stand geen verandering zou ondergaan. Ter vermijding van zulk een nederlaag heelt de Bond Dinsdagavond besloten de geheele organisatie voor cnbepaaiden tijd te schorsen. Het Bondsgebouw wordt ge sloten, het weekblad wordt ge&taakt, de bezoldigde bestuursleden worden ontslagen, het vastgestelde tarief vervalt, de leden houden op lid te zijn enz. De gevolgen van dit besluit zijn nog niet te overzien. Op het oogenblik heerscht te Brui- nisse een gedruktheid op het gebied van den mossel handel, zooals men zich in geen jaren herinnert. Van allen kant komen er berichten van ophouden met verzending. Verschillende hoogaartsen welke reeds met mosselen waren geladeu voor België, zagen zich weder genoodzaakt ze over boord te werpen. Ook in Engeland schijnt men op het oogenblik dit product niet te kuunen gebruiken. Men meent dat de grooto aanvoer van mosselen uit de Zui derzee de oorzaak is dal onze Zeeuwsche mosselen op het oogenblik Diet worden gevraagd. Te Utrecht zakte een 12-jarige knaap en te Overschie insgelijks een door het i)s en verdronken. Dinsdagnacht omstreeks halfdrie weid in de Bagijnenstraat in Den Haag een vrouw door een bekenden woesteling met een scherp voorwerp ernstig ver wond in het aaugezicht, waarna de aan vailer haar op hare kamer opgesloten hield om haar te .beletten hulp te zoeken. Later werd de vrouw in het ziekenhuis verbonden. De dader is in bewaring. Woensdagmiddag zakte op den Boezem te Rotterdem een lo-jarige school jongen, die zien mei een paar makkertjes te ver op het ijs gewaagd had er door De andere knapen, door schrik bevangen, gingen op de loop doch een voorbijganger meikte het en redde den drenkeling, die in gevaar van verdrinken verkeerde. Onder Heerlen en Veenendaal (Lim burg) is op een diepte van 120 meter een flinke steenkolenlaag ontdekt. Woensdagmiddag is wegens ver keerden wisselstand de boetwoiteltram van Steenbergen naar Rozendaai te Kruis land in botsing gekomen met eenige geladen bietenwagens. De schok was zoo hevig, dat de machinist, Frans van Oudueusden, op slag gedood en het materieel zwaar beschadigd werd. De ongelukkige was nog slechts zes maanden gehuwd. Door de politie te Delft is proces verbaal opgemaakt tegen eene 19-jarige dienstbode, die bij haar bezoek aan een vriendin een zilveren cilinder-horloge ontvreemdde. Na haar arrestatie kreeg zij hevige kramppijnen en bekende zij muizentaiwe te hebben ingenomen om zich te vergiftigen. Dank zij de spoedig gevolgde geneeskundige hulp, is het meisje hersteld. Men schrijft aan de N. R. Ct. Sedert in Frankrijk en Belgie vele halve en heele trankstukken buiten om loop zijn gesteld, vinden deze thans hun weg in Nederland. In de grensplaatsen van ons land zijn reeds verscheidene per sonen er mede bedrogen, daar deze niet gangbare munten als oud zilver slechts enkele centen waarde hebben. Dit betreft ook de Italiaansche zilverstukken, die in Belgie nog veel worden aangetroffen. Met het oog op de aanstaande Brusselsche wereldtentoonstelling, is het voorzeker niet ondienstig nu reeds hierop de aandacht van kassiers en geldwisselaars te vestigen. Een kellner uit het café l'Esperance aan de Haringkade te Scheveningen is, na van den kastelein verlof te hebben bekomen om Dinsdag uit le gaan, niet teruggekeerd. Sedert vermist de kastelein eene som van 900, eer. gouden horloge van zijne vrouw en eenige Brusselsche en Ant werpsche loten, welke in een doosje ge borgen waren dat in een behoorlijk ge sloten kast stond, en ter verkrijging waarvan de kast met een valsohen sleu tel moet zijn geopend. De kellner wordt van de ontvreemding verdacht, want bij een onderzoek van zijn koffer werd daarin eene doos, welke de geldswaarde heeft bevat, gevonden. De politie doet onderzoek. Wegens ingevallen dooiweder is tot nadero aankondiging het vervoer over de kunstwegen niet in onderhoud bij het Rijk in de geneele provincie beperkt, te be ginnen met middernacht tusschen 4 en 5 December 1896. Een verschrikkelijk ongeluk is te Baroda (Eng. Indie) gebeurd, tijdens een feest ter eere van het bezoek var. den onderkoning. Twee trceperi volks liepen van tegenovergestelde rienting op een nauweu weg tegen elkaar in, met het gevolg dat 29 personen gedood en ver- scheidenen gewond werden. Een geval van schijndood brengt te Johannesburg (Transvaal) veel opschud ding te weeg. Een kind was door twee doctoren dood verklaard, maar het bleek nog te leven toen de vader het voor de laatste maal uit de kist nam om het te kussen. Van 15 tot en met 30 Nov. Axel. Huwelijks-aangiften. 19 Nov Adriaan Johannes van Cadzand, 29 j., jm., weduwn. van Johanna de Jonge, en Cornelia Verplanke, 23 j.. jd. Hendrik van Tatonhove, 21 j., jm. en Jacomina Jacoba Hofman, 20 j., jd. Krijn Dees, 42 j., weduwn. van Johanna Anthonia de Feijter en Jacoba Verst: aten, 42 j., jd. Geboorten. 15 Nov. Janneke Catharina, d. van Hendrikus Mangold en Adriana Hamelink 16 Nov. Johanna, d. van Maarten van den Ouden en Christina Sinies. - Elizabeth, d. van Pieter de Koeijer en Janna Dieleman. Adriaan, z. van Mattheus Dieleman en Antje Goos- S6n. 17 Nov. Levinus, z. van Marinus van Hermon en Lpuntje Maria van Cadsand. 22 Nov. Pieter, z. van Andrios Hamelink en Dina de Koeijer. 28 Nov. Petrus Edumondus, z. van Desiré Vereecke (van Everghem) en Emma Maria van Daele. Gerard, z. van Jacobus Weijns eu Johanna de Koeijer. Overlijden. 15 Nov. Maria Barbara Ortelee, 42 j., echtg. vaD Daniël Meeusen. 22 Nov. Marinus Adrianus Lansen, 10 d z. van Johannes en Fran^ise Smies. Hoek. Huwelijks aangiften. 26 Nov. Marinus Drabbe, 28 j., jm. en Adriana RiemeDS, 22 j., jd. Geboorten. 18 Nov. Martina, d. van Dirk van Dixhoorn en Sara Scheele. Jan, z. van Abiaham van Hoorn en Elizabeth Hamelink. 22 Nov. Adriaan, z. van Willem Bakker en Janna Scheele, 24 Nov. Fran^ise, d. van Jacobus den Hooglander en Catharina Dieleman. Overlijden. 17 Nov. Janna deFouw, 1 jd. van Abraham en Juliana Goethals. Ter Neuzen. Huwelijks-aangiften. 27 Nov. Alexander Wilhelmus Gi)sbertus Elve, 22 j., jm. en Francina Laurina Oostdijk, 20 j., jd Huwelijks voltrekkingen. 18 Nov. An- tonie Geensen, 34 j., wedr. en Geertruida Jacomina de Vos, 32 j., jd. 26 Nov. Adriaan Luteijn, 21 j., jm. en Magdalena Jozina Verlinde, 25 j., jd. Geboorten. 16 Nov. Herman Cornelis Johannes, z. van Herman Hubert Jozepb Keutgens en Maria Suzanna Leunis. 20 Nov. Geertruida, d. van Marinus de Feijter en Elisabeth Wilhelmus. 21 Nov. Johan, z. van Lolke Jan de Vries en Pieternella Jacoba Willemina Geelhoodt. 23 Nov. Arthur Gustaaf, z. van Levinus Goethals en Maria Augusta Duijm. - Levinus Jacobus, z. van Levinus Jacobus Stoffels en Suzanna Jacoba Meijer. Jacomina Maria, d van Willem Pieter Macbieisen en Suzanna Maria Harte. Helena Maria, d. van Jan Jansen en Maria van Drongelon. 27 Nov. Daniel, z. van Lieuwe Willem de Jong en Maria Elena de Doelden Overlijden. 19 Nov. Cornelis van der Swan, 82 j., echtg. van Elisabeth Johanna Cremer. 20 Nov. Janneke Fokke de Goede, 14 m., d. van Jannis Pieter en Joanna Elisabeth Dooms. 26 Nov. Johanna Maria van Kerkvoort, 3 m., d. van Marinus en Tanneke van de Wege. 27 Nov. Elisabeth Johanna Mechielsen. 17 m., d. van Adriaan en Elisabeth Johanna Me chielsen. 28 Nov. Piot6i' Maarten van den Ouden, 64 j., wedr. van Willemina Anna Jozina Herrebout, echtg. van Caiba- rina Johanna van Keulen. Dobdkecht, 3 December 1896. Tarwe ƒ0,— a, 0,- Overm g. en m. 6,50 6,80 Kogge 4,20 4,80 Gerst 4,70 5,20 Haver 2,50 3,80 Paardenboonen 5,40 5,70 Witte Boonen 9,00 10,60 Blau we Erwten Kook 7,00 8,00

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2